يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - 18 Apr 2021
 
۱۱
حاشیه سازی سیاسی اصلاح طلبان؛

نظر امام راحل درباره «تک خوانی آواز زنان» چه بود؟/ خاتمی: ادعای «کلانتری» بی‌اساس است، تکذیب می‌کنم

دوشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۳
کد مطلب: 726531
در پی انتشار اظهارات عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر نظر امام راحل درباره «تک خوانی آواز زنان» حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی توضیحاتی ارائه داد.
نظر امام راحل درباره «تک خوانی آواز زنان» چه بود؟/ خاتمی: ادعای «کلانتری» بی‌اساس است، تکذیب می‌کنم
به گزارش جهان نيوز، حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در ارتباط با اظهارات اخیر عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست دولت دوازدهم درباره فتوا و درخواست امام راحل (ره) مبنی بر پخش آواز بانوان بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه انصاری به این شرح است:

«آنچه که در این اظهارات در رابطه با گفتگوی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی (جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی) با امام خمینی و ادعای «دستور حضرت امام به ایشان در استفاده از آواز تک خوانی زن در برنامه‌های ارشاد»، بیان گردیده است بنا به اسناد این مؤسسه و همچنین بنا به تکذیب جناب آقای خاتمی در پاسخ به استفسار موضوع از ایشان، صحیح نبوده و با واقعیت امر تفاوت فراوان دارد.

به موجب تماس‌ها و بررسی دقیق بعمل آمده، واقعه بدین صورت بوده است: مدیرکل وقت ارشاد اسلامی استان فارس، در دیدار با وزیر ارشاد وقت گزارش می‌دهد که طی استفتائی از حضرت امام خمینی (س)، نظر ایشان را در رابطه با «حکم شرعی همخوانی زن و همچنین حکم تک خوانی زن»، جویا شده است و حضرت امام در جواب مرقوم داشته اند: «اگر مفسده‌ای برآن مترتب نباشد بلامانع است».

بنا به گفته جناب آقای خاتمی، ایشان نه تنها هیچگاه با حضرت امام، در این موضوع گفتگویی نداشته، بلکه مدیر کل مذکور را نیز به خاطر عدم هماهنگی در مسئله‌ای حساس و مهم و به این جهت که وی رأسا و بدون هماهنگی با وزارتخانه از امام استفتاء نموده است، توبیخ می‌نمایند.

روشن است که آنچه حضرت امام در پاسخ به استفتای مذکور فرموده اند همان نظر فقهی حضرت امام – و جمعی دیگر از مراجع عظام است - که در موارد دیگر و استفتائات بیان شده است.

از همه عزیزانی که در صدد انتساب مطلبی به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هستند خصوصا مسئولین محترم که سخنشان مورد توجه رسانه‌ها و مخاطبان قرار دارد تقاضا می‌کنیم قبل از اظهار نظر، صحت و اعتبار موضوع را کاملا بررسی نمایند.

حمید انصاری
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره)

خاتمی: صحبت های کلانتری بی اساس است
این اظهارات کلانتری ضمن اینکه دوباره نام خاتمی را در فضای رسانه به زبان‌ها انداخت، پاتکی بر حملات بی‌امان کارگزارانی‌ها علیه خاتمی من جمله کرباسچی بود. خاتمی برای اولین بار بعد از مدت‌ها در یک نمود رسانه‌ای به این اظهارات کلانتری واکنش نشان داد. در مطلبی که در کانال تلگرامی خاتمی نوشته شده، اینگونه آمده است:

«صحبتهای جناب دکتر عیسی کلانتری درباب آوازخوانی زنان که در آن نسبتی به من داده شده بی اساس است. گرچه درحسن نیت آقای کلانتری تردیدی ندارم ولی اشتباه منافاتی با حسن نیت ندارد.

موضوع از این قرار است که مدیر کل محترم ارشاد یکی از استان‌ها، استفتایی از حضرت امام کرده بود که همخوانی زنان (و شنیدن مردان) حکمش چیست؟ امام نوشتند اگر فسادی بر آن مترتب نباشد اشکالی ندارد. در سوال دوم پرسیده شده بود که تک‌خوانی زنان حکمش چیست؟ فرموده بودند حکم مسأله بالا را دارد. نه یک‌بار نه دو‌بار، ابدا درباره پخش یا عدم پخش مطلبی نفرمودند».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *