سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - 16 Jul 2019
 
۶
۴۰
آشفتگی در سال انتخابات؛

بحران اعتبار دوباره دامن اصلاحات را گرفت/ کدام واقعی است؛ اصلاح طلب بدلی یا اصلاحات مصنوعی؟

پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۴
کد مطلب: 683074
فضای کلی اصلاح طلبی نشان می دهد که چندان رمق سیاسی برای ورود به انتخابات مجلس در این جریان وجود ندارد.
بحران اعتبار دوباره دامن اصلاحات را گرفت/ کدام واقعی است؛ اصلاح طلب بدلی یا اصلاحات مصنوعی؟
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: اصلاح طلبان استقبال زیادی از انتخابات مجلس یازدهم نمی کنند. این موضوعی بسیار عجیب با توجه به روحیه جمعی این جریان سیاسی است. اصلاح‌طلبانی که پیشتر حتی درباره انتخابات 1400 برنامه ریزی و کاندیداهایی را برای این انتخابات معرفی می‌کردند حالا حالت تدافعی برای ورود به انتخابات مجلس آتی گرفته اند. انتخاباتی که نزدیک است و تا دوم اسفند فرصت است تا جریان اصلاحات به سازماندهی خود برای ورود به این انتخابات بپردازد.

از سوی دیگر حتی شاهد تاکتیک تدافعی از سوی «سعید حجاریان» تئوریسین این جریان هستیم. وی در بخشی از یادداشت خود که به تازگی نوشته با لحنی تهدیدآمیز درخصوص انتخابات امسال گفت: «شاید عقلانی‌ترین راهبرد را بتوان در «مشارکت مشروط»‌ جست؛ از فرصت انتخابات استفاده کرد ولی چنان چه شروط مطرح شده برآورده نشد، عطای انتخابات را به لقایش بخشید.»

اما این حربه نخ نما شده، حتی صدای اصلاح طلبان را هم در آورد. در واکنش به پیشنهاد انتخاباتی حجاریان درباره «مشارکت مشروط»، اسماعیل گرامی مقدم، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: «ایده آقای حجاریان مبنی بر شرکت مشروط در انتخابات و در صورت لزوم تحریم انتخابات بسیار کهنه است. تجویز تحریم انتخابات و شرط گذاشتن بر آن، به میزانی ورشکسته است که دیگر محل بحث اصلاح‌طلبان نیست زیرا به وضوح نتیجه این رویکرد را در انتخابات مجلس هفتم و شورای شهر دوم دیدیم.» 

وی افزود: «از دید من آقای حجاریان تنها یک فعال سیاسی است و نمی‌توان اظهارات او را موضع اصلاح‌طلبان دانست. تردید نکنید که شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان نظراتی متفاوت از آقای حجاریان دارد و عموم اصلاح‌طلبان بر این باورند که باید در انتخابات مجلس سال۹۸ جبهه‌ اصلاحات حضور فعالی داشته باشد.»

اما فضای کلی اصلاح طلبی نشان می دهد که چندان رمق سیاسی برای ورود به انتخابات مجلس در این جریان وجود ندارد. اتفاقاتی که در مجلس دهم و فضای کلی سیاسی کشور و حمایت اصلاح طلبان از دولت «حسن روحانی» افتاد مزید علت شده که فضای رخوت آمیزی در ارودگاه اصلاحات حاکم شود. فضایی که به مانند پس از انتخابات مجلس ششم که در آن اصلاح طلبان حضوری چشم گیری داشتند در ذهن تداعی می کند. البته تفاوتی که میان حضور اصلاح طلبان در مجلس ششم و دهم وجود دارد این است که اصلاح طلبان به قول خود در مجلس ششم نیروهای دسته اول خود را وارد کردند.

نیروهایی که موجب اتفاقات و بحران‌های سیاسی زیادی در آن برهه تاریخی شد اما در مجلس دهم اصلاح طلبان سعی کردند نیروهای تازه نفس و نسل بعدی این جریان را وارد عرصه سیاست ورزی و کار پارلمانی کنند اما حالا نتیجه‌ای که حادث شده چیزی جز ناامیدی در پس امیدواری بیش از اندازه نیست که از لحاظ سیاسی روانی شکست بزرگتر و سرخوردگی بیشتری برای این جریان در فضای سیاسی کشور بوجود آورده است. حالا این جریان چه با نیروهای دسته اول خود که برخی از آنان به فتنه گران و اپوزیسیون پیوستند و چه در مجلس دهم که به قول خود دسته چندمی ها را روانه بهارستان کردند، عملکرد مثبتی از خود به نمایش نگذاشتند. 

اصلاح طلبان خود از فضای حاضری که در آن دست و پا می زنند بی اطلاع نیستند. از همین باب است که «محمدرضا تاجیک» از جمله تئوریسین های معروف و تاثیرگذار این جریان اردوگاه اصلاح طلبی را خانه شنی توصیف می کند که در حال فروریختن است. تاجیک در این باره می گوید: « ساختار اصلاح‌طلبان مانند امارتی ماسه‌اي در حال فروريختن است، با چشم خود مي‌بينيم بسياري از نيروها و نسل جوان اصلاح‌طلب در حال خارج‌شدن از اين دايره هستند و به نظرم اصلاح‌طلبي در اين فضا دچار نوعي خودزني شده است.»

تاجیک به نکته مهمتری هم اشاره می کند که دراقع فروپاشی اعتباری اصلاح طلبان است. تئوریسین اصلاحات با گلایه از رویکرد انتخاباتی و ابزاری اصلاحات نسبت به مردم بیان کرد: « اين اصلاح‌طلبان امتحان خود را پس دادند و از مردم به عنوان يک تاکتيک و ابزار براي نجات خود بهره برده و مي‌برند؛ تاکتيکی برای عبور از بحران و نه يک استراتژی که به آن باور داشته باشند.»

البته تاجیک دوباره سعی کرده است با پیش کشیدن موضوع «اصلاح طلب بدلی» این لکه ننگ را از دامن اصلاحات بزداید. وی در این باره بیان می کند: ««جريان اصلاح‌طلبی در چنبره اصلاح‎طلبان مصنوعی گرفتار شده است؛ اصلاح‌طلبانی که از اصلاح‌طلبی برج بابل ساخته‌اند برای اينکه به عرش قدرت برسند و در اين مسير همه آرمان‌ها و آموزه‌هايي را که بيان مي‌شد ذبح کردند».

اما با نگاهی به رفتار اصلاح طلبان در مجلس دهم و مجلس ششم که اوج ورود اعضای این جریان به خانه ملت است به خوبی می توان متوجه شد که رفتار اصلاح ‌طلبان تا کجا با منافع جامعه همخوانی داشته است. در مجلس دهم حواشی مختلفی که نمایندگان اصلاح طلب بوجود آوردند و چیزی جز حاشیه سازی برای حاشیه سازی نبود و اغلب در زمانی که منافع عمومی در میان بود شاهد سکوت این جریان بودیم. جز این اصلاح طلبان مجلس به کارهای نمایشی اقبال نشان دادند و با قشری گری سیاسی وقتی نقاط حساس و کم هزینه‌ای مشاهده می شد که به قشر خاصی که طرفدار این جریان است، جرقه تحرک سیاسی می خورد.

اصلاحات حالا دچار یک بحران اعتبار شده است. بحران اعتباری که پشت سر آن نه تنها توجیهات امثال تاجیک با بهانه اصلاح طلب بدلی و مصنوعی وجود دارند بلکه همه این موارد به خود اصلاحات و تاکتیک و نوع عملکرد آن در مجلس و شورای شهر تهران و بخشی از آن در دولت مربوط می شود. اگر با نگاه تاجیک هم به بحث مصنوعی بودن حرکات اصلاح طلبان نگاه کنیم و آنرا به گردن این موضوع بیندازیم باید گفت که اصلاحات بیشتر از اینکه افرادش مصنوعی باشد خودش بدلی است و همین نگرش لیبرالی و تفکر سلبی سبب بروز چنین عملکردی شده است. 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


mohsen
Iran, Islamic Republic of
شما نگران افسادطلبان نباشید.
چنان شعاری و چنان دروغ و دَوَنگی جور می کنند که همه را فریب می دهند، می گی نه تماشا کن!!!....
سی بر صفر تکرار خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
خودشو ناراحت نکن برادر سی بر صفر تکرار خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
هر موقع آرای تهرانو بازشماری کردید، حرف از سی بر صفر بزنید
Iran, Islamic Republic of
اگر طبق خواسته شما بازشماری ارا می باشد نتیجه این درخواست،مساوی است با دستکاری در ارا.از طرفی بارها مقامات ارشد نظام از جمله شورای محترم نگهبان دستکاری ارا را قویا در نظام جمهوری اسلامی ایران رد کرده اند.حال چگونه است که اصولگرایانی مثل شما به این نظام تهمت دستکاری ارا را میزنند؟
Iran, Islamic Republic of
به هر حال این حق وجود دارد و قانونی است.
Iran, Islamic Republic of
برادران بهتره نگران اردوگاه خودشون باشن که تیکه تیکه است
Iran, Islamic Republic of
مردم با صلاحات هستند برادران فکری به حال خوشان بکنند
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
...
اصلاح طلبان امسال برای انتخابات شرایط سختی دارند چون با کارنامه خرابی که دارند دیگر در جامعه اقبالی ندارند
لذا به همدیگر می پرند و این تنش تا اسفند ماه روز به روز بیشتر خواهد شد
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
سلفی ذلت
اگر بحث اصلاح طلبی و اصولگرایی را هم کنار بگذاریم، بازهم تجربه نشان داده هر کس جز راه انقلاب را برگزید و از مردم فاصله گرفت، توسط امتحانات دقیق الهی رسوا شده است.
Iran, Islamic Republic of
حتما" مثل اصولگرایان اواره می شوند
Iran, Islamic Republic of
مثل قوم موسی
این دفعه تشریف ببرند به اذعان خود روزنامه های اصلاحات دست کم یک 40 سالی بر نمی گردند
بچه مثبت
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
باز هم لیست فله ای های امید !!! تحقیر شدگان سلفی بگیر با موگرینی .!!
Iran, Islamic Republic of
قدرت چقدر شیرین است که جهان نیوز به برخی انگ تن فروشی می زند .
وای به جهان نیوز هایی که ادعای راستی و درستی دارند .
رضا
Iran, Islamic Republic of
درود به شرفت دوست عزيز ، جهان نيوزى ها خيلى وقته روش ماكياوليستى را بعنوان اصول اعتقادى پذيرفتند .
یک کلام
اصلاح طلبان پول دین رو نمی خورن....
Netherlands
...
امیررضا
Iran, Islamic Republic of
رای ما یک کلام اصلاحات والسلام.
بهرامی
Iran, Islamic Republic of
اصلاحات دقیقا مساوی با دروغ و عقب ماندگی درست مقابل چهره و ظاهر سازی مدرنش
تکرار سی بر صفر حتمی
Iran, Islamic Republic of
اصلاحات زنده است و تکرار سی بر صفر حتمی
United Arab Emirates
...
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
فسیل های سیاسی ! اصلاح طلبی( هر چند که فقط بازی با کلمات بود ) ؛ به تاریخ پیوست !!
سی بر صفر جاودانه تاریخ و هرگز دوست و دشمن فراموش نمیکنند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
این بار شورای نگهبان نباید این افراد را تایید بکند .
Iran, Islamic Republic of
نتیجه نظارت استصوابی همینه
Iran, Islamic Republic of
وجدانا تهرانی ها ببینند این 30نفری که بصورت فله ای از تهران توی مجلس رفته اند تا بحال چه خاصیتی برای مردم تهران داشته اند !!!!؟*
رضا
Iran, Islamic Republic of
هيچ ! ضعيف ترين افرادى كه ميتونستند از فيلتر شوراى نگهبان عبور كنند ! جالب اينجاست وقتى حجاريان بحث انتخابات مشروط را وسط ميكشه آقايون زنبورى ميشن !
Iran, Islamic Republic of
بگید دوستانی که رای دادند خسارت محض اینها را جبران می کنند؟
راض
Iran, Islamic Republic of
هجالت بكشيد بابا ، با اين انتخابات نيم بند و نمايندگان ضعيف كه با يه تشر جا خالى ميدن خيال ميكنيد مملكت رو ميشه اداره كرد ؟! حرف حجاريان حرف حسابه
Iran, Islamic Republic of
اصلاحات یعنی اصلاح کار و زندگی مردم نه سیاست بازی برای فرزندان و آقازاده هاشون
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبها دراین۴۰ سال زحمت خودراکشیدند!!وبه اندازه کافی دیکته امریکارا بدون غلط درداخل انشا کردند ووقت بازنشستگی وگرفتن پاداش وحقوق ازارباب است گام دوم انقلاب هم این خس وخاشاک را با خود خواهدبرد
Iran, Islamic Republic of
......
بوسجين
Denmark
خدا وكيلي اين اردوگاه اصلاحچي ها را نگاه كنيد همش يا در حال مديحه سرايي و فضا سازي براي باند خود هستند و يا در حال تلاش براي خوشايند خارجي ها و كشور هاي ديگرند انگار اصلا نمايندگي ملتي را ندارند و هيجچوقت نه راه كاري براي رفع مشكلات مردم ارائه مي دهند نه حداقل با ملت همنوايي و همدودي مي كنند انگار كشيدن درد و رنج را حق مردم مي دانند و پوز دادن را حق طبيعي خودشان محسوب مي كنند اصلا اين با معني و فلسفه كلمه اصلاحات و مردم گرايي و دموكراسي و شفاف سازي همخواني دارد اينها در اولين قدم رفوزه شده اند واي به روزي ميدان محاسبه و سنجش رفتار انان بر اساس دولتمردي به ميان ايد
Iran, Islamic Republic of
یکنفر بگوید این فله ای های امید چه خاصیتی تا بحال برای مردم داشته اند.
Iran, Islamic Republic of
بازهم به تمام لیست اصلاح طلبان رای می دهم با شوق فراوان
Iran, Islamic Republic of
جيب ها پر شده از فندق و پسته با اين تحريم ها بيان چكار كنند
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
کار امید در همین دوره تمام شده است .