سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - 2 Jun 2020
 
۷
۸۶

«پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب: 722843
یک کارشناس رسانه معتقد است مجموعه پایتخت ۶ در کنار بسیاری از جنبه‌های مثبت و تحسین برانگیز خود، به طرز بسیار شگفت‌آوری، پیشقراول بدعت‌گذاری در شوخی با ارزش‌های اساسی جامعه شده است.
«پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه
به گزارش جهان نيوز، استاد دانشگاه و کارشناس رسانه معتقد است این روزها، علاوه بر مباحث مربوط به مراقبت های بهداشتی در راستای مقابله با ویروس کرونا، حرف و حدیث ها پیرامون مجموعه تلویزیونی پایتخت نیز نُقل محافل مجازی قاطبه مردم شده است، وی در همین رابطه در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: یکی از مهم ترین دلایل حسّاس شدن آحاد جامعه نسبت به این سریال، توفیق قسمت های پنجگانه پیشین آن در ارتباط برقرار کردن با اقشار گوناگون مردم و بیان نظام مسائل آن ها در قالب طنز بوده است. 
وی ادامه داد: البته باید توجه داشت که مسئله جذب ۷۵ درصد مخاطب -طبق نتایج آخرین نظرسنجی نوروزی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما- فی نفسه شاخص دقیقی برای محک توفیق یک برنامه تلویزیونی نیست؛ چرا که در برخی موارد همسو شدن با «ذائقه و نیاز مخاطب»، منافی اصل خطیر «مصلحت مخاطب» خواهد بود. طنز اگه مبتنی بر مسئله حقیقی جامعه و بازگو کننده دغدغه های اصیل مردم جامعه با هدف اعتلای فکری و فرهنگی جامعه نباشد، و صرفاً به دنبال خنداندنِ بی هدف و لحظه ای مخاطب باشد، هزل و هجوی بیش نخواهد بود که با فطرت پاک آدمی نیز ناسازگار است.


وی تاکید کرد: رسانه ملی جمهوری اسلامی -در کارزار جنگ تمام عیار رسانه ای دشمن که از هر سو به دنبال تغییر ذائقه مخاطب و تقلیل نظام ارزشی آن به مباحث سطحی و پیش پاافتاده است و در میدان جنگ شناختی که تحریف باورها، نگرش ها و ارزش های اسلامی و الهی مردم ایران، آماج حملات بیرحمانه دشمن قرار گرفته است- آن هنگام دانشگاه عمومی خواهد شد که علاوه بر سرگرم کردن مخاطب، آموزش همگانی با هدف اعتلای سبک زندگی و سبک نگرش مردم را در دستور کار خود قرار دهد و این مقوله یعنی درنظر گرفتن «مصلحت مخاطب» در کنار «ذائقه» وی!

این کارشناس رسانه تاکید کرد: اگرچه در ایام تعطیلات نوروزی امسال که با خانه نشینی اجباری مردم نیز همراه شده است، بیش از هر زمان دیگر نیازمند تولیدات طنز تلویزیونی هستیم، اما این مسئله و تنگنای مقطعی، به هیچوجه نباید موجب تنزّل سطح کیفی و محتوایی برنامه ها از طنز و مطایبه فاخر به هجو و نیز از تکریم ارزش های عالی انسانی؛ اخلاقی و دینی به عدول و حتّی تساهل و تسامح نسبت به آن ها گردد.

وی با بیان اینکه به زعم اینجانب، مجموعه پایتخت ۶ در کنار بسیاری از جنبه های مثبت و تحسین برانگیز خود، به طرز بسیار شگفت آوری، پیشقراول در اباحه گری و نیز بدعت گذار در شوخی با ارزش های اساسی جامعه شده است، گفت: مصادیق بسیار فراوانی برای خیز این سریال در تغییر سبک زندگی اسلامی جامعه و ترویج نوعی سهل‌انگاری در روابط خانوادگی قابل ذکر است؛ همچون کم رنگ شدن حیا و احترام کوچک تر به بزرگ تر، عدم رعایت حدود محرم و نامحرم همچون بوسیدن زن دایی توسط پسر ممیّز ۱۲ ساله، تساهل در روابط دختر و پسر، دیالوگ ها و تکه کلام های جنسی، ترویج رقص غربی، عادی جلوه دادن نصب ماهواره در منزل، ترویج پنهان کاری و دروغ، اشاعه موسیقی مبتذل، ترویج ریا و تزویر و...

وی ادامه داد: با کمال تاسف، برخی از منتقدین، صاحبنظران و حتی برخی جامعه شناسان، در تمجید و حمایت از این سریال اینگونه بیان داشته اند که پایتخت، تصویرگر حقیقت جامعه است و این شخصیت ها، هر یک از آحاد جامعه هستند. در پاسخ این عزیزان باید گفت آیا جامعه ای که شما در آن زندگی می کنید از افراد بااخلاق، مودّب، مومن، انقلابی، نمازخوان و پاکدست برخوردار نیست؟ آیا خانواده محترم و آبرومندی که فرزندانش به درستی تربیت شده اند و با تلاش و ممارست خود و نیز مبتنی بر استعداد و ظرفیّت خود مشغول به کار شده اند، در اطرافتان یافت نمی شود؟! آیا در نزدیکان شما، نیستند کسانی که ادیبانه و اخلاق مدار با پدر و مادر و بزرگترها سخن برانند؟ آیا در بین آحاد جامعه، افرادی پیدا نمی شوند که مبادی آداب اسلامی باشند و حدود شرعی در ارتباط با نامحرم را رعایت کنند؟!

وی تاکید کرد: سخن و مسئله حقیقی این است که رسانه ملی، باید تصویرگر فضایل جامعه باشد نه رذایل آن! حتی اگر در جامعه، مشکلات و ناهنجاری هایی هم وجود دارد، رسانه ملّی باید در راستای حل این مسائل برآید، نه خدای ناکرده عادی سازی و قبح زدایی از آن! علاوه بر پرداختن به این بُعد سریال پایتخت و بدآموزی های متعدّد فرهنگی و اجتماعی آن، خط شکنی و بدعت گذاری این مجموعه در شوخی با ارزش های جامعه نیز قابل بررسی و نقد اساسی است.


صالحی افزود: فارغ از اینکه آیا گونه طنز، صلاحیّت پرداختن به مقولات مقدّسی چون ارزش های ملّی و دینی را دارد یا خیر، ورود بی مقدّمه، غیرهنرمندانه، سطحی و سخیف سریال پایتخت به یکی از اختیارات ولی فقیه؛ یعنی مسئله خطیر "عفو رهبری" امری مذموم و غیرقابل دفاع است؛ چرا که منجر و منتج به سوءاستفاده آتی فرصت طلبان برای تخفیف جایگاه رهبری خواهد شد.

وی ادامه داد: در ازای این انتقاد، برخی از کارشناسان، برداشت جامعه از شوخی با مسئله عفو رهبری را در مجموع مثبت ارزیابی می کنند. در پاسخ این عزیزان نیز باید گفت که حقیقتاً برداشت مخاطبی که در اولین قسمت سریال پایتخت، به صورت رگباری و پشت سر هم، تیکه پراکنی های سیاسی نسبت به روسای محترم جمهور  پیشین را مشاهده می کند، و در ادامه نام مبارک رهبری را می شنود، چیست؟! و آیا تمام این موارد را، به مثابه یک سِیر معین در ذهن خود تصویر نمی کند؟! از سوی دیگر، آیا این قبیل تیکه پراکنی های سیاسیِ خارج از حدّ اعتدال، موجب تشجیع و تهییج جامعه در مواجهه غیرحرفه ای و غیرادیبانه با مسائل حیاتی کشور و نیز مسئولین امر نخواهد شد؟!

وی اظهارداشت: در پایان امید است که در مطلع گام دوم انقلاب اسلامی و با عنایت به ضرورت بیش از پیش تحقّق رسانه متعهّد و تمدّن ساز با هدف غایی اعتلای معنویّت و اخلاق آحاد جامعه، مسئولین امر و متخصّصین حوزه فیلم و سریال رسانه ملّی، الگوی دقیقی برای ارزیابی محتوایی تولیدات هنری و رسانه ای، مستظهر به مبانی اسلامی و مبتنی بر منظومه فکری رهبر فرزانه انقلاب، و نیز بر اساس اولویت های «نیاز مخاطب»، «مصلحت مخاطب» و «ذائقه مخاطب»، تهیه، تدوین و به کارگیری کنند.


این کارشناس رسانه تاکید کرد: تدقیق در فرمایشات راهبردی و حکمت بنیان رهبر فرزانه انقلاب و بهره گیری متناسب از آن ها، می تواند به بهترین وجه در تولید برنامه های طنز فاخر و مسئله مند رسانه ملّی، بسیار رهگشا باشد. معظّم له در دیدار مدیران رسانه ملّی در سال ۱۳۸۳، راجع به گونه طنز در برنامه های رسانه ملّی می فرمایند: مراقب باشید شادی در مردم با لودگی و ابتذال و بی بندوباری همراه نشود؛ از این طریق به مردم شادی داده نشود. طنّازهای واقعی را تقویت کنید، پرورش دهید و کمک کنید تا طنز بیاورند. طنز، یعنی مطلب مهمِ جدّی که با زبان شوخی بیان می شود؛ محتوا و معنایی در آن هست. مقوله‌ سرگرمی و تفریح، لزومش یک مسئله است؛ با برنامه‌ریزی بودن آن یک مسئله است؛ بامحتوا بودنش یک مسئله است؛ پرهیز از جهات منفی هم در آن یک مسئله است.

وی گفت: ایشان همچنین فرموده اند که باید بر محتوا هم نظارت کیفی باشد. فیلمی که به تهیه‌کننده داده‌اید تا برای شما بسازد و بیاورد، نظارت کنید چقدر از محتوا برخوردار است... در نظارت کیفی به شدّت سعی شود پیام های منفی در کارها نباشد. تأثیر برنامه را در مخاطب در نظر بگیرید، نه فقط افزایش بیننده را...باید ببینید تأثیر این برنامه در مخاطب چیست. گاهی اوقات افزایش مخاطب به قیمتی است که نمی ارزد. آن ها جذب می شوند، اما به چه جذب شده‌اند؟ به چیزی که یا منفی است و یا خنثی.

منبع:فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سرور
Iran, Islamic Republic of
کدام "جنبه‌های مثبت و تحسین برانگیز "؟؟
چرا باید میلیاردها تومان پول از جیب ملت برای یک سریال هجو هزینه شود؟..
Iran, Islamic Republic of
سرور جان به شما تندروها باشه میگید فقط پول بدید مداحان و همفکراتون‌بیان تلویزیون عزاداری کنن...!!!!!!
سرور
Iran, Islamic Republic of
نخیز عالی جناب ذهن خوان. چرا فکر می کنی همه باید مثل تو فکر کنند.
مداحی بجای خود شادی هم بجای خود.
اما هجو با طنز فرق دارد.
خدا بیامرزد مرحوم مشایخی که جواب رضا عطاران برای خنداندن از هر طریقی را خوب داده بود.
اتفاقا امثال شماها همه چیز را بی جهت سیاسی می بینید. واقعا متاسفم.
Canada
چرا این مجموعه تلویزیونی از زندگی یک خانواده دهک پائین تهیه شده که این همه ناهنجاریهای اخلاقی هم دارد؟ ..
United States
از دید جهان وهمفکران جهان ، اگر این سریال همچنان دولت ومجلس را زیر میگرفت خیلی سریال فرهنگی خوبی بود ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
سلام
جنبه مثبت زیاد داره، اگه شما تعصباتت اجازه بده فکر کنی...
Iran, Islamic Republic of
مثلا؟
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
اين بد اموزي دارد كه پسري پدرش را كتك ميزند ...
عزیز
Iran, Islamic Republic of
همه جای دنیا به راحتی شوخی میکنن. اینجا اما با هیچکی نمیشه شوخی کرد. با هیچ صنفی با هیچ استان و شهری با هیچ رشته ای. بله اینجا آستانه ی تحمل کمه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
شاید همه جای دنیا اشتباه می کنند!!!ما هم باید اشتباه کنیم???
سایبریون روحانی
Iran, Islamic Republic of
رئیس جمهور فرمودند همه انتقاد پذیر باشند. سیروس مقدم که از خودتونه
سایبریون روحانی
Iran, Islamic Republic of
من خیلی با نمکم.
قریشی
Iran, Islamic Republic of
رییس جمهور نشان داد که خیلی انتقاد پذیر است!!!.....
Iran, Islamic Republic of
....
یک مازندرانی
Ukraine
کاملا مشخصه ......‌‌‌...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
..... بگید رشد اقتصادی و درآمد سرانه چقدر شده
United States
بیدار شوید ببینید در کجا هستید. اصل مسأله ما حجاب و روابط زن و مرد نیست. کسی که این مقاله را نوشته یا بی فکر است یا نفوذی دشمن. مانند همانها که امر به معروف و نهی از منکر را به مسأله حجاب تنزل داده اند. مشکل جامعه تبعیض، عدم وجود عدالت اجتماعی، و فقر است.
Iran, Islamic Republic of
مساله تو حجاب و روابط مرد و زن نیست.
رعایت اخلاقیات هیچ تناقضی با مبارزه با فساد اقتصادی ندارد.
Iran, Islamic Republic of
از زیر برف!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
هر چیزی سر جای خودش باید رعایت شه...بی حجابی و روابط زن و مرد نامحرم فساد برانگیز .ریشه هارو به سرعت خراب می کنه دیگه وقتی و مجالی برای اصلاح بی عدالتی و تبعیض و مبارزه با فقر نمی ذاره بمونه...اندکی تامل!!!
محب ایران
Iran, Islamic Republic of
شما پاشو بیا ایران و برای رفع بی عدالتی تلاش کن... از خارج تز نده....
محمد
Iran, Islamic Republic of
بالاخره جهان هم به انتقادات واکنش نشان داد. خوبه گرچه دیره، ولی هرچی از دستتون برمیاد انجام بدید و به هر جا که دستتون میرسه نداهای حق رو برسونید....
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
بستگی دارد ارزشهای اسلامی از نگاه نویسنده چی باشد.وقتی 75 درصد آحاد ملت از دیدن برنامه بقول نویسنده محترم راضی هستند بنابراین این نگاه نویسنده نگاه خودش است نه نگاه مردم .
عزیز
Iran, Islamic Republic of
.....
گیلانی
Iran, Islamic Republic of
ارزش های اسلامی مشخصه که چه چیزهایی هستن، بسته بنظر نویسنده نیست عزیزجان
Iran, Islamic Republic of
......
محمد
Iran, Islamic Republic of
بس از فوت مرحوم خشایار الوند تغییر و نزول کیفیت سریال محسوس است.
به گزارش جهان نيوز، استاد دانشگاه و کارشناس رسانه معتقد است...

لطفا بفرمائید استاد کدام دانشگاه؟
Iran, Islamic Republic of
استاد دانشگاه خودشون ،....!!!!
Iran, Islamic Republic of
حالا ایشون گفتند استاده شما زیاد سخت نگیر شاید منظورشان اوستا بوده.
علی رضا
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
بی خود ترین سریال رسانه ملی پایتخت است
Iran, Islamic Republic of
از دید شما ۲۰٪ شاید ولی از دید ۸۰ ٪ جامعه بهترین هست
Iran, Islamic Republic of
دست صدا و سیما درد نکند. واقعا در این وانفسا توانسته مردم را سرگرم یک سریال مردمی و خانوادگی کند. حضرت آقا هم از کارگردانش تشکر کردند.
Iran, Islamic Republic of
...
یاسی
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیزمون شده دستگاه آمارسنج روحانی:
شما 20 درصد هستید ما 80 درصد.....!!!!
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
ابتذالش بیش از حد شده.
Iran, Islamic Republic of
عوامل پایتخت تو این سالها هرچی ساختن رو یکجا خراب کردن.. اصلا تو ایران تا حالا نشده یک فیلم و سریال بموقع تموم بشه. همیشه اینقدر کشش میدن تا دست‌آخر گندش دربیاد!!!
Iran, Islamic Republic of
ببخشید از شما مشورت نگرفتن
محمدمهدی
Canada
......
Iran, Islamic Republic of
سلام واقعا این سری پایتخت ضعیف عمل کرد دیالوگ ها تکراری . دروغ امری عادی بی احترامی . بزبزن بچه با بزرگتر و... واقعا مسخره بود . حیف
د.خسروی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
کارشناس رسانه؟استاد دانشگاه ؟این آدم حتی اینقدر ارزش نداشته براتون که اسمشو توی گزارشتون بیارین بعد به حرفاش استناد می کنید؟موجودات خنده داری هستید شماها.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
عزیزجان نبین کی گفته....ببین چی گفته..
United States
چه کسی باورش میشود کشوری که تاریخش پر است از ادیبان نویسندگان و شعرای بزرگ، فرهنگی که ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و گلستان و بوستان سعدی شاهنامه فردوسی و مثنوی معنوی مولوی دیوان غزلیات حافظ و ....... الی ماشاالله میراث مکتوب فرهنگی و اخلاقی دارد وضعیت فیلمها و سریالهایش اینگونه باشد، یک خارجی اگر این فیلمها را ببیند باورش نمیشود که حافظ سعدی فردوسی مولوی و ... ایرانی بودند.
Iran, Islamic Republic of
تو نشستی خارج تز میدی...
علی
Iran, Islamic Republic of
باسلام واقعااین دفعه انگارآب بستن به فیلم .به خاطر نداشتن هدف وموضوع دست به دامن همه چیز شدن
علی
Iran, Islamic Republic of
.... ٰمعلوم نیست چه کسی پشت قضیه است!!!!!
Iran, Islamic Republic of
توهم توطئه داریا!!!
Iran, Islamic Republic of
عزیزم شما مقصر نیستی .....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
همینه که هست. یا باید امثال پایتخت ساخته بشه یا مردم سراغ ماهواره میرن. صدا و سیما هم نه پولی دارد و نه استعداد ویژه ای که دغدغه های شما را لحاظ کنند. فقط یکی دو بار جشنواره عمار تشریف ببرید تا بببنید از هر ۱۰۰ فیلم یکی هم قابلیت جذب عموم جامعه را ندارد تا وضعیت را درک کنید.
Iran, Islamic Republic of
دهنمکی پر مخاطب ترین طنزها رو ساخته
اصلا هم بی ادبی و بی فرهنگی تو طنزهاش نیست
United States
....
Iran, Islamic Republic of
این سریال به درد آدمهای خیلی پاستوریزه نمی خوره..
دور هم داریم تو این وضع کرونایی می خندیم دیگه.. چتونه !!
بهتر از گریه است که....
سام
Iran, Islamic Republic of
چه خبره اینقدر درباره ی سریال بد بین هستید ....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
عموکارشناس راست میفرمائید! ....
ملت
Iran, Islamic Republic of
در این سری سریال گویا کف گیر نویسنده و کارگردان به ته دیگ خورده است وجز لودگی در این چیز دیگری دیده نمیشود.
حسین نصرتی
Iran, Islamic Republic of
سلام

بنظرم ترویج ریا و تزویر درست نیست بلکه تو سریال دارن این نگرش نقد میکنند
Iran, Islamic Republic of
شاید نظر شما درست باشد و آنها قصد نقد این رفتارها نابهنجار را داشته باشند ولی متأسفانه یک اکثریت از این رفتارها الگوبرداری میکنند و این رفتارها برایشان عادی میشود مثل کتک زدن پدر به توهم همسر دوم اختیار کردن پدر.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
..
مصطفی عزیزی
Iran, Islamic Republic of
..
مصطفی عزیزی
Iran, Islamic Republic of
.....
مصطفی عزیزی
Iran, Islamic Republic of
بهترین سریال تو کل شبکه ایران شما زیاد حرص نخورید...
سجاد
Russian Federation
به اندازه کافی مشکل بدبختی داریم که همشه فکرمون درگیر بدبخیامون باشه .به شما باشه باید همیشه گریه کنیم .هر کجا که خوشتون نمی ادم سانسور میکنید .بابا بسه دیگه .
...
Australia
....
Iran, Islamic Republic of
پس از فوت مرحوم خشایار الوند تغییر و نزول کیفیت سریال محسوس است.
خنداندن خوب و بجاست اما اگر ارزش های اخلاقی را نادیده گرفته و اشاعه رفتارهای بی ادبانه غیر ارزشی داشته باشد ، غیر قابل تحمل است و باید این رفتار ها اصلاح بشود .
Iran, Islamic Republic of
تو رو خدا با این تندروی ها و تعصبات آقای مقدم ناراحت نکنید که یک بار پایتخت طلاق بده چون واقعا فیلم خنده دار و عالی هست و نیازش تو کشوری که به کشوری با مردم عبوص معروفه ،بیشتره.تو هر موضوعی و با هر فردی نیمه پر لیوان رو آدم فهمیده در نظر می گیره
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
واقعا دارن به زور خودشون رو میکشن . دلقک بازی و هجو با طنز فرق داره ...
United States
دست عوامل سریال درد نکنه حداقل برای یک ساعت یه کم میخندیم..
Iran, Islamic Republic of
ارسطو چکش بامعنی دستش گرفته می گه بهبود بادهن این(فهیم) کار داره این یعنی چی بی ادبی ازین بیشتر؟
Iran, Islamic Republic of
من مازندران ازدواج کردم و تا این درجه خانواده های هجو و سبک مغز را هرگز ندیده ام. من ناراحت می شوم برخی اغراقها را می بینم چه برسد به مردم مازندران.یعنی یک آدم درست و حسابی در این خانواده دوستان پیدا نمی شود؟ زن نقی هم از شدت خوبی غلوآمیز و به طرز مسخره ای یکباره غیر منطقی و احساسی می شود. اینها طنز نیست لودگی است
اشرف
Iran, Islamic Republic of
خشیار الوند که مرحوم شدن این سریال کلا بی ریشه و سبک شد واین کاماا محسوسه حیف پول بیت المال که سر این قسمت حیف و میل شد.