چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - 22 Sep 2021
 
۰

آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۸
کد مطلب: 400270
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واردات کالاهای اساسی تنها برای ذخیره‌سازی استراتژیک صورت گرفته است، گفت: واردات برنج و شکر به دلیل موجودی بالای انبارهای دولت، همچنان ممنوع است.
به گزارش جهان، علی قنبری در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه نهادهای نظارتی، بر واردات کالاهای اساسی نظارت کافی دارند، گفت: واردات کالاهای اساسی تنها با مصوبه دولت و کارگروه کنترل بازار صورت می گیرد و در این میان، هیچگونه تخلفی نسبت به مجوزهای صادره از سوی دولت وجود ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: آمارهای واردات کالاهای اساسی در سال جاری نشانگر این است که دولت تمام شرایط احتیاطی برای ذخیره سازی کالاهای اساسی را انجام داده تاکمبودی در این زمینه احساس نشود.

وی تصریح کرد: بر این اساس از ابتدای سال تاکنون براساس نظارت‌های صورت گرفته از سوی دستگاه‌ها نظارتی، هیچ تخلفی در واردات کالاهای اساسی از سوی دولت صورت نگرفته و با توجه به اینکه برخی کالاها، موجودی انبار مناسبی دارند، اجازه واردات داده نشده است.

قنبری در توضیح این مطلب افزود: هم اکنون به دلیل موجودی بالای شکر و برنج، واردات این کالاها ممنوع است و تنها به منظور ذخیره سازی استراتژیک، حجم مشخص و مصوبی از واردات صورت گرفته است.

به گزارش مهر، طی ۸ ماه نخست امسال، ۸۳۰ هزار تن برنج به ارزش یک‌میلیارد و ۲۸ میلیون دلار وارد کشور شده که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۴۰.۳۲ درصدی در وزن و ۳۶.۳۱ درصدی در ارزش را نشان می‌دهد، این در حالی است که در ۸ ماه سال گذشته نیز در مجموع، یک میلیون و ۹۵۶ هزار تن برنج خارجی وارد شده که اغلب آن برای سفارش‌های قبل و مربوط به سالهای ۹۱ و ۹۲ است.

در زمینه شکر نیز، واردات در ۸ ماه امسال با کاهش ارزشی و وزنی مواجه شده است. در این مدت، ۷۴۲ هزار تن به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار، شکر وارد کشور شده که در مدت مشابه سال گذشته این میزان حدود ۸۴۷ هزار تن به ارزش ۴۶۶ میلیون دلار بوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *