کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مراکش۰(۳)-اسپانیا۰(۰)، طلوع خورشید از مغرب

15 آذر 1401 ساعت 21:44

در دیداری نفسگیر شیرهای اطلس از سد اسپانیا گذشتند تا به شگفتی‌سازی ادامه دهند. لاروخا با وجود کنترل کامل بر توپ و میدان در باز کردن دروازه در وقتهای عادی و اضافه ناموفق بود تا مراکش با درخشش بونو دروازه‎بان خود در ضربات پنالتی، آنها را به خانه بفرستد.


گروه ورزشی جهان نیوز: مراکش باز هم توانست اسپانیا را کنترل کند و ۴۵ دقیقه دیگر اسپانیا را ناکام بگذارد. لوییز انریکه در نیمه دوم با تغییرات تاکتیکی و به ویژه به زمین آوردن موراتا و نیکو روند بازی را تغییر داد و حملات اسپانیا را زهردار کرد اما مراکش همچنان تمرکز خود را حفظ کرد و توانست دروازه خود را بسته نگه دارد تا وقت های اضافه و شاید پنالتی تعیین کننده برنده بازی باشد.
سرمربی: ولید رگراگی

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - یک هشتم نهایی
ورزشگاه: اجوکیشن سیتی (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰ - تماشاگر: ۴۴۶۶۷ نفر
داور: فرناندو راپالینی (آرژانتین)/ کمک‌ها:  خوان پابلو بلاتی و دیگو بونفا (آرژانتین)/ داور چهارم: رافائل کلاوس (برزیل)/ داور ویدیویی: مائورو ویجلیانو (آرژانتین)

تیم ملی مراکش:
یاسین بونو، نایف آگرد (۸۴ جواد ال یمیغ)، رومین سایس، اشرف حکیمی، نصیر مزراوی (۸۲ یحیی عطیات الله)، سفیان آمرابات، ازدین اوناهی (۱۲۰ بدر بنون)، سلیم عماله (۸۲ ولید چدیرا)، حکیم زیاش، سوفیان بوفال (۶۶ عبدالصمد ازالزولی) و یوسف النصیری (۸۲ عبدالحمید سبیری)

تیم ملی اسپانیا:
اونای سیمون، جوردی آلبا (۹۸ الکس بالده)، مارکوس یورنته، رودری، آیمریک لاپورت، سرخیو بوسکتس، پدری، پابلو گاویرا (۶۳ کارلوس باراگان سولر)، دنی اولمو (۹۸ آنسو فاتی)، مارکو آسنسیو (۶۳ آلوارو موراتا) و فران تورس (۷۶ نیکو ویلیامز (۱۱۹ پابلو سارابیا))
سرمربی: لوئیز انریکه

 اخطار: 
آیمریک لاپورت (۷۷) رومین سایس(۹۰)
🥇 بهترین بازیکن:
با وجود حذف اسپانیا رودری مدافع این تیم عملکردی فوق‌العاده داشت. او به خوبی مهاجمان تیم مراکش را به کنترل درآورد و اجازه خلق موقعیت به آنها نداد. رودری در ۶۰ درصد از دوئل‌های زمینی و ۸۹ درصد دوئل‌های هوایی پیروز بود تا بهترین عملکرد را در بین بازیکنان لاروخا داشته باشد.

🚨اتفاق ویژه: 
تنها تیم باقیمانده از قاره سیاه بازهم موفق شد رکورد جدیدی به نام خود ثبت کند. آنها در اولین ضیافت پنالتی‌ها در جام جهانی موفق شدند برای اولین بار به جمع ۸ تیم برتر جام جهانی راه پیدا کنند تا بعد از سنگال و غنا آنها سومین تیم از آفریقا در مرحله یک هشتم، لقب بگیرند.

ضربات پنالتی
⏱لحظات حساس:
دقیقه ۱۱: سوفیان بوفال در نزدیکی محوطه اسپانیا با سر توپ زدن یورنته را از پیش رو برداشت ولی گاوی از پشت سر رسید و او را سرنگون کرد و ضربه ایستگاهی نزدیک به محوطه برای مراکش بدست آمد. اشرف حکیمی پشت توپ قرار گرفت ولی ضربه او با اختلاف کمی از بالای تیر دروازه به بیرون رفت
دقیقه ۱۲: یاسین بونو دروازه‌بان مراکش چیزی نمانده بود با اشتباه فردی توپ را تقدیم تورس کند ولی خطر از دروازه مراکش دور شد.
دقیقه ۲۶: شروع مجدد دروازه‌بان مراکش با پرس بازیکنان اسپانیا دچار از دست رفت. توپ به داخل محوطه و گاوی رسید اما ضربه او را بونو با واکنش خوب و با کمک تیر دروازه دفاع کرد. توپ برگشتی هم به فران تورس رسید اما ضربه او از روی خط برگشت داده شد و لحظاتی بعد هم داور اعلام آفساید کرد
دقیقه ۲۷: آلبا با پاس بلند فضای پشت مدافعان مراکش را هدف گرفت و مارکو آسنسیو با زمان بندی دقیق فرار از تله آفساید فرار کرد و پا به توپ وارد محوطه شد اما ضربه پر قدرت او به تور کنار دروازه برخورد و به بیرون رفت.
دقیقه ۳۳: نصیر مزروای پشت محوطه اسپانیا توپ را تورس ربود و بلافاصله با پای چپ ضربه پر قدرت را به سمت دروازه سیمون شلیک کرد اما دروازه‌بان اسپانیا در دوضرب توپ را در آغوش کشید.
دقیقه ۴۳: خطرناک‌ترین موقعیت بازی به وسیله مراکش به وجود آمد. روی یک ضربه ایستگاهی تمرین شده مراکشی‌ها توپ را به راست محوطه اسپانیا فرستادند و حکیمی توپ را روی دروازه ارسال کرد. بوسکتس موفق شد ضربه سر اول را بزند اما توپ او به بوفال رسید. او هم با جا گذاشتن بازیکن مقابل خود با یک ارسال پای چپ مدافع تیمش را در نزدیکی‌های شش قدم پیدا کرد اما ضربه سر نایف آگرد به شکلی خطرناک و با اختلافی کم از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۵۵: اشرف حکیمی در جناح چپ محوطه مراکش، گاوی را سرنگون کرد و داور اعلام ضربه خطا کرد. آسنسیو پشت توپ قرار گرفت و با پاس کوتاه زمینی توپ را به دنی اولمو سپرد. دنی هم ضربه پر قدرت پای راست را به سمت دروازه بونو شلیک کرد اما دروازه‌بان مراکش توپ را با دو دست مشت و دور کرد.
دقیقه ۷۰: اولمو با پاس به داخل محوطه به خوبی موراتای تازه پا به میدان گذاشته را صاحب توپ کرد و او پا به توپ وارد محوطه شد ولی پیش از ضربه او مدافع مراکش آگرد با تکلی بی نقص توپ او را دور کرد.
دقیقه ۸۲: نیکو ویلیامز پاس زمینی زیبایی را به درون محوطه برای موراتا فرستاد و او هم با فرار از تله آفساید خود را به توپ رساند ولی ضربه او از نزدیکی های خط عرضی زمین به موازات خط دروازه به اوت رفت.
دقیقه ۸۶: تک موقعیت برای مراکش روی فرار حکیمی از جناح راست به دست آمد. سانتر او با ضربه سر برای چدیرا کاشته شد ولی بازیکن تعویضی نتوانست زیر فشار مدافع ضربه خوبی به توپ بزند و سیمون به راحتی توپ را جمع کرد.
دقیقه ۵+۹۰: ضربه ایستگاهی برای اسپانیا نزدیکی‌های گوشه چپ محوطه مراکش به دست آمد. دنی اولمو پشت توپ قرار گرفت و ضربه خطرناک او مقابل دروازه بونو به زمین خورد اما دروازه‌بان مراکش توپ را به کرنر فرستاد.
دقیقه ۱۰۴: اونای سیمون با پای راست ناجی اسپانیا شد. پاس تو در اوناهی از روی خط محوطه اسپانیا به چدیرا درون محوطه رسید ولی ضربه او را در موقعیت تک به تک سیمون به خوبی دفع کرد.
دقیقه ۱۰۴: اونای سیمون با پای راست ناجی اسپانیا شد. پاس تو در اوناهی از روی خط محوطه اسپانیا به چدیرا رسید ولی ضربه او را در موقعیت تک به تک سیمون به خوبی دفع کرد.
دقیقه ۱۱۵: فرار دیرا از جناح پ و نفوذ او به محوطه او را در موقعیت تک به تک قرار داد ولی رودری با پوشش خوب اجازه ضربه زدن را به او نداد.
دقیقه ۱۲۳: تیر دروازه مراکش لرزید. ارسال به تیر دورتر و درون محوطه مراکش به سارابیا رسید ولی ضربه والی او از زاویه بسته به تیر دروازه خورد و این موقعیت از دست رفت.

🔴حاشیه:
* مراکش در صورت صعود به جمع ۸ تیم تبدیل به سومین تیم آفریقایی در تاریخ جام می‌شود که به این مرحله رسیده است. پیش از آنها سنگال (۲۰۰۲) و غنا (۲۰۱۰) توانسته بودند به یک چهارم نهایی صعود کنند.
* مراکش تا اینجا کمتر از دیگر تیمها دروازه‌اش باز شده است(۱ بار). به موازات این، اشرف حکیمی به صورت مشترک آمار میانگین بیشترین تعداد تکل موفق در هر دیدار را داشته است (۴.۳)
* اشرف حکیمی ستاره مراکش متولد شهر مادرید اسپانیا ست.
*  گاوی ستاره بارسلونا با ۱۸ سال و ۱۲۳ روز سن، بعد از پله در جام ۱۹۵۸ جوانترین بازیکن در مرحله حذفی جام‌جهانی در ترکیب اولیه است.
* اشرف حکیمی و حکیم زیاش با حضور در ۷ دیدار برای مراکش در جام‌جهانی با عبور از مصطفی حاجی از این حیث رکورددار شدند.
* سرخیو بوسکتس با ۱۷ بازی در جام‌جهانی حالا با رکورد ایکر کاسیاس و سرخیو راموس در بیشترین تعداد بازی برابری میکند.
* ضربه فران تورس در دقیقه ۲۵ (۲۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه) دیرترین اولین ضربه به سمت دروازه برای اسپانیا از جام ۱۹۶۶ بوده است.
* اسپانیا در نیمه اول تنها یک ضربه به سمت چارچوب داشته است. این پایین ترین آمار آنها از سال ۱۹۶۶ به حساب می‌آید
* جانی اینفانتینو در ورزشگاه حضور دارد و بازی را از نزدیک دنبال می‌کند.
* ۵ بازی آخر اسپانیا در مراحل حذفی به وقتهای اضافه رفته است.
* تعداد پاسهای بازیکنان اصلی و ذخیره مراکش در این بازی ۱۸۰ بوده و در سمت مقابل رودری به تنهایی ۱۵۳ پاس داده.
* با احتساب این بازی مراکش حالا صاحب بهترین خط دفاعی جام است.
* مراکش اولین تیم آفریقایی است که رقابتش از سال ۲۰۱۴ در مرحله حذفی، به وقتهای اضافه رفته. پیش از آنها الجزیره و آلمان در ۲۰۱۴ برای تعیین برنده به وقتهای اضافه رفته بودند.
* این پنجمین ضیافت ضربات پنالتی برای اسپانیا در جام جهانی است. آنها در کنار آرژانتین رکورددار هستند.
* اولین تجربه ضربات پنالتی در جام‌جهانی امروز و مقابل اسپانیا برای مراکش شکل گرفته.
* اسپانیا با شکست امروز ۴ بار در ضربات پنالتی از جام حذف شده‌اند. بیشتر از هر کشور دیگر
* رگراگی سرمربی مراکش به اولین سرمربی آفریقایی حاضر در مرحله یک چهارم تبدیل شد.
* بونو دروازه‌بان مراکش به اولین آفریقایی با سیو دو پنالتی در جام‌جهانی لقب گرفت.

فیلم/ خلاصه بازی مراکش ۰ (۳) - اسپانیا ۰ (۰)


کد مطلب: 821442

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/report/821442/مراکش۰-۳-اسپانیا۰-۰-طلوع-خورشید-مغرب

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com