۲۳نظر
 
پروژه "حذف ۲" ناکام ماند؛
حلقه اول یاران احمدی نژاد از کجا به کجا رسید!
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۴۷
 
حلقه اول یاران احمدی نژاد از کجا به کجا رسید!
سرویس سیاسی جهان: پروژه "حذف ۲" که به بهانه ادغام چند وزارتخانه و با هدف یک دست سازی حلقه اول یاران رئیس جمهور شروع شده بود، اینبار نه با حکم حکومتی بلکه با ورود به موقع مجلس و شورای نگهبان ناکام ماند. 

پس از عدم موفقیت در عزل مصلحی، ادغام چند وزارتخانه می توانست تیم اطراف محمود احمدی نژاد را برای ۲ سال پایانی دولت دهم یک دست تر از قبل کند که فعلا به تعویق افتاد. هرچند اخباری وجود دارد که نشان می‌دهد این پروژه بزودی و با ظاهر جدید عملی می شود. 

اگر تنها ۶ سال به عقب باز گردیم و تیم همراه کننده رئیس جمهور را در سال‌های ابتدایی دولت نهم بنگریم خواهیم دید که از آن افراد فقط تعداد انگشت شماری باقی مانده اند که به نظر می رسد در ماه‌ها و حتی روزهای آینده شاهد حذف آنها از اطراف رئیس جمهور خواهیم بود. 

نگاهی به اخبار و تحلیل های سال‌های ابتدایی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نشان می‌دهد که یکسری از افراد بیش از بقیه در طیف یاران نزدیک به وی نقش آفرینی می‌کنند که از آن جمله می توان به غلام حسین الهام، مهرداد بذرپاش، پرویز فتاح، صادق محصولی، محمد علی آبادی، محمد جواد حاج علی اکبری، علیرضا علی احمدی، محمد حسین صفار هرندی، کامران باقری لنکرانی و داوود احمدی نژاد و البته مسعود زریبافان، عبدالرضا شیخ الاسلام، علی سعید لو و سید مجتبی ثمره هاشمی اشاره کرد که همگی به نحوی از جمع این حلقه اطراف رئیس جمهور کنار گذاشته شده اند و البته غیر ازچهار نفر آخر، بقیه در دولت هیچ مسئولیتی ندارند.

هرچند از ابتدای دولت دهم رقابت بین طیف‌های مختلف برای نزدیک شدن به رئیس جمهور بالا گرفت اما پیروزِ این جدال تنها اسفندیار رحیم مشایی بود که توانست همه افراد حاضر در حلقه اطرافیان رئیس جمهور را تسویه و آنان را با افراد مد نظر خود جایگزین کند.

محمود احمدی نژاد از آن طیفِ گسترده در اطراف خود که افراد ولایت مدار و خوش سابقه بودند تنها ثمره هاشمی را نگه داشت که بر طبق شواهد موجود نقش وی نیز در این حلقه تنها به یک همراه رئیس جمهور و مشاور تقلیل یافته است.

هم اکنون حلقه اول یاران محمود احمدی نژاد به افرادی هم چون اسفندیار رحیم مشایی، محمد رضا رحیمی، محمد ملک زاده و حمید بقایی محدود شده است که صد البته سهم آنان با وجود تعداد بسیار کم، بسیار گسترده است.

در این بین برخی افراد هم چون علی اکبر جوانفکر ومحمد جعفر بهداد نیز خود را جزو این حلقه می دانند و یا اینکه علاقمند به حضور در بین یاران اصلی اطراف رئیس جمهور هستند که شواهد نشان می دهد آنان با وجود تلاش ها و خش خدمتی ها، جایی در این حلقه پیدا نخواهند کرد.

یاران کنونی رئیس جمهور هر چند با جایگزینی افرادی چون قلعه بانی در نفت و پوستین دوز در خودرو و ... سعی در تصاحب این جایگاههای حساس اقتصادی کشور داشتند اما به این میزان بسنده نکرده در اقدامات جدید خود در پی انتصاب آنان به عنوان افراد جایگزین میرکاظمی، محصولی و محرابیان در قالب طرح های ادغام وزارتخانه ها هستند.

بر طبق پازل طراحی شده که جهان خبر آن را پیش تر داده بود گزینه های بعدی حذف، مسعود زریبافان، علی سعیدلو، عبدالرضا شیخ الاسلام و حتی مجتبی ثمره هاشمی خواهند بود که به زودی در ماهها و حتی روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود.

رئیس جمهور پس از تلاش برای حذف مصلحی با ادغام وزارتخانه ها یکی از سخت ترین اقدامات در تسویه همه یاران سنتی و قدیمی را کلید زد.

از جمله این افراد که خیلی زودتر از اینها تلاش می شد که از دولت برود ، صادق محصولی است. وی که فرمانده احمدی نژاد در جبهه بوده و از جمله یاران بسیار نزدیک به رئیس جمهور در دولت نهم بود همراه با حذف میر کاظمی و محرابیان قربانیان دیگر جریان یک دست سازی حلقه اطرافیان رئیس جمهور شدند و به نظر می رسد این امر تا حذف کامل غیر خودی های این حلقه شکل گرفته جدید ادامه خواهد داشت.

به راستی ضمن اذعان به توانمندی حلقه جدید شکل گرفته در اطراف رئیس جمهور برای حذف یاران قبلی او، این نکته حائز اهمیت است که در این دوسال باقی مانده از عمر دولت دهم چه کارهائی قرار است انجام شود که این گونه برای تحقق آن، حذف یاران دیرین وی که سهم بالائی در موفقیت های دولت داشتند دنبال می شود.
کد مطلب: 166356
Share/Save/Bookmark
 
 


 
 
این همه اصرار برای حذف وزیر اطلاعات چه معنایی دارد؟
آیا صرفا یک لج و لج بازیست؟
به نظر می رسد انحرافاتی که در حال کار است، مانع بزرگی چون وزارت اطلاعات دارد. که رهبری عزیز هم در ایام قضایای عزل و ابقای مصلحی فرمودند: تا زنده هستم نمی گذارم در حرکت ملت به سمت آرمان ها انحراف ایجاد شود. (378597)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۰۹:۲۷:۴۹
 
مطلب شما بسیار بدبینانه است
1: از تلاش برای خذف مصلحی اسم بردید در صورتی که مصلحی بعد از برکناری اژه ای بر سر کار آمد
2: علی احمدی بعد از انتقادات فراوان معلمان برکنار شد و منجر به روی کار آمدن مدیری کارامد و متعهد بنام حاجی بابایی شد
3: محرابیان تا دیروز جزئ حلقه اول بودخود
4: کآقای علی آبادی رو مجلس رای اعتماد نداد چه بسا الان بقول شما جز حلقه اول بود (378615)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۰۹:۳۷:۰۶
 
برخی افراد را از قلم انداخته اید که خیلی زودتر از سایرین از حلقه اول یاران احمدی نژاد حذف شدند:
1/ علی دارابی معاون فعلی سیما
2/ علی ذبیحی قائم مقام فعلی نیرو
3/ دانش جعفری وزیر سابق اقتصاد
4/ ... (378662)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۰:۰۰:۴۸
 
آقای رئیس جمهور در دور اول انتخابات (انتخابات نهم) با چشم خودم دیدم که چه جوانان و افرادی مسن برای پیروزی شما در انتخابات روزه گرفته و نماز خواندند ، جای تاسف دارد، شما که شخص کمی نیستید (آقایان مشایی و بقایی را از دفتر ریاست جهوری بیرون کنید)اگر یک کلمه بگویید مشایی را نمی خواهم ببینید مردم چگونه او را از صحنه حذف می کنند (378671)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۰:۰۴:۰۲
 
اون دوست عزیزی که گفته مصلحی بعد از اژه ای اومد از سیاست اطلاعی نداره.مصلحی پیش از آن رئیس اوقاف و از این مهمتر نماینده جریان رایحه خوش خدمت(احمدی نژاد)در 5‎+6‎‏ بود.
در ضمن خیلی خنده داره که بگیم علی احمدی به خاطر انتقاد معلم ها برکنار شد آقای احمدی نژاد اگر برای حرف مردم احترام قائل بود مشایی رو که مراجع عظام تقلید ازش انتقاد می کنند برکنار می کرد. (378682)
Europe
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۰:۱۰:۰۲
 
برخی جملات بسیار بدبینانه است
در واقع اینطور نگارش شده که هرکس برکنار شده از حلقه غیرخودی ها بوده!!!
درصورتی که از محرابیان تا دیروز بعنوان یار خودی نام می بردید و همچنین از علی آبادی!!!
در مورد علی احمدی هم کارنامه ایشان در آموزش و پرورش برای همه واضح و مبرهن است و نیازی به دسیسه و جنجال برای حذف ایشان نبود (378686)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۰:۱۲:۵۲
 
اقای دکتر علی احمدی از بهترین یاران و وفادار ترین یاران دکتر احمدینزاد بوده و هست در دوران مدیریت خود در پیام نور ان دانشگاه را متحول نمود کمتر شهر وروستایی است اکنون به مدد زحمات مخلصانه ایشان دانشگاه پیام نور نداشته باشد و در وزارت اموزش وپرورش اقدامات اساسی ایشان در زمینه نیروی انسانی و بهبود اموزش زبانزد بوده واست که جای خود دارد اکنون نیز در سنگر خدمت گذاری به نظام است و هیچگاه عهد وپیمان خود از نظام و رهبری و ریاست جمهوری را نگسسته است
ایشان از سرمایه های نظام است و محل خدمت برایشان مهم نیست (378748)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۰:۴۳:۵۷
 
عجیبه والا.محصولی که یار غاره احمدی نژاده.یکی از بیشترین فشارها و تخریبها سال 88 سر ایشون بود.اما احمدی نژاد تا زمانیکه نیاز بوده نگرش داشته
محرابیان رو که دیگه خودتون میگفتید رفیق مشاییه (378770)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۱:۰۳:۳۶
 
ازاین وزرای برکنارشده دونفرواقعا کارآمدبودندوبرای برکناریشان بهانه ای به جزمحبوبیت زیادشان نبودچون میتوانست برای مدعی بعدی ریاست جمهوری و سرحلقه جریان انحرافی خطرایجادکند.فتاح وباقری لنکرانی (378833)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۱:۴۹:۱۷
 
خداوكيلي شما فكر مي كنيد بين علي آبادي و سعيد لو و بذرپاش با بقايي و قلعه باني و .... چقدر فرقه ؟
حالا اونا رفتن اينا اومدن ، چي تغيير كرده و مي كنه
هركه آمد عمارتي نو ساخت
رفت و منزل به ديگري پرداخت
ولي خدا و ملت نظاره گرند (378900)
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۲:۲۰:۴۰
 
این اختلاف افکنی ها کار انگلیس نیست.کار کار اصلاحاتی های در به در شده است.
حالا هی شما بهانه دستشون بدید. (379011)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۳:۲۴:۱۷
 
تحلیلت آبکی بود..............بابا شما مخاطب خاص هم دارید حواستون کجاست؟ (379027)
Latvia
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۳:۳۹:۰۴
 
ياران قبلي ايشان هم چندان توانمند نبودن كه غصه آنها را بخوريم! (379083)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۴:۱۳:۰۵
 
تا ستون ولایت هست، تا مولایمان امام خامنه ای هست؛تا عشق امت خدا جوی ایران به وجود دوست داشتنی ولی فقیه هست ما از امثال مشایی نخواهیم ترسید و به یک اشاره ی مولا تا پای جان پای انقلاب می‌مانیم (379147)
Czech Republic
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۵:۰۲:۳۷
 
من نمی‌فهمم این چه جریان انحرافی است که در دولت وجود دارد و همه کارهای دولت را به پیش می‌برد؟ اگر این حرف‌های شما درست باشد اصلا خود دولت انحرافی است! با این تفسیرهای شما که همه چیز را مشایی می‌گوید و احمدی نژاد اجرا می‌کند دیگر نمی‌توان دولت را از جریان انجرافی جدا کرد. (379318)
Sweden
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۶:۵۵:۲۷
 
بهتر بود مجلس حواسش را جمع می کرد ماده 53 را اینقدر بد ، ناقص ، معیوب و .... نمی نوشت که حالا اهمال کاری خودش را نادیده گرفته و دولت محترم را که خواسته ماده 53 مصوب همین مجلس را اجرا نماید، جنجال سازی کند و فریاد واقانونا سر دهد . واقعا نمایندگان با این نحوه قانون نوشتن ما مردم را از خودشان ناامید کردند . (379335)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۷:۱۸:۱۹
 
ما تا زمانی که مقام معظم رهبری از آقای احمدی نژاد و دولت محترم دهم حمایت می کنند ، از آقای احمدی نژاد و دولتشان حمایت خواهیم کرد . تا کنون نیز شاهد حمایت مقام عظمای ولایت از ایشان و دولت دهم بوده ایم . (379340)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۱۷:۲۰:۴۲
 
من با اين شيوه ي شما مخالفم
بابا احمدي نژاد رو داريد هول ميديد تو پرتگاه واقعا چه ميكنيد يه روز از بني صدر ميزنيد و يه روز تهديد مجلس و اين نماينده و اون نماينده و اين عالم و اون عالم نكنيد مگه امام خامنه اي نفرمودند بگذاريد فضا اروم باشه (379663)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۰۰:۳۸:۲۸
 
البته اگر اینان که نام بردید هم مثل لاریجانی باشند که از شورای امنیت رفت اشکالی ندارد.
خدا وکیلی در زمان همین آقای صفار هرندی چه خدمتی به فرهنگ شد؟ سینما، نمایشگاهها؟
آقای لنکرانی باید به چه کسی قسم بخورد که تمایل به وزارت نداشته؟ (379668)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۰۰:۴۲:۵۳
 
بسیار تحلیل عالی بود
خداوند اقای احمدی نژاد را به ما برگرداند
الهی آمین (379828)
United States
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۰۸:۲۶:۱۹
 
وقتی به رئیس جمهور مان نگاه می کنیم می بینیم با این همه دوستان باصطلاح نزدیک واقعا" چقدر مظلوم است رئیس جمهوری که خود پر تلاش و خستگی ناپذیر است و تمام دغدعه او خدمت به مردم و میهن بوده ولی وزرایی ناکارآمد و بی عرضه بعنوان یار و دوست اطراف او را گرفتن و ایشان مجبور به عزل انها میشود به این شجاعت رئیس جمهور افرین می گوییم با کسی تعارف ندارد هرکس در مسیر این قطار خدمت به مردم و محرومان جابماند باید برود حتی دوستان این یعنی معنای کامل بسیجی و رفتار همت گونه (379985)
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۱۰:۰۳:۴۴
 
اين بازيهاي كه با ادغام وزارت خانه هادرميارند همه به نفع جريان انحرافي و خود شخص افايي خاص است براي جايگزيني ياران خود تلاش ميكند تا دراينده بتوانند به اهداف خود برسند (380112)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۱۱:۰۲:۴۰
 
اداره کشور با ایشان است، در چارچوب قانونی از اختیاراتش استفاده کره، و آنهایی که کندتر حرکت می کنند، باید جایشان نیروی تازه نفس بیاید. (380867)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۱۸:۳۵:۲۵