يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ - 21 Jul 2024
 
۰
۱

التماس های پشت پرده بازیگران غربی به حزب الله لبنان/ مقام های اطلاعاتی غربی در بیروت به دنبال چه هستند؟

دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۱۳
کد مطلب: 887168
در روزها و ماه های اخیر شاهد تحرکات و سفرهای متعدد مسوولان اطلاعاتی غربی به لبنان و درخواست های آن ها از حزب الله لبنان برای کاهش دادن سطح تنش ها با رژیم اشغالگر قدس بوده ایم.
التماس های پشت پرده بازیگران غربی به حزب الله لبنان/ مقام های اطلاعاتی غربی در بیروت به دنبال چه هستند؟
گروه بین الملل جهان نيوز: در روزهای اخیر شاهد تشدید لفاظی های مقام های ارشد رژیم اشغالگر قدس مبنی بر حمله قریب الوقوع ارتش اسرائیل به خاک لبنان بوده ایم. صهیونیست ها که بیش از 9 ماه است در میدان های جنگ غزه گرفتار شده اند و به هیچ دستاورد ملموسی نرسیده اند، این نکته را مطرح می کنند که برای متوقف کردن حملات حزب الله لبنان به مناظق شمالی فلسطین اشغالی، به دنبال حمله به لبنان و جنگ با حزب الله هستند.

صهیونیست ها پیشتر بارها اعلام کرده اند که حزب الله لبنان باید از مناظق مرزی لبنان با فلسطین اشغالی دور شود. با این حال، مقام های ارشد حزب الله لبنان از جمله سید حسن نصرالله دبیر کل این جنبش به صراحت اعلام کرده اند که تا صهیونیست ها در نوار غزه دست به جنایت و خونریزی می زنند، به هیچ عنوان نباید انتظار داشته باشند که حملات موشکی و پهپادی حزب الله به اراضی اشغالی نیز متوقف شود. حملاتی که به اذعان مقام های ارشد اسرائیلی میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد صهیونیست ها وارد کرده اند و البته که سایه امنیت را از سایت های نظامی و مناطق مسکونی شمال فلسطین اشغالی نیز برداشته اند و به یک بی آبرویی بزرگ برای صهیونیست ها از این نظر که نمی توانند مانع از تداوم این حملات شوند، تبدیل شده اند.

با این همه، در مدت اخیر شاهد وقوع تحولات معناداری در بحبوحه لفاظی های مقام های ارشد صهیونیست مبنی بر حمله قریب الوقوع به لبنان بوده ایم. ماجرا از این قرار است که جدیدا روزنامه لبنانی الاخبار گزارش داده که اولی دیال جانشین رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان در سفری به بیروت با شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان دیدار و رایزنی هایی را داشته است.

وی پیشتر یعنی 6 ماه قبل نیز به لبنان سفر کرده بود و با شیخ نعیم قاسم دیدار داشت. در همان دوره زمانی، گزارش های مختلفی از سفر برنارد ایمیه رئیس اسبق سرویس اطلاعاتی فرانسه به همراه هیاتی به لبنان و دیدار با معاون دبیر کل حزب الله نیز منتشر شد. سفرهایی که تحلیل و تفسیرهای مختلفی در مورد آن ها مطرح می شود با این حال، نقطه اشتراک اغلب تحلیل ها در مورد آن ها این است که مقام‌های اطلاعاتی غربی از طریق رایزنی با حزب الله سعی دارند این جنبش را مجاب به عقب نشینی از مرزهای مشترک با فلسطین اشغالی و پایان دادن به حملاتش به اراضی اشغالی کنند.

درخواست هایی که با قاطعیت از سوی حزب الله رد شده اند و این جنبش بارها تگکید کرده که آتش بس در جنگ غزه، آتش بس در جبهه شمالی فلسطین اشغالی را نیز به دنبال خواهد داشت. با این همه، در تحلیل سفرهای مشکوک مقام های اطلاعاتی غربی به لبنان، به طور خاص بایستی به 3 نکته مهم توجه داشت.

یک: اثبات چندباره ماهیت قدرت پوشالی صهیونیست ها
شاید یکی از عینی ترین پیام های تشدید تحرکات اخیر مقام های اطلاعاتی غربی در سفر به لبنان و رایزنی هایشان با مقام های ارشد حزب‌الله و درخواست از این جنبش برای متوقف کردن حملاتش به شمال اراضی اشغالی و عقب نشینی از مرزهای مشترک با فلسطین اشغالی این باشد که برای چندمین مرتبه شاهدیم که ماهیت پوشالی قدرت رژیم اشغالگر قدس پیش چشم همگان قرار می گیرد.

صهیونیست ها در ظاهر شاخ و شانه می کشند اما در پسِ پرده، میانجی گران خارجی را به بیروت می فرستند و امنیت را از حزب الله گدایی می کنند. معادله ای که نشان می دهد اسرائیل به معنای واقعی کلمه از خانه عنکبوت هم سُست تر است و نباید ظاهرسازی ها و عوام فریبی های این رژیم را باور کرد.

دو: رونمایی مجدد از معادلات جدید بازدارندگی در سطح منطقه غرب آسیا
رژیم اشغالگر قدس و دیگر بازیگران غربی و متحدان منطقه ای آن ها سال هاست که به هر نحو ممکن سعی دارند تا از قدرت گیری بازیگران مختلف در محور مقاومت در سطح منطقه و به طور خاص حزب الله لبنان جلوگیری کنند و اینطور وانمود کنند که این دسته از بازیگران از هیچ وزنی در معادلات منطقه ای و بین المللی برخوردار نیستند.

با این حال، اینکه می بینیم مقام های اطلاعاتی غربی عازم بیروت می شوند تا با مقام های حزب الله لبنان در مورد تنش هایشان با رژیم اشغالگر قدس رایزنی کنند و از حزب الله بخواهند که در این رابطه کوتاه بیاید، نشان می دهد که تا چه اندازه محور مقاومت و به طور خاص حزب الله لبنان توانسته معادلات قدرت مطلوب خود را به طرف های مخالف و دشمن با خود تحمیل کند. مساله ای که بدون تردید نه قدرت های غربی و نه متحدان منطقه ای آن ها مایل به اعتراف به آن نیستند با این حال این موضوع اکنون به یک واقعیت جدی میدانی تبدیل شده است.  

سه: "میدان" کاملا به نفع جریان مقاومت است
در نهایت باید گفت که رایزنی های مبسوط مقام های اطلاعاتی غربی در لبنان و درخواست های آن ها از حزب الله لبنان برای کوناه آمدن در قالب تنش هایشان با صهیونیست ها، حاکی از این مساله است که صحنه میدانی کاملا به نفع محور مقاومت است. صهیونیست ها در میدان های جنگ غزه به جایی نرسیده اند و حال اینکه ادعا می کنند با یک ارتش خسته می خواهند به لبنانی حمله کنند که حزب الله در آن از توانایی های به مراتب پیبشرفته ترِ نظامی و انسانی در مواجهه با رژیم اشغالگر قدس برخوردار است، بیش از همه یک معادله را به ذهن مبتادر می کند و آن چیزی جز این نیست که ارتکاب به این سناریو به معنای خودکشی برای رژیم صهیونیستی است.

موضوعی است که بسیاری از تحلیلگران اسرائیلی هم نسبت به آن هشدار داده اند. البته که حزب الله لبنان با کنش های خود در حمایت از مردم غزه و البته لبنان در برابر تجاوزات صهیونیست ها نشان داد که یک نیروی ثبات ساز و نه بی ثبات کننده در سطح منطقه است. معادله ای که در سایه سکوت دولت های غربی و متحدانشان در برابر جنایات صهیونیست ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار می شود.
https://jahannews.com/vdcfvedccw6dcya.igiw.html
jahannews.com/vdcfvedccw6dcya.igiw.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
در ظاهر با قدرت رسانه حمله قریب الوقوع رژیم کودک کش را تبلیغ می کنند پشت پرده به التماس.