چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - 28 Jul 2021
 
۷
۳۲

عطاران: حاضرم برای خنداندن مردم شلوارم را هم پائین بکشم

تبریزی: کار با رضا عطاران با دیگران قابل قیاس نیست
دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۶
کد مطلب: 343234
پیمان قاسم‌خانی با بیان اینکه ایفای نقش یک مرده در فیلم «طبقه حساس» خیلی سخت بوده، گفت: تا صدا، دوربین، حرکت را می‌دادند شکمم شروع می‌کرد به بالا و پائین رفتن و خیلی گروه را به عنوان یک مرده اذیت کردم
به گزارش جهان به نقل از فارس، نشست نقد و بررسی فیلم «طبقه حساس» با حضور کمال تبریزی کارگردان، جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده، رضا عطاران، پیمان حبیب رضایی، آزاد صمدی بازیگران، قاسم‌خانی بازیگر و نویسنده، عصر امروز در تالار سعدی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

بنابراین گزارش در ابتدای این نشست، کمال تبریزی در خصوص موضوع فیلم، گفت: من فکر می‌کنم در واقع شاید جان‌مایه اصلی این فیلم فرهنگ غلطی است که یک جوری وارد اعتقادات و جزو رفتار و سکنات ما شده است. ما یک مقداری راجع به داشته‌های‌مان ناشکر،‌بی‌تفاوت و بی‌انگیزه‌ایم و وقتی داشته‌هایمان را از ما می گیرند تازه می‌فهمیم که چقدر باارزش بوده است. این طرح اصلی فیلم من بود.

وی ادامه داد: تا وقتی آدم‌هایی که دوستشان داریم در کنارمان هستند، قدر آنها را نمی‌دانیم، برای من بارها و بارها پیش آمده که می‌خواستم به ملاقات فردی از اهالی هنر بروم، آنقدر این خواسته به تأخیر افتاده تا آن فرد از دست‌مان رفته است. من فکر کردم در نقطه بازی آقای عطاران بعلاوه خانم بهرام باید این اتفاق انجام شود و در تمام پیشنهادات در سر صحنه قبل و بعدش در سر تدوین دائم فکر می‌کردم در تمام موارد این باید وجود داشته باشد و در صحنه آخر نمود پیدا کند، در حقیقت منظور من رابطه‌های انسانی بود.

وی در خصوص ایفای نقش کاراکتر اصلی توسط رضا عطاران، گفت: آقارضا یک اخلاقی دارد که با هیچکدام از کسانی که کار کردم قابل مقایسه نیست، آنقدر اخلاق خوب و خاصی دارد و در رفتارش انعطافی است که ویژگی‌های خاص و منحصر بفرد را ایجاد می‌کند و یک نوع غرور کاذب که در بسیاری از بازیکنان وجود دارد در ایشان وجود ندارد.

تبریزی در خصوص اینکه آیا تمام شوخی‌ها، رفتارها با نشانه‌ها در فیلمنامه بوده یا بعد پیش آمده، گفت: عمده رفتارها، نشانه‌ها و شوخی‌ها در فیلمنامه وجود داشته مگر اینکه در برخی موارد یک مقدار شوخی‌ها و رفتارها در تدوین جابجا شده باشد، وگرنه در فیلمنامه آقای قاسم‌خانی نوشتند پیش‌بینی شده بود.

کارگردان فیلم «طبقه حساس» ادامه داد: همه شوخی‌ها و تمام صحنه‌ها در مسیری حرکت می‌کنند که شخصیت اصلی را به دلتنگی به همسر از دست‌داده‌اش برساند.

تبریزی درباره ایده شعرهای روی قبلی، اظهار داشت: آقای قاسم‌خانی می‌خواستند سوم، هفتم، بیستم و ایام را تا رسیدن به چهلم روی سنگ قبرها نشان دهد اما در موقع تدوین، با صحبت‌هایی که با آقای قاسم‌خانی و خرقه‌پوش داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که شعرهایی در سنگ قبر نوشته شود و جملات را تبدیل به شعر کنیم. تایم پلان به اندازه خواندن شعر است و مجموعه حس و حال در فراز ادامه پلان سنگ قبرها ادامه حس و حال همان شعر است.

به گزارش فارس در ادامه این جلسه، پیمان قاسم‌خانی در خصوص پذیرش نگارش فیلمنامه، گفت: تا مضمون کاری توجه‌ام را جلب نکند، به سراغش نمی‌روم و به نظرم این فیلمنامه پتانسیل این را داشت که به طبقه‌ای از آقایانی که بیان احساسات به نظرشان کار لوکسی است، بپردازد. من دوستی دارم که چنین رفتاری دارد، او می‌گوید بعد از اتمام ساعت کاری چه معنا دارد به خانه برود و برنامه‌اش را طوری تنظیم می‌کند که تا ۱۰ شب به خانه نیاید، در قاموس این شخصیت‌ها چنین ادبیاتی وجود ندارد که بگویند عاشق هستند و به نظرم این فیلمنامه بیشتر از اینکه به مرده‌پرستی بپردازد، جریان قصه عاشقانه‌ای را تعریف می‌‌کند که یک طرف ماجرا مرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هر دو قصه متعلق به آقای فیروز همتی بود. فیروز داستانی را تعریف کرد که اشتباها روی جنازه خانمی مردی را دفن کرده‌اند ولی جزئیات زیادی نداشت. آقای کمال تبریزی تا این طرح را تعریف کردند، درجا عاشقش شدند و آقای نوروزبیگی هم فهمیدند که جایش عوض شده است.

قاسم‌خانی در خصوص ایفای نقش در فیلم «طبقه حساس» گفت: خیلی بازی سختی بود تا می‌گفتند صدا، دوربین،‌حرکت، شکمم شروع می‌کرد به بالا و پائین رفتن. خیلی گروه را به عنوان یک مرده اذیت کردند.

وی در خصوص اینکه آیا درست است که فیلمنامه ۶ بار بازنویسی شده، گفت: یک مواردی بود که تغییر داده شد، اما بامزه‌ترین تغییر در این بود که می‌گفتند مرد پائین و زن بالا دفن شود تا جوازش را بدهند که این تغییر را ندادیم.

وی ادامه داد: زمان نوشتن فیلمنامه دو سال طول کشید، اگر واقعا فیلمی آنطور که باید در نیامده ته توانایی من است و من همه تلاشم را کرده ام. من از اول این فیلم را آنقدر کمدی ندیدم شاید موقعیت طنز داشته باشد، اما هرچقدر که پیش می‌رود تیره‌ و تارتر می‌شود شاید یک نوع طنز سیاه و یا هر چیز دیگر.

به گزارش فارس، حبیب رضایی بازیگردان و بازیگر این فیلم در مورد روند ساخت «طبقه حساس» توزیع داد: این فیلمنامه در محاق توقیف قرار گرفته بود و برای اولین بار سال ۸۸ این فیلمنامه را ارائه دادیم اما تا امسال شرایط ساخت فیلم فراهم نشد. به سبب لطفی که مسئولان پیشین به ما و همه دوستان داشتند، اما از آنجا که هیچ فیلمی در هیچ کمدی نمی‌ماند، بالاخره شرایط ساخت فیلم فراهم شد. ابتدا قرار بود کاراکتر کمالی را آقای پرستویی بازی کند، اما گذشت زمان و تداخل زمان کاری ایشان با ساخت فیلم موجب شد که ما به رضا عطاران برسیم. البته باید بگویم که این فیلم بدون رضا عطاران معنایش در نمی‌آمد.

رضایی در پایان سخنان خود گفت:‌ قرار بود فیلم «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان در این سانس حضور داشته باشد، اما ما اینجا هستیم ولی امیدوارم بزودی شرایطی فراهم شود تا دورمیشیان بخاطر کار درخشانش در مقابل نسبت‌هایی که به آن می‌زند دفاع کند.

در ادامه نشست رضا عطاران، در پاسخ به این سؤال که آیا شما برای خنداندن مردم حاضرید دست به هر کاری بزنید و به نظر می‌رسد نوعی قبح شکنی برای خنداندن مردم در بازیتان دیده می‌شود، گفت: من خیلی در میان مردم هستم ماشین آنها سوار می‌شوم آنها را می‌بینم همه از من خواهش می‌کنند و می‌گویند کاری بساز تا ما بخندیم به نظرم نیاز جامعه امروز خندیدن است. حتی یکی از دوستان منتقد چندی پیش در جایی گفته بود عطاران برای اینکه مردم را بخنداند حاضر است شلوارش را هم پائین بکشد. من حاضرم برای خنداندن مردم شلوارم را هم پائین بکشم. من یک ذره جلوی احساساتم را گرفتم اما این واقعا نیاز جامعه است.

جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده این فیلم در خصوص موفقیت در گیشه گفت: در ابتدا باید برای تغییر زمان اکران فیلم از دوستان عذرخواهی کنم. در مورد موفقیت فیلم نیز باید بگویم، تمام المان‌های یک اکران خوب از بازیگری، فیلمنامه خوب و غیره در «طبقه حساس» وجود دارد و ما زمان خوبی را برای اکران پیش‌بینی کردیم.

وی در پاسخ به این سؤال که از سال ۸۸ که روند ساخت این فیلم آغاز شد، از انجام آن ناامید نشدید، گفت:‌ما ششمین بازنویسی‌‌مان را در امسال انجام دادیم و اما حتی یکسری تعهد هم داده بودیم اما ناامید نشدیم.

در پایان این جلسه محسن یزدانیان در خصوص نحوه فرهنگسازی این فیلم، گفت: ساخت موسیقی برای «طبقه حساس» تصمیم مشترک بین فیلمساز و آهنگساز بوده. من سعی کردم لایه درونی‌تر شخصیت‌ها را با موسیقی بیان کنم تا تنها بودن و درونیت‌شان در فیلم حفظ شود. من سعی کردم تست عاطفی بودن دلتنگی و کشف عشق پس از مرگ همسر را در آهنگ ایجاد کنم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علیرضا
تشکر میکنم از این هنرمند ارزشی !!!!!
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
عطاران یکبار گفت من متعلق به سینمای سخیفم !!
و چه راست گفت !!!
اره از ردکارپت و فیلم قبلی که ساخته بود مشخصه چقدر علاقه داره.. کم مونده بود از صحنه دستشویی رفتن هم فیلم بسازیم که این آقا لطف کردن و ساختن! فکر هم می کنن خیلی خنده داره!!
متاسفم! مردم حق دارن نرن سینما..
جناب رئیس که فرمودند "هنر ارزشی و غیر ارزشی نداریم". هر غلطی بکنند از نظر بعضی ها ارزشی است.
اکبر
وزن اقای عطاران بیش ازاین نیست
محمدرضا
البته این کار در منزل خود و جلو اقوام خودش باشد بهتر است
خوراک شبکه های ماهواره ای جور شد الان با این عنوان از عطاران تمجید میکنن: "درود بر تو ای مرد آزاده"!
عطاران منتظریم!
سلامتی عطاران صلوات!!!
باريك اله !
آقای عطاران لطفا طرحهای دیگران را نخواهیدبه اسم خودتان ثبت کنید این تز اولا مال چند سال پیش است و جدید نیست و در ایران اولین بار خانم گلشیفته فراهانی آن را به اسم خودشان ثبت کرده اند .
حمزه
خجالت هم خوب چیزیه
جامعه را با خانه ها شون اشتباه گرفتند
به اینها هم می گن هنرمند؟!!!!!!!!
علی
اگر هنر داشته باشید نیازی به شلوار پایین کشیدن نداره.هنر نداری عزیز من
اينم از هنرمند ما! يعني توان شما در حد شلوار هست نه بيشتر؟!
نیماراسخ
تقریبا بیست سال دیر اومدی!!!!
ال
دیوونه سر خیابون ما هم همینطوره
خراسانی
آقای عطاران مردم غیرتمند ایران می خندند ولی به غیرت ودین وشرفتان و ...!!!!
بالا شهري
اقاي به اصطلاح بازيگر فكر نكن غوره نشده مويز شدي حالا حالا ها بايد به طاق طويله لگد بزني
حامد
برای خنداندن مردم یا پول ؟
بلکه برخی از دلقک ها برای پول حاضرند هر کاری بکنند .
عطاران خیلی بچه خوب و باشخصیتیه ... رسانه ها اینقدر روی مخش نرن ...
شما این با شخصیت بودن ایشان را از همین سخنان پر مغز و گهربارشان متوجه شدی داداش؟ ایشان قبلا هم از این دست افاضات داشتن. ایشون معتقدن اصلا هیچ فیلم مبتذلی وجود نداره.
خنده به هر قیمتی؟!
پایین کشیدن شلوار بیشتر شبیه عقده گشایی است تا دلیل خنداندن مردم!
United States
بي ادب مثلا باني كار فرهنگيه
شما را به خدا می بینید الگوهای فرهنگی ما را؟ این ها خودشان را خدای درک و فرهنگ و روشنفکری می بینند و منتقدان را هم دگم و کوته بین و بی سواد. !
United States
خوب شما ها بیسوادین ناراحتی ندارد باید درس می خواندید تا یک چیزی حالیتان میشد
حالا ما آدمای بیسواد ول کن!بگو شما چند ملیون کتاب دیگه باید ورق بزنی(!) تا بالاخره یکم به انسان نزدیک بشی و به نتایجی که ما بیسوادها قبلا رسیدیم بدون تحمیل خسارت به جامعه برسی؟؟
حمید
شما به ایشون بفرمایید شلوارشون رو بالا بکشند! چون با این فیلمهایی که ساختند الان شلوارشون پایین هست!
Iran, Islamic Republic of
سلام وقتي امسال آقاي مديري را به حاشيه ميبرند ، بعضيها هم بايد شلوارشون را در بيارند تا بقيه بخندند چون چيزي براي ارائه ندارند كه محتوي داشته باشه .
متا سفم هم برای کار گردان که سوژه از این بهتر برای یک طنز جنسی پیدا نکرده ونیز بازیگر که اینقدر برای خودش ارزش قائل نیست که حاضره هر طنزی را بازی کند وبرای خودمان که مجبوریم چنین افکار مهوعی را تحمل کنیم
آقای عطاران شما اگر شلوارتان را پایین بکشید ممکن است عده بخندند اما نه به هنر شما بلکه به دیوانگی تان عدم تعادل در رفتار و گفتار البته خنده دار است اما خنده تلخ
گل رز
حسود هرگز نیاسود
گلان
شما هم منتظر چنین فرصتی هستید که به یک هنرمند توهین کنید. بس کنید بابا! حالا این یک اغراق بود، شما تا عمق قضیه رفتید؟!! ظرفیت هم خوب چیزی است. دست بردارید از سر هنرمندان بیچاره این مملکت که حتی آب خوردنشان را هم قضاوت می کنید. از صبح تا شب نوابغی مثل شما نشسته اند زندگی این بازیگر و آن فوتبالیست و این کارگردان و آن مجری را قضاوت می کنند... بس است دیگر.