دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
 
۰
۱۸

از برجام سر در نمی‌آورم اما باید آن را بپذیریم!

پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۸
کد مطلب: 809454
نایب‌رئیس‌اصلاح‌طلب مجلس دهم ادعا کرد «باید برجام را بپذیریم» و «این برجام از برجام دولت قبل ضعیف‌تر است»
از برجام سر در نمی‌آورم اما باید آن را بپذیریم!
به گزارش جهان نيوز، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: مسعود پزشکیان نماینده مجلس در گفت‌وگو با «جماران» اظهار کرد: چرا سفره مردم را رنگین‌ نمی‌کنید؟! مگر در دور قبل نمی‌گفتند برجام را باید پاره کرد و خیانت است؛ پس چرا امروز خیانت را ادامه می‌دهید، در حالی که سفره مردم بی‌رنگ‌تر شده است؟! 

پزشکیان در رابطه با برجام افزود: برجام را امضا کردند و اختیار دادند. ما هم می‌گوییم چرا آن را پاره نمی‌کنید؟! چرا سفره مردم را رنگین‌ نمی‌کنید؟! مگر در دور قبل نمی‌گفتند برجام را باید پاره کرد و خیانت است؛ پس چرا امروز خیانت را ادامه می‌دهید، در حالی که سفره مردم بی‌رنگ‌تر شده است؟! اما من معتقدم باید برجام را بپذیریم و بیش از این ارتباطات‌های خود را درست کنیم، نه اینکه خودمان را بفروشیم. بلکه باید حرف زد و حقوق مردم را طلب کنیم. اینکه بگوییم ما با آنها صحبت نمی‌کنیم و نمی‌پذیریم مشکل مملکت حل نمی‌شود. این برجام از برجام دولت قبل ضعیف‌تر است. تا آنجا که من می‌شناسم بهتر از ظریف کسی را نداریم. ظریف کسی بود که سیاست خوانده، مدرک گرفته و تجربه کرده بود؛ حال این افراد کجا این تجارب را کسب کردند. آن وقت کسی که می‌دانسته و توان داشته را با کسی که این مسیر را نرفته مقایسه می‌کنید؟!

اظهارات آقای پزشکیان در حالی است که او به اذعان چند باره خود، هیچ اطلاعی درباره برجام و مسائل مشابه ندارد. او چند سال قبل گفته بود: «در زمانی که بنده نیز به عنوان عضو اکیپ مجلس در مورد برجام ]کمیسیون ویژه برررسی برجام[  انتخاب شدم با مطالعه آن به معنای واقعی به دلیل تخصصی بودن بحث، زیاد متوجه قضایا نشدم چرا که در موضوعات غیرتخصصی همواره سعی می‌کنم ورود پیدا نکرده و اصراری نداشته باشم».

او همچنین گفته بود: «بنده فوق تخصص جراحی قلب هستم اما هیچ وقت به خود اجازه نمی‌دهم در حوزه‌های دیگر پزشکی ورود پیدا کنم؛ در حالی که عده‌ای در آن مقطع احساس می‌کردند با خواندن دو کتاب می‌توانند کارشناس برجام باشند». پزشکیان در عین حال ادعا کرده بود «هر روز از بابت تحریم‌ها قبل از برجام، هزار میلیارد تومان متضرر می‌شدیم»!

یادآور می‌شود تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام توسط حامیان دولت روحانی در مجلس نهم، در حالی انجام شد که کمیسیون ویژه بررسی برجام پس از ۴۰ روز بررسی کارشناسی با حضور صاحب‌نظران اقتصادی و حقوقی، ایرادات و آسیب‌ها و خسارت‌های بزرگ متن توافق را هشدار داده بود. اما حامیان دولت روحانی برخلاف نظر کارشناسی متخصصان، برجام را تصویب کردند.

سؤالی که بی‌پاسخ مانده، این است که آقای پزشکیان اگر در خود صلاحیتی نمی‌دید، چرا پذیرفت عضو کمیسیون ویژه شوند؟! و چرا وقتی متوجه قضایا نشد، از متخصصان و صاحب‌نظران نپرسیدند؟ یا نگفت که ما متوجه نشده‌ایم و دست نگه دارید؟!

ضمنا آقای پزشکیان اگر بعد از ۴۰ روز حضور در کمیسیون، از برجام سر در نیاورده، پس از کجا متوجه شده و با اعتماد به نفس عجیبی می‌گوید «قبل از برجام هر روز هزار میلیارد تومان متضرر می‌شدیم» یا «باید برجام را بپذیریم» و «این برجام از برجام دولت قبل ضعیف‌تر است»؟!

 در موضوع کوچک شدن سفره مردم هم باید به آقای پزشکیان باید توجه داد که وضعیت نا مناسب اقتصادی، نتیجه هشت سال کار نکردن برخی مدیریت‌های ارشد در دولت پیشین یا سوء عملکرد آنها در حوزه‌های تخصصی است و نه نتیجه اجرا نشدن برجام. ضمن این که مسئولیت پایمال شدن حقوق ملت ایران در برجام هم متوجه همان دولتمردانی است که با کمک برخی نمایندگان پا به رکاب، برجام را ظرف بیست دقیقه و خلاف هشدارهای تخصصی کمیسیون ویژه تصویب کردند و نپرسیدند که تکلیف ضمانت این توافق یا لغو تحریم‌ها چیست؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اگه سردرنمیاری پس سکوت کن.
Iran, Islamic Republic of
چرا سکوت
مگر در کشوری زندگی میکنیم که اظهار نظر جرم است؟.
Iran, Islamic Republic of
اظهار نظر باید معقولانه و علمی باشه.
Iran, Islamic Republic of
شما معقولانه و علمی جواب بده
Iran, Islamic Republic of
در 20 سال گذشته آنقدر در خصوص npt / آژانس هسته ایی / پادمان/ پروتکل الحاقی و... صحبت شده که مردم کوچه و بازار یک پا کارشناس شده اند. حالا چطور است که نماینده سالهای متوالی مجلس که از قضا سواد پزشکی هم دارد این حرف رو میزنه؟!!!
عمار
Iran, Islamic Republic of
برادر عزیز اظهار نظر جرم نیست اما در خصوص چیزی که علم نداشته باشی سکوت، بهترین گزینه است. آقای پزشکیان خودش اعتراف می کند که از محتویات برجام اطلاعی ندارد پس سکوت بهترین گزینه است. ضمنا بطور مثال اگر شما دکتر قلب باشید نمی توانید در خصوص مسائل عمرانی نظر بدهید پس در اینجا بهتر است گزینه سکوت انتخاب شود.
United Arab Emirates
صحبت کردن جرم نیست اذهان مردم را به بی راهه بردن جرم است ...
Iran, Islamic Republic of
تو اصلا متوجه موضوع شدی .ایشان گفت نمی دانم
Iran, Islamic Republic of
اظهار نظر جرم نیست
Iran, Islamic Republic of
8 سال هیچ کری نکردین تا اثبات کنید باید فقط برجام را اجرا کرد امام رئیسی نشان داد بدون برجام هم می شود کار کرد . درضمن این تورم و گرانی هم از دسته گلهای شمت است که خوب می دانید چه مین هایی برای این دولت کاشتید .
آریو از سوئد
Iran, Islamic Republic of
آخه در کجای دنیا فوق تخصص قلب نماینده مجلس میشه. .
زمانداری
Iran, Islamic Republic of
حق باشماست .
Iran, Islamic Republic of
معمولا آدم درباره چیزی که ازش سر در نمیاره نظر نمیده
علی
Iran, Islamic Republic of
خدایش مملکت رو خون شهدا نگه داشته و دعای امام زمان رهبری امام خامنه ای.
Iran, Islamic Republic of
خیلی عجیبه میگه من از برجام سر در نمیارم ...؟
Iran, Islamic Republic of
آقای پزشکیان شما که از برجام سر در نمی اوری و به اصطلاح از بررگان اصلاحات هستید چطور امورات مملکت و مردم را دست گرفته بودید ....؟!!!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
کارامد تر با تجربه تر و شریف تر از پزشکیان نبوده و نه خواهد بود