چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - 29 Jun 2022
 
۵
۱۵
به بهانه شهادت شش مامور نیروی انتظامی در یک هفته؛

جفای ناخواسته در حق شهدای ناجا/ چه باید کرد؟

شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب: 782565
اگر همین امروز خبرنگاری به میان مردم برود و از اسامی شهدای ناجا سوالی بپرسد به سختی شاید بتوانند حتی نام یک شهید را هم بر زبان بیاورند.
جفای ناخواسته در حق شهدای ناجا/ چه باید کرد؟
گروه جامعه جهان نيوز، حسین خان بابازاده: به این عبارات دقت کنید: «پیکر پاک ۳ شهید مدافع امنیت در کرمان تشییع شد»، «شهادت مامور ناجا در لنجان اصفهان»، «گروهبان یکم نورایین به دلیل شدت جراحات وارده در زاهدان به شهادت رسید» و «سرهنگ دوم هادی کنعانی در درگیری با اشرار به درجه رفیع شهادت نائل آمد».

اینها گوشه‌ای از اخباری هستند که صرفا از هفته گذشته تا امروز از شهادت پرسنل نیروی انتظامی منتشر شده است. اما ظاهرا و البته متاسفانه شهادت ماموران ناجا در درگیری با اشرار، قاچاقچیان، اراذل و اوباش، سارقین و.... به یک امر عادی تبدیل شده و آن چنان که باید به آن پرداخته نمی شود. یک اعلام خبری، تشییع ساده و خاکسپاری؛ این همه چیزی است که درباره این شهدا انجام می شود و حتی رسانه های رسمی و برجسته کشور آن طور که باید به آن نمی پردازند.

هرچند خون شهید ضامن امنیت ایران عزیز خواهد بود و تاکنون هم چنین بوده است اما خون پاک این شهدا که در حریم مرزها و یا در داخل کشور به زمین ریخته می شود می تواند دستاوردهای فوق العاده دیگری هم داشته باشد.

یک: همان طور که خون شهدای مدافع حرم و برجسته شدن آن جهاد بزرگ باعث شد تردید برخی از مردم رفع شود و در مقابل شبهه اندازی‌های شبکه های خارجی به واقعیات اشراف پیدا کنند، خون بر زمین ریخته شده مدافعان امنیت در داخل همین جاده‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌تواند حساسیت مردم را نسبت به امنیت داخلی چند برابر کند و در مقابل عوامل ناامنی بسیار حساس تر کند.

دو: اینکه جامعه بیشتر متوجه شود که خون این جان برکفان در مقابل قاچاقچیان مواد مخدر، مشروبات الکلی، سلاح، کالای خارجی و...  بر زمین ریخته می شود شاید تلنگر مناسبی برای آن دسته از افرادی باشد که به این موارد بی توجه هستند و یا حتی مبتلا به این موضوعات هستند، باشد.

سه: اینکه جامعه متوجه باشد امنیت داخل کشور در نتیجه درگیری همین شهدا و همکاران‌شان با اراذل خشن و سارقان مسلح در همین خیابان‌هایی است که به راحتی در آن به گردش و تفریح می‌پردازند، اهمیت حس امنیت که گاها برایشان کمرنگ می‌شود را دوچندان می‌کند.

همه این موارد در حالی است که اگر همین امروز خبرنگاری به میان مردم برود و از اسامی شهدای ناجا سوالی بپرسد به سختی شاید بتوانند حتی نام یک شهید را هم بر زبان بیاورند. این در حالی است که برخی از مردم حداقل نام چند شهید مدافع حرم یا دفاع مقدس را به یاد دارند؛ هرچند که بیشتر آن شهدا هم در اندازه خود  مهجور و ناشناس مانده‌اند.

به عبارت بهتر و صریح‌تر؛ هدف نگارنده از این نوشته آن است که بگوید اهمیت خون شهدای ناجا آن طور که باید و شاید برای عموم جامعه ترسیم نشده است و حتی مردم نام یک شهید ناجا را هم به یاد ندارند حال آنکه بخش مهمی از این امنیت مرهون ایثار شهدای امنیت است که در داخل همین خاک به شهادت می‌رسند. فی الواقع بخش مهمی از جامعه با شهدایی که در نزدیکی آنها و به خاطر مردم به زمین افتاده‌اند ناخواسته بی توجه یا کم توجه هستند.

یقیناً مقصود، شناخت تک تک شهدای ناجا نیست اما گلایه آنجاست که ترسیم جهاد مدافعان حرم با آن همه سختی ناشی از شبهه اندازی برخی سیاسیون داخلی و ضدانقلاب خارجی تا حد زیادی برای افکار عمومی تببین شد اما تبیین همین موضوع همه‌فهم، ناقص یا ناکام مانده است.

هرچند برای شهدای ناجا یادواره‌هایی برگزار شده و یا فیلم‌هایی به مناسبت هفته نیروی انتظامی ساخته شده اما نه تنها کافی نبوده بلکه نتوانسته آن نقش محوری را ایفا کند. اولویت اصلاح این نقیصه با خود نیروی انتظامی و معاونت اجتماعی این نیرو است اما سایر دستگاه‌های فرهنگی به ویژه رسانه ملی، شهرداری‌ها، سازمان تبلیغات و حتی احساس مسئولیت چهره های فرهنگی نیز در این زمینه می‌تواند به طور جدی موثر باشد.

بیشتر بخوانید:
سخنی با سردار اشتری و فرماندهان ناجا + شش نکته
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
باید با اراذا و اوباش برخورد محکمی میشد.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
تجهيزات ایمنی پلیس باید بیشتر شود.
مسامحه با اراذل هم ممنوع..
United States
با مقاله نویس موافق هستم.... در مقایسه ی شهدای مدافع حرم و شهدای مدافع امنیت داخلی ، به دومی بسیار جفا شده است....
Iran, Islamic Republic of
البته اوناهم خیلی مهجور هستن
بحث انتقال پیامشونه
شاید اگر برای مردم جا بیفته یه عده عذاب وجدان بگیرن
حامد
Portugal
علت شهادت مکرر مأموران پلیس را باید در کمبود بودجه، نیروی انسانی، تجهیزات و ضعف های دیگر دستگاه ها جست.
Iran, Islamic Republic of
کادر و سربازان ناجا مظلوم هستن. اینو کسی میفهمه که تو نیرو انتظامی خدمت کرده باشه.
سادات
Iran, Islamic Republic of
واقعا شهدای ناجا مظلوم هستن.. افرین به جهان که به این موضوع توجه کرد
Iran, Islamic Republic of

نیروی انتظامی در بسیاری از موارد مظلوم واقع شدن
Iran, Islamic Republic of
اگر ناجا یکروز حضور نداشته باشد، سنگ روی سنگ بند نمی شود،.
Iran, Islamic Republic of
اقا خیلی عجیب شرایط پلیس در کشور ما بندگان خدا ظاهرا با جونشون متهم و مجرم و خلاف کاران رو دستگیر می کنند . در حوادث اخیر امریکا اصلا نشنیدیم که یه پلیس امریکایی کشته بشه اما در ایران بر عکس شده مسئولان امر باید فکری بکنند برای این شرایط این قشر مهم باید جونشون در امان باشه یا اگر خطری متوجه اونها شد بتونن از خودشون دفاع کنن
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
باید پلیس هم اختیارت کامل داشته باشد...
Iran, Islamic Republic of
.....