چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 24 Apr 2024
 
۰

تامین آرامش کودکان با داستان های کودکانه

شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۹
کد مطلب: 831733

 
استرس و اضطرب بخشی از دنیایی است که در آن زندگی می کنیم. این استرس و اضطراب می تواند به نسبت های متفاوتی در وجود همه ما وجود داشته باشد. زندگی شهری و شرایط اقتصادی و از همه مهمتر شایعاتی که می تواند ذهن هر انسانی را متشنج کند، هر کدام می تواند در ایجاد استرس و اضطراب خصوصاً در کودکان و نوجوانان موثر باشد. شایعات مانند یک داستان کودکانه کوتاه هستند که می آیند و می روند اما روان و ذهن جامعه را به هم می ریزند. مهم ترین اثری که شایعات در روح و ذهن جامعه می گذارند، استرس و اضطرابی است که شب و روز جامعه را پریشان می کند. زمانی که روح و روان آرام نباشد، جسم نیز نمی تواند آرام بگیرد و با انواع مختلفی از بیماری ها روبرو می شود اما راهکار مناسب برای مقابله با این عوامل چه چیزی می تواند باشد؟؟؟

یکی از ساده ترین راه حل ها برای رسیدن به دنیایی آرام و بی تشنج، خواندن داستان های کودکانه برای فرزندان عزیزمان است. داستان هایی متنوع، توام با آرامش و ماجراهایی جذاب می تواند ذهن عزیزانمان را با آرامش همراه کند. برای خواندن داستان های کودکانه جذاب و جدید برای دلبندتان، روی لینک زیر کلیک کنید و با ما همراه باشید:
داستان کودکانه


داستانِ شایعات بلند


داستان شایعه در یک جامعه مانند یک بیماری واگیردار است که در درون افکارمردم به سرعت رخنه می کند اما تاثیری عمیق بر جای می گذارد. دلیل ایجاد شایعه می تواند متفاوت باشد اما نتیجه آن درهمه موارد یکسان است و آن هم ایجاد استرس و اضطراب در میان اعضاء جامعه است. داستان شایعه مانند داستان کودکانه ای است که در بیشتر موارد برای سرگرمی و حتی بازی کردن ساخته می شود اما کم کم جذابیت زیادی برای کسانی پیدا می کند که از بیرون این بازی را نگاه می کنند. به همین دلیل کسانی که نقشی در ایجاد آن نداشته اند بیشتر در گسترش آن دخالت می کنند. این کار دقیقاً مانند نگارش یک داستان کودکانه کوتاه است که خوانندگان آن بیش از نویسنده داستان کودکانه کوتاه در بزرگ شدن آن نقش دارند.
 


شباهتی که در شایعات و داستان کودکانه وجود دارد


شایعات و داستان کودکانه در بسیاری از موارد مانند یکدیگر هستند. داستان کودکانه معمولاً برای کودکان نوشته می شود اما در بسیاری از موارد، مخاطب بزرگسال آن بیشتر از کودک است. شایعات نیز اینگونه هستند. شایعات معمولاً برای تخریب و یا بزرگنمایی گروهی خاص ساخته می شوند اما در اغلب موارد مورد توجه مخاطبینی قرار می گیرند که در هدف اولیه ساخت شایعه نبوده اند. از دیگر شباهت های میان شایعه و داستان کودکانه این است که داستان کودکانه و شایعات هر دو براساس هدفی خاص برای مخاطب خود ایجاد می شوند اما در نهایت هر دو باعث سرگرمی می شوند.
 

کاربردهایی که داستان کودکانه کوتاه دارد


یک داستان کودکانه کوتاه برای ذهن کوچک کودکان نوشته می شود. کودکان حافظه کوتاه مدتی دارند و از طرفی از شنیدن داستان های بلند زود خسته می شوند، به همین دلیل داستان کودکانه کوتاه برای حال آن ها مناسب تر است. داستان کودکانه کوتاه بیشترین استفاده را در هنگام شب و در زمان قبل از خواب دارد. با این اوصاف، داستان کودکانه کوتاه مانند یک لالایی برای خواب کودکان است که آن ها را برای خوابیدن آماده می کند. داستان کودکانه کوتاه جزو داستان های کوتاه در ادبیات داستانی هم قرار می گیرند و ویژگی های داستان های کوتاه را دارند. مهم ترین ویژگی که داستان های کوتاه دارند، مختصر بودن و ساده بودن آن ها است. در این قبیل داستان ها، خواننده تنها با یک و یا دو موضوع و شخصیت مواجه می شود و در فاصله کوتاهی از آغاز داستان به پایان آن نیز می رسد، از این رو نتیجه گیری در آن سریع است.
 

با داستان کودکانه به کودکان خود آموزش دهیم


آموزش مهم ترین چیزی است که می تواند از داستان کودکانه برای کودکان به وجود بیاید. آموزش از طریق داستان کودکانه، آموزشی غیر مستقیم است که نتیجه بخش تر از هرگونه امر و دستوری است که اغب پدر و مادرها به کار می گیرند.

اعتماد و عدم ترس و اضطراب موضوعی است که این روزها کودکان ما به آن نیاز دارند. اثرگذاری که یک قصه و داستان کودکانه برای کودکان دارد، می تواند از داستان کودکانه ابزاری بسازد که به شیوه ای ساده و کودکانه و در عین آموزنده با کودکان صحبت کند. از این رو مدرسه می تواند با تشویق کودکان به خواندن داستان کودکانه و یا تشویق آنها به داستان گویی گامی بزرگ در این مسیر بردارد.
 


خاطراتی زیبا با لالایی های کودکانه


لالایی یکی از خاطره انگیزترین فانتزی های دوران کودکی انسان است که او را با مهربان ترین و دلسوز ترین آدم زندگی‌اش، یعنی مادر پیوند می دهد. لالایی برای خواب خوانده می شود و اصلی ترین کارکرد و کارایی آن نیز خواباندن آدمی است.

کلمه لالایی که معنای لغوی آن با تعاریف گوناگون و با ریشه های مختلف بررسی می شود؛ در همه فرهنگ ها و اقوام وجود دارد و بخشی از ادبیات شفاهی ملت هاست. صرف نظر از خاصیتی که لالایی برای خواب، خصوصاً خواب نوزادان و کودکان دارد، لالایی گویای تاریخ و آداب و رسوم منطقه ای است که از دل آن آمده است؛ به گونه ای که از لالایی در زبان شناسی و تاریخ شناسی نیز استفاده می شود. در بیان مزایایی که لالایی دارد همین نکته کافی است که لالایی برای خواب بزرگترها نیز با تداعی خاطرات شیرین کودکی و وجود مادری که شاید دیگر نیست، تاثیرگذار است.
 

ارتباط موجود میان لالایی و داستان کودکانه


با توجه به اثر لالایی برای خواب، تنها مزیتی که در وجود لالایی برای کودکان وجود دارد، آرامش قبل از خواب است. این درحالی است که داستان کودکانه می تواند کاربردی بیشتر برای کودکان داشته باشد. داستان کودکانه کوتاه مانند لالایی می تواند قبل از خواب کودکان خوانده شود و علاوه  بر آماده کردن آن ها برای خواب، حتی آموزشی مختصر و کوتاه برای آن ها به همراه داشته باشد.

داستان کودکانه می تواند برای کودکان ترسیم جامعه ای باشد که در آن زندگی می کنند. تشویق کودکان به انجام کارهای خوب و پرهیز از انجام کارهای بد همچون ساختن شایعه و اثرات مخربی که در نتیجه آن ایجاد می شود؛ می تواند از طریق یک داستان کودکانه برای کودکان بیان شود.

بنابراین اتفاقات و شایعاتی که دنیای کوچک و پاک کودکان را تیره و تار می کند و خواب کودکان را برای داشتن فردای روشن دچار آشفتگی می سازد، با سپر داستان کودکانه و لالایی آرام برای خواب کودکان مرتفع می شود. آرامش و سلامت روانی کودکان عزیزمان ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد و شما به عنوان پدر و مادر، مسئول تامین آرامش برای فرزندتان هستید. با انتخاب داستان های مفید و آموزنده و لالایی های آرامش بخش در وولک برای کودکانتان، می توانید گامی بلند در مسیر این آرامش بردارید.
https://jahannews.com/vdcc1sq412bq1m8.ala2.html
jahannews.com/vdcc1sq412bq1m8.ala2.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *