چهارشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۳ - 17 Jul 2024
 
۰
۶
پرونده آموزش و پرورش؛ شماره ۱۳

پنج نکته در مورد اردوی «راهیان پیشرفت»/ ضمیمه ای که باید این اردو داشته باشد، چیست؟

سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۴
کد مطلب: 818863
باید قبول کرد که تاریخ انقلاب و پس از انقلاب،خود به تنهایی هویت ساز است و درس های بزرگی برای نسل جدید دارد.
پنج نکته در مورد اردوی «راهیان پیشرفت»/ ضمیمه ای که باید این اردو داشته باشد، چیست؟
گروه جامعه جهان نيوز: یکی از اقدامات دولت سیزدهم در راستای هویت سازی و همچنین آشنا کردن دانش آموزان با دستاوردها و پیشرفت های جمهوری اسلامی، برگزاری اردوی «راهیان پیشرفت» است که مهر ماه امسال به طور رسمی کار خود را شروع کرده است.
 
در این زمینه چند نکته اجمالی قابل بیان است:
 
یک: مأیوس کردن نوجوانان و جوانان، جزو برنامه های همیشگی دشمنان کشور است و یکی از راه های خنثی کردن آن، نشان دادن دستاوردها و پیشرفت های جمهوری اسلامی به این نسل است.
 
دو: نشان دادن مسیر پیشرفت در عرصه های گوناگون علمی، صنعتی، نظامی و ... قطعاً درک میدانی و واقعی به دانش آموزان خواهد داد و آنها را از فضای وهم و خیال برآمده از بازی های رایانه ای و فضای مجازی و یا غر زدن های بی جا در سطح جامعه بیرون خواهد آورد.

وقتی دانش آموز ما فضای مراکز موشکی، هسته ای، پزشکی، هوا فضا، پروژه های عظیم نفت و گاز و ... و همچنین دستاوردهای گوناگون کشور در اوج تحریم را با چشم خود ببیند و با دست خود لمس کند، قطعاً به همین راحتی تن به بیماری خود تحقیری نخواهد داد و چه بسا در برابر خودتحقیری اطرافیان خود، می ایستد و سینه سپر می کند.
 
سه: در این اردوها دانش آموزان حس می کنند که درس خواندن های آنان بی حاصل نیست و قرار نیست مشتی فرمول و حفظ کردنی و ... بارشان شود؛  به این نکته پی می برند که آینده، منتظر آنهاست و قرار است در آینده چرخ پیشرفت ایران اسلامی با دستان آنها بپرخد.

چهار: به طور کلی، تعلیم و تربیت لزوماً با نیمکت و پای تخته به دست نمی آید. بیرون آوردن دانش آموزان از فضای خشک کلاس و نشان دادن عینی، باید بخشی از ساز و کار تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش قرار گیرد. اردوی راهیان پیشرفت را می توان در این راستا تفسیر کرد و در آینده برنامه های دیگری نیز باید وجود داشته باشد تا دانش آموزان بتوانند با فضای واقعی جامعه در عرصه های گوناگون ارتباط برقرار کنند.

پنج: نشان دادن دستاوردها و پیشرفت ها به دانش آموزان در جای خود بسیار ضروری است؛ اما راهیان پیشرفت باید ضمیمه دیگری هم داشته باشد و آن پیوست تاریخی است! متأسفانه یکی از خلأهایی که در ساختار کتب درسی و همچنین برنامه ریزی های آموزش پرورش وجود دارد این است که دانش آموزان نمی توانند به خوبی با تاریخ معاصر و همچنین تاریخ پس از انقلاب و پستی ها و بلندی ها، فشارها و تحریم ها، دشمنی ها و کارشکنی های داخلی و خارجی آشنا شوند.
 
 باید قبول کرد که تاریخ انقلاب و پس از انقلاب،خود به تنهایی هویت ساز است و درس های بزرگی برای نسل جدید دارد. اگر آموزش و پرورش این اتفاقات درس آموز را در طول دوران تحصیلی برای دانش آموزان بازگو نکرده و واکاوی نکند، معلوم نیست که دانش آموزان تا چه اندازه در بیرون از آموزش و پرورش با آنها آشنا شوند؟

در پرونده «آموزش و پرورش» بخوانید:
حقوق کدام یک از معلمان باید افزایش پیدا کند؟!
ارزش‌گذاری اشتباه و صف کشی برای پولدار شدن
کاسبی و تاجری برخی پزشکان از اینجا آب می‌خورد +جزئیات
معضلی در راه گزینش دانش‌آموزان برای دانشگاه/ کنکور باید حذف شود یا نه؟
هدررفت ۱۲ سال فرصت استعدادیابی برای ورزش قهرمانی!
جای خالی یک درس مهم برای دانش آموزان
«مدارس غیرانتفاعی» یا «مدارس انتفاعی»؟!/ ۱۴ نکته درباره یک فاجعه‌!
چرا رواج «مدارس اسلامی» در کشور نگران کننده است؟!
آموزش و پرورش به چه معلمانی نیاز دارد؟
توصیه ۲۵ سال پیش رهبری که هنوز عملی نشده چه بود؟!
«کاظمی آشتیانی»ها یا رونالدو؟
هشت نکته مهم با نامزد تصدی وزارت آموزش و پرورش
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای این ۹ مورد برنامه دارد؟

جایگاه «علم نافع» در آموزش و پروش و مسیری که باید تغییر پیدا کند
https://jahannews.com/vdcb0wbwfrhb8wp.uiur.html
jahannews.com/vdcb0wbwfrhb8wp.uiur.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
کار خوبیه حالا این دانش آموزان را کجا میخواید ببرید تا از دستاوردهای دولت سیزدهم مطلع بشوند.
Iran, Islamic Republic of
این که همسایگان دست یاری به سمت ما دراز میکنند، این که احترام و جایگاه سیاسی ایران در جهان چندین برابر شده، این که دلارهای بلوکه شده آزاد شدند، این که واکسن کرونا نامحدود موجود شد، این که رفاه دهک های پایین بیشتر شد،... اینها فقط بخشی از دستاورد دولت سیزدهم است
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
عنایت بفرمائید نوشته راهیان پیشرفت یعنی باید جای دیدنی باشه
مراقب باشیم، بی بصیرتی اولین قدم در راه فتنه است..
Iran, Islamic Republic of
برای موفقیت لازم است تا سیکل فرایند کامل شود. یعنی برای بعد بازدیدها هم برنامه داشت و اتمام بازدید، اتمام کار نباشد! جهاد تبیین در این مرحله جدی تر است.
علی رفعتی
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ما اطلاع درست و روشنی از گذشته و شرایط حال و آینده روشن کشور که دست یافتنی ست ندارند و این مستلزم روشنگری ، روایتگری و امید آفرینی ست .