شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ - 8 Oct 2022
 
۰

تشکیل کمیته مشترک انرژی ایران و ترکیه

از ساخت فیلم سینمایی تا راه‌اندازی زبان ترکی در دانشگاه تهران
چهارشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب: 355471
بیست و چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه ظهر امروز چهارشنبه پس از مدت ۳ مذاکره و تبادل نظر میان وزرای دو کشور به کار خود پایان داد.
به گزارش جهان به نقل از فارس، بیست و چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و نماینده رئیس جمهور و نیز جودت ییلماز وزیر توسعه و زیربنایی ترکیه با هدف گسترش روابط اقتصادی دو کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این اجلاس سه روزه نمایندگان دو کشور به موضوعات نفت، گاز، انرژی، همکاری نزدیک گمرکی، تسهیل رفت و آمد مسافر و کالا، حمل و نقل و ترانزیت و نیز احداث و تکمیل پایانه های مرزی توافق کردند.

در این زمینه احداث شهرک صنعتی مشترک در مرز دو کشور و توسعه خطوط راه آهن در مرز بازرگان، تسهیل و توسعه مناسبات بانکی و نیز سرمایه گذاری مشترک در صنایع پتروشیمی مورد توافق طرفین قرار گرفت.

در راستای همکاری‌های دو کشور مقرر شد؛ در حوزه گردشگری، میراث فرهنگی، فیلم و سینما و نیز حمایت از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری روند سریع تری به خود گیرد.

جودت ییلماز وزیر توسعه امور زیربنایی ترکیه در نشست خبری پایان این اجلاس با اشاره به گسترش ابعاد مختلف روابط دو کشور تاکید کرد: در اولین فرصت بحث مدرن سازی درب‌های گمرکی از سوی دو طرف به عنوان برنامه مهم در اولویت قرار می گیرد. همچنین بحث مابه التفاوت سوخت از جمله موضوعاتی است که میان دو کشور به بحث گذاشته شده است و در نهایت اینکه مشکلات سرمایه گذاری بخش خصوصی را رفع خواهیم کرد.

کمیته مشترک انرژی ایران و ترکیه برای رفع مشکلات و مباحث مورد بحث تسهیل خواهد شد.

در همین حال نشست کمیسیون مشترک مرزی دو کشور تا سه ماه آینده تشکیل می‌شود تا مشکلات مناطق مرزی و محروم به عنوان نقاط اتصال ایران و ترکیه رفع شود.

وی از ساختن فیلم مشترک سینمایی، راه اندازی زبان ترکی استانبولی در دانشگاه تهران و مبادله استاد میان دو کشور خبر داد.

محمود واعظی وزیر ارتباطات کشورمان نیز با اشاره به توافق مربوط به حمایت از بخش خصوصی که در این اجلاس مورد تاکید قرار گرفت گفت: سندی که حدود ۲۰ سال در حالت تعلیق قرار داشت، با عنوان موافقت نامه تجارت ترجیحی به امضا رسید که تا سه هفته آینده میان دو کشور نهایی می شود.

در همین حال تشکیل همکاری های بانکی دو کشور از دیگر مواردی است که به آن پرداخته شد.

به گفته واعظی این اجلاس در جریان آماده کردن مقدمات سفر حسن روحانی به کشور ترکیه برگزار شد، تا زمینه همکاری میان دو کشور شکل جدی تری به خود گیرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *