شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - 23 Jan 2021
 
۰
۴

ایران سازمان بین‌المللی دریانوردی را از حمله به ۳ نفتکش خود مطلع کرد

جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۴
کد مطلب: 706450
یک روزنامه آمریکایی مدعی شده ایران در نامه‌ای به سازمان بین‌المللی دریانوردی این سازمان را از حمله به ۳ نفت‌کش خود ظرف ۶ ماه گذشته مطلع کرده است.
ادعای حمله به ۳ نفت‌کش ایرانی
به گزارش جهان نيوز، ائتلاف تحت رهبری آمریکا مدعی شد از امروز پنجشنبه رسماً عملیات دریایی خودش را در بحرین برای محافظت ادعایی از کشتی‌ها در آب‌های خلیج فارس آغاز کرده است. 

دولت آمریکا از چند ماه پیش اعلام کرده قصد دارد این ائتلاف را برای محافظت از عبور و مرور کشتی‌ها تشکیل دهد. با این حال، شمار زیادی از کشورها به خصوص کشورهای اروپایی دعوت آمریکا برای پیوستن به این ائتلاف را رد کرده است. 

بحرین که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است در ماه آگوست به این ائتلاف پیوستند. عربستان سعودی و امارات هم از ماه سپتامبر به ائتلاف آمریکا پیوستند. 

از میان کشورهای غربی، استرالیا و انگلیس با اعزام کشتی به منطقه با هدف ادعایی محافظت از عبور و مرور کشتی‌ها موافقت کرده‌اند. آلبانی جدیدترین عضو این ائتلاف است که جمعه هفته گذشته پیوستن خود به آن را اعلام کرد. 

«جیم مالی»، فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه غرب آسیا گفته هدف از این عملیات محافظت از آب‌های خلیج [فارس] است. 

او مدعی شده است: «با آنکه عملیات سنتینل تهدیدمحور است هدف آن ایجاد تهدید نیست. ما کشتی‌های توانمندی برای مأموریت گشت‌زنی به کار گرفته‌ایم ولی غیر از متعهد شدن به دفاع از یکدیگر در صورت حمله قصد انجام هیچ فعالیت تهاجمی نداریم.»

وی اضافه کرد: «تعهد ما به منطقه کوتاه‌مدت نیست، بلکه بادوام است و ما تا زمانی که لازم باشد به عنوان بخشی از سنتینل عملیات خواهیم کرد.»
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی و امارات همچنان عامل اصلی ناآرامی های درخلیج فارس هستند.
Iran, Islamic Republic of
حضور نیروهای تروریست کشورهای غربی درخلیج فارس غیرقانونی است.
Iran, Islamic Republic of
فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه غرب آسیا شریک جرم ائتلاف متجاوز سعودی درجنگ یمن است.
Iran, Islamic Republic of
حمله به ۳ نفت‌کش ایرانی کار آمریکا و متحدانش بوده است.