کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آیتی، فعال اصلاح طلب:

ایران باید از برجام خارج شود/ اروپا را هم رها کند/ باید مستقیم با آمریکا مذاکره کنیم تا بحران‌ها حل شود/ ۲ نکته درباره اظهارات آیتی

24 مرداد 1401 ساعت 15:37

ایران باید یک انتخاب تاریخی کند؛ اینکه می‌خواهد وابسته به بلوک شرق شود یا آنکه بر اساس شعار نه شرقی، نه غربی سیاستی متوازن در قبال غرب و شرق در پیش بگیرد که اگر قرار باشد رویکرد دوم در پیش گرفته شود، چاره‌ای نیست مگر به مذاکره مستقیم با آمریکا!


گروه سیاسی جهان نیوز: مهدی آیتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده ادوار مجلس در تازه ترین گفتگوی خود مدعی شده است: «اگر بخواهیم از بحران‌ها رها بشویم، باید با آمریکا مذاکره مستقیم داشته باشیم»!

آیتی گفته است: «به نظر می‌رسد ایران در مذاکرات به نتیجه مطلوبی نرسد. ایران باید از برجام خارج شود و اروپا را هم فعلا رها کند و به سمت مذاکره مستقیم با آمریکا برود. واقعیت امروز این است که اگر بخواهیم از بحران‌ها رها بشویم، باید با آمریکا مذاکره مستقیم داشته باشیم تا بتوانیم بحران‌های داخلی و بین‌المللی‌مان را حل کنیم. اگر چنین نکنیم، باید به بخشی از سیاست‌های چین، روسیه و کره شمالی تبدیل بشویم؛ یعنی به طور کامل وابسته به بلوک شرق شویم. در آن صورت هم باید انتظار داشته باشیم که تحریم‌های غربی‌ها شدیدتر از همیشه شود و وضعیت از آنچه اکنون می‌بینیم هم بدتر شود. ایران باید یک انتخاب تاریخی کند؛ اینکه می‌خواهد وابسته به بلوک شرق شود یا آنکه بر اساس شعار نه شرقی، نه غربی سیاستی متوازن در قبال غرب و شرق در پیش بگیرد که اگر قرار باشد رویکرد دوم در پیش گرفته شود، چاره‌ای نیست مگر به مذاکره مستقیم با آمریکا».

درباره اظهارات آیتی ۲ نکته قابل ذکر است:

یک: اصلاح طلبان قبلا می گفتند ایران باید به برجام برگردد؛ در حالی که این ایران نبود که از برجام خارج شده بود بلکه دولت روحانی تمام تعهدات خود را داوطلبانه و پیش دستانه انجام داده بود و این طرف غربی بود که عهدشکنی کرد. الان اصلاح طلبان می گویند باید قید برجام و اروپا را با هم زد و با امریکا مستقیما مذاکره کرد! این ماجرا وقتی جالب می شود که در زمان مذاکرات برجام اصلاح طلبان می گفتند اروپا کاره ای نیست و آمریکا کدخداست؛ بعد از خروج آمریکا گفتند امریکا کاره ای نبود و با اروپا ادامه می دهیم و الان میگویند نه برجام، نه اروپا، مستقیما با آمریکا حرف بزنیم. این بی شرمی بازی با منافع ملی پایان ناپذیر است.

دو: آیتی، همچنین گفته است که برای رفع بحران ها(!) باید با آمریکا مذاکره کنیم! این بحران های ساختگی هم شق دیگری از همان بی شرمی است. اصلاح طلبان می گویند باید با امریکایی که در حق ملت ایران از جنایت و خباثتی دریغ نکرده کنار بیاییم تا در بلوک شرق قرار نگیریم! این در حالی است که سیاست جمهوری اسلامی همان سیاست نه شرقی نه غربی بوده و خواهد بود و دیپلماسی را بر اساس رعایت منافع ملی پیش خواهد برد. این اصلاح طلبان هستند که می خواهند در مقابل روابط راهبردی ایران با چین و روسیه مانع تراشی کنند و غرب گدایی را در پوشش سیاست نه شرقی نه غربی پیگیری کنند.


درباره «آیتی» بیشتر بخوانید:
خاتمی باید اعلام بازنشستگی سیاسی کند
تمام مسائل کشور ما به سیاست خارجی بر می‌گردد

تلاش زيادی کردند تا روحانی قهرمان نشود!
چرا در دولت رئیسی طلاق و تصادفات کمتر نشد؟!


کد مطلب: 809209

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/report/809209/ایران-باید-برجام-خارج-شود-اروپا-هم-رها-کند-مستقیم-آمریکا-مذاکره-کنیم-بحران-ها-حل-۲-نکته-درباره-اظهارات-آیتی

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com