چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
 
۲
۵
گردش در تاریخ یک خاندان منحوس؛ شماره ۱۲۸

ماجرای شبی که رضاشاه از ترس نخوابید +جزئیات

چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۱۷
کد مطلب: 851689
رضا شاه پس از اطلاع از نزدیکی قوای روسیه به تهران با چنان سرعتی تصمیم به فرار گرفت که اسباب تعجب اطرافیان شد!
ماجرای شبی که رضاشاه از ترس نخوابید +جزئیات
گروه تاریخ جهان نيوز: با ورود متفقین به ایران و نزدیک‌شدن نیروهای روس به تهران، رضاشاه تصمیم به فرار گرفت. او حالا باید خیلی سریع ایران را ترک می کرد.

رضاخان بعد از اینکه مقدمات به تخت نشستن ولیعهد و بقای دودمان پهلوی را فراهم کرد منتظر فراهم شدن فرصت مناسب برای خروج از ایران ماند. عجله رضاخان برای فرار از ایران از همه بیشتر بود و این به دلیل ترس و وحشتی بود که رضاخان از رسیدن ارتش روس‌ها به تهران، و دستگیری و محاکمه اش در ایران داشت.

شاید بیان خاطرات افرادی که از نزدیک شاهد هراس شدید رضاخان بوده اند، بیشتر بتواند شخصیت فردی و روحیه نظامی وی را در برابر تهدیدات خارجی نشان دهد و میزان شهامت و شجاعت وی را نمایان سازد.

رضاخان از ترس و در یک شب، ۵ بار با من تماس گرفت
دکتر محمد سجادی در خاطرات خویش مدعی است که رضاخان از ترس حمله روس‌ها به تهران، در یک شب پنج بار با او تماس گرفته و نامبرده را مأمور تحقیق در این باره ساخته است! سجادی در این باره، در خاطرات خود می‌نویسد:

«حوالی غروب روز ۶ یا ۷ شهریور، رضاخان اسکورت را آماده کرده بود و قصد عزیمت به اصفهان را داشت. جلو رفتم و پرسیدم اعلی‌حضرت قصد کجا را دارند؟ رضاخان گفت، چون روس‌ها به کرج نزدیک می‌شوند، می‌خواهم پایتخت را به اصفهان انتقال دهم و حال نیز عازم اصفهان می‌باشم! همگی شاه را از این مسافرت برحذر داشتیم و شاه نیز منصرف شد ولی مدتی بعد، این دلهره دوباره اوج گرفت. یک شب گویا شب ۲۲ شهریور بود که به شاه اطلاع رسیده بود که روس‌ها وارد کرج شده و به سرعت به طرف تهران در حرکت می‌باشند. شاه که خیلی ملاحظه روس‌ها را می‌کرد، نمی‌توانست به خواب برود و از آن جهت، آن شب پنج بار شخصاً به منزلم تلفن نمودند و با من صحبت فرمودند! تلفن اولی در ساعت ۱۲ بعد از ظهر بود که از قضا شخصاً پای تلفن بوده و گوشی را برداشتم. از آن طرف سیم صدایی به گوش می‌رسید و گفت آیا منزل دکتر سجادی آنجا می‌باشد؟ گفتم بلی، جنابعالی چه کسی می‌باشید؟ گفت من رضا پهلوی هستم، می‌خواهم با آقای دکتر صحبت کنم. من تعجب کردم که رضا پهلوی کیست و چه کاره است؟ که ناگهان به فکرم رسید این صدای شاه مملکت است! بلافاصله خود را معرفی کردم و شاه نگرانی باطنی‌اش را برای من حکایت کرده و گفتند از شما می‌خواهم به هر وسیله‌ای که مقتضی بدانید، از ورود آن‌ها به تهران برایم اطلاعی کسب نمایید... آن‌ها همان نیرو‌های شوروی بودند که به سرعت به طرف تهران در حرکت بودند و شاه نگرانی عجیبی از آن‌ها داشت. چون به ایشان الهام شده بود در صورت ورود نیرو‌های سرخ به تهران، جمعی از رجال اسیر خواهند شد. من به اعلی‌حضرت فقید اطلاع دادم نگرانی بی‌مورد است و آن‌ها در برابر نیروی هم‌پیمان خود یعنی نظامیان انگلیسی و همچنین مجلس و رجال قانونی حکومت ایران، جسارتی نمی‌کنند...».

بیشتر بخوانید:
گزارش روزنامه انگلیسی از کاخ اختصاصی رضا پهلوی

رضاخان با مردم معترض خیلی مهربان بود +جزئیات
یک هواپیما پر از دختر برای رضا پهلوی بردند +جزئیات
سالروز شجاعت ستودنی؛ رضاشاه روحت شاد!
مطلبی درس آموز از علاقه رضاخان به حیوانات +جزئیات
شاه و فرح نگذاشتند ونیز ایتالیا زیر آب برود +فیلم
وقتی شاه همسرش را برای رقص به کارتر قرض داد!
مردم باید یاد بگیرند بدون کالاهای اساسی هم زندگی کنند! +فیلم
معروف‌ترین فساد جنسی «فرح پهلوی» چه بود؟

ماجرای حضور دوست پسر فرح در کنار بستر شاه! +فیلم
مفت خوری که فرح پهلوی را به یونان کشاند +عکس
https://jahannews.com/vdcevz8vojh8npi.b9bj.html
jahannews.com/vdcevz8vojh8npi.b9bj.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خدا رو شکر شما تاریخ رو ثبت نمی کنید وگرنه معلوم نبود چه فلجعه ایی رخ می داد.
Iran, Islamic Republic of
منظور از تو کی هست؟
یاسمین اعتماد امینی
Iran, Islamic Republic of
من از رضا شاه و محمدرضا پهلوی متنفرم
سهراب
Iran, Islamic Republic of
خسته نشدید انقدر از پهلوی نوشتید
Iran, Islamic Republic of
اگه تاریخ ثبت نمیشد معلوم نبود افسادطلبان میخواستن بخشیدن ارتفاعات استراتژیک آرارات، دشت ناامید(سرچشمه رود هیرمند)اروندرود و آخریش بحرین رو گردن کی بندازن!!!!