سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - 26 Mar 2019
 
۱
۱

چهارشنبه سوری حرام شرعی؟! +پاسخ مراجع

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۸
چهارشنبه پر سر و صدا و جنجالی آخر سال نزدیک است، نظر فقها و مراجع معظم درمورد چهارشنبه آخر سال چیست؟
چهارشنبه سوری حرام شرعی؟! +پاسخ مراجع
به گزارش جهان نيوز، چهارشنبه اخرسال با تمام جنجال ها و سر وصداها نزدیک است به بازخوانی نظرات مراجع تقلید درباره حواشی چهارشنبه آخرسال می پردازیم.

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای؛
 نظر جنابعالى درباره چهارشنبه سورى چیست؟ جواب: علاوه بر آنکه هیچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زیادى است که مناسب است از آن‌ها اجتناب شود.

 آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
منفعت حاصل از خرید و فروش مواد محترقه حرام است.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه چهارشنبه سوری یک مراسم خرافی برگرفته از آیین غلط گذشتگان است و در فرهنگ اسلامی هیچ جایگاهی ندارد، یادآور شد: باید سنت هایی، چون دید و بازدید، صله رحم، کمک به دیگران ترویج شود و نباید تسلیم سنت‌های خرافی گذشتگان شویم. خرید و فروش، حمل و نقل مواد محترقه که به منجر به ایجاد حادثه و مصدوم شدن دیگران می‌شود جایز نبوده و منفعت حاصل از آن نیز حرام است.

آیت‌الله العظمی بهجت (ره):
این کار‌ها مشروعیت ندارد.
تعبیر قرآن تبعیت کورکورانه از گذشتگان، از پدران، مادران، آباء و اجداد است این هم از موضوعاتی است که قرآن روی آن زیاد تکیه کرده است و آن را منشأ لغزش‌های بشر می‌داند و سخت انتقاد می‌کند. مثلا می‌گوید: آن‌ها چنین می‌گویند: «انا وجدنا آبائنا و جدنا آبائنا علی امه و انا علی آثارهم مقتدون»؛ اینها می‌گویند: ما پدران خودمان را بر یک طریقه‌ای یافته‌ایم و ما هم همان طریقه پدران خودمان را می‌گیریم و می‌رویم، و به تعبیر امروز سنت گرائی.

آیت‌الله العظمی سیستانی:
اموری که به جامعه ضرر می‌زند و موجب ایذاء مردم است مانند استعمال ترقه و خرید و فروش آن جایز نیست.

آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی (ره):
در فرض مزبور که دارای خطرات جانی و مالی است و موجب اذیت و آزار دیگران است و مخالف مقررات و قانون و نظم جامعه است جایز نیست.

آیت‌الله العظمی میرزا جواد تبریزی (ره):
هیچ یک از این امور، رجحان شرعی ندارد و تشویق مردم به این مورد تشویق به دنیا و غافل کردن از آخرت است و این که تصور می‌کنند این امور مردم را به حفظ وطن و عزت وا می‌دارد، تصوری باطل است. آنچه مردم را به عزت می‌رساند و به حفظ وطن وا می‌دارد ایمان است و بس.

آیت‌الله علوی گرگانی:
چهارشنبه سوری یکی از سنت‌های غلط است که از لحاظ عقلی و شرعی هیچگونه جایگاهی ندارد و از رسوم جاهلیت است و لذا لازم است که مؤمنین از برپایی اینگونه برنامه‌ها اجتناب کنند. مخصوصاً اگر مشتمل بر محرمات باشد و در صورتی که موجب وحشت مردم و زیان و ضرر شود، ضمانت هم دارد.

حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی:
استفتاء جمعی از مردم در خصوص استفاده از مواد محترقه در ایام نوروز: چنانچه این مواد موجب آزار مردم باشد، حرمت آن شدیدتر است و مراسم چهارشنبه سوری از این قبیل است و، چون استفاده از این مواد، از مصادیق لهو و اسراف است، جایز نمی‌باشد.
وی همچنین در پاسخ به استفتائی در خصوص شرکت در مجالس صوفیان و مدعیان عرفان، بیان داشته است که افکار آنها انحرافی است و شرکت در مجالس آنان حرام و ترویج باطل است.
کد مطلب: 598509
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
تا قبل روي كار آمدن دولت اصلاحات دولت محمد خاتمي چهارشنبه سوري تقريبا"‌منسوخ شده بود نظر شهيد مطهري هم بر حرام بودن چهارشنبه سوري و طلب شادي از آتش بود اما با آمدن محمد خاتمي ( محمد سوروس ) و وزير ارشاد فراري عطاالله مهاجراني مجددا اين آئين منسوخ و مبتذل و مخرب و مضر احيا شد و همچنان قرباني مي گيرد و مورد سوء استفاده دشمنان شده است چه بهتر كه علاوه بر حرام بودن آن ممنوع اعلام گردد چون هيچ فائده ايي ب جز اخلال در نظم و آرامش مردم و ضرر و زيان براي مردم نداشته و ندارد .