سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - 7 Feb 2023
 
۱
۱۵
از میان اظهارات چهره‌ها و رسانه‌های اصلاحات؛

چند واقعیت تلخی که اصلاح‌طلبان آن را پذیرفته‌اند/ سناریوهای پیش روی اصلاح‌طلبان از زبان خودشان

دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۷
کد مطلب: 802736
اصلاح طلبان مطرح می کنند که خاتمی هم خود نمی خواهد لیدر اصلاحات باشد و هم اصلاح طلبان تمایلی به این موضوع ندارند و نه دیگر وی وجاهتی در میان مردم دارد.
چند واقعیت تلخی که اصلاح‌طلبان آن را پذیرفته‌اند/ سناریوهای پیش روی اصلاح‌طلبان از زبان خودشان
گروه سیاسی جهان نيوز: جریان سیاسی اصلاحات که با عنوان بانیان وضع موجود شناخته می‌شوند وضعیت‌شان به مانند شرایطی است که برای کشور بوجود آورده اند. مردم دیگر روی خوشی به این جریان سیاسی نشان نمی‌دهند. این موضوع را نه تنها از نتایج دو انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم و مجلس یازدهم می‌توان به خوبی حس کرد، بلکه حالا اعضای این جناح نیز با همه فرافکنی‌های سیاسی بدان معترف هستند. اما اوضاع اصلاح‌طلبان و چالش‌های درونی و اختلافاتشان به چند بخش عمده تقسیم می‌شوند که در اینجا ابتدا به چند واقعیت درون جریان اصلاحات و سپس سناریوهای پیش روی آنان می پردازیم.

واقعیت‌های تلخ جریان اصلاح

طرد شدن اصلاح‌طلبان از سوی مردم: این موضوعی که اعضا و رسانه‌های اصلاح‌طلب بارها بدان اعتراف کرده اند. در همین رابطه روزنامه اصلاح طلب شرق می نویسد:‌ « حالا می‌توان گفت که جریان اصلاحات در بدترین شرایط خودش از سال 76 تا کنون قرار دارد؛ حتی شرایطی بدتر از اوضاع بعد از انتخابات 88، زیرا اگر در آن زمان اصلاح‌طلبان ازسوی سیستم سیاسی طرد شده بودند، اکنون از جانب حامیانشان مورد اقبال قرار نمی‌گیرند.»

اصلاح طلبان بانیان وضعیت موجود:‌ برخي در اين جريان معتقدند که عملکرد دولت روحاني و مجلس دهم در ريزش رأي بدنه اين جريان اثرگذار بوده است. آنچنان که علي صوفي با اشاره به عملکرد دولت روحاني اين موضوع را بيان کرد که «مردم نسبت به جريان‌هاي سياسي بي‌تفاوت شدند. مردم ديدند اصلاح‌طلبان به زعم دکتر عارف که بايد در انتخابات شرکت کنيم از سال 92 تا 96، با رد صلاحيت کانديداهايي که داشتند باز هم در انتخابات شرکت کرده و ليست ارائه دادند. حتي از اصول‌گرايان نيز در ليست خودشان استفاده کرده و به سراغ آقاي روحاني رفتند. آقاي عارف نيز کاملاً حضور آقاي روحاني در انتخابات و اجماع اصلاح‌طلبان روي ايشان را، زخم عميق بر پيکر اصلاح‌طلبان مي‌داند. اخيراً نيز در گفت‌وگويي به همين موضوع اعتراض داشتند. اصلاح‌طلبان مجبور شدند به سراغ کانديداهاي غيراصلاح‌طلب بروند . به مردم نيز حق مي‌دهيم نسبت به جريان اصلاح‌طلبان بي‌اعتماد شده و با صندوق رأي قهر کنند.»

خاتمی دیگر لیدر اصلاحات نیست: اصلاح طلبان مطرح می کنند که خاتمی هم خود نمی خواهد لیدر اصلاحات باشد و هم اصلاح طلبان تمایلی به این موضوع ندارند و نه دیگر وی وجاهتی در میان مردم دارد. در همین رابطه نعيمي‌پور در جواب اين سوال که برادر آقاي خاتمي گفته بودند که وی ديگر رهبري جريان اصلاح‌طلبي را قبول نمي‌کند. فکر مي‌کنيد که در آينده ايشان بتواند نقش تأثيرگذار گذشته خود را به دست بياورد، گفت: «چه بخواهيم و چه نخواهيم، ايشان رهبري معنوي اصلاح‌طلبان و بسيار از گروه‌هاي ديگر را دارند. بايد ببينيم که در يک موقعيت خاص، سلوک و کاريزماي ايشان مي‌تواند به مردم کمک کند يا خير.»

سناریوهای اصلاح طلبان برای آینده سیاسی‌شان
 
سناریو اول، سردرگمی اصلاح طلبان: جریان اصلاحات در یک حالت سردرگم و بهم ریخته فرو رفته است. این جریان سیاسی با توجه به اینکه بدنه مردمی خود را به شدت از دست داده است نمی داند در این شرایط چه کند و نمی تواند برای آینده سیاسی خود و حضور در انتخابات تصمیم گیری کند. در همین رابطه روزنامه آرمان نوشت:  «زمان زيادي تا انتخابات مجلس دوازدهم نمانده و به نظر مي‌رسد هر دو جريان اصلاح‌طلب و اصولگرا هنوز فعاليت‌هاي رسمي خود براي کسب کرسي‌هاي اين مجلس را آغاز نکرد‌ه‌اند. البته برخي اصلاح‌طلبان معتقدند که بايد حضوري فعال را در انتخابات داشته باشند، مانند محمدرضا عارف، فعال سياسي اصلاح‌طلب که اخيراً گفته است: «من اگر بخواهم راهبرد خودم را بگويم اين است که اصلاح‌طلبان بايد حضور مؤثري داشته باشند و هيچ راه ديگري ندارند.» برخي ديگر هم مي‌گويند با توجه به شکست اصلاح‌طلبان در دو انتخابات اخير و ريزش بدنه رأي اين جريان، فعلاً بايد از عرصه رقابت‌ها کناره‌گيري کرده و به بازسازي افکارِعمومي خود بپردازند.»

سناریو دوم، دوران مدیریت سیاسی اصلاح طلبان به پایان رسیده است: در همین راستا، مهدي آيتي، فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگويي با نامه نيوز بيان می کند: «واقعيت اين است که حداقل براي يک دهه دوران مديريت اجرايي اصلاح‌طلبان به پايان رسيده و اتفاقاً من اين شرايط را به فال نيک مي‌گيرم؛ زيرا اصلاح‌طلبان مي‌توانند در ده سال پيش‌ِرو به بازسازي و نوسازي خود بپردازند.»

سناریو سوم، انتخابات مجلس برای اصلاح طلبان منتفی است:‌ اصلاح طلبان چندان به انتخابات مجلس دوازدهم فکر نمی کنند مگر اینکه به طور فردی و خارج از پوشش جناحی برخی از اعضای خود را در حوزه های انتخابیه خارج از تهران به مجلس بکشانند. در این حوزه نیز جریان اصلاحات به کلی رنگ می بازد و این جریان سیاسی بیشتر به محاق می رود. همچنین مطرح می شود که اصلاح طلبان اگر با خوش بینی کاذب نیز در انتخابات شرکت کنند بیشتر یک شکست مفتضحانه دیگر نصیب شان می شود.

سناریو چهارم، موج سواری برای تخریب دولت رئیسی: جریان اصلاحات به این نتیجه رسیده است که در این حیطه نه تنها نمی تواند به فکر بازسازی سیاسی باشد و در انتخابات روی مردم حساب کند بلکه باید به بازسازی افکارعمومی بپردازد. از این رو تنها فرصتی که برای خود مغتنم می بیند این است که دولت رییسی را مورد تخریب قرار دهد تا از این نظر برای خود وجهه‌سازی کند. یعنی مشکلات دولت روحانی را به باد فراموشی بسپارد که بسیاری مطرح می کنند که این یک خیال باطل در جریان اصلاحات است.  این درحالی است که برخی مانند علی صوفی معتقد هستند که آنقدر سطح نارضایتی مردم بالاست که اصلاح طلبان قادر به بازسازی آن نخواهند بود.

بیشتر بخوانید:
اعترافات دبیر کل غیر قانونی حزب اتحاد ملت
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز عزیز
اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که بر اساس قانون اساسی.... بر کسی پوشیده نیست و از اینکه جهان نیوز بخواهد از طریق این رسانه وظیفه خود بداند که شفاف سازی کند کسی خورده نمی گیرد ولی بخواهد کسی را از چشم مردم بیندازد انگاه نتیجه عکس خواهد گرفت...!!
Iran, Islamic Republic of
لازم نیست جهان نیوز کسی رو از چشم مردم بندازه
عملکرد اشخاص باعث میشه که کسی از چشم مردم بیفته....
مردم ایران آگاه تر از گذشته اند و دیگه حنای برخی افراد رنگی نداره
Iran, Islamic Republic of
یعنی واقعا فکر میکنی الان مردم بدبختی هاشون رو مربوط به این دولت میدونن و نمیدونن در دوران اصلاحطلبان چه بلایی سرشون اومد؟
حرف حق
Iran, Islamic Republic of
وقتی کسی با جورج سورس صهیونیست نشست برخواست کنه ! خدا اونو از چشم همه میاندازه . تمام
Iran, Islamic Republic of
جوج سیروس کیه برادر؟
Denmark
جرج سورس صهیونیست پدر انقلاب های رنگی دنیاست.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
نیازی به از چشم انداختن جهان نیوز نیست
شاهین
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان اقتصاد کشور و معیشت مردمو نابود کردند و توسط مردم از صحنه سیاسی کشور حذف شدند.
Iran, Islamic Republic of
...
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
چه حذفی که 24 ساعته دارین ازش حرف میزنین
شاهین
Iran, Islamic Republic of
من چه میدونم بهم گفتن حذف شدن !!!!
شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
هر چی بهت گفتن تو هم باید تکرار کنی برادر شاهین؟
Iran, Islamic Republic of
پس عقل و تفکرت چی شد برادر شاهین؟
داود
Iran, Islamic Republic of
حنای خاتمی دیگر رنگی ندارد در انتخابات امسال از همتی حمایت کرد اما آراء او از تعداد آراء باطله کمتر شد !