دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - 21 Sep 2020
 
۲
۲۹
سناتور ارشد جمهوری‌خواه؛

در حال تدوین طرحی برای جایگزینی برجام هستیم

شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
کد مطلب: 711131
یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه با حضور در نشست «دوحه» به انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت و گفت همراه با یک سناتور دموکرات در حال تدوین طرحی برای جایگزینی برجام با یک توافق منطقه‌ای است.
در حال تدوین طرحی برای جایگزینی برجام هستیم
به گزارش جهان نيوز، «لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه روز شنبه با حضور در نشست «مجمع دوحه» به انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت و گفت هیچ کشوری در منطقه غرب آسیا نباید توان غنی‌سازی داشته باشد.

گراهام در ابتدای سخنرانی‌اش در این نشست، گفت: «من دارم با باب منندز [سناتور دموکرات] کار می‌کنم تا جایگزینی برای برجام بیابیم... از اینکه رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ از این توافق خارج شد خرسندم، چراکه آن یک توافق بد برای این منطقه بود. توافقی بد برای جهان بود. اما می‌خواهیم آن را با چه چیز جایگزین کنیم؟ دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان شروع به فکر کرده‌اند که جایگزین چیست.»

انتقاد از غنی‌سازی در ایران
وی افزود: «اولین چیزی که می‌خواهم بگویم این است که بگذاریم افرادی که در این منطقه هستند هم نظر بدهند. از واشنگتن و اروپا برای درست کردن این منطقه نیایید، بلکه بگذارید افراد همین منطقه در حل مسئله به شکلی که برایشان قابل قبول است، مشارکت کنند. از کشورهای عربی گرفته، تا اسرائیل و تا ایرانی‌ها.»

گراهام ادامه داد: «فرضیه من این است. توافق بهتر چه می‌تواند باشد؟ شما می‌توانید توان هسته‌ای داشته باشید، اما بمب اتمی نه. منطقی نیست؟ توان هسته‌ای چیز خوبی است، یک منبع پاک انرژی است و برای محیط زیست هم خوب است. من هیچ وقت با اینکه ایران برنامه توان هسته‌ای داشته باشد مخالف نبوده‌ام، من با اینکه ایرانی‌ها غنی‌سازی کنند مخالف بوده‌اند، چراکه به واسطه رفتارشان، من به آن‌ها اعتماد ندارم. پانزده کشور دارای توان هسته‌ای وجود دارد که خودشان غنی‌سازی نمی‌کنند.»
 
او ادامه داد: «بنابراین من این چالش را برای متحدان عرب خودمان مطرح می‌کنم. می‌دانم که بسیاری از شما توان هسته‌ای می‌خواهید. من از این تلاش حمایت می‌کنم، اما فکر می‌کنم یک جایگزین خوب برای برجام یک توافق منطقه‌ای است که کشورها بتوانند توان هسته‌ای داشته باشند، اما سوخت آن از خارج از منطقه تأمین شود تا هیچ‌کس نتواند به سمت بمب حرکت کند.»

دفاع از تسلیحات اتمی اسرائیل
این سناتور ارشد جمهوری‌خواه که روابط نزدیکی با تل‌آویو دارد، در ادامه به وجود زرادخانه اتمی در فلسطین اشغالی اذعان کرد و به دفاع از این امر پرداخت.

گراهام گفت: «یکی از موضوعاتی که همه در منطقه به خوبی از آن اطلاع دارند، این است که اسرائیل توانایی [نظامی] اتمی دارد. آن‌ها به این اذعان نمی‌کنند، اما همه ما این را می‌دانیم. به این فکر کنید. هیچ کس به دلیل اینکه اسرائیل [بمب اتم] دارد، احساس نکرده که لازم است به سمت بمب حرکت کند. اما اگر ایرانی‌ها یکی داشته باشند، همه یکی خواهند داشت. هرچیزی که به ایرانی‌ها بدهید، دوستان عرب ما هم همان را می‌خواهند. چه می‌شد اگر همه توان هسته‌ای داشتند، بدون آنکه توانایی ساخت بمب اتم را داشته باشند؟»

وی در بخش پرسش و پاسخ این نشست هم در مورد مسئله ایران، گفت: «باید ریسک تغییر سیاست یا ریسک ادامه سیاست قدیمی را بپذیرید. دلیل اینکه از خروج رئیس‌جمهور ترامپ از توافق با ایران خرسندم، این است که به عقیده من این توافق بدی بود. هیچ کنترلی بر برنامه موشک‌های بالستیک آن‌ها اعمال نشده بود، هیچ بندی در مورد توقف بی‌ثبات‌سازی این منطقه وجود نداشت. ما به آن‌ها ۱۵۰ میلیارد دلار دادیم و آن‌ها به جای ساختن جاده و مدرسه، توان نظامی خود را تقویت کردند. فکر می‌کنم این توافق کاملا محدود بود و برنامه هسته‌ای آن‌ها را متوقف نمی‌کند، بلکه آن را کند می‌کند.»

حمایت از سیاست تغییر نظام
او ادامه داد: «در صداقت رئیس‌جمهور [باراک] اوباما تردیدی ندارم. او گفت که "ما هرآنچه قبلا انجام دادیم بی‌نتیجه بود، پس بگذارید چیز تازه‌ای را بیازماییم. بگذارید تحریم‌ها را کاهش دهیم، بگذارید بازرس‌ها وارد [ایران] شوند، بگذارید مقداری از سانتریفیوژها را جدا کنیم".»

وی با این حال بار دیگر برجام را توافقی بد خواند و گفت که به تهران اعتمادی ندارد، چراکه جمهوری‌ اسلامی مصمم به تجزیه کردن این منطقه و نابود کردن اسرائیل است و اگر بتوانند سراغ ما هم می‌آیند. بنابراین، توافق بعدی، اگر توافق تازه‌ای باشد، امیدوارم که این منطقه در آن نقش داشته باشد، امیدوارم از همه خواسته شود که پشت میز حضور داشته باشند، نه فقط کشورهای غربی و ایرانی‌ها.»

گراهام در ادامه در مورد اینکه آیا او از سیاست تغییر نظام در ایران حمایت می‌کند، بار دیگر تهران را به نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت: «من قطعا دنبال [تغییر نظام] هستم، اما این سیاست ایالات متحده نیست.»

وی با تأکید دوباره بر حمایتش از خروج آمریکا از برجام، گفت اعضای حزب جمهوری‌خواه در این رابطه با یکدیگر هم‌نظر هستند و در مقابل اعضای حزب دموکرات حامی توافق هسته‌ای بودند. با این وجود، اکنون «ایده جذاب» منطقه عاری از غنی‌سازی مطرح شده و به شکل فزاینده‌ای این احساس در کنگره شکل گرفته است که باید برجام را با توافق تازه‌ای جایگزین کرد. 

این سناتور جمهوری‌خواه در مورد آینده فشار حداکثری و احتمال گفت‌وگو با ایران نیز گفت: «فکر می‌کنم او (ترامپ) به کارزار فشار حداکثری متعهد است، فکر می‌کنم او در شرایط مناسب [حاضر است] که با ایرانی‌ها پای میز مذاکره بنشیند. اما شاید به جای صحبت رئیس‌جمهور ایالات متحده با ایران، شاید باید کاری کنیم که [کشورهای] این منطقه با هم صحبت کنند. شاید اولین کار این است که ببینیم آیا کشورهای این منطقه می‌توانند با ایران صحبت کنند؟»

«خویشتنداری نظامی»
او هدف از فشار حداکثری را از دید خودش جایگزین کردن برجام با «یک توافق بهتر» خواند که برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران را نیز محدود کند. 
گراهام درباره آنچه «خویشتنداری نظامی» آمریکا در قبال ایران خواند هم گفت: «زمانی که آن‌ها آن پهپاد را ساقط کردند، رئیس‌جمهور ترامپ برای یک حمله نظامی محدود آماده بود. من با او صحبت کردم و او گفت دلیل عقب‌نشینی‌اش این بود که "اگر شما چند صد ایرانی را بکشید، آیت‌الله‌ها مجبور به پاسخ خواهند بود و او نمی‌خواست به خاطر یک پهپاد آن‌ها را در این تنگنا قرار دهد". و سپس حمله به بزرگترین تأسیسات نفتی جهان صورت گرفت، که کار ایران بود، علیه متحدان ما در عربستان سعودی. و ما هنوز هیچ کاری انجام نداده‌ایم.»

وی ادامه داد: «من رئیس‌جمهور را خیلی دوست دارم، اما می‌خواهم بداند که چیزی که ممکن است شما خویشتنداری فرض کنید، ممکن است ضعف تلقی شود. زمانی می‌رسد که شما دیگر نمی‌توانید خویشتنداری کنید، چراکه نمی‌خواهیم احساس کنند که ضعیف هستند.»
 
گراهام در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اختلافات میان بلوک تحت رهبری عربستان سعودی و قطر پرداخت و گفت نگرانی‌های همه طرف‌ها «مشروع» است، اما «اکنون زمان اتحاد و حرکت رو به جلو است.»

او درباره اینکه چطور از یک رقیب ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری به متحد او بدل شده، تلویحا به خودشیفتگی ترامپ اشاره کرد و گفت: «من شکست را پذیرفتم و او این را دوست دارد... من او را دوست دارم، او هم او را دوست دارد و این زمینه مشترک ماست.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آمریکا ازسال 2015 تاکنون شریک جرم جنایات و حشیانه، وحشی گری وغیرانسانی ائتلاف متجاوز سعودی درجنگ یمن است....
Iran, Islamic Republic of
آمریکا و متحدانش، دزدان بین المللی هستند سازمان های بین المللی خیانتکار شماره یک هم با دزدان بین المللی همکاری می کنند.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا و متحدانش، دزدان بین المللی هستند سازمان های بین المللی خیانتکار شماره یک هم با دزدان بین المللی همدست هستند و همکاری می کنند.
Iran, Islamic Republic of
5 شهید و زخمی در حمله متجاوزان سعودی به یمن

تاریخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲

در حمله توپخانه‌ای نیرو‌های ائتلاف متجاوز سعودی به روستای موثبه و منطقه شعبان در ناحیه رازح استان صعده، دو شهروند یمنی شهید و سه نفر دیگر زخمی شدند.
Iran, Islamic Republic of
ایران حق ساخت سلاح هسته ای دارد.!!!
Iran, Islamic Republic of
ایران حق غنی سازی دارد
Iran, Islamic Republic of
۶۰ هزار منزل مسکونی در فرانسه بدون برق!
سیل و بارش سنگین باران ضمن خسارت وارد کردن به بخش هایی از شمال و جنوب غربی فرانسه، موجب قطع برق شصت هزار منزل مسکونی در این کشور شد.
Iran, Islamic Republic of
عربستان سعودی جنایتکار شماره یک ازسال 2011 تاکنون با حمایت آمریکا جنایتکار شماره یک و کشورهای اروپایی جنایتکار شماره یک درسایه سکوت سازمان های بین المللی خیانتکار شماره یک به گروه‌های تروریستی پول و سلاح می‌دهد تا به شهرها و روستاها درافغانستان، عراق، لیبی، سوریه، عراق، یمن و منطقه و خاورمیانه و جهان حمله کنند.
عربستان سعودی همچنان بزرگترین حامی دولتی تروریسم درجهان است.
Iran, Islamic Republic of
کره شمالی در سازمان ملل به اقدام آمریکا اعتراض کرد
Iran, Islamic Republic of
کره‌شمالی: تحریم‌ها هرگز راه به جایی نمی‌برد
فرستاده کره‌شمالی در نشست خلع سلاح سازمان ملل اعلام کرد که تحریم‌ها هیچ تاثیری ندارد و راه به جایی نمی‌برد و گفت که کشورش به دنبال مقابله بیشتر با کمپین فشار بیشتر آمریکاست.
Iran, Islamic Republic of
اگر آمریکا اقدامات صادقانه ما را در بهبود روابط دو کره نادیده بگیرد و تنها به دنبال انجام اقدامات تحریک‌آمیز و تقابل باشد، کره شمالی نیز واکنش نشان می‌دهد.
Iran, Islamic Republic of
.....
تلاش‌های مشترک ده ساعته آمریکا، انگلیس و فرانسه برای تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران و معرفی ایران به عنوان ناقض قطعنامه تحریم ارسال اسلحه به یمن با وتوی پیش نویس قطعنامه توسط روسیه ناکام ماند و به شکست انجامید.
Iran, Islamic Republic of
تحریم ایران حاصلی برای آمریکا نداشته است
Iran, Islamic Republic of
غارت نفت سوریه با ادامه اشغالگری آمریکا +فیلم
Iran, Islamic Republic of
اقدامات تروریستی با حمایت آمریکا به وجود آمدند
Iran, Islamic Republic of
از هر کمکی در ساخت سلاح هسته ای استقبال می کنیم
Iran, Islamic Republic of
قطعنامه ۲۲۳۱، ایران را از آزمایش موشکی منع نکرده است
Iran, Islamic Republic of
از مذاکره استقبال نمی‌کنیم!
Iran, Islamic Republic of
بحث ترین عناوین
تحریم تازه آمریکا علیه صادرات دارو به ایران (۸۶ نظر)
رئیس سازمان حج برای مذاکرات حج تمتع ۹۹ عازم عربستان شد (۴۲ نظر)
لاوروف آمریکا را عامل اغتشاشات اخیر در ایران نامید (۳۴ نظر)
ظریف: احتمال اجرایی‌شدن اینستکس در آینده وجود دارد (۳۱ نظر)
برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ تحریم‌کنندگان انتخابات دلسوز مردم نیستند (۲۲ نظر)
ادعای جدید نتانیاهو در مورد ایران (۲۲ نظر)
چمران: دولت روحانی قائل به شفافیت نیست (۱۸ نظر)
وزیر خارجه رژیم صهیونیستی باز هم ایران را تهدید کرد (۱۷ نظر)
جلسه علنی مجلس با حضور رئیس‌جمهور آغاز شد (۱۷ نظر)
اردوغان: تا مردم سوریه نگویند «متشکریم، بروید»، نمی‌رویم (۱۴ نظر)
Iran, Islamic Republic of
30 هزار سرباز سودانی در یمن چه می‌کنند، چرا آمریکا، سودان را تحریم نمی کند؟
30 هزار سرباز سودانی در یمن چه می‌کنند، چرا غرب، سودان را تحریم نمی کند؟
سودان ازسال 2015 تاکنون شریک جرم جنایات و حشیانه، وحشی گری وغیرانسانی ائتلاف متجاوز سعودی درجنگ یمن است.
نیروهای تروریست سودانی به همراه ائتلاف متجاوز سعودی به علت جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت درجنگ یمن باید در دادگاه لاهه محاکمه شوند.
Iran, Islamic Republic of
رزمنده ایرانی دونالد ترامپ رئیس جهمور آمریکا جنایتکار را به دروغگویی متهم کرد.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا جنایتکارهمراه با چند کشور جنایتکاردیگردرسایه سکوت سازمان های بین المللی جنایتکارازسال 2001 تاکنون در امورداخلی افغانستان، پاکستان، عراق، لیبی، سوریه، غزه، فلسطین اشغالی، یمن و منطقه مداخله میکند.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا دشمن تاریخی مردم ایران است/ جامعه بین المللی 6 سال ایستاد و بمباران مردم یمن را تماشا کرد/ آمریکا در جنایت جنگی یمن، همدست عربستان است.
آمریکا همراه با چند کشور دیگر ازسال 2001 تاکنون ازتروریسم برای تغییرحکومت ها استفاده می کند.
آمریکا به همراه اروپا ازتامین کنندگان اصلی تسلیحات ائتلاف متجاوزسعودی درجنگ یمن بوده است.
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین کاروان نیرو‌های اشغالگر آمریکایی وارد خاک سوریه شد
Iran, Islamic Republic of
جایگزین برجام باید فقط ساخت سلاح هسته ای باشد.
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین کار ترامپ خروج از برجام بود.
خروج از برجام بزرگترین کار برای اسرائیل بود.
Iran, Islamic Republic of
اروپا جنایتکار شماره یک ثابت کرد که خواهان حفظ برجام نیست
Iran, Islamic Republic of
غربی‌ها جنایتکار شماره یک ملت ما را تروریسم می‌خوانند؛ اما به دنبال مذاکره هستند.