۸نظر
 
چرا بانک مرکزی مصوبه شورای پول و اعتبار را اجرا نمی کند؟
تک نرخی شدن قیمت ارز یک آرزوی محال! +نمودار
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۰۱
 
چند هفته پیش بود رئیس کل بانک مرکزی که با حفظ سمت عضو و سخنگوی شورای عالی پول و اعتبار نیز هست خبر از دستور این شورا به بانک مرکزی برای تک نرخی کردن قیمت ارز در کشور داد، اما این مصوبه هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نگرفت و بلکه فاصله بین قیمت دولتی و بازار ازاد دلار و سایر ارزها افزایش نیز پیدا کرد.
به گزارش جهان، نوسان در بازار ارز که این روزها دیگر از حالت نوسان و افزایش و کاهش به یک موضوع افزایشی و صعودی تبدیل شده است به نظر می رسد رئیس کل بانک مرکزی را نیز غافلگیر کرده باشد.

اوايل پاييز امسال نرخ دلار حدود ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تومان بود اما سياست كاهش دستوري نرخ سود بانكي در سالهاي اخير در كنار برخي گفتارهاي حساب نشده و هيجاني رئيس كل بانك مركزي باعث شد به تدريج نقدينگي سرگردان از حسابهاي بانكي بسوي بازارهاي ارز و طلا سرازير شوند.

با نگاهی به روند نرخ ارز در هفته های اخیر می توان این موضوع را ردیابی کرد که نه تنها بانک مرکزی به عنوان اصلی ترین نهاد سیاست گذار در بخش پولی کشور قادر به حل بحران دلار در کشور نیست بلکه باید گفت این نهاد در حال اجرای یک بخش دیگر از طرح هدفمندی یارانه ها می باشد. در زیر می توانید نمودار افزایش قیمت دلار در بانک مرکزی و بازار ازاد را مشاهده نمایید.


نوسانات نرخ ارز در بانک مرکزی


نوسانات نرخ ارز در بازار آزاد

چند ماهی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی درباره افزایش نرخ ارز به عنوان یکی از اصلی ترین سیاست های دولت برای فاز جدید طرح تحول اقتصادی نام برده اند که دولت و بانک مرکزی تا کنون این سیاست را نه تایید و نه رد کرده اند. اما با توجه به شواهد و قراین می توان این گونه ادعا کرد که دولت در حال اجرای این بخش از افزایش قیمت در حوزه قیمت های اساسی در کشور است.

لازم به ذکر است که در ابتدای امسال بانک مرکزی اقدام به افزایش ۱۵ درصدی نرخ دلار کرد که می توان گفت شروع نوسانات از همان جا بوده و بسیاری از کارشناسان این اتفاق به همراه مصاحبه یکی از مسئولین ارشد بانک مرکزی که گفته بود هم اکنون زمان افزایش نرخ ارز است را علت افزایش و صعودی شدن روند نرخ ارز در کشور می دانند.

برخی کارشناسان اعتقاد دارند مخدوش شدن ‌اعتماد مردم به نظام بانکی کشور بعد از تخلف مالی سه هزار میلیارد تومانی شاید یکی از عوامل هجوم مردم به بازار ارز باشد که در این بین دولت هم از این موضوع استقبال کرده و راه حل مطمئنی برای این موضوع در نظر نگرفته است.

در همین رابطه می توان گفت هم ‌اکنون مردم برای پس‌انداز سرمایه‌های خود دلار و برخی از ارزهای خارجی را خریداری می‌کنند و نبود اعتماد کافی به نظام بانکی و همچنین پایین بودن نرخ سود بانکی در کشور که سنخیتی با نرخ تورم در کشور ندارد تقاضا برای دلار و ارز خارجی را افزایش داده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که دولت از نوسان بازار ارز و اختلاف قیمت نرخ دولتی و آزاد برای کسری بودجه خود استفاده می‌کند که اگر تا چند روز اینده دولت و بانک مرکزی با تزریق مناسب و به اندازه ارز به بازار بی‌ثباتی این بازار را کنترل نکند این فرضیه پر رنگ‌تر خواهد شد.

اما در این بین نکته ای که باید به آن توجه ویژه شود عدم پیگیری مصوبه شورای پول و اعتبار درباره تک نرخی کردن نرخ ارز در کشور می باشد که به نظر می رسد مسئولین بانک مرکزی باید درباره این موضوع پاسخ گو باشند. 

هم اکنون نرخ دلار در بازار  آزاد حدود ۱۵۷۰ تومان است.
کد مطلب: 200187
Share/Save/Bookmark
 
 


 
 
الان که درم این پیغام رو می پذارم به برکت سیاستهای دولت و مجلس دلار داره به سمت 1600 تومان میره و یورو 2000 تومان رو رد کرده!
پیش به سوی بدبختی و فلاکت با آخرین سرعت! (572913)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۳۰ ۱۲:۲۸:۵۱
 
ارز تك نرخي خواهد شد ولي به قيمت بازار آزاد نه بانك مركزي (572965)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۹-۳۰ ۱۳:۲۴:۱۱
 
دولت کسری بودجه اش داره از همین افزایش نرخ دلار تامین می کنه.... (572995)
۱۳۹۰-۰۹-۳۰ ۱۳:۳۹:۳۵
 
بکوری چشم دشمنان، دولت از این مشکل هم به فضل الهی سربلند بیرون می اید (573096)
United States
۱۳۹۰-۰۹-۳۰ ۱۵:۰۷:۱۰
 
واقعا دولت در این مورد بسیار بسیار ضعیف عمل میکنه. با افزایش نرخ ارز یعنی قدرت خرید مردم داره کم میشه . وقتی ارز از 1000 تومان شد 2000 تومان یعنی مثل این میمونه که حقوق حداقل کارگر در ایران 350 هزار تومان ارزش نداره و 175 هزار تومان ارزش داره . یعنی قدرت خرید مردم کم شده .
عدم صداقت آقایون هم که مزید بر علت شده . نمیتونیم تصمیم بگیریم. ما به دولتمون اعتماد داشتیم ولی به مرور داره از بین میره. گفت نخرید , نخریدیم . گفت به یارانه ها تا یه ماه دست نزنید , نزدیم . اما ما که اعتماد کردیم نسبت به اونهایی که اعتماد نکردند , ضرر کردیم.
موفق باشید (573702)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۰۱ ۱۲:۰۱:۲۶
 
وقتی اقای رئیس جمهور بارها اعلام کرده اند که با توجه به زیاد بودن ذخایر ارزی باید نرخ ارز از این هم که هست کاهش پیدا کند نمی دانم شما چطور عنوان می کنید که :
افزایش نرخ ارز به عنوان یکی از اصلی ترین سیاست های دولت برای فاز جدید طرح تحول اقتصادی نام برده اند که دولت و بانک مرکزی تا کنون این سیاست را نه تایید و نه رد کرده اند. (580530)
۱۳۹۰-۱۰-۱۱ ۰۹:۵۸:۲۵
 
"وقتی اقای رئیس جمهور بارها اعلام کرده اند که با توجه به زیاد بودن ذخایر ارزی باید نرخ ارز از این هم که هست کاهش پیدا کند ... "


کلا مسئولین حرف زیاد می زنن باید دید در عمل چه میکنن (580541)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۱۱ ۱۰:۰۸:۴۸
 
چرا اين روزها آقا بهمني ديگه صحبت از تك نرخي كردن ارز نميكنه؟ شايد هم منتظر رسيدن نرخ ارز رسمي به نرخ ارز بازار باشه!! چند سال پيشتر كارمندان يكي از بانكهاي دولتي اجازه ورود به مدير عامل خود جهت وارد شدن به محل كار را ندادند آيا كارمندان بانك مركزي خواهند توانست چنين كاري بكنند يا اينكه منتظر خواهند شد تا ملت چنين كاري بكنند. ضربه اي كه آقاي بهمني و اعوان و انصارش (از ايشان بالاتر يا پايين تر)به اين مملكت از ندونم كاريهاشون زدند ازضربه هاي سفارت انگليسي كه مدتي پيش براي چند ساعت دانشجويان آنرا اشغالش كردند كمتر نيست. نرخ ارز 11 دي 1389 بوده 10700 ريال امروز كه 11 دي 1390 هستيم شده حدود 16000 ريال يعني حدود 50 درصد افزايش!! آقاي بهمني خوابي يا بيداري؟ (580940)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۱۱ ۱۶:۰۰:۲۵