يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - 25 Sep 2022
 
۱
۲۱
بازی سیاسی زنان اصلاح طلب؛

چرا مواضع اصلاح‌طلبان در حمایت از حقوق زنان باورپذیر نیست؟/ اصلاحات در کمین موقعیت‌های تلخ اجتماعی

دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۸
کد مطلب: 812620
جماعت سیاسی که قتل را توجیه و یک اتفاق ناخواسته را خشونت توصیف می کنند نه در فضای سیاسی کشور قابل اعتماد هستند و نه حتی می توان در خصوص حمایت از حقوق زنان به عنوان یک امر اجتماعی روی آنان حساب کرد.
چرا مواضع اصلاح‌طلبان در حمایت از حقوق زنان باورپذیر نیست؟/ اصلاحات در کمین موقعیت‌های تلخ اجتماعی
گروه سیاسی جهان نيوز: جریان اصلاحات در دوران‌های مختلف نشان داده است که با بسیاری از مقولات ارزشی که خود را به آن پایبند می‌داند، به طور کاملا ابزاری برخورد می‌کند. در این شرایط است که کنش‌های سیاسی این جناح به طور کاملا جالب توجهی معنادار می‌شود. درواقع این جریان سیاسی آنجا که منفعت جناحی‌اش حکم کند، ورود می‌کند و بعضا به طور سیل آسا با بمباران شدید خبری و پیام رسانی شدید عمل می‌کند اما در جایی که به نفع این جناح نباشد طوری آلزایمر سیاسی می گیرد که گویی در این جهان نیستند.

یکی از مواردی که به طور کلی برای اصلاح‌طلبان به صورت کاملا ابزاری مورد استفاده قرار می گیرد موضوع زنان و حقوق زنان است. این جریان سیاسی در زمانی که سر کار بوده است بویژه 8 سال دوره دولت اعتدالگرایان با همه شعارهایش در حوزه زنان کاری انجام نداد اما همیشه وقتی اوضاع در این حوزه بهم می ریزد و اتفاقاتی ناگوار می افتد اعضای آن سینه سپر می کنند و خود را حامی زنان جلوه می دهند.

درواقع در این حوزه اصلاح طلبان با یک استراتژی ماهیگری سعی می کنند ماهی خود را از آب گل آلود بگیرند و زمانی که در این راستا آسیبی احساس می کنند آنچنان در لاک خود فرو می روند تا غبار ماجرا فرونشیند و فرصتی دیگر برای عرض اندام سیاسی پیدا کنند.

این دو رفتار سیاسی و استاندارد دوگانه برای اتفاقات مشابه تا حدی در ذوق می زند که رنگ حنای اصلاح طلبان برای حمایت از حقوق زنان را به شدت از بین برده است.

در همین رابطه دو حادثه رخ داده است که یکی به قتل با گلوله منجر شده و دیگری بر اساس یک اتفاق ناخواسته بر اساس وضعیت جسمی یک خانم جوان رخ داده است اما اصلاح طلبان از یک قتل با خشونت تمام گذشته اند اما در برابر یک اتفاق ناخواسته آنچنان علم حقوق زنان برافراشته اند که گویی اعضای این جریان سیاسی حتی شرایط رخدادها را نیز نمی‌توانند از هم تمیز داده و جدا کنند.

ماجرای قتل «میترا استاد» که توسط محمد علی نجفی شهردار اسبق تهران رخ داد و با شلیک گلوله همراه بود یکی از این موارد است. این درحالی است که حالا با اتفاق ناگواری که برای یک خانم در محل پلیس امنیت اخلاقی رخ داد و این خانم به علت شرایط جسمی درگذشت، ازجمله مواردی است که این دوگانگی به خوبی نمایان است.

بیشتر بخوانید:
پروژه فوری اصلاح طلبان؛ موج سواری بر مرگ تلخ «مهسا امینی» +تصاویر
نگران مهسا امینی، بی خیال قتل عمد میترا استاد 
وکیل خاندان هاشمی: مردم در مقابل زورگیرها مقاومت نکنند تا خشونت بیشتر نشود

زنان دوآتیشه اصلاح‌طلب کجا هستند؟/ سکوت! قاتل خودی است

آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب که در ماجرای میترا استاد سکوت اختیار کرده بود در ماجرای دوم اینچنین داد سخن سر می دهد: « در خصوص پوشش زنان ایران، موضوعی تک‌ساحتی نیست که تصور کنید با رفتارهای سلبی و حتی ایجابی صرف، می‌توانید آن را به نماد یک جامعه اسلامی تبدیل کنید و اساسا با اصرار بر این رویه شما هم به گونه‌ای دیگر راه رضاشاه را در کشف اجباری حجاب می‌روید. توصیه‌های مکرری که آنقدر به آن توجه نکردید که این‌بار به فاجعه‌ای بی‌نهایت تلخ تبدیل شد.»

معصومه ابتکار نیز از جمله ساکتان ماجرای قتل میترا استاد بود که در این خصوص دست به قلم شده و می نویسد: «مساله گشت ارشاد و نارضایتی گسترده‌ای که این‌گونه برخوردها به وجود آورده است، بحث تازه‌ای نیست، اما اینک یک بار دیگر با فاجعه‌ای که روز ۲۲ شهریور رقم خورد، به سرخط خبرها آمده و غم ازدست دادن دختری جوان از دختران آرزومند سرزمین‌مان را بر دیگر غصه‌ها سر بار کرده است. دختری از دختران ما؛ همان‌ها که سردار شهید سلیمانی درباره‌شان گفت اینها همه دختران ما هستند. یک پدر خوب با دخترش چگونه رفتار می‌کند؟ این‌چنین؟ »

شهیندخت مولاوردی نیز در یک رشته توییت‌های تند در این باره می‌نویسد: «آخر کسی که دو سه دهه توجیه نشده چگونه با یکی دو ساعت می خواهید توجیه و‌ هدایت کنید؟! این راهش نیست به مولا!  کاش همانند خانواده هایتان که هر کسی راه خود را می رود، چندصدایی را در جامعه متکثر ایرانی به رسمیت می شناختید در این صورت دست از سیاستهای لجوجانه که سرِ ستیز با فرزندان این آب و خاک دارد، برمی داشتید؛ کاش لااقل در آموزش‌هایتان درس محبت می‌دادید!»

پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی و ... از جمله دیگر اصلاح طلبانی هستند که بی درنگ در این ماجرا اظهار نظر کردند و ادعاهای تندی را علیه نهادهای مختلف کشور ابراز داشتند. در این حین آنچه بیشتر ازگذشته نمایان می شود دستاویز قرار دادن یک موضوع به دفعات مکرر است. اینکه اصلاح طلبان خود را با همان مواضع قبلی و تکراری حامی حقوق زنان معرفی می کنند آنقدر لوث شده که دیگر باورپذیری آن بسیار سخت است.

جماعت سیاسی که قتل را توجیه و یک اتفاق ناخواسته را خشونت توصیف می کنند نه در فضای سیاسی کشور قابل اعتماد هستند و نه حتی می توان در خصوص حمایت از حقوق زنان به عنوان یک امر اجتماعی واقعی روی آنان حساب کرد.

متاسفانه به نظر می رسد که اصلاح طلبان مترصد چنین موقعیت های تلخ و درواقع شکارچی این حوادث هستند و برای این موارد سر و دست می‌شکنند و همین موضوع و مواضع تکراری نشان می دهد که اشک تمساح های اصلا طلبان برای حقوق زنان نه واقعی است و نه از سر اصلاح امور برای بهبود وضعیت برای زنان و یا اصناف و قشرهای مختلف است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اگر خونخواهان دروغین مهسا امینی راست می گویند باید علنا اسناد و ادله خود مبنی بر قتل مهسا امینی را ارایه دهند وگرنه دادستانی باید اینها را مورد تعقیب قرار دهد.
Iran, Islamic Republic of
مواضع اصلاح طلبان کاملا باورپذیر است!!!!!خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
مگه ندیدی در جریان حسن روحانی
Iran, Islamic Republic of
کاسبان مرگ!
آیا دوباره سوژه خوبی پیدا کردید ؟
آیا باز هم از بین مردم ، قربانی می خواهید؟.
Iran, Islamic Republic of
یه مدت فکر تورم و اشتغال و مسکن و....از ذهن مردم دور میشه
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا اشتباه میکنید چون همین ....ا دارند از روز اول چنان صحبت میکنند که انگار ۸ سال کشور دست اینها نبوده
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان مردگان و ناکارامدان سیاسی هستند ، لذا در اتفاقات تلخ و غیر سیاسی ، سعی در سوء استفاده از اتفاق ، و موج سواری روی اعصاب دارند ، ولی بدانند مردم از حرکت منافقانه انها بیشتر عصبانی میشوند و انان را دور تر پرتاب میکنند ، ننگ بر دروغ پردازان ناکارامد
جعفر
Iran, Islamic Republic of
تساهل نظام در مقابل اراجیف گویان آنهارا دریده تر وجری تر میکن.
Iran, Islamic Republic of
فقط برا رای جمع کردنه . کی دیدیم اصلاح طلب دلش برا این مردم بسوزه .
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
با هر که بدون سند حرف زده باید برخورد شود
Iran, Islamic Republic of
اگراموال و دارایی این اصلاح طلبان بعلاوه خساراتی که به ملت زدند بطور شفاف به مردم اطلاع رسانی و با آنان برخورد می شد امروزه نقش شاکی را بازی نمی کردند.‌
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان دارند برای انتخابات اینده کار سیاسی و تبلیغاتی میکنند وگرنه چنان به رعایت حقوق زن پایبند نیستند .
Iran, Islamic Republic of
اگر هم بتوانند براندازی کنند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ورود اصلاح طلبان به صحنه دفاع از مهسا امینی فریبی بیش نیست اینها میخواهند دولت اقای رییسی را به چالش بکشانند .
Iran, Islamic Republic of
و البته کشور را
Iran, Islamic Republic of
چرا شبکه منو تو و ... هیچ وقت افراد را برای اغتشاشات به سمت مناطق مرفه و پولدار نشین دعوت نمی‌کنند و همیشه صدمات و تخریب باید برای قشر متوسط و ضعیف باشد؟
Iran, Islamic Republic of
در قتل میترا استاد توسط نجفی شهردار اصلاح طلب وقت تهران این خانم های سیاسی کجا بودند ؟
Iran, Islamic Republic of
سرمایه های اسرائیل و جورج سوروس و همراهان بن سلمان
Iran, Islamic Republic of
جریان اصلاحات برای همیشه مُرد، برای همین حجاریان به جای افراد شاخص اصلاحات، تمرکز بر روی سلبریتی ها را پیشنهاد می کند؟!!!