سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ - 27 Sep 2022
 
۱
۸
پرونده حجاب؛ شماره یک

آیا زنان ایرانی به حجاب اعتقاد ندارند؟!/ ضد انقلاب از شکست مفتضحانه ۲ پروژه عبرت می‌گیرد؟

يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 808967
برخی گمان می کنند که وقتی دو تار موی یک زن یا دختر نوجوان و جوان بیرون می زند، این یعنی اینکه آنها اعتقادی به حجاب ندارند؛ یا از روی اجبار روسری بر سر می گذارند!
آیا زنان ایرانی به حجاب اعتقاد ندارند؟!/ ضد انقلاب از شکست مفتضحانه ۲  پروژه عبرت می‌گیرد؟
گروه جامعه جهان نيوز: در چند هفته اخیر یکی از موضوعاتی که به طور پیوسته در رسانه ها و فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته، موضوع حجاب و عفاف است. همچنین مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی اخیر خود خطاب به ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند که به صورت متین و منطقی با این مسأله برخورد کنند. از سوی دیگر، یکی از کارهای ضرروری در مقوله حجاب موضوع «تبیین» است و قطعاً یکی از مصادیق «جهاد تبیین» نیز تبیین موضوع مهم حجاب و عفاف است.

در این راستا «جهان نيوز» سعی دارد تا در آینده در قالب سلسله یادداشت ها و گزارش ها، پرونده ای مختص حجاب را باز کرده و با توجه به رسالت رسانه ای خود، در این زمینه، قدم بسیار کوچکی برداد.
 
یکی از شبهاتی که برخی افراد در گوشه و کنار مطرح می کنند این است که مردم ایران نسبت به حجاب اعتقاد ندارند و این جمهوری اسلامی است که آنها را در این زمینه مجبور می کند.
 
پژوهش «یافته‌های پیمایش ملی فرهنگ پوشش و حجاب» در سال ۱۳۹۵، نشان می دهد که 88.9 درصد از زنان پاسخگو گفته‌اند که اساساً به حجاب اعتقاد دارند. البته اینکه چه نوع پوششی دارند؟ خود موضوعی دیگر است.
 
به طور کلی، برخی گمان می کنند که وقتی دو تار موی یک زن یا دختر نوجوان و جوان بیرون می زند، این یعنی اینکه آنها اعتقادی به حجاب ندارند؛ یا از روی اجبار روسری بر سر می گذارند! اما حقیقت این است که رعایت نکردن حد کامل حجاب و یا شل حجابی و بدحجابی لزوماً دلیل بر عدم اعتقاد به حجاب نیست.

بخش قابل توجهی از زنان و دختران به دلیل عدم اطلاع گمان می کنند که بیرون آمدن قسمتی از موها و یا قسمت هایی از بدن در برابر نامحرم، اشکالی ندارد. عده ای هستند که خود را ملزم به پوشش عرفی می دانند و فقط در مورد رعایت آن دغدغه دارند. برخی هم نسبت به حدود شرعی پوشش آگاهی دارند، اما در رعایت آن دچار سستی هستند. مانند کسی که اعتقاد به نماز خواندن دارد اما ممکن است گاهی نماز بخواند و گاهی نخواند.

اما با مشاهده هیچکدام از این سه گروه در کوچه و خیابان نمی توانیم قضاوت کنیم که این افراد مخالف با حجاب هستند.

البته این را نمی توان انکار کرد که به جز سه دسته مذکور، دسته ای دیگر هستند که چه در حکومت جمهوری اسلامی و چه در ممالک کفر زندگی کنند، به طور کلی نه تنها اعتقادی به حجاب ندارند، بلکه ممکن است ضد حجاب هم باشند و در این راه حتی دیگران را تمسخر کنند؛ اما این عده در اقلیت بوده و اعتقاد و نظر آنها در جامعه ما قابل اعتناء نیست.

نکته دیگر این است که با نگاه به تاریخ در می یابیم که اعتقاد به حجاب، یکی از اعتقادات همیشگی زنان ایرانی بوده است و اینگونه نیست که حجاب، پس از ظهور اسلام در ایران آمده باشد. هر چند که به طور کلی اسلام در تأیید و تکمیل این مقوله عقلی و فطری نقش ویژه و غیر قابل انکاری داشته است.
 
نکته پایانی اینکه، شکست مفتضحانه کمپین «حجاب بی حجاب» و «محجبه و مخالف گشت ارشادم» نشان داد که زنان ایرانی تیز بین تر از این حرف ها هستند که با چند هشتگ فریب بخورند.

جالب اینجاست که با وجود این همه تبلیغات و بمباران محتوایی ضد انقلاب و فریب خوردگان داخلی، مخالفان حتی نتوانستند آن تجمعات نصف و نیمه اوایل انقلاب در اعتراض به حجاب الزامی را هم ترتیب دهند.
برچسب ها: پرونده حجاب
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محمد
چرا زور میزنید و هی امار از خودتان میدهید به قول شما 88 درصد گفتند به حجاب معتقدند .
Iran, Islamic Republic of
واقعا اگر برای مساله حجاب امروز کاری نشود فردا دیر است؟
United States
اگر همه به حجاب معتقدند این خیلی عالیه و احتیاج به گشت ارشاد و اجبار و .... نیست.
Iran, Islamic Republic of
اعتقاد داشتن به یک موضوع یک چیزه، عمل به اون، چیز دیگه.
Syrian Arab Republic
اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران از دزدی و قتل و تجاوز و ... بیزارند؛ چطوره که کلانتری ها و دستگاه انتظامی کشور را جمع کنیم!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
به قول تو مثلا از هر ده هزار نفر یه نفر در ایران دزد و قاتل وخلاف کار است و کلانتری و دستگاه انتظامی برای محافظت 9999نفر از دست شرارت آن یک نفر است و تو که نظر دادی شاید ان یک نفر باشی چون علاقه مند به بی قانونی هستی.
Iran, Islamic Republic of
این همه را از کجا اوردی..
Iran, Islamic Republic of
...