جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳ - 12 Jul 2024
 
۰
۲
بحران جدید پیش روی حکمرانی آمریکایی

گرفتاریِ آمریکا در جدال پیرمردها/ بایدن به آخر خط رسیده؟

سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۰۸
کد مطلب: 887191
عدم سلامت فیزیکی و فکری جو بایدن که در جریان مناظره اخیر وی با ترامپ به نحوی عینی جلوی چشم میلیون ها انسان ظاهر شده، از افشای یک بحران جدید پیش روی حکمرانی آمریکایی خبر می دهد. به بیان ساده تر، اگرچه بایدن وضعیت سلامتی خوبی ندارد با این حال ترامپ نیز به دلایل متعددی، نمی تواند موصوف به صفت یک رئیس جمهور خوب و مناسب برای آمریکا باشد.
گرفتاریِ آمریکا در جدال پیرمردها/ بایدن به آخر خط رسیده؟
گروه بین الملل جهان نيوز: مدت زمان زیادی از برگزاری مناظره انتخاباتی اخیر جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس جمهور اسبق این کشور در ایالت جورجیای آمریکا و به میزبانی شبکه سی ان ان نمی گذرد با این حال، همچنان شاهد طرح تحلیل و تفسیرهای مختلف با محوریت این رویداد هستیم. آنچه در قالب مناظره اخیر بایدن و ترامپ بیش از همه جلب توجه می‌کرد، آشکار شدن جلوه های عینی از عدم سلامت فیزیکی و فکری رئیس جمهور کنونی آمریکا بود.

بایدن در جریان مناظره اخیر با ترامپ، در موارد متعددی رشته افکارش را از دست داد و البته که مکث های طولانی مدتی را نیز انجام می داد و کاملا واضح بود که نمی داند چه باید بگوید. او البته که گاف های کلامی قابل توجهی را نیز داد و مثلا در جایی گفت که دولت وی در دوره اوج پاندمی کرونا کمر نظام بهداشت و سلامت آمریکا را شکسته است! پس از پایان مناظره جنجالی بایدن و ترامپ نیز ویدئویی منتشر شد که جیل بایدن همسر رئیس جمهور آمریکا را نشان می داد که دست او را گرفته بود تا مبادا وی از پلکان استودیوی محل برگزاری مناظره سقوط کند و آسیب جدی ببیند.

پس از برگزاری مناظره اخیر بایدن و ترامپ، شاهد بوده ایم که اغلب نظرسنجی ها از پیشی گرفتن قابل توجه ترامپ از بایدن و افزایش بخت او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا جهت بازگشت به کاخ سفید خبر داده اند. با این حال، عیان شدن جلوه هایی عینی از عدم سلامت فیزیکی و فکری بایدن، جنجال های زیادی را به ویژه در حزب دموکرات ایجاد کرده است. در این رابطه به طور خاص می توان به 4 پرده مهم و قابل تامل از این بحران اشاره کرد.

یک: طرح بهانه های عجیب از سوی بایدن
اندکی پس از مناظره اخیر بایدن و ترامپ و عملکرد ضعیف بایدن در قالب آن، رئیس جمهور آمریکا اذعان و اعتراف کرد که در جریان مناظره با ترامپ خواب آلود بوده است. او مدعی شد که دلیل اصلی عملکرد بدِ وی در مناظره با ترامپ، این مساله بوده که وی تا دیر‌وقت در سفر بوده و در جریان مناظره آمادگی لازم را نداشته است!

تنها اندکی پس از این بهانه گیری بایدن، برخی نشریات آمریکایی به این مساله اشاره کرده اند که رئیس جمهور آمریکا صرفا توانایی کار کردن برای شش ساعت را دارد و پس از ان به شدت با اُفت عملکرد رو به رو می شود و دیگر نمی تواند مثل یک انسان عادی رفتار کند. آن ها گفته اند که بایدن از ساعت 10 صبلح تا 16 بعدازظهر بهترین عملکرد خود را دارد و پس از این ساعت دیگر نباید توقعی از وی داشت!

دو: افشاگری بزرگ علیه کاخ سفید
سردبیر اسبق نیویورک تایمز "جیل آبرامسون" در مقاله ای جنجالی اذعان کرده که ماه هاست تیم مطبوعاتی کاخ سفید از وضعیت نه چندان مساعد سلامتی بایدن اطلاع دارند اما آن را به هر شیوه ممکن از افکار عمومی این کشور پنهان می کنند. این مساله به زعم جیل آبرامسون یک شرم بزرگ برای تیم مطبوعاتی کاخ سفید است. افرادی که به عنوان روزنامه نگار بایستی به واقعیت ها متعهد باشند با این حال، در مورد وضعیت سلامتی بایدن صرفا لاپوشانی واقعیت ها را در دستورکار قرار داده اند. آبرامسون گفته است که نگران است که تیم مطبوعاتی کاخ سفید برای ممانعت از قدرت گیری ترامپ این لاپوشانی را انجام داده باشند.

برخی دیگر از نشریات آمریکایی نیز فاش کرده اند که در روزهای منتهی به برگزاری مناظره بایدن و ترامپ، برخلاف آنچه خودِ بایدن کفته، تیم های مختلفی از حزب دموکرات آمریکا مشغول فرآیند آماده سازی بایدن بوده اند و سعی داشته اند تا وی بهترین عملکرد را در مناظره با ترامپ داشته باشد. با این حال، کل زحمات آن ها نتیجه عکس داده و بایدن یک فاجعه بزرگ را در مناظره با ترامپ خلق کرده است. اساسا پنهان کردن وضعیت سلامتی بایدن از افکار عمومی آمریکا، به یک رسوایی بزرگ در آمریکا تبدیل شده که همچنان نیز به آن پرداخته می شود و از آن انتقاد می شود.

سه: معمای ظهور رقیب جدید برای ترامپ
پس از عملکرد ضعیف بایدن در مناظره با ترامپ، بسیاری از جریان های مرتبط با حزب دموکرات اعلام کرده اند که بایدن باید کنار گذاشته شود و فردی آماده تر برای مناظره و رقابت با ترامپ از سوی حزب دموکرات انتخاب شود. منابع آگاه در حزب دموکرات اعلام کرده اند که از هر 3 عضور حزب دموکرات آمریکا یک نفر موافق با کناره گیری بایدن است. البته که کاخ سفید این گزاره را قویا رد کرده با این حال در روزهای اخیر به طور خاص 4 نام برای جایگزین شدن با بایدن برای رقابت با ترامپ مطرح شده است.

گری نیوسام از سیاستمداران شناخته شده حزب دموکرات در مدت اخیر بیش از پیش با رسانه ها گفتگو کرده و بسیاری معتقدند این فرد خود را به عنوان جانشین بالقوه بایدن می بیند. برخی دیگر معتقدند که هیلاری کلینتون باید به مصاف ترامپ برود و تجربه رقابت با ترامپ در سال 2016 را تکرار کند. در عین حال، عده ای نیز به کامالا هریس معاون بایدن اشاره می کنند و معتقدند او بهترین گزینه برای رقابت با ترامپ استو البته که در عجیب‌ترین تحول، نظرسنجی های اخیر در حزب دموکرات حاکی از این هستند که بخش قابل توجهی از حامیان این حزب معتقدند که میشل اوباما همسر رئیس جمهوری اسبق آمریکا یعنی باراک اوباما می تواند رقیب سرسختی برای رقابت با ترامپ باشد.

موضوعی که خودِ میشل اوباما آن را رد کرده است. با این همه، آنچه واضح است این نکته می باشد که حزب دموکرات آمریکا در یک سردرگمی و هرج و مرج جدی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سر می برد.

چهار: ترامپ هم گزینه مطلوبی برای آمریکا نیست!
در روزهای اخیر و در فضای پس از مناظره اخیر بایدن و ترامپ، دونالد ترامپ در شرایطی انتقادات خود از وضعیت سلامتی بایدن را افزایش داده که برخی منتقدان به این مساله اشاره دارند که اگر ترامپ هم به کاخ سفید راه یابد، وی در دوره دوم خود از بایدنِ فعلی هم سن و سال بیشتری را خواهد داشت. به بیان ساده تر، او هم گزینه چندان مطلوبی برای ریاست جمهوری آمریکا نیست.

معادله ای که پیشتر نیز مورد اشاره برخی تحلیلگران بوده و آن ها گفته اند که آمریکای کنونی باید میان بد و بدتر یکی را انتخاب کند. بگذریم که حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید در نوع خود می تواند آمریکا را با چالش های داخلی و بین المللی قابل توجهی نیز رو به رو کند. مسائلی که همه  همه نشان می دهند آمریکای کنونی به هیچ عنوان در وضعیت خوبی به سر نمی برد.
https://jahannews.com/vdcb9zbw8rhbw8p.uiur.html
jahannews.com/vdcb9zbw8rhbw8p.uiur.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سید مهدی
Iran, Islamic Republic of
رئیس جمهور آینده آمریکا یک زن خواهد بود
حالا یا یکی از خانواده اوباما یا کاملا هریس
Iran, Islamic Republic of
آمریکا در حال افول است ان شالله مثل شوروی درهم خواهد شد ایالت ها هم تشکیل کشور مستقل خواهند داد