سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ - 28 May 2024
 
۸
۸
قدمی در تاریخ؛ شماره ۵

چرا رضا‌خان حامی قدرتمند خود را ترور کرد؟!

يکشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: 768907
به هر حال روز دوم دی ماه ۱۳۱۱ شمسی، تیمور تاش به دستور رضا شاه از وزارت دربار برکنار شد. ابتدا نزدیک دوماه در منزل خود تحت نظر شهربانی بود و سپس به زندان قصر انتقال یافت.
چرا رضا‌خان حامی قدرتمند خود را ترور کرد؟!
گروه تاریخ جهان نيوز: عبدالحسین تیمورتاش هفت سال فردِ شماره 2 سیاست ایران در زمان رضاخان بود. او که در تثبیت قدرت رضاخان نقش اساسی داشت در این سمت با همکاری علی‌اکبر داور، تلاش زیادی برای به سلطنت رساندن رضاخان میرپنج به عمل آورد، بین سال ۱۳۰۸ شمسی مذاکراتی بین «کدمن» رئیس شرکت نفت ایران و انگلیس و تیمورتاش برای تجدید قرارداد نفت دارسی در تهران و لندن صورت گرفت، ولی تیمورتاش با وجود اقامت دو ماهه در لندن در سال ۱۳۱۰ نتوانست رضایت شرکت نفت ایران و انگلیس را در این زمینه جلب کند و در این سفر در راه مراجعت از راه روسیه عازم ایران شد و چند روزی در مسکو اقامت گزید.

 سپس با چند مقام رسمی ملاقات کرد و مذاکراتی در زمینه انجام داد.


 
اما کیف دستی او در قطار مسکو ـ باکو گم شد. گفته می‌شود که انگلیسی‌ها توسط یک زن زیبای آسوری که منشی مخصوص تیمورتاش بود، اسناد سیاسی محرمانه با مقامات شوروی را به دست آورده و از آن عکسبرداری کردند و بعد از مدتی عکس‌های آن را در اختیار رضاشاه قرار دادند.

به هر حال روز دوم دی ماه ۱۳۱۱ شمسی، تیمور تاش به دستور رضا شاه از وزارت دربار برکنار شد. ابتدا نزدیک دوماه در منزل خود تحت نظر شهربانی بود و سپس به زندان قصر انتقال یافت.

بلوشر، سفیر وقت آلمان در ایران در خاطرات خود درباره ماموریتش در ایران در ارتباط با انتهای کار تیمورتاش و احوال و سرنوشت دردناک او چنین می‌گوید: «این مرد نازپرورده ناگزیر شد بر سنگ مرطوب و برهنه کف اتاق بخوابد. غذای خصوصی را هم منع کردند و او مجبور شد غذای زندان را، که می‌ترسید مسموم باشد، بخورد. چندی بعد تیمورتاش به فراست دریافت که غذایی که پیش او گذاشته‌اند، مسموم است. از خوردن آن ابا کرد و چندین روز را بدون غذا گذراند. آنگاه گرسنگی زورآور شد. خورد و همان شب با دردهای وحشتناک روزگارش به سر آمد».

نتیجه این حادثه در زندگی رضاخان این بود که راز سرنگونی نزدیکان و رجال سیاسی محبوب پهلوی اول را در این مطلب دید که رضاشاه بعد از تثبیت قدرتش به قول سیدحسن تقی‌زاده از هر کسی که جُربُزه داشت، وحشت می‌کرد و همه را می‌خواست از میان بردارد. هرچند در راه کمک به او و قدرتش قدم‌های بزرگی برداشته بود. والسلام

*منبع:
​کتاب معماران عصر پهلوی- تالیف نجفقلی پسیان و خسرو معتضد

بیشتر بخوانید:
از ساواک خصوصی قوام السلطنه چه می‌دانید؟!
جواب صریح مدرس به رضاخان که در تاریخ ماند
ماجرای سیاسی گربه سیندرلا/ لوسیفر واقعی کیست؟

سردسته زنان فاسد در زمان شاه که بود؟ +جزئیات
https://jahannews.com/vdce7v8ffjh8poi.b9bj.html
jahannews.com/vdce7v8ffjh8poi.b9bj.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پدرم همیشه ما را نصیحت می کرد هیچ وقت طرف ظالم نگیر زیرا به ظلم همان ظالم گرفتار می شوی
United States
ظاهرا جاسوس روسها بوده.....
Iran, Islamic Republic of
..l.q
Iran, Islamic Republic of
لعنت الله علیهم اجمعین
Iran, Islamic Republic of
جای خواندم در روز افتتاح زندان قصر که رضا شاه و تیمور تاش و درگاهی و تعدادی همراه شاه به زندان قصر رفته بودند به اتاقی که در منتهی علیه زندان رسیدن که اگر کسی وارد آن می شد محال بود بتواند از آن خارج شود می رسند تیمور تاش و تیمسار درگاهی زیاد اسرار می کنند که شاه داخل اتاق را ملاحظه بفرماییند ولی رضا شاه با توجه به خوابی که شب قبل دیده بود که تیمور تاش او را هل داده و به چاهی می اندازد فهمیده بود قصد دارن اورا به داخل اتاق بفرستند و درب را سریع قفل کنند با نگاه تندی به آنها می فهماند که از قصد شوم آن دو با خبر است و گفته شده اولین زندانی آن زندان تیمور تاش و تیمسار درگاهی بودند.
Iran, Islamic Republic of
با خواب حکومت داری میکردند
Iran, Islamic Republic of
از موضوعات مطروحه هرکسی به اندازه فهمش برداشت می کنه!!!
امید
Iran, Islamic Republic of
این ها چیه میگی؟؟؟؟؟؟