سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - 21 May 2024
 
۳
۳
قدمی در تاریخ؛ شماره ۱۰

روایت جهانگرد مشهور از قدرت نظامی ایران در دوران صفویه

دوشنبه ۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب: 774020
شاه عباس یکم، پادشاه مقتدر صفوی بود که در زمان او قدرت ایران و هنر و فرهنگ و تجارت به اوج خود رسید. از ویژگی های دوران شاه عباس ارتش نیرومندی بود که در این مطلب به نکات جالبی در مورد آن اشاره می کنیم.
روایت جهانگرد مشهور از قدرت نظامی ایران در صفویه
گروه تاریخ جهان نيوز: شاردن، جهانگرد مشهور فرانسوی در جلد پنجم سفرنامه خود می نویسد: «ایرانیان همگی دلیر و جنگاور بوده و هر گونه سختی و دشواری را در جنگ بر خود هموار نموده در برابر آن پایدار و سربلند هستند و گل سرسبد ملت های آسیایی به شمار می روند».

تعداد افراد سپاه همیشه کامل بود زیرا کودکان را از سن دو سالگی برای سربازی تعیین می کردند و سالی نیم تومان به او حقوق می دادند و هر چه سن کودک بالاتر می رفت حقوق او نیز افزایش می یافت.

هنگامی که به سن سربازی می رسد به فرمانده سپاه شناسانده می شد و اگر جای خالی بود وارد سپاه می شد. اگر سربازی کشته می شد، بی درنگ از آن هایی که چشم به راه جای خالی بودند، به جای او گذاشته می شد.

روش جنگی سربازان اشکانی یعنی جنگ و گریز در این دوره هم رایج بود و سربازان ایرانی با جنگ و گریز دشمن را از پای در می آوردند.

برای گشودن دژها خندق های زیرزمینی کنده، با انفجار مواد آتش زا در خندق ها دیوار دژها را خراب کرده یورش همگانی را آغاز می کردند.

بنا به گفته شاردن کمتر ملتی است که مانند ایرانیان در فن کوبیدن و گرفتن دژها چیرگی داشته باشد.

سر دنیس راس درباره شمار ارتش ایران در دوره شاه عباس چنین نوشته است: «شاه عباس می تواند تا ۱۰۰ هزار سوار مجهز با تیر و کمان و شمشیر خم تهیه کند، به علاوه ۵ هزار تفنگچی که مجهز به شمشیر باشند».

شاردن می نویسد: «تمام افراد سپاه شاه عباس یکم ۱۲۰ هزار تن بوده است” البته وی پاسداران شاهی، که تعداد آن ها ۱۰ هزار تن بوده است را به حساب نیاورده است».


نقشه ایران در دوران صفویه
 
پیش از آغاز جنگ ساکنان میدان جنگ و پیرامون آن را به جاهای دیگر کوچ می دادند و هر چه که ممکن بود مورد سود جستن دشمن قرار گیرد مانند کشتزار ها، درختان، ساختمان و مانند آن را از بین می بردند.

بیشتر بخوانید:
پسر بچه‌ای که همسران شاه با او مشکل داشتند
چرا رضا‌خان حامی قدرتمند خود را ترور کرد؟!
از ساواک خصوصی قوام السلطنه چه می‌دانید؟!
جواب صریح مدرس به رضاخان که در تاریخ ماند
ماجرای سیاسی گربه سیندرلا/ لوسیفر واقعی کیست؟

سردسته زنان فاسد در زمان شاه که بود؟ +جزئیات
آخرین لحظات عمر ۴ قصاب طاغوت +عکس
گوشه‌ای از زندگی خصوصی رضاخان میرپنج
چرا قوام السلطنه پهلوی ها را تحقیر می‌کرد؟!
https://jahannews.com/vdchiknqv23nqvd.tft2.html
jahannews.com/vdchiknqv23nqvd.tft2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
البته زمان باستان خیلی بزرگتر بوده است.
Iran, Islamic Republic of
مسند نشین ولیعهد در زمان صفوی هرات بود، که امروز باید با حسرت به ان در خاک دیگری نگاه کنیم، وشهر دیگر مرو در ازبکستان فعلی، شهر تاریخی دیگر، ایران که کوتاه مدتی محل زندگی امام هشتم(ع) در این شهر بود. و ایضا سایر بلاد.
علی
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت هم وطنان عزیر شجاع و دلیر ایران زمین تا زمانی که رگ غیرت و مردانگی باشد همه چی بدست میاد و زلت و ننگ و زیر دست بودن در ظلم و ستم از بین خواهد رفت زنده باد ایران که همیشه سربلند بوده و هست نامت جاوید و جاویدان باد