شنبه ۲ تير ۱۴۰۳ - 22 Jun 2024
 
۳
۴
قدمی در تاریخ؛ شماره ۳۱

چرا اسم نازی آباد تهران، «نازی آباد» شد؟

دوشنبه ۱ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۷
کد مطلب: 855556
این محله جزء قدیمی‌ترین محله‌های جنوبی شهر تهران می باشد. می توان گفت محله نازی آبادی یکی از اصلی ترین محله هایی است که به شهر تهران هویت بخشیده است.
چرا اسم نازی آباد تهران، «نازی آباد» شد؟
گروه تاریخ جهان نيوز: نازی‌آباد یکی از محله‌های جنوب شهر تهران است که بعد از پیروزی انقلاب، پایتخت سیاسی تهران خوانده می شود چراکه یکی از مؤثرترین محله‌ها در تمامی حوادث تاریخی تهران بوده است.

محله نازی آباد برای همه ساکنان تهران، محله ای قدیمی و شناخته شده ای است به طوری که با توجه به اسناد تاریخی و نقشه های موجود از دوران سلطنت قاجاریه می توان نتیجه گرفت قدمت محله نازی آباد بیش از دویست سال است.

این محله جزء قدیمی‌ترین محله‌های جنوبی شهر تهران می باشد .می توان گفت محله نازی آبادی یکی از اصلی ترین محله هایی است که به شهر تهران هویت بخشیده است.

در ارتباط با علت نامگذاری محله نازی آباد روایت های بسیاری وجود دارد:

الف: در گذشته در این منطقه از تهران روستایی با نام ناز آباد قرار داشت که توسط ناصرالدین شاه این محله خریداری شده بود و در آن قصری ساخته شده بود که بعدها تبدیل به پارک شد.

ب: روایت دوم داستان نامگذاری محله نازی‌آباد بر می گردد به موضوع دربار قاجار، محله‌ای که زمین آن در دوران قاجار، به مثابه کالایی سرمایه‌ای از طرف پادشاه قاجار به سوگلی‌اش پیشکش شد! در برخی اسناد چنین آمده است که این منطقه را ناصرالدین‌شاه قاجار برای یکی از سوگلی‌هایش به اسم نازخاتون خریداری کرد که بعد‌ها با اضافه شدن آن به جنوب تهران در دهه ۳۰ شمسی، نام محله، متناسب با نام سوگلی شاه قاجار، نازخاتون نامیده شد و سپس به تدریج به «نازآباد» و نهایتاً «نازی‌آباد» تغییر یافت. نازی‌آبادی که وجه تسمیه‌اش، ناز نازخاتون برای شاه قاجار بوده است.

ج: روایت سوم موضعی سیاسی را در بر می گیرد به این معنا که در سال ۱۳۲۰ محله نازی آباد به شکل مسکونی درآمد. به این صورت که در دوران نخست وزیری محمد علی فروغی دولت تصمیم گرفت تا در زمین‌های این محدوده هزار دستگاه واحد مسکونی با قیمت ارزان بسازد.

ساخت و ساز در این زمین‌ها توسط شرکت بیمه ایران انجام شد و دلیل انتخاب این محل برای ساختن واحدهای مسکونی از آن جهت بود که این منطقه با توجه به نزدیکی به راه آهن، کارخانه بلور سازی، سیلو و موسسات صنعتی دیگر نیازمند محلی برای سکونت کارگران این موسسات بود همین علت باعث شد در زمان جنگ جهانی دوم که تأسیسات و ساخت راه‌آهن سراسری ایران به دست آلمانی‌ها (نازی‌ها) بود، آنها برای سکونت و نزدیک بودن به مکان راه‌آهن، در این محله ساکن شوند که از آن به بعد این محله به نازی‌آباد معروف شد.

د: عده‌ای هم می‌گویند علت اصلی نامگذاری این محله به پرندگانی کوچک به نام نازی (الیکایی) برمی‌گردد که نادزی‌آباد زیستگاه مناسبی برای آنها محسوب می‌شد.

هـ: در روایت آخر و پنج نیز در روایتی گفته شده در گذشته به خاطر قرار گرفتن کشتارگاه اصلی تهران در قسمت شمالی محله، سگ های درنده زیادی در این حوالی وجود داشته است که به خاطر نژاد آلمانی آن سگ ها، سگ های نازی نامیده می شدند.
 
بیشتر بخوانید:
فرح پهلوی در فساد با این ملکه رقابت می‌کرد!

کدام پادشاه قاجار به خاطر خربزه کشته شد؟
ماجرای تندی همسر امیرکبیر به ناصرالدین شاه قاجار

فرجام عبرت آموز حرمسرای ناصرالدین شاه
ماجرای نعل کردن زنان حرمسرای قاجار چه بود؟
ملکه زشت اما معروفی که از فراق شاه قاجار دق کرد!
پسربچه‌ زرنگی که سکه حاکم مصر را رد کرد
داستان خانه مجردی غلام سلطان محمود غزنوی
ماجرای تعجب شاه عباس از احترام بین دو رفیق معروف
قانون مشتی‌گری که رفیق شعبان بی‌مخ را نجات داد
شرط عضویت در «حزب خران»! +جزئیات
ریشه تاریخی اصلاح طلبان و اعتدالیون در دوره رضاخان
افتخار دست نیافتنی که قاجار به نام خود ثبت کرد
https://jahannews.com/vdcbssbw0rhbssp.uiur.html
jahannews.com/vdcbssbw0rhbssp.uiur.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
یک روایت هم میتونه این باشه که به خاطر لات‌های نازنازی این منطقه، شده نازی آباد!!
Iran, Islamic Republic of
خیلی دقیق بود قانع شدیم!!!!
United States
میادین نازی آباد و سیستم خانه سازی و خیابان ها در آن روایت ساخت این محله توسط آلمانی ها را تایید میکند. نازی آباد بهترین محله ی جنوب شهر تهران است و بسیاری از افراد نامدار و مشهور از این محله بوده اند.