جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - 7 Oct 2022
 
۶
۴
درباره خبر ترور رهبر القاعده در کابل

بازی امنیتی جدید آمریکا در افغانستان/ پشت پرده و هدف ترور الظواهری چیست؟

سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۰
کد مطلب: 807963
انتشار خبری معنادار که شائبه خیانت را بیشتر از یک عملیات اطلاعاتی بزرگ برجسته می‌کند. خیانتی که ایمن الظواهری را به صورت یک هدف راحت و آشکار در بالکن یک خانه در وسط کابل تقدیم نیروی های آمریکایی کرده است.
بازی امنیتی جدید آمریکا در افغانستان/ پشت پرده و هدف ترور الظواهری چیست؟
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: «جو بایدن» به صورت رسمی ترور ایمن الظواهری رهبر القاعده در افغانستان توسط نیروهای آمریکایی را تایید کرد.  اما درباره این ترور دو نکته مهم ذیل قابل گفتن است.

یک: اینکه آمریکایی ها ایمن الظواهری که از او به عنوان مغز و طراح عملیات 11 سپتامبر 2001 نام می برند، پس از دو دهه توانسته اند، به قتل برسانند افتخار قابل توجهی ندارد. زیرا ترور فردی که به گفته خود مقامات آمریکا طراح یکی بزرگترین عملیات های نظامی طول تاریخ علیه آمریکا بوده و نام او در واشنگتن در فهرست «بزرگترین تروریست های فراری» قرار داشته، آنهم پس از بیست سال تلاش اطلاعاتی و عملیات های ناموفق زیاد یک موفقیت بزرگ محسوب نمی‌شود. این در حالیست که هزاران نیروی نظامی و اطلاعاتی آمریکایی ها سالهاست در افغانستان مستقر بوده و با این حال سالهای متمادی ایمن الظواهری توانسته بود بغل گوش آنها فعالیت ضدامنیتی کند. میزان ارزش اطلاعاتی و عملیاتی این ترور آنجا بیشتر دچار خدشه می شود که منابع رسمی رسانه ای آمریکا همانند نیویورک تایمز خبر داده اند که اولا الظواهری مدت‌هاست که در وسط کابل در کنار خانواده خود در حال زندگی روزمره بوده! و دوما روز حادثه در خانه وزیر داخلی طالبان به قتل رسیده است. انتشار خبری معنادار که شائبه خیانت را بیشتر از یک عملیات اطلاعاتی بزرگ برجسته می‌کند. خیانتی که ایمن الظواهری را به صورت یک هدف راحت و آشکار در بالکن یک خانه در وسط کابل تقدیم نیروی های آمریکایی کرده است. با این وجود انتشار جزئیات هدفمند این ترور می تواند، با هدف در معرض اتهام خیانت قرار دادن طالبان به منظور تشدید اختلافات میان القاعده و دولت فعلی افغانستان و ایجاد بازی های ضدامنیتی و دور تازه از ناامنی های به ظاهر کور ولی با اهداف مشخص اطلاعاتی نیز باشد.

دو: اما جدای از اینکه جوبایدنِ افول کرده در نظرسنجی‌ها و دموکرات‌های نگران در آستانه انتخابات کنگره به یک دستاورد تبلیغاتی جدید برای پرستیژ مبارزه با تروریسم نیاز داشتند، هدفگذاری های ضدامنیتی خاص برای این حادثه نیز دور از ذهن نیست. القاعده از مخالفین جدی توسعه داعش در افغانستان بوده و هست. از مدت ها قبل برخی شواهد نشان می‌داد که آمریکایی‌ها بی علاقه برای قدرت گرفتن داعش در افغانستان و احیای مجدد این نیرو در برابر ایران نیستند. حذف رهبر القاعده برای تضعیف این جریان و بهم خوردن موازنه گروه های تندرو مذهبی در افغانستان در برابر تدابیر امنیتی ایران و حتی ایجاد اهرم  جدید امنیتی و نظامی علیه دولت طالبان به منظور تنظیم مجدد رفتار دولت جدید افغانستان با آمریکا از دیگر اهدافی هست که آمریکایی‌ها از این ترور دنبال می کنند.

*مدیر مسئول جهان نيوز

بیشتر بخوانید:

چرا ایران ابوبکر البغدادی را مستقیما نکشت؟!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
خودت تنهایی به این نتیچه رسیدی یا کسی هم کمکت کرد؟!!
Iran, Islamic Republic of
شما چرا میسوزی؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
ایمن الظواهری نمرده اینا همش پروپاگاندای آمریکا برای شکست و فرار مفتضحانه‌اش در سالگرد خروج از افغانستان است.


مرصاد
Iran, Islamic Republic of
بازهم تروری خیالی ، بدون ارائه مدرک ! این یکی هم ، گویا تاریخ مصرفش ، برای کدخدا ، تمام شده بود !!