جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
 
۱
۱۶

زبان‌درازی افراطیون آویزان از برجام/ رئيسی متوجه شده که ما اصلاح‌طلبان درست می‌گفتیم!

شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: 799278
در حالی که در دولت سابق، صادرات نفت حتی به نزدیکی صفر میل کرد، دولت رئیسی توانسته بدون برجام و FATF، مجددا صادرات نفت را به 1/5 میلیون بشکه افزایش دهد.
زبان‌درازی افراطیون آویزان از برجام/ رئيسی متوجه شده که ما اصلاح‌طلبان درست می‌گفتیم!
گروه سیاسی جهان نيوز: عضو حزب نیمه تعطیل اعتماد ملی می‌گوید: رئيسی متوجه شده که ما اصلاح‌طلبان درست می‌گفتیم(!)

اسماعیل گرامی‌مقدم، زمانی سخنگوی حزب اعتماد ملی بود و پس از نقش‌آفرینی در فتنه سبز، مدتی از کشور گریخت اما در اثر احساس سرخوردگی در خارج، مجدد به کشور بازگشت.

او به نامه‌نیوز گفته است: در شرایط یک موضوع اصلی در کشور وجود دارد و آن مشکلات اقتصادی است و حل مشکلات اقتصادی هم در گرو حل مسائل سیاست خارجی است. در همه دنیا اقتصاد است که روند سیاسی را تعیین می‌کند اما در ایران برخلاف کشورهای دیگر سیاست، اقتصاد را تعیین می‌کند؛ یعنی در حقیقت سیاست و آن هم از نوع سیاست خارجی خود را به اقتصاد تحمیل می‌کند. تا زمانی که ما با دنیا تعامل نداشته باشیم، وضعیت همین است و نمی‌توان انتظار داشت که مشکلات اقتصادی حل شود».

او مدعی شد: «آقای رئیسی هم که یک زمانی در برابر اصلاح‌طلبان می‌گفت نباید همه چیز را به برجام و رفع تحریم‌ها گره زد، خودش به این نتیجه رسیده که ما درست می‌گفتیم و تا زمانی که تحریم‌ها رفع نشوند، وضع همین است. حامیان دولت که یک زمانی دولت روحانی را مقصر می‌دانستند اکنون پاسخ دهند چرا تورم باز هم افزایش یافت؟ چرا بدون رفع تحریم‌ها نتوانستند مشکلات اقتصادی را درست کنند؟ چرا ارزش پول ملی باز هم کاهش یافت؟ البته خوشحالیم که آقای رئيسی وقتی مسئولیت را برعهده گرفت به‌دنبال حل و فصل مشکلات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها رفت».

به گزارش کیهان، این اظهارات خلاف واقع در حالی است که اولا آقای رئيسی در وسط میدان مدیریت است و خود را مانند برخی دولتمردان سابق آنقدر قرنطینه نکرده تا زخم بستر بگیرد.

ثانیا دولت جدید در 7 ماه فعالیت خود، بی‌اعتنا به تحریم‌ها توانسته حجم تجارت خارجی را به تقریبا آمار سال 96 (سال اوج اجرای برجام که تجارت خارجی 110 میلیارد دلار بود)، برساند. در این دوره و در حالی که در دولت سابق، صادرات نفت حتی به نزدیکی صفر میل کرد، دولت رئیسی توانسته بدون برجام و FATF، مجددا صادرات نفت را به 1/5 میلیون بشکه افزایش دهد.

درباره «گرامی مقدم» بیشتر بخوانید:
اگر بایدن رای بیاورد اصلاح طلبان دوباره رئیس جمهور می‌شوند
روحانی باید استعفا دهد، مگر اینکه اختیارات ویژه بگیرد!
اگر حاکمیت هم نگذارد مردم باز ما را انتخاب می‌کنند
روحانی کشور را از تحریم نجات داد و به سمت رونق اقتصادی برد
اگر سید حسن خمینی کاندیدا شود، موج عظیمی راه می‌اندازد
آسیب شناسی یک اصلاح طلب از جنایت یک تکفیری در مشهد

واردات انبوه واکسن و مهار موفقیت‌آمیز قربانیان کرونا، گسترش چتر دیپلماسی به جهان فراغرب (از کشورهای منطقه و همسایه گرفته تا چین و روسیه) و عقد قراردادهای اقتصادی متعدد دستاورد همین دوره کوتاه‌مدت است و این در حالی است که تجارت و دیپلماسی خارجی در آخرین سال‌های دولت سابق سیر قهقرایی و رکود به خود گرفته بود.

ثالثاً در حالی که حتی برخی اصلاح‌طلبان اعتراف می‌کنند دولت روحانی جز برجام،‌ هیچ برنامه‌ای برای دیپلماسی و رونق اقتصادی نداشت، عجیب است که گرانی مقدم ادعا می‌کند «حل مشکلات اقتصادی در گرو برجام است و رئیسی هم به این نتیجه رسیده که ما اصلاح‌طلبان درست می‌گفتیم»! در این باره نیز گفتنی است که نه رونق اقتصاد صرفاً وابسته به دیپلماسی است و نه دیپلماسی در توافق با آمریکا منحصر می‌شود.

از همه طنزآمیزتر، فرار به جلوی سخنگوی حزب نیمه‌تعطیل اعتماد ملی است مبنی بر این که «چرا تورم باز هم افزایش یافت؟ چرا ارزش پول ملی کاهش یافت و چرا مشکلات اقتصادی بدون رفع تحریم‌ها برطرف نشد؟» این تجاهل در قضاوت در حالی است که مراکز پژوهشی در دولت روحانی،‌روند تورم در سال 1400 را براساس وضعیت اقتصادی که آن دولت تحویل می‌داد، افزایشی توصیف می‌کردند اما با این وجود دولت رئیسی توانست روند شتابان افزایش تورم را کند نماید؛ و البته به اذعان همه کارشناسان، با وجود کسری بودجه و نقدینگی و بدهکاری انباشته در دولت سابق (بعضاً 8 تا 10 برابر شده)، حل مشکلات اقتصادی زمان‌بر است. در حقیقت، این گرفتاری بزرگ را افراطیون مدعی اصلاحات، با آویزان کردن مدیریت به برجام و معطل گذاشتن مدیریت ظرف 8 سال پدید آوردند اما حالا قصور و تقصیرها و خیانت‌های خود را از دولت رئیسی مطالبه می‌کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جان ما!!!؟
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
افزایش 50 درصدی صادرات غیرنفتی و افزایش 100 درصدی صادرات نفت و بازگشت ارز حاصله به کشور بدون برجام و FATF شاهکار رئیسی است.
خخ
Iran, Islamic Republic of
برخی مسئولان دولت قبل میگفتن بدلیل تحریم و FATF نمی توانیم واکسن وارد کنیم !!!
Iran, Islamic Republic of
پس چرا این دستاوردهارا جز شما کسی حس نکند
Iran, Islamic Republic of
اینا رو از کجا میارن که میشن سیاست مدارای کشور؟!!
Iran, Islamic Republic of
خود گویی خود خندی عجب مرد هنرمندی
!1
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
نتیجه برجام شون 10 برابر شدن قیمت ارز و طلا و خودرو و مسکن و غیره بود.
Iran, Islamic Republic of
شما اگر یک روز جوک نگیدملت می گویند لال هستید؟!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
آقای گرامی‌ مقدم‌ ! ... به مردم بگوئید ، چندین سال ناکار آمدی‌ دولت‌ روحانی را ، به بهانه تحریم و... لاپوشانی کردند و تنها راه‌حل برون‌ رفت از مشکلات را مذاکره و وادادگی معرفی کردند!......
علی
Iran, Islamic Republic of
بی وجدان تر از این اصلاح طلب خود شان هستند
سید
Iran, Islamic Republic of
بر فرض که شما در خصوص برجام درست می گفتید اما .... اگر حرفتان درست بود پایش بایستید و تاوان هم بدهید
کار فعلی آقای رئیسی در خصوص اصلاح قیمت ها نه تنها اشتباه نیست بلکه کاملا درست می باشد و هزینه هم دارد که آقای رئیسی این مردانگی را دارد و این هزینه را می دهد مردم هم خیلی طول نخواهد کشید و خواهند فهمید که این شیوه اختصاص یارانه به نان و غلات در حال حاضر بخش بزرگی را در جیب رانت خواران می کند.
Romania
جناب میشود شماها دیکر حر ف ونظر نزنید .
Iran, Islamic Republic of
برجامی که شما راه انداختین و خیری هم نداشت تف سربالا بود که تو صورت خودتون پایین اومد ولی متاسفانه ترکشاش به ملت هم گرفت
United States
انشالله دولت سید محرومان و رئیس مجلس انقلابی و رئیس قوه قضائیه هر ۳ دست در دست هم داده و با درآمد ارزی عمده ی نفت صادراتی قیمتهای ارزاق عمومی و مایحتاج اساسی مردم تنگدست را به شدت کاهش خواهند داد.
Denmark
چرا این دار و دسته در مقابل درک کردن و فهمیدن مسائل تا این اندازه مقاومت میکند....
رضا
Iran, Islamic Republic of
. ترور حجاریان و قتلهای زنجیره ای و ماجرای مشکوک سعید امامی زمان خاتمی شاهکار مرموزی بود