چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
 
۱
۳۶
ترافیک دیپلماتیک در دولت سیزدهم

وزیر تراز انقلاب؛ ظرفیت‌های بین المللی که شکوفا شد/ بررسی پنج شاخصه امیرعبداللهیان

يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۹
کد مطلب: 859168
وزیر خارجه کمتر از یک ماه به دو مجمع عمومی سازمان ملل رفته است. درحالی که این سفر از جمله سفرهای پرکار و پرچالشی است که وزیر خارجه کشورمان در این حوزه به خوبی در یک ترافیک دیپلماتیک شرکت کرده و جالب اینجاست که در همین سفرها که چند روزه است وزیر خارجه کشورمان با نزدیک به 40 تن از مقامات و وزرای خارجه کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو کرده است.
وزیر تراز انقلاب؛ ظرفیت‌های بین المللی که شکوفا شد/ بررسی پنج شاخصه امیرعبداللهیان
گروه سیاسی جهان نيوز: وزارت خارجه کشورمان در دولت سیزدهم با شاخصه‌های متفاوت و حرفه‌ای تری نسبت به گذشته فعالیت می‌کند که این موضوع به مدیریت اصولی و حرفه‌ای وزیر خارجه کشورمان مرتبط است. این ویژگی‌ها وزانت و جهت‌گیری فعال‌تر و پویاتری به ترکیب وزارت‌خارجه دولت آیت الله رئیسی داده است. سبک فعالیت در این وزارت که می توان آنرا اقدام همه جانبه و در راستای آرمان‌های انقلاب نامید باعث شده هم اقدامات به درستی در راستای منافع ملی کشورمان با کمترین هزینه ای انجام شود و هم سیاست گذاری ها در راستای آرمان های انقلاب اسلامی پیگیری شود و می توان گفت که رویکرد انقلابی بیشتری در سیاست خارجی دولت سیزدهم با حضور «امیر عبداللهیان» در صدر این وزارتخانه در حال شکل گیری است.
 
فعالیت و تحرک ویژه دیپلماتیک وزیر امور خارجه ایران: شاید بیراه نباشد که بگوییم امیر عبداللهیان ازجمله فعال ترین وزرای خارجه کشورمان است. در ماجرای راهبردی فلسطین اشغالی و پس از عملیات طوفان الاقصی وزیر خارجه کشورمان سلسله دیدارهای مختلفی را در راستای محور مقاومت و فلسطین اشغالی آغاز کرده که هنوز ادامه دارد. نکته حائز اهمیت در این فعالیت دیپلماتیک اولا دیدارهای مختلف و فعالیت دیپلماتیک با مقامات کشورهای مختلف، سازمان‌ها و گروه های اثرگذار و ثانیا دیپلماسی رسانه‌ای از یک سو برای پاسخ داغ به اتهامات و تهدیدات علیه کشورمان و از سوی دیگر پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی در راستای موضوع محوری فلسطین است. در همین رابطه سلسله سفرهای وزیر خارجه کشورمان به بغداد، دمشق، بیروت و دوحه در ابتدای بحران اخیر فلسطین اشغالی اتفاق افتاد و وزیر خارجه بر اساس تهدید متوازن اقدامات مختلفی انجام داد و هماهنگی کامل و بی نظیری با اهداف محور مقاومت در سیاست خارجی کشورمان شکل گرفت. گفت و گوی تلفنی با وزرای خارجه مصر، روسیه، کویت، چین، الجزایر، عربستان سعودی، قطر، سوریه در خلال بحران غزه شکل گرفت. برگزاری گردهمایی وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به ابتکار ایران در جده عربستان و دو دیدار با دبیر کل سازمان همکاری اسلامی، وزیر خارجه اندونزی و ... در این راستا حائز اهمیت است. دیدار با وزیر خارجه ترکیه درایران و سفر امیر عبداللهیان به آنکارا در روزهای بعد و رایزنی با دبیر کل سازمان ملل در نیویورک درباره فلسطین اشغالی و دیدار با معاون وی در ژنو، مصاحبه با چند رسانه خارجی از جمله رسانه آمریکایی سی بی اس و ارسال نامه به اعضای گروه بریکس درباره حملات رژیم صهیونیستی به غزه به خوبی نشان دهنده نوع فعالیت گسترده وزیر خارجه کشورمان فقط در یک ماه اخیر درباره موضوع محوری فلسطین اشغالی است.
 
جاری بودن ارزش‌های انقلاب در دیپلماسی امیر عبداللهیان:
وزیر خارجه کشورمان یک سیاست خارجی راهبردی و اصولی را در مدتی که زمامدار این وزارت خانه بوده است به منصه ظهور گذاشته که می توان از به عنوان وزارت تراز انقلاب یاد کرد. نگاهی به نوع تحرکات امیر عبداللهیان به خوبی نشان می‌دهد که وزارت‌خارجه در راستای آرمان های انقلاب اسلامی حرکت می‌کند این درحالی است که دستکم در دو دولت گذشته این نگاه بیشتر معطوف به غرب بود که آسیب های بسیاری نیز برای کشورمان بوجود آورد. انقلابی گری وزارت خارجه آنجا خود را به خوبی نشان می‌دهد که این وزارتخانه طی مدتی که امیرعبداللهیان مدیریت امور را در دست گرفته است علاوه بر اینکه روح انقلابی گری و دیپلماسی از نوع عزتمندانه در تمام بخش‌های برنامه‌های این وزارتخانه به چشم می خورد بلکه به طور کاملا حرفه ای و با کمترین چالش دیپلماتیکی که از اساسی ترین بخش های کشورمان است کارها به پیش می رود و شاهد آن هستیم که نه تنها گره های دیپلماتیک مانند عربستان سعودی و تاجیکستان به عنوان کشورهای همسایه باز شد بلکه در پس آن ایران توانست به سازمان‌های راهبردی اقتصادی و سیاسی در منطقه و جهان نیز راه پیدا کند. جالب اینجاست که این دیپلماسی توانسته با ساختارهای سیاسی داخل کشور نیز همراهی تام و تمامی داشته باشد و در کنار آن دیپلماسی پارلمانی نیز تداوم یابد و نمایندگان مجلس بویژه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اغلب از جمله اعضای هیات‌های اعزامی به کشورهای مختلف بودند و هماهنگی زاید الوصفی در این حوزه ایجاد شده است. این درحالی است که در دولت‌های گذشته علاوه بر اینکه اصطکاک نسبتا شدیدی از لحاظ محتوایی و راهبردی و نوع اقدامات دیپلماتیک وجود داشت، کمتر از لحاظ ساختاری نیز این هماهنگی دیده می‌شد. می توان گفت ایران در مسیر درست دیپلماسی عزتمندانه و انقلابی در حال حرکت است و یک هم افزایی خاصی بین جریان های مختلف وجود دارد و محورهای مهم همسو را نیز در این حوزه تقویت می کند و از سوی دیگر شاهد دیپلماسی پرچالشی نیستیم که به حوزه های مختلف منطقه ای ضربه می زد بلکه اصول آنطور که باید در حال رعایت است و دیپلماسی مثبت و پیشرویی را در این حوزه شاهد هستیم.
 
دیپلماسی همه جانبه و اجتناب از دیپلماسی یک سویه: نگاهی به تحرکات دیپلماتیک امیر عبداللهیان نشان دهنده یک تنوع روابط با کشورهای مختلف در وزارت خارجه حاکم است و به جای یکسویه گرایی و انداختن تمامی تخم مرغ ها در یک سبد و ایجاد وزن بسیار برای یک منطقه مانند غرب گرایی شاهد یک دیپلماسی متوازنی از سوی دستگاه دیپلماسی کشور با مدیریت امیر عبداللهیان هستیم. در همین راستا فقط نگاهی به دیدارها و فعالیت های امیر عبداللهیان در شهریورماه سال جاری که بحران هایی مانند جنگ اخیر غزه در آن اثرگذار نبود نشان می دهد که دیدار با وزیر خارجه مالزی، شرکت در نشست‌های گروه بریکس در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی و دیدار با وزیران خارجه تاجیکستان، ازبکستان،  گفت و گوی تلفنی با وزیر خارجه اسپانیا و وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، دیدار با نخست وزیر سوریه، دیدار با دبیر کل حزب الله لبنان، دیدار با وزیر خارجه ترکیه در تهران، دیدار با وزیر خارجه بورکینافاسو، کره جنوبی، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در منطقه خلیج فارس، دبیر کل اسکاپ، وزیر خارجه عراق، سفر به نیویورک و دیدار با وزیر خارجه ارمنستان، انتخاب وزیر خارجه ایران به عنوان رئیس جدید مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دیدار با وزیرامور خارجه مصر، کره جنوبی، برزیل، اریتره، مالدیو، امارات، عربستان و دبیر شورای همکاری خلیج فارس، شرکت در نشست مشترک ایران، روسیه و ترکیه در سازمان ملل، دیدار با دبیر کل سازمان ملل از جمله مواردی است که نشان دهنده نوع فعالیت وزیر خارجه کشورمان در ماه شهریور است. تنوع دیپلماتیک در این سفرها و همچنین نوع درخواست کشورهای مختلف برای ملاقات و دیدار با وزیر خارجه کشورمان در اثنای رویدادهای بین المللی سیاست خارجی نشان دهنده راه درست و عزتمندانه‌ای است که ایران می رود.

رفتارهای مبتکرانه وزیر خارجه کشورمان: در ماجرای جنگ علیه غزه شاهد پیوند دیپلماسی و میدان در این راستا بوده ایم که باعث دلگرمی زیادی در این حوزه شده است که با ابتکارات عمل دیپلماتیکی برای تمرکز بر ماجرای فلسطین همراه بوده. به طور مثال در برگزاری نشست وزرای خارجه (oic) در جده عربستان که با پیگیری‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران قطعی شد، روند دیپلماسی فعال و انقلابی ایران مجالی برای ظهور یافت. در این نشست فوق العاده  امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی آمادگی ایران برای میزبانی نشست وزرا در تهران را مطرح و دفتر نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده در یادداشتی این آمادگی را اعلام کرد. همچنین وزیر امور خارجه کشورمان، طی نامه‌های جداگانه به وزرای امور خارجه پنج کشور بریکس خواستار مداخله فعال کشورهای عضو این مجموعه در راستای توقف حملات در نوار غزه، توقف جنایت صهیونیست‌ها در غزه شد. امیرعبداللهیان با مهم توصیف کردن نقش مجموعه بریکس در کنار سایر ائتلاف‌ها و ساختارهای مهم پساغربی، همچون سازمان همکاری شانگهای، اتحادیه اوراسیا، سیکا، آسه‌آن و …، خواستار آن شد تا این سازمان‌ها اوضاع وخیم غزه را با هدف جبران برخی از مهم‌ترین اشکالات نظم فعلی، در دستور کار فوری خود قرار دهند. از این رو وزیر خارجه کشورمان با ابتکار عمل خاص درجهت فعال کردن ظرفیت های مختلف جهت موضوع محوری فلسطین اقدامات قابل توجهی انجام داد.

رکوردزنی های دیپلماتیک: وزیر خارجه کمتر از یک ماه به دو مجمع عمومی سازمان ملل رفته است. درحالی که این سفر از جمله سفرهای پرکار و پرچالشی است که وزیر خارجه کشورمان در این حوزه به خوبی در یک ترافیک دیپلماتیک شرکت کرده و جالب اینجاست که در همین سفرها که چند روزه است وزیر خارجه کشورمان با نزدیک به 40 تن از مقامات و وزرای خارجه کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو کرده است که این موضوع نیز از جمله رکوردزنی های جالب وزیر خارجه کشورمان محسوب می شود. نکته حائز اهمیت اینکه در همین دیدارها حدود 30 دیدار و گفت و گو در دفتر ایران در سازمان ملل انجام شده است که علاوه بر اینکه نشان دهنده نقش محوری و تعیین کننده دیپلماسی کشورمان به عنوان محل رجوع کشورهای دیگر با مدیریت امیر عبداللهیان به شمار می رود، بلکه هماهنگی و انجام این دیدارها زحمت بسیار زیاد و فعالیت و توان زاید الوصفی را طلب می کند که وزیر خارجه کشورمان از استفاده از هیچ کدام از ظرفیت ها دریغ نکرده است. جالب اینجاست که دیپلماسی امیر عبداللهیان نه تنها بر اساس ارزش‌های انقلاب اسلامی است و راهبرد درست و صحیح خود را پیگیری می کند بلکه صریح و قدرتمندانه نیز ابراز می شود. هشدارهای صریح و پاسخ های عزتمندانه و داغ به تهدیدات دشمن در حوزه دیپلماسی از جمله همین موارد است. به طور مثال وزیر امور خارجه کشورمان در برابر تهدیدات رژیم صهیونیستی و آمریکا در خلال جنگ علیه غزه در پاسخی معنادار بیان کرد که هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و درگیری بزرگتر ممکن است اجتناب‌ناپذیر شود. همچنین وی در دیدار با وزیر خارجه مالزی به دانمارک و سوئد هشداری هوشمندانه در خصوص تداوم هتک حرمت به قرآن کریم داد و نسبت به تبعات افراطی گری که دامن غرب را می گیرد به طور جدی هشدار داد.
https://jahannews.com/vdcepo8vvjh8nzi.b9bj.html
jahannews.com/vdcepo8vvjh8nzi.b9bj.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خروجی این سفرها چی بوده لطفا تشریح کنید
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
خروجی حدود صد مرتبه سفر ظریف به هتل کوبورگ چی بود ؟!
Iran, Islamic Republic of
تقریبا"هیچ !
حمید
Iran, Islamic Republic of
با هیات همراه
Iran, Islamic Republic of
خروجی ظریف دریافت 750 سکه تمام بهار آزادی به تیم مذاکره کننده بود که پاداش این سرباخت تقریبا هیچ و اون‌سر باخت تقریبا همه چیز بود!
کم خروجی هست؟!!
United Arab Emirates
رفع تحریم ها
حمید
Iran, Islamic Republic of
ما خروجی اش رو گفتیم حالا شما خروجی سیاست خارجی آقای ظریف و روحانی رو بگو ! خواهشا" از برجام و پسابرجام و پیشابرجام اش نگو.
Iran, Islamic Republic of
خیلی از اینایی که دنبال حمایت از خروجی تقریبا هیچ ظریف هستند، در نهایت نه این جماعت غربگرا رو قبول دارند و نه می‌خوان سر به تن‌شون باشه. فعلا این‌ها رو معبر گذر از انقلاب و نظام می‌دونند، البته در خواب و خیال!
Iran, Islamic Republic of
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
عمیقا
Iran, Islamic Republic of
خروجیش همین روابط گسترده با کشورهای همسایه وغیر همسایه و آزاد سازی پول‌های بلوکه شده و فروش نفت بیشتر و عضویت در شانگهای و بریکس و رساندن صدای مظلومیت مردم غزه و ساخت پالایشگاه‌ ها و زمین‌های کشاورزی فراسرزمینی است که نتیجه اش بخشی از آن در این بود که بر خلاف دولت روحانی برای اولین بار دولت علیرغم این همه ساخت بزرگراه، جاده، پالایشگاه، نیروگاه، ریل راه آهن، فرودگاه و غیره باز با کمبود بودجه مواجه نشد و انشالله در سال‌های بعد بیشتر خودش رو نشون میده.
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
هیچ اصلاح و تحولی در داخل وزارتخانه داشته؟ خیلی از عناصر در اصلاح طلب هنوز در راس کار هستند یا نه؟!!!
United States
هزینه های زیاد .!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
پرویز
Iran, Islamic Republic of
خروجی انرا از اقای ظریف بپسید
Iran, Islamic Republic of
اول فکرکن بعد بنوبس ما فقط سوال کردیم مگه سوال بده
Iran, Islamic Republic of
....
خسرو
Iran, Islamic Republic of
چی بپرسم برادر
ب
Iran, Islamic Republic of
خسته نباشی مرد
حمید
Iran, Islamic Republic of
خروجی اش رفع تنش با همسایگان ، انزوای بیشتر اسرائیل و آمریکا ، اتحاد بیشتر محور مقاومت ، توسع روابط با کشورهای منطقه ، خنثی کردن توطئه اسرائیل برای درگیری بین ایران و آمریکا ، رفع اتهام نسبت دادن حمله طوفان الاقصی به ایران و دیگه حوصله ندارم تایپ کنم !
وحید
Iran, Islamic Republic of
چرا حوصله نداری برادر حمید
حمید
Iran, Islamic Republic of
چون زیاده
وحید
Iran, Islamic Republic of
چی زیاده برادر حمید
United Arab Emirates
جهان نیوز این حرفها رو ما باید بزنیم نه شما!
Iran, Islamic Republic of
ظریف اسطور ه دیپلماسی مقتدر ایران است
Iran, Islamic Republic of
واقعا خودت خندت نمیگیره از این حرف.
مش مظنفر
Iran, Islamic Republic of
نه عزیز دل برادر تو چی خندت میگیره؟
خخ
Iran, Islamic Republic of
باج دادن و تسلیم دیپلماسی بود !
آق مهدی
Iran, Islamic Republic of
ظریف خیلی کار کشته تر بود.
الهام
Iran, Islamic Republic of
عالی کار کرده است
عالی ، لذت می برم از دستاوردهای ایشان
خدا نگهدارش باشد
Iran, Islamic Republic of
تسلط اقای امیر عبداللهیان به زبانهای خارجی...فارغ التحصیل از دانشگاه معتبر دنیا...رزمنده ذفاع مقدس
Iran, Islamic Republic of
دیپلمات + مرد ميدان
United States
همین که نگذاشتند جنگ به داخل کشور کشیده شود واقعا متشکریم....
United Kingdom
اقای امیر عبداللهیان از ذخیره های وزارت خارجه هستند تلاش خوبی دارندخداحفظ کند
محمدعلی
Iran, Islamic Republic of
مهم این است که آقای امیرعبداللهیان در مورد مسئله غزه، تلاشهایی کرده که در پیشگاه خدا و در برابر انسانیت، سربلند است.
هرکسی از جایگاه خودش و مقام و قدرت خودش باید در پیشگاه حضرت حق، پاسخگو باشد که در آن شرایط، تنبلی کرده یا تلاش خودش را در حدتوان انجام داده...