سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - 25 Feb 2020
 
۴
۲۷

انتقاد صریح شهاب حسینی از تحریم‌کنندگان جشنواره فجر

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب: 715409
سیدشهاب حسینی اقدام برخی سینماگران برای تحریم جشنواره فجر را موجب دامن‌زدن به افتراق در جامعه توصیف و تأکید کرد آن‌ را گامی در جهت «هم‌دردی» تلقی نمی‌کند.
انتقاد صریح شهاب حسینی از تحریم‌کنندگان جشنواره فجر
به گزارش جهان نيوز، سیدشهاب حسینی بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون که فیلم سینمایی «یک شب» را در مقام تهیه‌کننده و بازیگر در ویترین سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر دارد، با انتشار متنی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، نسبت به اقدام برخی سینماگران نسبت به تحریم جشنواره فجر، واکنش نشان داد.

متن کامل پیام شهاب حسینی را در ادامه می‌خوانید؛

دوستان، هم‌وطنان، هم‌دردان؛ مردم رنجیده و رنجدیده.

روحمان آزرده و دلمان شکسته، می‌دانم. اعتمادمان سلب شده و حال عمومی ما را به این روز درآورده؛ در همین سرزمین زیسته‌ام و چون شما نیک می‌دانم. اما این را نیز می‌دانم که روزگار امروز محصول غلبه همیشگی احساسات، بر عقل و منطق ما در همه ادوار تاریخ و در همه سطوح اجتماعی و فرهنگی است. وارث یکی از بزرگترین گنجینه‌های تاریخ و ادبیات در جهان هستیم، در حالی که در زندگی روزمره‌مان نهادینه نشده و نمودی ندارد. برخورد احساسی ما درباره آینده شخصی و اجتماعی‌مان مانع از درخشش آفتاب آگاهی و عقلانیت در زندگی‌مان شده است. تا آنجا که اول عمل می‌کنیم، بعد فکر می‌کنیم و چه بسیار که فکر نکرده عمل می‌کنیم. فرمانی در دست احساسات، برخاسته از عجله در همه چیز؛ در تصمیم‌گیری، قضاوت، اظهارنظر، گرایش و واکنش.

در احوالات مواج و گل‌آلود، کم نیستند موج سواران و ماهیگیران آب گل‌آلود. با عشق و ارادت به تمامی خانواده‌های داغدار وقایع اخیر، به خصوص عروجیان هواپیمای مسافربری، لازم به ذکر می‌دانم سقوط سهمگین دیگری تهدیدمان می‌کند و آن سقوط در مرز استانداردهای رفتاری در جامعه است وقت آن نرسیده که بیش از پیش از چاشنی تأمل و تفکر و تعقل، بهره ببریم؟

درباره سیاست‌های کلان مملکت، چون از دانش کافی برخوردار نیستم، صاحب‌نظر هم نیستم و بعید می‌دانم نظر شخصی‌ام تأثیر چندانی بر روند وقایع داشته باشد. هرچند عیان است نسبت به دو دهه قبل، بیشتر از غلبه احساسات بر منطق، رنج می‌بریم اما در حیطه حرفه‌ای خود گاهی ناگزیر از ذکر مطلبی هستم.

در احوالات مواج و گل‌آلود، کم نیستند موج سواران و ماهیگیران آب گل‌آلود. با عشق و ارادت به تمامی خانواده‌های داغدار وقایع اخیر، به خصوص عروجیان هواپیمای مسافربری، لازم به ذکر می‌دانم سقوط سهمگین دیگری تهدیدمان می‌کند و آن سقوط در مرز استانداردهای رفتاری در جامعه است که این روزها در انواع مختلف شاهد آن هستیم. از صفحه تلویزیون گرفته تا سطح و عمق جامعه در فضاهای حقیقی و مجازی.

دوستان. شاید در حال حاضر شرایط فعلی متناسب این مطلب نباشد، اما عملکرد تعدادی از همکاران که بعضاً در پشت آن انگیزه‌های شخصی فراوان موج می‌زند، این واکنش را طلب می‌کند.

جشنواره فیلم فجر جدای از نام و مناسبت برگزاری آن، به لحاظ تکنیکی همواره تنها جشنواره رسمی کشور تلقی می‌شده که شاید کلیه سیاست‌های سینمایی سال بعد از خود را اعم از نوبت اکران آثار، سیاست‌های تولید، روش و خط مشی سینما را رقم می‌زده و از این بابت همواره مورد توجه سینماگران در بخش‌های محتلف و محلی جهت ارائه، کشف، رشد و پیگیری فعالیت حرفه‌ای قلمداد می‌شده. لذا حضور در آن همواره برای فیلمسازان داخلی حائز اهمیت بوده است.

هر ساله هم شاهد استقبال گسترده مردم و خاصه مخاطبان سینما بوده و طی سال‌هایی که از آن گذشته، رقم زننده بخش قابل توجهی از تاریخ سینمای ایران بوده که مسلماً مانند بسیاری جشنواره‌های دیگر در دنیا متولی دولتی داشته است. حال تعدادی از همکاران بنده بنای اعلام انصراف از جشنواره گذاشته‌اند. با احترام به تصمیم شخصی آنان، نسبت به آن نقدی دارم که عرض می‌کنم.

ای‌کاش نیت‌هایمان هم خالص باشد و بنا به‌صلاح شخصی خود، فی‌المثل ترس از برخورد تحقیرآمیر مخاطب با فیلم‌مان به سیاق و روال ادوار گذشته، پشت احساسات پاک مردم قائم نشویم اولاً این حرکت دامن زدن به افتراق جامعه‌شکن «خودی و ناخودی» است. و این در حالی است که جامعه و مردم بیش از هر زمان دیگری به همبستگی و دلداری یکدیگر نیازمندند. این رفتار حتی در میان هنرمندان و طرفداران و مخاطبانش نیز شکاف عمیق و شاید جبران‌ناپذیری ایجاد کند که به صلاح هیچ‌کس نیست و این تصور که کسانی که ترجیح به انصراف نمی‌دهند، هم‌درد و شریک حال مردم و جامعه نیستند و موضعی مغایر با مردم دارند، سخت اشتباه است.

حق یک فیلم با تمام مشقات و مشکلاتی که در راه ساخته شدن دارد، هست که دیده شود و در مناسبتی رسمی مورد ارزیابی قرار گیرد. این موضوع از بابت انگیزه تمامی عوامل یک فیلم با سرنوشت هنر سینمای کشور، ارتباط مستقیم دارد. چه بسا که طی دهه‌های گذشته چنانچه نیم تمرکز سیاسی و نظامی کشور را اگر صرف ساختن فرهنگ سینما به قدرت هماوردی با هالیوود می‌کردیم، شاید امروزه با تکیه بر غنای تاریخی و فرهنگی و ایمانی که از آن برخورداریم، نیمی از جهان را به مرام و آئین خویش درآورده بودیم. بماند. در نهایت قربانی شدن فرهنگ و هنر هم دست کمی از دیگر فجایع ندارد.

دوم اینکه این جشنواره تماماً امکان بدل شدن به یادواره‌ای برای تقدیم شدن آثار به از دست‌رفتگان مدت اخیر و زنده نگه‌داشتن یاد آن‌ها را داراست و تریبونی برای بیان رسای احساسات و همدردی با دردمندان. یادواره‌ای که رنگ و بوی یاران از دست رفته را به خود بگیرد و تبدیل به مراسمی برای گرامیداشت و زنده نگه داشتن شکوه یادشان باشد. لذا این بنده کوچک بدینوسیله این حرکت را تأیید نمی‌کنم و آن را گامی در جهت هم‌دردی تلقی نمی‌نمایم.

هنر و فرهنگ، حق مردم هر سرزمینی است و در هر محفلی و تحت هر عنوانی که مجال بروز و ظهور پیدا کند، تأثیرگذار جامعه خویش خواهد بود. ای کاش نیت‌هایمان هم خالص باشد و بنا به صلاح شخصی خود، فی‌المثل ترس از برخورد تحقیرآمیر مخاطب با فیلم‌مان به سیاق و روال ادوار گذشته، پشت احساسات پاک مردم قائم نشویم.

اوست یگانه حی و حاضر و ناظر؛ هم‌قصه نانموده داند، هم نامه نانوشته خواند. سیدشهاب حسینی.

منبع:مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
حالا اگر برعکسش گفته بود چی !!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یک شهروند
....ترس آمریکا فقط وفقط بخاطر قدرت موشکی ماست.
آیا صرفا با قدرت فرهنگی میشه به جنگ دشمن رفت؟؟؟؟
یک شهروند
واقعا من متوجه نمیشم علت سانسور مطلب من چی بود من که فقط کلام آقای حسینی رو نقل قول کرده بودم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟..
Iran, Islamic Republic of
.....
محمد ص
Iran, Islamic Republic of
سرنگونی هوا پیمای مسافر بری توسط پدافند سپاه یک فاجعه بود .....
Iran, Islamic Republic of
فعلا که ایشان ساکن امریکا هست اول برگرد کشورش بعد
.....
Iran, Islamic Republic of
شاید خودش جزء برگزار کنندها است !!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
جناب سید شهاب الدین حسینی، از شما غیر از این انتظار نمیرفت. شخصیت متین و منطقی شما همیشه باعث ایجاد محبوبیت بوده است. هم نامی شما با شخصیت بی نظیر شیعه مرحوم حضرت آیت الله العظمی سید شهاب الدین حسینی مرعشی نجفی، هم مؤید همین مسئله است.
Iran, Islamic Republic of
خوبی اخوی!!!!!!!!! ذوق زده و احساساتی نشو ....
Iran, Islamic Republic of
....و برای کامنت دیگران در مورد مطلبی که به تو ربطی نداره اظهار نظر نکن.
Iran, Islamic Republic of
حالا چرا عصبی میشی برادر !!!!!!!!!!! منظور من این بود که این جماعت برای هر موضوعی موضع گیری های متفاوتی دارند تایید مواضع مثبت خوبه اما نباید طوری برخورد کرد که در مورد مواضع غلط اچمز شد !!!! همین
United Kingdom
احسنت به اقا شهاب
سعادتی
Iran, Islamic Republic of
درود به آقا شهاب
Iran, Islamic Republic of
خداروشکر یک روشن فکر توشون پیدا شد...
United States
این همون شهید باباییه که با آتش پدافند خودی شهید شد!!!! خودش یک فیلم در جشنواره داره . ......ایشون از دلسوختگان نظام هستند.... بارک الله
Iran, Islamic Republic of
البته دلسوخته هستن مثل شما از آمریکا
Iran, Islamic Republic of
احسنت اقای حسینی
واقعا حقتون بوده هرچی پیشرفت کردید ، چون دنبال حاشیه و سیاست نیستید
Iran, Islamic Republic of
احسنت برآقای شهاب حسینی عزیز
Iran, Islamic Republic of
واقعا شهاب حسنی یه چیز دیگست.بصیرت ایشون قابل تامل.
محمد313
United Arab Emirates
گفتند:
چه بسا که طی دهه‌های گذشته چنانچه نیم تمرکز سیاسی و نظامی کشور را اگر صرف ساختن فرهنگ سینما به قدرت هماوردی با هالیوود می‌کردیم، شاید..
سیدجون با کدوم نیروی انسانی؟ با همینایی که مخاطب نوشتار شماست؟!!
یعنی حرفتون رو قبول دارم اما به نیروی انسانی ای نیازمندیم که به فکر موقعیتتشون در جشنواره های خارجی و به دست آوردن دل اونور آبی ها نباشند.
به امید رسیدن آن روز
Iran, Islamic Republic of
جشنواره مد فجر تحریم بشه نه تنها ضرری برای مردم نداره بلکه کلی به نفع بیت المال است
شکری
Iran, Islamic Republic of
تو شعور داری اما بعضی ها نه
Iran, Islamic Republic of
آفرين به آقاي شهاب حسيني
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
احسنت به شرافت و وطن پرستی آقای شهاب حسینی.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....