دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - 10 Aug 2020
 
۲
۷۲
جهانگیری:

اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست/ جهت‌گیری ما در دولت اول آرام کردن فضای بین المللی بود/ اختلافات سیاسی را کنار بگذاریم

يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۴
کد مطلب: 732768
معاون اول رئیس جمهور گفت: اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید با هیچ دوره‌ای در گذشته قابل مقایسه نیست.
اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست/ جهت‌گیری ما در دولت اول آرام کردن فضای بین المللی بود/ اختلافات سیاسی را کنار بگذاریم
به گزارش جهان نيوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عصر شنبه در نشست هم اندیشی با جمعی از علما و روحانیون ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع)‌،‌ نقش تاریخی روحانیت در تاریخ ایران را خاطر نشان کرد و گفت: مهمترین عاملی که موجب ایجاد این نقش در نقاط عطف تاریخ این کشور شد و در ذهن و یاد ملت ایران یادگار ماند،‌ نحوه ارتباط روحانیت با مردم و بدنه اجتماعی بود.

وی با اشاره به اینکه برای عبور از مشکلات و چالش‌های پیش روی کشور همه باید به میدان بیایند، گفت: تاب آوری و مقاومت مردم و مسئولان در برابر فشار‌ها و تحریم‌های گسترده زمانی حاصل می‌شود که در کنار دولت، همه گروه‌های مورد اعتماد مردم که دارای اعتبار هستند وارد صحنه شده و شرایط را برای مردم تبیین کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: مردم روحانیت را گروهی مرجع می‌دانند که در تلخ و شیرین زندگی آنها همراهشان بوده است. این نقش بسیار تعیین کننده و مهم است و در حوادثی نظیر کرونا نیز آثار آن به وضوح مشخص شد.

جهانگیری با اشاره به نقش مراجع عظام و روحانیت در داستان کرونا گفت: آنها نشان دادند که به سلامت مردم نگاه ویژه‌ای دارند و کمک کرده‌اند تا از شیوع بیماری جلوگیری کنیم. متولیان بقاع متبرکه با ستاد ملی مبارزه با کرونا بهترین همکاری را انجام دادند این انتخاب جزو انتخابات نادری است که توانستیم بدون کمترین دغدغه و در جهت سلامت مردم نمازهای جمعه و جماعت و یا برخی مراکزی که با دل مردم ارتباط دارد نظیر حرم امام رضا(ع)، ‌شاه چراغ و حضرت معصومه(س)‌ تعطیل شود.

وی تصریح کرد: روحانیون ایران نشان دادند که مسائل مردم برای آنها بسیار پراهمیت است و در عین حال به نظر متخصصان امر نیز اعتماد کردند. همین همراهی و همفکری و به صحنه آمدن باعث شد تا این لحظه نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی از وضعیت بهتری در مقابله با کرونا برخوردار باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید براینکه نهاد روحانیت یکی از سرمایه‌های مهم برای کشور است و باید از آن حفاظت شود، به مسائل مطرح شده در جلسه پیرامون مشکلات اقتصادی، معیشتی و فرهنگی مردم اشاره کرد و گفت: ما در شرایط خاص و ویژه‌ای قرار گرفته‌ایم و دولت نسبت به این مسائل واقف است و به دنبال راهکار و اتخاذ تصمیماتی است تا از دغدغه مردم بکاهد.

جهانگیری در تبیین شرایط خاص کشور به همه‌گیری بیماری کرونا و آثار منفی آن بر اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: کشورهای بزرگ که ادعا و توانمندی فراوانی در حوزه اقتصادی و پزشکی دارند دچار رکود و نزول اقتصادی شده‌اند که از رکود اقتصاد جهانی سال 1930 نیز بزرگ‌تر است. در آمریکا که به تنهایی 30 درصد تولید ناخالص دنیا را به خود اختصاص داده، 40 میلیون نفر بیکار شده‌اند و البته هیچ کدام از مراکز پزشکی و درمانی دنیا تاکنون نتوانسته‌اند داروی خاصی برای مقابله با کرونا پیدا کنند.

وی ادامه داد: ایران نیز به طور طبیعی با پیامدهای منفی کرونا مواجه شده است و در مسائل اقتصادی و اجتماعی شاهد اتفاقاتی هستیم که البته تا حد زیادی در کنترل شرایط توفیق داشته ایم. در عین حال ایران با مسئله تحریم نیز روبرو است، تحریم‌ها در دوره قبل که از سوی شورای امنیت سازمان ملل هم اعمال شد با این هدف انجام می‌گرفت که ایران پای میز مذاکره بیاید تا مسائل خود را حل و فصل کند اما اینبار تحریم‌های آمریکا با این هدف انجام شد که جمهوری اسلامی جشن 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را نبیند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: آمریکایی‌ها برای این کار برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام دادند و به قول خودشان بی‌حساب چنین ادعایی مطرح نمی‌کردند چون می‌دانستند بعداً‌ قابل ارزیابی است و وقتی از تحقق این هدف خود مأیوس شدند به دنبال فروپاشی اقتصاد رفتند،‌ البته اقتصاد ما نیز از تحریم‌ها آسیب دیده اما الان که از هر دو هدف خود ناامید شده‌اند، مطرح می‌کنند که ایران پای میز مذاکره بیاید و چراغ سبز هم نشان می‌دهند.

جهانگیری با اشاره به تنگناهای ایجاد شده از تحریم‌ها در فروش نفت، گفت: نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمد ایران تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته است،‌ در تحریم‌های گذشته سقف فروش 1 میلیون بشکه نفت برای ایران تعیین شد که در آن مقطع تا 900 هزار بشکه نفت می‌فروختیم، این بار آنها گفتند که باید فروش نفت ایران صفر شود که بحمدالله موفق نشدند.

وی تأکید کرد: باید کاری کنیم تا علاوه بر حفظ چارچوب کشور و اقتصاد از طبقات ضعیف جامعه حمایت شود، شرایط حساس و پیچیدگی امور ایجاب می‌کند تا قدرت تاب آوری مردم و نظام مدیریتی کشور را بالا ببریم و این تنها با حرف انجام نمی‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: باید گروه‌های مورد اعتماد مردم با زبان مردم با آنها سخن بگویند و شرایط را تبیین کنند تا با همراهی یکدیگر بتوانیم از این مرحله حساس و سخت عبور کنیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اقدامات دولت تدبیر و امید مثبت و قابل دفاع در هر جلسه و مناظره‌ای است،‌ گفت: البته این به معنای عدم وجود ضعف در دولت نیست ما نیز به خاطر برخی روندها و مسائل ساختاری در اجرا دچار مشکلاتی شده‌ایم اما جهت‌گیری ما در دولت اول آرام کردن فضای بین المللی و برداشتن شمشیر تحریم از سر کشور بود تا مسائل اقتصادی را در جهت صحیح قرار دهیم،‌ این روند در سال 92 و پیش از آنکه دولت آغاز به کار کند به دلیل اعتماد مردم به دولت جدید و امید آنها حل مشکلات خیلی زودتر روند نزولی گرفت، ‌نرخ ارز و تورم کاهش یافت و رشد صعودی اقتصادی را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه نگاه مردم به دولت تدبیر و امید نگاهی مثبت بود و همین نگاه مثبت توانست آرامش و ثبات را در بازار حاکم کند، گفت: دولت از ابتدای آغاز به کار خود تمرکزی جدی بر مهمترین مسائل کشور معطوف کرد و تلاش کرد مشکلات و چالش‌ها را حل و فصل کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تلاش کرد تمرکز اصلی خود را بر موضوعاتی قرار دهد که به آینده کشور و مردم مرتبط است، به اقدامات صورت گرفته در میدان گازی پارس جنوبی اشاره و خاطر نشان کرد: در دولت آقای خاتمی میزان برداشت ایران با قطر تقریبا برابر بود اما زمانی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، قطر دو برابر ایران از این میدان گازی برداشت می‌کرد و این در حالی است که با اقدامات انجام شده در چند سال اخیر، امروز میزان برداشت ما از قطر بیشتر است.

جهانگیری همچنین با بیان اینکه در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید میزان برداشت ایران از میدان نفتی غرب کارون 70 هزار بشکه در روز بود، اظهار داشت: کشور عراق روزانه چند صد هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می‌کرد اما امروز میزان برداشت ما به 350 هزار بشکه رسیده است.

وی تأکید کرد که اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید با هیچ دوره‌ای در گذشته قابل مقایسه نیست.

معاون اول رئیس جمهور افزود: روزی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد میزان واردات گندم 6.5 میلیون تن بود و اگر این روند واردات گندم ادامه یافته بود امروز که فشار سنگین تحریم‌ها بر کشور وارد شده است، دغدغه بزرگی برای تامین گندم و نان جامعه پیش روی دولت قرار می‌گرفت.

جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه در دوره تحریم‌های گذشته بخش عمده‌ای از مصرف بنزین کشور از طریق واردات تامین می‌شد، خاطر نشان کرد: برای تامین بنزین مورد نیاز از برخی از پتروشیمی‌ها که محصولات دیگری تولید می‌کردند خواسته شد خط تولید خود را تغییر دهند و بنزین تولید کنند که البته بعداً گفته شد که این بنزین می‌تواند مشکلات زیست محیطی داشته باشد.

وی تصریح کرد: به عنوان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از سال 92 و 93 چند پروژه مهم را به عنوان دستور کار تعیین کردم چرا که پیش بینی می‌کردیم ممکن است مذاکرات به هم بخورد و یا آمریکا بخواهد بد عهدی کند. امروز با اتکا به پروژه‌ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی نه تنها بنزین و گازوئیل مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم بلکه جزو کشورهای صادر کننده این دو محصول هستیم که نمونه اخیر آن صادرات بنزین به کشور ونزوئلا بود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایط جدید تلاش کردیم براساس سیاست‌های مقام معظم رهبری که راهبرد مقاومت در برابر فشارهای آمریکا بود عمل کنیم و در کنار این راهبرد نیز قرار شد کاری کنیم که زندگی و معیشت مردم آسیب نبیند. اقداماتی که در این راستا انجام شده هر کدام در جای خود جزو دقیق‌ترین کارها بوده است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: عده‌ای تصور می‌کنند که چند نرخی بودن قیمت ارز مختص این دولت است اما در تمام طول 40 سال عمر جمهوری اسلامی ایران این روال وجود داشته و اتفاقاً‌ دولت تدبیر و امید همواره طرفدار این بوده که نباید در بازار مداخله کرد و اقتصاد باید براساس ساز و کارهای بازار رقم بخورد.

وی افزود: با توجه به سیاست‌هایی که آمریکا علیه ملت ایران طراحی کرده بود، باید به گونه‌ای برنامه ریزی می‌کردیم که نتوانند اقتصاد ایران را نابود کنند و به معیشت مردم ضربه بزنند و خوشبختانه با اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به رغم همه پیش بینی ها که از نجومی شدن قیمت ارز به محض خروج آمریکا از برجام حکایت داشت، در آن مقطع اتفاق جدی در بازار ارز کشور نیفتاد و تا حد زیادی موفق شدیم از آثار نامطلوب این موضوع بر زندگی و معیشت مردم جلوگیری کنیم.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: در بخش مقابله با کرونا نیز دولت علیرغم محدودیت‌های بودجه تلاش کرد راهکارهایی را در پیش گیرد که به طبقات ضعیف جامعه فشار وارد نشود. دولت 75 هزار میلیارد تومان برای کمک به مردم اختصاص داد که 25 هزار میلیارد تومان به صورت وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی به خانوارها پرداخت شد و 50 هزار میلیارد تومان باقی مانده برای بنگاه‌های اقتصادی آسیب‌دیده از شرایط کرونا اختصاص یافت و در کنار این برنامه‌ها، 5 هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای افرادی که شغل و منبع درآمد خود را به دلیل شرایط کرونا از دست داده بودند پیش بینی شد.

جهانگیری آزادسازی سهام عدالت را یکی از کارهای پراهمیت در کشور برشمرد و افزود: آزادسازی سهام عدالت مهمترین طرح اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در 40 سال گذشته است و امروز حدود 50 میلیون نفر از مردم کشور سهام‌دار مهمترین کارخانه‌ها نظیر فولاد مبارکه اصفهان و مس سرچشمه و غیره هستند.

وی افزود: امروز ارزش سهام عدالت برای هر فرد که 500 هزار تومان سرمایه‌گذاری کرده بود به حدود 15 میلیون تومان رسیده و این افراد مالک شرعی و قانونی سهام خود در کارخانه‌های بزرگ کشور هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در شرایط کرونا از مقام معظم رهبری درخواست کردیم که با آزادسازی سهام عدالت موافقت کنند، افزود: ایشان با این موضوع موافقت کردند و تاکید فرمودند که مردم را به فروش سهام خود تشویق نکنید زیرا می‌تواند برای روزهای مبادای زندگی مردم به کار آید.

جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت همچنان توصیه می‌کند که اگر مردم نیاز ضروری ندارند سهام خود را نفروشند،‌خاطر نشان کرد: بانک‌ها نیز اعلام کرده‌اند که آماده هستند به پشتوانه این سهام،‌ تسهیلاتی به مبلغ 80 درصد ارزش سهام را به مردم پرداخت کنند تا بخشی از مشکلات اقتصادی مردم با این تسهیلات مرتفع شود و همچنان مالکیت سهام خود را حفظ کنند.

وی تأکید کرد: دولت و هیچ نهاد دیگری حق ندارد بدون اجازه سهام‌داران،‌ سهام آنها را عوض کند. هیچکس حق ندارد در مالکیت مردم دخالت کند و اگر قرار است تغییری در سهام ایجاد شود حتماً‌ باید از سهام‌داران اجازه گرفته شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه به برخی مشکلات و بیماری‌های مزمن اقتصاد کشور در طول سال‌های گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران از دوران نظام گذشته به درآمدهای نفتی وابسته بوده است و رهایی از اتکا به درآمدهای نفت به زمان و برنامه نیاز دارد که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دنبال آن هستیم.

جهانگیری دولتی بودن اقتصاد ایران را از دیگر ضعف‌های آن برشمرد و گفت: متأسفانه در طول سال‌های گذشته به بخش خصوصی اجازه فعالیت داده نشده و بعضاً‌ بخش خصوصی را افرادی زالو صفت معرفی کرده‌اند. باید حساب بخش خصوصی واقعی را از رانت‌جویان جدا کرده و از کسانی که به دنبال فعالیت سالم هستند، حمایت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه دشمنی آمریکا با ملت ایران از ابتدای جمهوری اسلامی ایران وجود داشته،‌گفت: البته این دشمنی‌ها گاهی با شدت و ضعف همراه بوده و امروز در بالاترین شدت قرار دارد. در کتاب جان بولتون مشاور سابق امنیتی کاخ سفید این موضوع مطرح شده که مهمترین دغدغه این فرد این بوده که بتواند رئیس‌جمهور آمریکا را وادار به اقدام نظامی علیه ایران کند.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برای عبور از مشکلات باید در کنار هم باشیم و درگیری‌های داخلی و اختلافات در جریانات سیاسی را کنار بگذاریم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه "برای عبور از مشکلات راهی نداریم جز اینکه با هم باشیم و با عقلانیت و مدارا گفتگو کنیم"، تصریح کرد: از طریق گفتگو می‌توانیم از سخت‌ترین تهدیدها و مشکلات عبور کنیم.

وی افزود: تجربه دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نیز بیانگر همین موضوع است که اگر همه با هم و در کنار یکدیگر باشیم قادر خواهیم بود در مقابل مشکلات و دشمنان ایستادگی کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در جریان مقابله با بیماری کرونا نیز به دلیل آنکه همه مردم،‌ نخبگان، دانشگاهیان، هنرمندان و مسئولین در کنار یکدیگر بودند تا اینجا موفق شده‌ایم مشکلات را به خوبی پشت سر بگذاریم به گونه‌ای که همراهی مردم برای عدم خروج از منزل در روز سیزده فروردین، نمایشی مهم از همبستگی در تاریخ ایران بود.

جهانگیری با ابراز اینکه امروز زمان تسویه حساب و فرافکنی نیست، تصریح کرد: باید از گذاشتن بار مسئولیت بر دوش دیگری خودداری کنیم. امروز زمان برخورد مسئولانه و مشترک با مسائل ایران است. اگر به ایران علاقمند هستیم و اگر خود را دلسوز مردم،‌ نظام و ایران می‌دانیم،‌ حتی اگر حقی از ما ضایع شده باید گذشت کنیم و حل مشکلات و عبور از چالش‌ها را در اولویت نخست قرار دهیم.

وی با بیان اینکه "نیاز امروز کشور بازگشت به انسجام ملی و مفاهمه و گفتگو است"، گفت: نباید اجازه دهیم راه‌های گفتگو مسدود شود زیرا برخی روش‌ها و پنجه کشیدن به روی یکدیگر راه های گفتگو را می‌بندد. در شرایطی که مردم نگران و مضطرب هستند هنر مسئولین،‌ نخبگان و گروه‌های مرجع جامعه این است که چشم‌انداز خوبی پیش روی مردم باز کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه "باید برای حل مشکلات مردم وقت بگذاریم و دردی از دردهای جامعه را کاهش دهیم"،‌ گفت: ایران از ظرفیت‌های گسترده‌ای برخوردار است و دارایی کشور به جز نفت و گاز و معادن، حدود 7 میلیون میلیارد تومان است ضمن آنکه در بخش ذخایر نفت و گاز در دنیا در جایگاه نخست و در معادن فلزی نیز جزو 10 کشور اول هستیم.

جهانگیری تصریح کرد: با برخورداری از این ظرفیت‌های مادی، نیروی انسانی کارآمد و شخصیت‌های بی‌‌نظیر و گروه‌های مرجع که با هیچ یک از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست، باید با روحیه پای‌کار باشیم و بدترین اتفاق در این میان این است که مأیوس شویم. عبور از شرایط سخت و دشوار پیش رو امری شدنی است به شرط آنکه خود را سرگرم کارهای بی‌اهمیت نکنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود جلسات دینی و مراسمات مذهبی را یکی از ضرورت‌های جامعه دانست و با اشاره به شرایط کرونایی و عدم امکان برگزاری این‌گونه جلسات، گفت: باید تدابیری اندیشیده شود تا همانند راهکاری که وزارت آموزش و پرورش برای تدریس دانش آموزان به کار گرفت، جلسات دینی و مذهبی نیز با استفاده از امکانات الکترونیکی و فضای مجازی استمرار پیدا کند.

در این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به فشارهای ناشی از تحریم و کرونا گفت: در کنار این فشارها جنگ روانی بی‌سابقه جریان‌های مخالف برای ناکارآمد نشان دادن جمهوری اسلامی ایران در دو سال اخیر با هدف فروپاشی نظام ایران انجام شده که باید تلاش کنیم با تقویت بنیه فرهنگی کشور از این مقطع عبور کنیم.

سخنگوی دولت نیز در این جلسه با اشاره به جایگاه رفیع روحانیت در کشور گفت: دولت نگاه مثبتی به جامعه روحانیت دارد و معتقد هستم اگر روحانیت و دولت در کنار یکدیگر باشند قادر خواهند بود اقدامات سازنده‌ای برای حل مشکلات جامعه انجام دهد.

در این مراسم تعدادی از علما و روحانیون نیز ضمن تقدیر از تلاش‌های دولت به ویژه در خصوص مقابله با بیماری کرونا، به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند و خواستار تلاش هر چه بیشتر دولت برای بهبود وضعیت معیشتی جامعه و جلوگیری از تخریب اخلاق و آسیب‌های فرهنگی در کشور شدند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مردم یادتان هست دلا ر میخواستند گل بلبل کنند چه گل بلبلی شده الان داریم بخدا خودم میگم خورد له میشیم
اصغر
Iran, Islamic Republic of
مردم حتما این را یادشان هست چه کسی در فضای انتخاباتی 4.8 میلیارد دلار کشور را به فنا داد.
Iran, Islamic Republic of
بله براي دادشي بسيار خدمات خوبي ارايه نمود!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
با شدیدترین محاصره اقتصادی تاریخ مملکت روبرو هستیم
Iran, Islamic Republic of
اگر تدبیر دولت امید نبود تا الان مملکت به فنا رفته بود
سوال
Iran, Islamic Republic of
یعنی الآن به فنا نرفته است ؟!!!!
جواب
Iran, Islamic Republic of
اگه به فنا رفته بود الان اینجا چکار میکردی برادر؟
داود
Iran, Islamic Republic of
وقتی بیکار شدیم و مجبوریم اینجا انتقاد کنیم یعنی به فنا رفتیم .
مدد
Iran, Islamic Republic of
به جای علاف شدن و کامنتهای بی معنی نوشتن به خودت تکونی بده و از جات بلند شو برادر
Iran, Islamic Republic of
معلوم میشه درد بیکاری را نچشیدی!!!
مطلع
Iran, Islamic Republic of
بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول ایران برای نخستین بار در 4 دهه اخیر برای 3 سال متوالی تورم بالای 30 درصد دارد که از ابتدای انقلاب تاکنون سابقه نداشته است.
مطلع
Iran, Islamic Republic of
...
اقتصاددان
Iran, Islamic Republic of
در یکسال اخیر به اندازه کل دولت نهم و دهم پایه پولی(چاپ پول) کشور افزایش یافته و همین چاپ پول بی پشتوانه عامل اصلی تورم است (منبع مشرق نیوز)
اقتصاددان
Iran, Islamic Republic of
وقتی 3 سال پشت سر هم رشد اقتصادی منفی را تجربه می کنیم یعنی مملکت رو به فناست.!!!!
اقتصاد مقاومتی
Iran, Islamic Republic of
وقتی با شرایط تحریم و جنگ اقتصادی مملکت همچنان پابرجاست باعث اقتدار و افتخاره
ناظر
Iran, Islamic Republic of
علت اینکه الان در حال فنا شدن هستیم
بیشتر به خاطر اینه که این آقای دولت پایه پولی رو 27 درصد افزایش داده.
Iran, Islamic Republic of
از کدام التهابات سخن میگید همه این اتفاقات در دولت شما اتفاق افتاد.
تجاوز قایقهای انگلیسی به آبهای ایران
گرفتن نفتکش ایران توسط انگلیس
تجاوز پهپادهای آمریکایی به حریم هوایی کشور
ترور سردار سلیمانی و .....
که خوشبختانه همه این اتفاقات توسط سرباز رشید این کشور پاسخ مناسب داده شد.
حمید
Iran, Islamic Republic of
راست میگی مملکت که به فنا نرفته اما اصلاح طلبان کاملا به فنا رفتن

و بهتره دیگه دهان مبارک رو برای همیشه ببندن!
بی تدبیری
Iran, Islamic Republic of
در شرایط تحریم و محاصره اقتصادی چرا 18 میلیارد دلار 4200 تومانی و 62 تن طلای ذخائر بانک مرکزی را حراج کردند ؟!
Iran, Islamic Republic of
اقایون بعد از 7 سال که دیگه به بن بست خوردند تازه یادشون افتاده وحدت داشته باشند..
Iran, Islamic Republic of
شعار انتخاباتی تا روز انتخاباته !!.
Iran, Islamic Republic of
لطفا اين همه جك نگوئيد.
Iran, Islamic Republic of
...!!!
خخ
Iran, Islamic Republic of
دلار 21000 تومانی و سکه 10 میلیونی و تورم 500 درصدی از نتایج تدبیر است !
شاکی
Iran, Islamic Republic of
بله افزایش 580 درصدی قیمت مسکن و افزایش 7 برابری قیمت ارز و افزایش 9 برابری قیمت سکه و افزایش 5 برابری قیمت خودرو با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست !
Iran, Islamic Republic of
با سلام به آقای جهانگیری بگویید!!
این همه رجز خوانی یادتان رفته!!!!! الان التماس می کنید همه باید وحدت داشته باشیم.
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن ثمره برجام است.
حرف حق
Iran, Islamic Republic of
عراقچی » نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ب
Iran, Islamic Republic of
جناب هنوز فکر می کنی که مناظره انتخاباطی هست که شعار می دهی؟
Iran, Islamic Republic of
مردم یادتان هست ؟!!!!
حسام الدین
Iran, Islamic Republic of
دستاوردهای فضاحتبارتان بر کسی پوشیده نیست. لازم نیست آنها را تکرار کنید.
اداره مملکت در شدیدترین محاصره اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
اداره مملکت در شدیدترین محاصره اقتصادی بزرگترین دستاورده
شاهد
Iran, Islamic Republic of
به قول خود روحانی فقط 20 درصد مشکلات کشور بدلیل تحریم هاست و 80 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت دولت هاست.
خخ
Iran, Islamic Republic of
تورم 500 درصدی و دلار 20000 تومانی و سکه 10 میلیونی بزرگترین دستاورد است !!!
امین
Iran, Islamic Republic of
دولت روحانی توان اداره امور جاری کشور را ندارد .
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
عملکرد دولت روحانی از ابتدا خسارت بار بود.
Iran, Islamic Republic of
مردم یادتان هست؟!!.
Iran, Islamic Republic of
...
مجید
Iran, Islamic Republic of
واقعا اقدامات این دولت در تاریخ ایران و با هیچ دولتی قابل قیاس نیست!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
در شرایطی که در شدیدترین محاصره تاریخ هستیم
معترض
Iran, Islamic Republic of
عمده مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت اصلاح طلبان در بدنه دولته و به تحریمها و عوامل خارجی مربوط نیست.
Iran, Islamic Republic of
بی خودی مردم را با این حرف ها سرگرم نکنید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
پس حالا که روشن شد شما قادر به عمل به وعده های خود را ندارید لطفا از مدیریت های اجرایی کشور کنار بکشید علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
اصحاب کهف 300 سال خوابیدند وقتی بیدار شدند متوجه شدند جریان چیه!!
ما شب می خوابیم روز بیدار میشیم متوجه جریان چیه!
جفنگ
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
سید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
صحبت های نافذ انتخاباتی دولت مردان کنونی گوش فلک را کر می کرد ولی الان دیگه از اون بحث های داغ سانتریفوژ بچرخه ولی ...... خبری نیست. .
Romania
جهانگیری:مااقتصادراه انداختیم،سرعتش کم است زیاد میشه.....اقا اسحاق جسارتا شما اگر بتوانید اقتصاد کشوررابه نقطه ای که۷سال پیش تحویل گرفتید برسانید مردم از شما قلبا تشکر میکنن بسم الله
رضا
Iran, Islamic Republic of
یادتان می آید دلار دقیقه ای بالا می رفت ،،،، الان بالا نمیره ، الان ثانیه ای پرواز میکنه ..
Iran, Islamic Republic of
جناب جهانگیری راست می گویی مردم ایران یادتان هست می گفتی در مناظرات با کمال افتخار از اصلاح طلبان می گفتی دیدی مبتکر دلار 4200 تومانی چه برسر مملکت اوردید و خدا کند املت را از سفره مردم نگیرید
Iran, Islamic Republic of
درست میگویند ولی البته در بدتر شدن اوضاع اقتصادی و اینکه جان مردم از این وضعیت اسفناک اقتصادی به لب آمده
Iran, Islamic Republic of
چرا موقع انتخابات ریاست جمهوری نگفتی اختلافات کنار بزنید.
Iran, Islamic Republic of
آقای معاون تمام حرفا درستاما تو شرایط فشار دولت منحوس آمریکا فرزندان مقامات دل از امریکا واروپا نمیکنن به وطن بر نمیکردندند چرا هروقت کم میارید پا روحانیت را وسط میکشید و ....
Iran, Islamic Republic of
باشه اسحاق جون..
Iran, Islamic Republic of
.......
حقیقت گو
Iran, Islamic Republic of
با سلام - آقای جهانگیری درست فرمودند اقداماتی که این دولت انجام دادند هیچ دولتی انجام نداده است . قیمت مسکن ، ارز ، خودرو ، اقلام ریزو درشت و اساسی زندگی و بیکاری و ................ علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
...
سلام
Iran, Islamic Republic of
...
حسن
Iran, Islamic Republic of
لطفا اسامی این علما و روحانیون را اعلام کنید تا اینکه مردم این علما بشناسند..!!!
Iran, Islamic Republic of
سیب زمینی کیلویی چند؟
احمدرضا بابک
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری از ملت معذرت خواهی کنید سکه شد ۱۱ میلیون دلار شده ۲۲هزار تومان
حقگو
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عجب قطعها خدمات دوره روحانی با خدمات دیگر دولت ها قابل مقایسه نیست!!!!!!!!
حقگو
Iran, Islamic Republic of
ملت بزرگ ایران آیا یادتان هست که فریاد می زدیم وخوش بودیم و می گفتیم {{{{{دوباره ایران دوباره روحانی}}}}}
رستمی
Iran, Islamic Republic of
تیشه به ریشه اعتماد مردم زدییییییییییییییییید
Iran, Islamic Republic of
راست می گوید.اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای نابودی مردم با هیچ دوره دیگری قابل مقایسه نیست.!!
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دولت تدبیر وامید خسارت محض بود
ایمان
Iran, Islamic Republic of
...