سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - 20 Aug 2019
 
۲
۵۲

ترامپ برای سفر به تهران آماده می‌شود

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۶
در میزگرد ویژه چهل‌سالگی انقلاب ایران در شبکه المیادین، از درخواست ترامپ برای سفر به تهران و پیام‌های متعدد او به ایران خبر داده و گفته شد که پنج کشور به طور همزمان از طرف آمریکا در حال وساطت هستند.
ترامپ برای سفر به تهران آماده می‌شود
به گزارش جهان نيوز، شبکه خبری المیادین لبنان در برنامه «ایران والعالم» (میزگرد ساعت 14 تا 15 روز جمعه) ویژه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که از استودیو تهران پخش شد، بعد از بررسی «40 سال رابطه ایران-فلسطین» و «40 سال رابطه ایران-آمریکا»، این بار به بررسی «40 سال رابطه ایران-اروپا» پرداخت اما موضوع برنامه باز هم به روابط ایران و آمریکا کشیده شد. 

«امیر موسوی» دیپلمات سابق ایرانی در استودیو تهران، «توفیق شومان» روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی لبنان در بیروت و «خطار ابو دیاب» استاد رشته روابط بین‌الملل دانشگاه پاریس و عضو مرکز مطالعات ژئوپلوتیک، در فرانسه میهمانان این میزگرد بودند. 

دو میهمان این برنامه از وساطت پنج کشور (عربی،‌ اروپایی و آسیایی) خبر دادند که از جانب آمریکا پیام‌های متعددی به تهران رسانده‌اند مبنی بر اینکه دونالد ترامپ آماده گفت‌وگوی مستقیم و سفر به تهران است.

هیچ منبع رسمی این خبر را تأیید نکرده و احتمال آن هست که در ساعات یا روزهای آینده، این خبر واکنش‌هایی در پی داشته باشد.

به گفته میهمانان این برنامه، رئیس جمهور آمریکا با آنکه از توافق هسته‌ای خارج شده اما او بشدت به دنبال گرفتن موافقت ایران برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم است اما تهران به آمریکا اعتماد ندارد و می‌داند که واشنگتن به دنبال مذاکره برای مذاکره است و با این کار به دنبال مشروعیت‌بخشی به خود در منطقه است. جزئیات متعدد این خبر را در گزارش زیر از ویژه برنامه شبکه المیادین در تهران دنبال کنید.

شومان - موسوی - ابودیاب
 
**  **  **
امیر موسوی در نیمه دوم برنامه در پاسخ به این سوال که در مقابل اقدامات اروپا ایران چه می‌تواند بکند و چه اهرم‌های فشاری در اختیار دارد، گفت، ایران مسائل مختلفی را در روابط ایران و اروپا دیده و تجربه کرده است. از ابتدا ایران هیچ‌گاه بر اروپایی‌ها تکیه نکرده و خود اروپایی‌ها نیز دچار مشکل بوده و هستند و به همین دلیل ایران همیشه راه‌های جایگزینی برای خود باقی گذاشته است. 

آمریکا دنبال مذاکره است
موسوی توضیح داد: اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین چیزی است که امام خامنه‌ای بر آن تأکید می‌کند و بعد از آن روابط متعدد. (المیادین پرسید:‌ روابط به کدام سو؟ و موسوی پاسخ داد) به سوی منطقه و سطح بین‌المللی. (المیادین: روسیه و ترکیه و..) روسیه،‌ ترکیه، چین، هند،‌ آمریکای لاتین. فکر می‌کنم که می‌شود راه‌های جایگزین پیدا کرد. ایران از شدیدترین تحریم‌ها قبلا به سلامت عبور کرده و فراموش نکنیم که آمریکا هم در تحریم‌های کنونی چندان جدی نیست. به دلیل. یک اینکه برخی کشورهای را معاف کرده (المیادین: برای شش ماه). حالا یا شش ماه یا هشت ماه، اینها بازی سیاسی است. دوم اینکه همزمان با این کارها، تلاش می‌کند به ایران پل ارتباطی بزند. 
المیادین پرسید: چگونه این کار را می‌کند؟ موسوی پاسخ داد:‌ از طریق فرستادگانش به مسقط و برخی مناطق دیگر. شاهدیم که پیام‌هایی از او به تهران می‌رسد. المیادین پرسید، چه پیام‌هایی رسیده؟ و موسوی پاسخ داد: پیام‌هایی مبنی بر گفت‌وگو مستقیم میان (دونالد) ترامپ و آقای (حسن) روحانی. 

ترامپ گفته آماده است به تهران بیاید
المیادین پرسید،‌ چنین اتفاقی ممکن است بیفتد؟. موسوی ادامه داد: طبق اطلاعی که دارم هفته گذشته پیامی از واشنگتن (از طریق واسطه‌هایی) رسید برای گفت‌وگوی مستقیم با آقای روحانی. حتی آقای ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران سفر کند. 
ترامپ در سه ماه گذشته سخت تلاش کرده است که چنین دیداری در سطح سران اتفاق بیفتد
 
المیادین پرسید: آیا ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران بیاید؟. موسوی ادامه داد: بله اما تهران چنین درخواستی را رد می‌کند. المیادین سوال کرد، این پیام را چه کسی آورده است و موسوی پاسخ داد، برخی هستند که واسطه شده‌اند. 

المیادین پرسید: عُمان؟. موسوی گفت، یکی از واسطه‌ها عمان است. المیادین پرسید، آلمان هم ارتباطی دارد؟. موسوی گفت، دو کشور اروپایی هستند و المیادین ادامه داد: فرانسه و آلمان؟ و موسوی ادامه داد، بهتر است که اسمی ذکر نشود. دو کشور اروپایی و دو کشور عربی و یک کشور در جنوب شرق آسیا. 

 
پنج کشور هم‌زمان واسطه پیام‌های ترامپ شده‌اند
موسوی تصریح کرد: پنج کشور الان تلاش می‌کنند فضا را برای ترامپ (جهت تماس با ایران) آماده کنند. پیام‌ها هم از شخص ترامپ و داماد او [جرد کوشنر] به تهران می‌رسد. 

المیادین پرسید: آن یک کشور عربی کدام است. قطر؟ عمان با چه کشوری؟ موسوی پاسخ داد: مسقط برای همه معروف است. اجازه دهید نام دوم را ذکر نکنیم که (در این گونه امور) معروف نیست و شاید ذکرش نوعی غافلگیری باشد. الان تلاش زیادی دارد می‌شود تا فرصتی ایجاد شود برای گفت‌وگوی ترامپ و...

آمریکا الان دنبال گرفتن عکس یادگاری است نه مذاکره
المیادین با قطع سخن موسوی پرسید: (مذاکره) در مقابل چه چیزی؟ و موسوی پاسخ داد: مشکل [آمریکا] همین‌جاست. ایران برای مذاکره شرط مهمی دارد و آن عدم مذاکره به خاطر مذاکره است.
 
 آمریکا اصلا نمی‌خواهد با ایران رویارو شود. دولت این کشور دنبال این است که این مرحله را تا قبل رسیدن به انتخابات آتی، به سود خود تمام کند
یعنی مذاکره صرفا برای گرفتن عکس یادگاری نباشد. این چیزی است که الان دولت آمریکا به ریاست ترامپ دنبال آن است. ایران مذاکره را برای حل مسائل کلان و راهبردی می‌خواهد. مهم‌ترین شرط الان این است که ترامپ به توافق هسته‌ای که از آن خارج شد برگردد. 

احتمال سفر مقامات سعودی به تهران؟
المیادین پرسید:‌ آیا این شرط ایران است؟ و موسوی پاسخ داد، بله این شرط ایران است و پیام از طریق واسطه‌ها به واشنگتن ارسال شده است. المیادین پرسید: آیا پاسخ آمده است؟ و موسوی گفت:‌ الان اطلاع دقیقی ندارم اما پیام و پاسخی رد و بدل شده. ترامپ در سه ماه گذشته سخت تلاش کرده است که چنین دیداری در سطح سران اتفاق بیفتد. تلاش زیادی می‌کند و شاید برخی طرف‌های منطقه عربی که چندان رابطه خوبی هم با ایران ندارند، در منطقه به حرکت وا دارد. یعنی بعید نمی‌دانم که عربستان باشد و به ایران بیاید.

المیادین پرسید: عربستان؟ یعنی چگونه؟ شخص شاه، ولی‌عهد،‌ منظور چیست؟‌ و موسوی پاسخ داد: فکر می‌کنم که الان داماد ترامپ بزودی سفری به منطقه دارد. (المیادین: کوشنر..). - بله کوشنر. (المیادین: به تهران می‌آید؟ -خنده-). البته که نه. او می‌آید که مسائل اقتصادی مصالحه عربی-صهیونیستی [یعنی معامله قرن] را [برای برخی کشورهای عربی] توضیح دهد. برای عادی‌سازی. اما فکر می‌کنم او برای مسائل بزرگ‌تری هم می‌آید.  

 
المیادین پرسید: مثل چه؟ و موسوی پاسخ داد: شاید همین مسئله. آماده کردن کشورهای عربی و تشویق آنان برای تفاهم با تهران تا فضا برای تفاهم بزرگ‌تری که واسطه‌ها دارند طبق خواست آمریکا برای آن کار می‌کنند، فراهم شود.

موسوی توضیح داد: آمریکا اصلا نمی‌خواهد با ایران رویارو شود. دولت این کشور دنبال این است که این مرحله را تا قبل رسیدن به انتخابات (ریاست جمهوری) آتی، به سود خود تمام کند. 

المیادین بار دیگر پرسید: پس این خبر مهمی است. ترامپ برای سفر به تهران اعلام آمادگی کرده. آیا به صراحت این را گفته است؟ موسوی پاسخ داد: پیام‌ها این طور رسیده است که آماده است به تهران سفر کند و با آقای رئیس جمهور روحانی دیدار کند. اما آیا ایران این را [باید] بپذیرد؟

المیادین ادامه داد: ترامپ در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد دیدار داده بود و آقای روحانی رد کرده بود. اما الان اعلام آمادگی کرده که به تهران بیایید؟
موسوی پاسخ داد: بله الان بیشتر خواسته است (خنده). طی ماه گذشته چند پیام به تهران ارسال شد. اما ایران اصلا تمایلی به آن ندارد. ایران از ارسال این پیام‌ها خوشحال نشده و آن را به فال نیک نگرفته است. سران ایران معتقدند که هدف از این پیام‌ها خرید زمان است. آمریکایی‌ها می‌خواهند به حضور خود در منطقه مشروعیت‌بخشی کنند. می‌خواهند از (تصویر و عکس‌های) هر دیداری با مقامات ایرانی بهره‌برداری کنند و خود را مقابل چشم دنیا صلح‌طلب جلوه دهند تا دوباره جایزه نوبل صلح بگیرند. 

سه شرط احتمالی ایران 
المیادین گفت: خواسته تهران چیست. آیا ترامپ آماده است آنان را بپذیرد؟ و موسوی پاسخ داد: تا الان هیچ پاسخ خوبی دریافت نشده. لذا ایران موضع قاطعانه‌ای گرفته است. اما اگر ترامپ با اصول معینی موافقت کند... من در سه چیز ن را خلاصه می‌کنم.  یک: احترام به توافق هسته‌ای. المیادین پرسید:‌ لازمه‌اش بازگشت ترامپ به توافق و عقب‌نشینی اوست؟. موسوی گفت: مکانیزمی ایران شاید پیشنهاد کرده. شاید آمریکا برنگردد اما ممکن است به آن احترام بگذارد و با آن مخاصمه و مخالفت نکند. (المیادین: در را برایش باز بگذارد). بله. آمریکا الان هر کس را که با ایران همکاری کند در چارچوب سازمان ملل و شورای امنیت، مجازات می‌کند. این مشکلی بزرگ است.
 
شفاف می‌گویم که آنها این 12 شرط (پامپئو) را کنار گذاشته‌اند
المیادین: نکته دوم؟. موسوی گفت: احترام به حاکمیت ایران و به رسمیت شناختن وضعیت سیاسی در ایران. المیادین: وضعیت سیاسی داخل ایران؟ -بله. المیادین: و نفوذ خارج از ایران چه؟ - آنها خوب می‌دانند که (چیزی به نام) نفوذ ایران در منطقه وجود ندارد بلکه تفاهم‌های راهبردی ایران با دولت‌هایی در منطقه است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت. مشکل این است که آمریکا و متحدانش و دوستانش - البته من تحفُظ دارم که از واژه متحدان استفاده کنم، چون آمریکا در منطقه متحدی ندارد - المیادین: از جمله شروطی که مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا برای ایران) مطرح کرد، این بود که حمایت از گروه‌های تروریستی متوقف شود. طبعا آنها نامش را تروریستی می‌گذارند و شما آنان را مقاومت می‌دانید. حزب‌الله و حماس وگروه‌های دیگر مثل الحشد و حوثی‌ها. 

موسوی ادامه داد: شفاف می‌گویم که آنها این 12 شرط (پامپئو) را کنار گذاشته‌اند.

المیادین گفت: آمریکا آن را کنار گذاشته؟ و موسوی پاسخ داد: بله. همه در پیام‌های اخیر همه آن را کنار گذاشته است.

موسوی گفت: نکته سوم، ورود به گفت‌وگوی سازنده با دستور کار مشخص و روشن و عملی. یعنی چه؟ یعنی باید به  نتیجه مشخص برسد. المیادین گفت: چطور وارد گفت‌وگو می‌شوید و مشروط است به رسیدن به نتیجه مشخص است. موسوی گفت: یعنی این گفت‌وگو باید نتیجه داشته باشد نه اینکه گفت‌وگو با هدف گفت‌وگو باشد [چیزی که آمریکا دنبالش است]. المیادین: با وقت مشخص که مثلا مثل هسته‌ای چندین سال طول نکشد. 

خطار ابو دیاب: ترامپ که با اون دیدار کرد، چه نتیجه‌ای داشت؟
المیادین از خطار ابو دیاب میهمانش از پاریس پرسید آیا این ممکن است که ترامپ به تهران بیاید یا مثلا ملک سلمان؟‌

خطار گفت: چرا نه. فکر می‌کنم در سال‌های گذشته دیدارهای متقابلی انجام شده است بین ایران و عربستان. این مسئله ممکن است. اما در خصوص ترامپ باید بگویم او می‌تواند کاری را بکند که باراک اوباما نتوانست. این آرزوی اوباما از طریق توافق تاریخی با تهران بود اما او ناامیدانه نتوانست خود را به تهران برساند. 

 
روابط آمریکا و ایران بالا و پایین خیلی داشته است. زنجیره‌ای است از فرصت‌ها که از دست رفته. مثلا کلینتون در دوره [محمد] خاتمی فرصت داشت که از آن اصلا استفاده نکرد. همچنین در سال 2005 که روحانی خودش مذاکره‌کننده بود. نه فقط آمریکا فرصت‌ها را از دست داده که البته ایرانی‌ها اعتماد ندارند. عامل اعتماد عامل مهمی است. الان برای ترامپ همه چیز آماده است. اما شما نگاهی به کیم جونگ اون بیندازید. آیا نتیجه‌ای [از دیدارش با ترامپ] حاصل شده است؟ خیر هیچ نتیجه‌ای. احساس ملی در کره [شمالی] چیره شده و همچنین چین حاضر است. درخصوص مسئله ایران فکر نمی‌کنم که موضوع مانور باشد. همه اقدامات ترامپ هدفش بازگشت به مذاکره است. مذاکره دوباره برای اینکه خودش قهرمان معامله باشد چون او تاجر است و همیشه به معامله‌های برنده فکر می‌کند. بدون کنفرانسی فراگیر که در آن آمریکا، روسیه، چین، اروپا و ترکیه و ایران نباشند و حتی می‌خواهم بگویم اسرائیل؛ که در آن به شکل علمی و واقعی مسائل حل و فصل نشود، در همین وضعیت می‌مانیم که هر طرف می‌خواهد از طرف مقابل بهره‌برداری کند. یعنی در نهایت ایران تا الان استقلال خود را حفظ کرده است...

***
المیادین: ایران می‌گوید که اسرائیل بعد از 25 سال دیگر در این دنیا وجود نخواهد داشت بعد شما میگویید کنفرانسی با حضور اسرائیل.. چگونه ممکن است؟. آقای توفیق شومان نظر شما را هم می‌خواهیم بدانیم. به نظر می‌رسد منطقه برای مرحله‌ای جدید باید آماده شود.

عراق، واسطه دوم است؛‌ ترامپ برای همین به عراق رفت
شومان گفت، بگذارید آنچه را امیر موسوی نگفت، من بگویم. آن یک کشور عربی که دارد وساطت می‌کند، عراق است. اینطور گفته شده و البته مسئولیت بر عهده منبعی است که گفته که زمانیکه ترامپ [در آستانه سال نو میلادی] به عراق رفت، با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد و از او خواست که چنین پیامی را به تهران منتقل کند. این نکته اول.

شومان افزود: نکته دوم این است که فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق اکنون مشغول وساطت میان ایران، سوریه و عربستان سعودی است. باز هم می‌گویم که مسئولیت بر عهده راوی است همچنین اطلاعاتی هست که البته قطعی نیست مبنی بر اینکه احتمال دیدار بشار اسد و ملک سلمان وجود دارد. این مسائل این روزها در محافلی بسیار محدود رایج شده. بله ممکن است گفت‌وگوهایی در سطح منطقه‌ای نزدیک باشد. 


 
به گفته شومان،‌ آنچه ترامپ به دنبال آن است توافقی نیست که اوباما به آن رسید. بلکه او توافق ترامپ را می‌خواهد. مشکل ترامپ این است. از زمان خروج از توافق هسته‌ای در می 2018 ، همه دریچه‌ها برای گفت‌وگو با ایران را مسدود نکرد. هر چند که ایرانی‌ها از او استقبال نکردند و همانطور که اوباما را در تهران نپذیرفتند، طبعا ترامپ را هم نخواهند پذیرفت.  اما آنچه می‌خواهم بگویم و تکرار کنم، این است که عراق اکنون مشغول وساطت است؛ از یک طرف میان آمریکا و ایران و از یک طرف میان ریاض و دمشق.

تنها راهکار فلسطین، همه‌پرسی است
المیادین در پایان خطاب به آقای موسوی گفت، خب روشن شد که آن یک کشور عربی عراق است. اما درباره اسرائیل چه. آیا پیامی بوده است؟‌ و موسوی گفت،‌ بله اسرائیل هم پیام غیرمستقیم فرستاده اما پاسخ ایران خیلی روشن است. فلسطین هیچ راهکاری ندارد جز همه‌پرسی سراسری. همه فلسطینی‌های داخل و خارج، مسلمان و مسیحی و یهود بیاییند و در آن شرکت کنند. هر نتیجه‌ای داشته باشد و فلسطینی‌ها قبولش کنند، ایران آن را می‌پذیرد. نه راهکار دو دولتی یا چیز دیگر جز کشور واحد فلسطین. در پایان هم بگویم که محور مقاومت در بهترین حالت خود در منطقه به سر می‌برد.
منبع:فارس
کد مطلب: 671137
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خط فتنه بعدی رو شد، هر کس موافق سفر ترامپ به ایران است او موافق پایین آمدن قیمت‌ها و اصلاح اقتصادی و کم کردن مشکلات کشور است و هر کی مخالف آمدن ایشان است پس او اصرار دارد که قیمت گوشت همینجوری سیر صعودی داشته باشد و مشکلات نان و ماست مردم زیادتر شود و این است پرده جدیدی از نفاق داخلی با هماهنگی کفر خارجی.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بیاییم همه به تأسی از دکتر محمود احمدی نژاد،ترامپ را عالی جناب خطاب کنیم!؟
Iran, Islamic Republic of
بهش بگید حالا نیاد ما نه وقت داریم و نه حال رفتن به پیشوازشو‌ داریم بزاره‌ خبرش می‌کنیم
Iran, Islamic Republic of
شاید میخواهد بیاید توبه کند چون رئیس جمهور ما گفتند اگر توبه کند ما میپذیریم.
Iran, Islamic Republic of
مگه ایران صاحب نداره که ترامپ بخواد بیاد اول باید توبه کنه بعد هم تمام زیانهای که به منطقه رسوند رو جبران کنه تازه تصمیم میگیریم جواب سلامشو بدیم یا ندیم.
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
حالا لباس چی بپوشیم!!!
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اخه چه ذوقي كنن غرب زدها
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز این الاغها اینقدر متوهم و کثیق و جنایتکارند که در ایران فکر نمیکنم کسی با این افراد سازگاری داشته باشد.
Poland
آخ آخ قند تو دل اصلاحات؛ ممد خاتمی، و.... آب شد!!!
United States
بیشتر شبیه ۱ جوک هست این گفتگو
Iran, Islamic Republic of
این است اقتدار ایران اسلامی
ترامپ هم به زانو در خواهد امد مانند رئیس جمهورهای گذشته امریکا
مرگ بر امریکا
از همین سایت شما گرفته ام؛
Italy
پیش زمینه فتنهء 98 دارد از الان آغاز می شود: از ما گفتن بود خواه پند خواه ملال. ایجاد همان دو قطبی همیشگی.
Iran, Islamic Republic of
نترس پسر این انقلاب از این بازیها‌ زیاد داشته ابدیده‌ شده. مثل روز برام روشنه از این گردنه براحتی‌ رد میشیم و غربگراها رو زیر می‌گیریم و روسیاه می‌کنیم‌ ان‌شاالله.
Iran, Islamic Republic of
ایران باید از این فرصتهایی که بوجود میاید باید استفاده کند. چه اشکالی دارد با قدرت برویم سر میز مذاکره و از منافع ملیمان دفاع کنیم. چرا باید کلی هزینه بدهیم و بعد برویم مذاکره کنیم. مگه انگلیس و روسها کم سر ما بلا اوردن . ولی ما با انها رابطه داریم. ما با حفط اقتدارمان و حفط منافع ملیمان براحتی میتوانیم از ادمی مثل ترامپ امتیاز بگیریم. ترامپ اهل مداکره و بده بستان هست. ترامپ دنبال این است که خودش با ایران قراداد ببندد واین هیچ مشکلی برای ما ندارد درست است که ترامپ سودش را می برد اما ما هم سودش را می بریم. بنابراین بازی برد برد است.
Poland
همین با قدرت رفتن سر میز مذاکره تون فراموش مون نمیشه آخه
Iran, Islamic Republic of
ایران به هیچ عنوان در قضیه برجام و گفتگو با امریکا ضرر نکرده بلکه سود هم کرده .
Poland
آره بابا راست میگی
مخصوصا همین دلار 12 تومنی از دل برجام که در نیومده
قبلش بدون برجام دلار 50 تومن بوده
Iran, Islamic Republic of
کامنت از مریخ!!!
Denmark
...
Denmark
مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و حان بولتون و پمپئو که ایران را به بمب اتمی هم تهدید کرد...
Iran, Islamic Republic of
کاسبات تحریم اجازه این کار را نخواهند داد . بلایی که روس ها در طول تاریخ بر سر ایران اورده اند حتی اسراییل هم با ما چنان نکرده .
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
صفحه ی چند کتاب تاریخی؟ تندتر بخون شاید برسی به کارهایی که اسرائیل علیه ایران کرده.
Iran, Islamic Republic of
ینا که گفتی بیشتر شبیه جوک اونم برا آدمهای خوبه که اول میخندن‌ بعد میفهمن‌ چی گفت طرف. شما هنوز در حال خندیدنید‌ هنوز نفهمیدید طرف بهتون فحش و ناسزا گفته. اینه احمقی طرفداران مذاکره که هرچی بسرشون‌ میاد باز نمی‌فهمن‌ کلا اصلاح‌چی‌ها از نوع احمق‌های چون ترامپن‌ بهم میان
Iran, Islamic Republic of
فکر کنم شما اون موقع که ترامپ از برجام خارج شد تو کما بودی الان تازه برگشتی به زندگی. از اطرافیان بپرس تو این مدت چه اتفاقاتی افتاده.
United States
پای آمریکایی ها به خاک مملکت باز بشه فتنه و بدبختی و نابودی هم هوار میشن سر مردم.
والا خوشحالی نداره که بخواهیم دولتمردای آمریکایی رو تو فرودگاههامون راه بدیم یا استقبال و بدرقه رسمی بکنیم.
این یعنی سرنگونی و پشت پا زدن به یک عمر استکبارستیزی و خون بیش از ۲۰۰ هزار شهید سرفراز.
از این خبر پشتم لرزید.
Iran, Islamic Republic of
چه کسی گفته پای امریکایی ها به ایران باز بشه فتنه بوجود میاد. گدشت اون زمان. این حرفها رو ادمهای صعیف می زنند.
باقالی برجام یعنی ضعف
Iran, Islamic Republic of
ضعفا برجام نوشتند هر روز هم افق آفتابش رو عوض کردند
Iran, Islamic Republic of
ادب داشته باش. اینحا جای توهین کردن نیست. شخصیت گفتگو کردن نداری وارد این سایت نشو
Iran, Islamic Republic of
با ادب! چیز بدی نگفت.
United States
تجربه حضور آمریکاییها تو کوبا، ونزوئلا، عراق، افغانستان، کشورهای تازه استقلال یافته شوروی و ...
United States
مثل حواله دادن منتقدین برجام به جهنم بود.
خوب درست رو از حسن یادگرفتی!
Iran, Islamic Republic of
پشتت زمانی بلرزد که با فیلتر شکن امریکا داری تلگرام چک می کنی .
United States
شاید هم از خود آمریکا پیام ارسال شده باشه!
Iran, Islamic Republic of
دقیقا قرار است چه چیزی را براندازی کنه؟
مردم که جز سفره ها و جیبهای خالی چیزی ندارند
صاحبان تاج و تخت باید از برانداخته شدن بترسند
Iran, Islamic Republic of
دقیقا قرار است چه چیزی را براندازی کنه؟
مردم که جز سفره ها و جیبهای خالی چیزی ندارند
صاحبان تاج و تخت باید از برانداخته شدن بترسند
United States
عراق و افغانستان و سوریه و لیبی و یمن و .... را فراموش نکن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
صد آفرین هزار وپانصد آفرین ، بالاخره ترامپ هم به زانو درآمد
United States
امیدی ها به صف برای سلفی با ترامپ و مدرک به دست برای گرین کارت.
فرانک
United States
میگوید مرگ بر ترامپ.!!!! آنوقت بیاید تهران عکس بگیرد؟؟!!! نکند شما میخواهید بروید پیش ترامپ عکس بگیرید و ماجرا معکوس است؟؟!!!
United States
....
محمد بهرامی
Iran, Islamic Republic of
غلط کرده بهتره بجای وراجی تحریم های ظالمانه را بر دارد
اینجا جای کفار نیست و خاک ایران مقدس است
United States
الهم عجل لولیک الفرج. تا این سیاست بازی های پنهان رو شود.
Iran, Islamic Republic of
یه تو دهنی محکم می خورد .
Iran, Islamic Republic of
دقت کردید همه دوستانی که علیه امریکا صحبت کردند فیلتر شکنشان روشنه . و جالب اینکه ای پی انها از ای پی امریکا ست
United States
من از داخل داخل خاک شیطان بزرگ (نیویورک جان)کامنت میگذاریم... فیلتر میلتر چیه؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
همش دروغه شما چرا تیتر می زنید. ترامپ که شمشیر را از رو بسته و علنا دشمنی خودش را فریاد می کشه بیاید تهران برای مذاکره با ایران!!!
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
کدخدا به چه ذلتی افتاده ! التماس می کنه !!
رضا
Iran, Islamic Republic of
جناب ترامپ مذاکره میکنه ولی بعدش میرنه زیر قولش ومیگه مزخرفه .به فرموده حضرت امام خامنه ای" نیاید اعتماد کرد."جنگ جنگ تا رفع فتنه درجهان وانقلاب اسلامی انشااله جهانی وازقطب های قدرت میشه نترسید خدا باماست
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
بابا باور کنید مشاورینش تغذیه اش و درست نمیدن همیشه دچار توهم و دیوانگی.
دیوانگی شاید چاره ای داشته باشد ولی صفاحت درمان ندارد.این بدبخت هم صفیه هست.
ایران مگر جای این الاغهاست؟؟؟؟؟؟؟