يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱ - 3 Jul 2022
 
۲
۵۵
پشت پرده یک ماجرای چریکی؛

همه چیز درباره «وریا غفوری» و کاپیتان به ظاهر مردمی/ اسم رمز اغتشاش در خوزستان چگونه اعلام شد؟ +تصاویر

دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب: 800943
سعیدحجاریان تئورسین اصلاحات جمله معروفی دارد که باید حرف‌های سخت را از زبان سلبریتی‌ها گفت تا هزینه آن کم شود!
همه چیز درباره «وریا غفوری» و کاپیتان به ظاهر مردمی/ اسم رمز اغتشاش در خوزستان چگونه اعلام شد؟ +تصاویر
به گزارش جهان نيوز، ساعت نزدیک به دو بامداد درحالی‌که همه شهر خلوت شده ناگهان یک خودرو «ب ام‌ و» با سرعت زیاد داخل پارکینگ هتل آزادی پیچیده و پس از چند دقیقه کاپیتان باشگاه استقلال به‌دوراز چشم خبرنگاران و اندک مسافران حاضر در لابی هتل به طبقه بیست و هشتم آن می‌رود.

احمد سعادتمند مدیر باشگاه روبه‌روی درب یکی از اتاق‌های vip هتل، وریا غفوری را در آغوش گرفته و هر دو وارد اتاق می‌شوند. در آن جلسه جز مدیر استقلال، چند دلال معروف فوتبالی و یکی از معاونان باشگاه نیز حاضر هستند. سه ساعت بعد (نزدیک به ساعت ۵ صبح) کاپیتان باشگاه استقلال با سعادتمند عکس یادگاری گرفته و کانال تلگرامی باشگاه آن را با کپشن «تمدید قرارداد وریا غفوری با استقلال» منتشر می‌کند. بازیکن استقلال پس از خداحافظی با اعضای حاضر در جلسه بار دیگر به‌دوراز چشم خبرنگاران به‌سرعت هتل مجلل در شمال تهران را ترک می‌کند.

فردای انتشار عکس وریا غفوری با احمد سعادتمند در فضای مجازی، یکی از روزنامه‌های ورزشی در یادداشتی در ستون سرمقاله خود می‌نویسد: «مدیران استقلال امسال سنت‌شکنی کرده و نه در روز روشن که در شب تار با بازیکنان قرارداد امضا می‌کنند و البته به‌جای آنکه در محل باشگاه این کار را انجام دهند، هتلی در بالای شهر را انتخاب کرده‌اند، در اتاق مدیر استقلال در هتل آزادی چه می‌گذرد؟» این روزنامه در ادامه سؤالات خود موضوع مهم‌تری را مطرح کرده و نوشته بود: «آیا پای دلال‌های فوتبال در میان است؛ یا آنکه برخی برای فرار از انتشار متن قراردادهای نجومی، به هتل پناه برده‌اند!»

ماجرای ثبت قرارداد برخی بازیکنان خاص از تیم استقلال تهران در هتلی در شمال شهر تهران آن روزها به یک معمای بزرگ تبدیل‌شده بود؛ اندکی بعد یکی از رسانه‌های ورزشی در اقدامی جالب‌توجه به متن قرارداد بازیکنان باشگاه‌های سرخ و آبی پایتخت دست‌یافته و مشخص شد برخی از آن‌ها نه‌تنها با کمک ایجنت‌های ورزشی قراردادهای عجیب بسته‌اند، بلکه مبلغ تعدادی از آن‌ها نامتعارف بوده و پول‌های نجومی جابه‌جاشده است!
 

یکی از فوتبالیست‌هایی که نامش آن روزها به خاطر قراردادهای عجیب و نجومی بر سر زبان‌ها افتاد، همان بازیکنی بود که نیمه‌شب در هتل آزادی تهران قراردادش ثبت‌شده است. اندکی بعد مشخص شد که همه بازیکنانی که خارج از باشگاه استقلال قراردادشان امضاشده است، پول‌های سنگین و نامتعارفی درخواست کرده‌اند و مدیر استقلال برای کسب محبوبیت و نیز فشار کانال‌های هواداری مجبور به امضای آن شده است.

روایت‌شده است که در جلسه میان سعادتمند و کاپیتان استقلال قرارداد قبلی او با باشگاه پاره شده و در قرارداد جدیدی بین این دو نفر امضا شده است که بر مبنای آن، غفوری در فصل اول ۶ میلیارد (سال ۹۸) و فصل بعدی آن ۸ میلیارد تومان (سال ۹۹) پول دریافت کند، در همان روزها مشخص شد که یکی از بازیکنان خارجی باشگاه پرسپولیس نیز خواهان قراردادی تا سقف ۱۲ میلیارد تومان در سال شده است! ماجرای عجیبی بود درحالی‌که بخش قابل‌توجهی از جامعه در آن سال سقف دریافتی در ماه تا حدود ۳ میلیون تومان داشتند؛ برخی فوتبالیست‌ها با تکیه‌بر ترفند ایجنت‌ها و نیز «فشار مصنوعی رسانه‌های هواداری» رقم‌های سنگینی دریافت کردند.

لحظه امضای قرارداد با کاپیتان استقلال در هتل آزادی

چریک‌ها وارد مستطیل سبز می‌شوند
انتشار قراردادهای جنجالی و نجومی بازیکنان فوتبال با واکنش شدید در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد، یکی از خبرنگاران ورزشی درباره قراردادهای نامتعارف و شبانه بازیکنان فوتبال نوشت: «وریا غفوری سال ۹۷ قراردادی دوساله با امیرحسین فتحی منعقد کرد که آن قرارداد ۲ ساله به مبلغ ۲ میلیارد و دویست میلیون تومان بود و برای این فصل قرارداد این بازیکن به ۲ میلیارد و هفت‌صد میلیون به‌صورت خودکار افزایش پیدا می‌کرد اما در کمال تعجب و بعد از جدایی فتحی، غفوری شبانه به همراه دو بازیکن سابق استقلال که هنوز نقش آن‌ها در نقل و انتقالات این فصل مشخص نشده راهی هتل آزادی شده و قرارداد قبلی را فسخ و قراردادی جدید منعقد کردند!»

 سوژه داغ قراردادهای شبانه باعث شد تا یکی از روزنامه‌های پرتیراژ آن روزها در گزارشی بنویسد که ۴ برابر کردن قرارداد بازیکنی که به‌عنوان کاپیتان از صلاحیت اخلاقی برخوردار نبوده و دائم هواداران را تحریک کرده و برای یک روز دیرکرد در پرداخت تمرین را به اعتصاب می‌کشد چه دلایلی دارد؟

بعدها احمد مددی مدیرعامل وقت باشگاه استقلال اعلام کرد که قراردادهای ثبت‌شده در هتل آزادی برخلاف قانون بوده و تیم حقوقی باشگاه تمامی جزئیات مربوط به آن را به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ارسال کرده است، البته فدراسیون وقت هیچ‌گاه به این ماجرا رسیدگی نکرد!

رسوایی بزرگ در بستن قراردادهای نجومی و سنگین در فوتبال برای کاپیتان استقلال بسیار سنگین بود؛ وریا غفوری ازجمله بازیکنانی است که در سال‌های اخیر سعی کرده است با گرفتن ژست سیاسی و بهره‌برداری از شبکه‌های اجتماعی برای خودش فالوئر دست‌وپا کند. در باشگاه استقلال و میان بازیکنان تیم معروف است که وریا همواره علاقه دارد چریک باشد، این چریک بازی و فرورفتن در نقش «سلبریتی معترض» با داستان فشار برای بستن قراردادهای نجومی تعارض جدی دارد؛ ازاین‌رو کاپیتان استقلال همواره سعی کرده است که با مخالف‌خوانی تا سطح هم‌نوایی با براندازان، موقعیت ازدست‌رفته و شکننده خود را دوباره بازسازی کند.
یکی از نزدیکان به باشگاه استقلال درباره شخصیت فردی و رفتارهای وریا غفوری می‌گوید: یک روز دیدم که وریا با یک گونی لباس به سر تمرین آمد و به بازیکنان تیم گفت که برای بازی فردا زیر پیراهن خودتان این لباس را بپوشید! آن روزها باشگاه استقلال در بدترین شرایط مدیریتی به سر برده و حتی مربی و سرپرست تیم نیز روی بازیکنان اتوریته (اقتدار مدیریتی) لازم را نداشتند، انگار باشگاه روی هوا بود... بازیکنان می‌دانستند که اگر با کاپیتان تیم همراهی نکنند؛ یا باید روی نیمکت تیم قفل شوند؛ یا اینکه با فشار کانال‌ها و فن پیچ‌های هواداری روبرو شوند، برخی حتی نمی‌دانستند که اصلاً معنای جملات نوشته‌شده روی پیراهن چیست! روز بازی همه آن پیراهن را پوشیده و فردای آن بی‌بی‌سی فارسی خبری منتشر کرد که باشگاه استقلال از دختر آبی حمایت کرده است، برخی بازیکنان در جمع‌های خودمانی می‌گفتند که «باند وریا» از ما سوءاستفاده کرده است!

دختر آبی مربوط به ماجرای یک هوادار باشگاه استقلال است که به دلیل اختلال شدید رفتاری و روانی خودکشی کرده است. بعدها مشخص شد که ماجرای «دختر آبی» بخشی از طرح تحریم ورزش ایران بوده است. آن روزها کاپیتان باشگاه استقلال گمان می‌کرد که با موج‌سواری روی یک ماجرای دروغین در زیرمجموعه پروژه کشته سازی سرویس‌های اطلاعاتی غربی در جنگشبکه‌ای می‌تواند اعتبار ازدست‌رفته خود در میان هواداران فوتبال را دوباره بازسازی کند.

در حالی وریا غفوری سعی می‌کرد میان تیفوسی‌ها در جایگاه هشت محبوبیت به دست آورد که وینفرد شفر مربی سابق باشگاه در یک مصاحبه گفته بود که بعد باخت آبی‌ها در دربی پایتخت تنها یک نفر از شکست تیم خوشحال بود! یک خبرنگار با تعجب از پیرمرد آلمانی پرسیده بود؛ چه کسی از باخت استقلال خوشحال است مگر می‌شود کسی از شکست تیم خود ناراحت بشود؛ مربی استقلال اندکی مکث کرده و گفته بود بله یک بازیکن بزرگ که باید برای بقیه الگو باشد. آن شب مدیر رسانه‌ای باشگاه نام آن بازیکن را با چانه‌زنی با چند خبرگزاری از متن مصاحبه مربی استقلال خارج کرد تا جایگاه متزلزل کاپیتان دچار فروپاشی نشود! جالب آنکه بعدها همین موضوع پس از باخت تیم استقلال در فینال جام‌حذفی در مشهد تکرار شده و دیگر مربی استقلال با کاپیتان خود پس از باخت از تراکتورسازی درگیر شد.
اجرای طرح دختر آبی در باشگاه استقلال با هدف تحریم ورزش ایران

تختی کجا، شما کجا آقای غفوری؟
سعید حجاریان تئورسین اصلاحات جمله معروفی دارد که باید حرف‌های سخت را از زبان سلبریتی ها گفت تا هزینه آن کم شود!

این روزها رفتارهای وریا غفوری روزبه‌روز رادیکال‌تر می‌شود، پس از قطعی شدن قهرمانی باشگاه استقلال در لیگ برتر کاپیتان تیم در جمع خبرنگاران حاضرشده و روبه دوربین‌ها می‌گوید: «من واقعاً وقتی می‌بینم اوضاع رو، بغض گلوم رو میگیره، واقعاً ناراحت میشم و کاری از دست آدم بر نمیاد. من نمیدونم واقعاً مسوولین شرمنده نمیشن این موقعیت‌ها رو میبینن؟»

وریا غفوری در ادامه به‌دروغ به مسئله ناآرامی‌های سنگین در استان خوزستان اشاره‌کرده و می‌گوید: «من میدونم الان تو اهواز خیلی درگیری‌ها هست، خیلی مشکلات هست، خیلی‌ها اعتراض کردند، امیدوارم به بهترین شکل جمع بشه و مردم ما بتونن چیزی که لایق اش هستن، به اون شکل زندگی کنند. این حق مردم ایرانه که سعادتمند زندگی کنند.»

این جملات با کد اغتشاش در خوزستان خیلی زود به تیتر اول رسانه‌های فارسی‌زبان ضدانقلاب در خارج و یک روزنامه اصلاح‌طلب بدل می‌شود! در این ماجرا کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال حتی به خود زحمت نداده است که با دعوت از بازیکن استقلال استدلال و نیز ادله او برای ایجاد اغتشاش در شهر اهواز را مورد بررسی قرار دهد!
 


آن‌هایی که وریا غفوری کاپیتان استقلال را خیلی خوب می‌شناسند معتقدند که وریا نه یک مبارز سیاسی که بیشتر فردی با ویژگی‌های اخلاقی خاص است که سعی دارد تنها خود را مطرح کند.

غفوری در ۳۴ سالگی در انتهای دوران فوتبالی خود روزهای سختی را تحمل کرده است؛ او در این فصل تنها ۶ بازی را فیکس (ثابت) بازی کرده و خوب می‌داند که اگر فشار کانال‌های هواداری و حمایت رسانه‌های ضدانقلاب را از دست بدهد؛ در سال آینده به‌صورت طبیعی قرارداد او با باشگاه استقلال تمدید نشده و او موقعیت قراردادهای نجومی و سنگین را از دست خواهد داد؛ ازاین‌رو سعی دارد با گرفتن مواضع آوانگارد و چپ‌گرایانه خودش را به تیم استقلال در سال آینده تحمیل کرده و حداقل تا مرز ۳۷ سالگی با یک قرارداد چند ده‌میلیاردی در باشگاه ماندگار شود.

 گفته می‌شود که یک دلال فوتبالی که پیش از این در ماجرای تحریم ورزش ایران نقش اساسی داشته و مدتی قیل به یک کشور اروپایی متواری شده است، نقش ویژه‌ای در آموزش به برخی بازیکنان داشته و خط مشی سیاسی آنها را تعیین می‌کند. 
 


روایت است که در جمع‌های خصوصی خودش را با جهان‌پهلوان تختی مقایسه کرده و در صفحه خود در شبکه‌های اجتماعی علی دایی را الگوی خود می‌داند!

کاپیتان استقلال البته فراموش کرده است که تختی به خاطر مردمی بودن و حراج کردن تمام دارایی‌های خود زیر پای مردم معروف شد و محبوب ماند. اما وریا غفوری که در یک برج لاکچری در یکی از گران‌قیمت‌ترین محله‌های تهران زندگی می‌کند؛ فردی که هزینه‌های زندگی او (ازجمله باشگاه خصوصی ، پزشک مشاور و تغذیه‌اش) در ماه برابر حقوق چند صد نفر در روز است تا چه حدی می‌تواند الگوی «زیست سیاسی» برای کلوپ‌های هواداری باشد؟ این سوال پاسخ‌هایی دارد که به زودی به آن پاسخ خواهیم داد.

در روزهایی که حتی هوادار باشگاه استقلال برای رفتن به ورزشگاه و دیدن یک بازی فوتبال با مشکلات فراوان روبرو است، برخی فرصت‌طلبان از احساسات پاک آن‌ها سو استفاده کرده تا جیب‌های خود و ایجنت های دلال در فوتبال را پرکنند؛ همه آنچه در زمین فوتبال و حاشیه آن می‌بینید، نزدیک به واقعیت نیست!

بیشتر بخوانید:
عکس/ قبح شکنی خانوادگی وریا غفوری
ضدانقلاب و اصلاح‌طلبان دست به دامان فوتبالیست‌ها شدند!
توئیت «وریا» را باور کنیم یا عکس‌های خانه‌اش را؟ +تصاویر
چه کسی به «وریا» حد و حدوش را یادآوری خواهد کرد؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
طبق این گزارش هدف دار کار میکنه . و باید جوابگو باشه
عادل
Iran, Islamic Republic of
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
Iran, Islamic Republic of
به عنوان یه استقلالی دو اتیشه ازش اعلام برائت میکنم
گفتنی است از اولهم ازش بدم میومد
وقتی فرهاد اخراجش کرد عشق کردم ولی حیف که دوباره برگشت

همین مطلب نشون میده که پول هاشونم از جنس یامفته
Iran, Islamic Republic of
.....
United States
فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال زیر نظر دولت جمهوری اسلامی کار می‌کند و بودجه ی آن هم توسط دولت تامین می‌شود و تمام پولهای این سلبریتی های ورزشی را دولت پرداخت می‌کند... حالا مرتب بگویید چرا اینها اینقدر زیاد درآمد دارند؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
من هم با این کامنت موافقم بعنوان یه استقلالی راضی نیستم از پول ما مردم به این بازیکنان بدن
.
Iran, Islamic Republic of
چرا نهاد های امنیتی کشور در این زمینه ورود نمیکنند؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
اول برو ببین این راست یا نه بعد بیا سوال بپرس
Iran, Islamic Republic of
چرا راست نباشه زندگیشو نگاه کن بعد حرف از مردم بزنن
استقلال همیشه قهرمان
Iran, Islamic Republic of
تلاش کردن به شما ها چه،شما هم زحمت بکش پولدار شو
Iran, Islamic Republic of
خوب اقای محترم ورود اونا باید یه دلیلی داشته باشد این دلیلش چیه؟!
Iran, Islamic Republic of
خوب اقای محترم ورود اونا باید یه دلیلی داشته باشد این دلیلش چیه؟!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
حالا یک چیزی گفته زیاد گنده اش نکنید
Iran, Islamic Republic of
ساده نبین برادر
Iran, Islamic Republic of
نه بابا گندش نمی کنیم اما قبول کنید که تو زمین هم نقش زیادی نداره . عمر فوتبالیش زیاد نیست
شاهین
Iran, Islamic Republic of
از قیاسش خنده آمد خلق را !
جهان پهلوان تختی کجا و وریا غفوری کجا ؟!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
خیلی وقت‌ها چهره نشان دهنده درونه!!
سید
Iran, Islamic Republic of
.
با این پولی که جنابعالی در اون مقطع گرفتی 65 دستگاه پژو 206 می شد بخری یعنی به پول امروز بیش از 19 میلیارد تومان
اونوقت تو حرف از بدبختی مردم می زنی
من بیش از 27 سال کار کردم و تقریبا یا مسئول بودم یا مدیر
تنها دارایی من یک آپارتمان 123 متری است اونوقت آقای حامی فقرا برای یک فصل چنین پولی گرفتی
جناب وریا لطف کن و ساکت باش
Iran, Islamic Republic of
همه فوتبالیستها پولهای سنگین میگیرند نه فقط وریا غفوری
فقط چرا به این بابا گیر دادند???
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
به اندازه جمعیت اصولگرا طرفدار داره!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
یه اصلاحطلب و مصرف کننده ارز 4200 هستید؟!
پاسخ مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
به اندازه 2 هزار نفر هم طرفدار نداره.
Iran, Islamic Republic of
نه بابا اینقدر هم خوشبین نباش همین کارها کردین که طرف تو پول داره غلت میزنه اونوقت شما برای این حرفاش از حال میرین!!
Iran, Islamic Republic of
نه بابا اینقدر هم خوشبین نباش همین کارها کردین که طرف تو پول داره غلت میزنه.
Iran, Islamic Republic of
من کاری به این شخص ندارم چرا باید یک مدیرعامل اینقدر قدرت داشته باشد که هر چه خواست قرارداد ببندد . اگر طرفدار دارد لطفا این پول را از طرفداران بگیرید نه از مردم ...
بامسری
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
با تختی قابل مقایسه نیست ..
Iran, Islamic Republic of
....
حمیدی
Iran, Islamic Republic of
اینها که میلیارد میلیارد پول بیت المال را با قراردادهایشان می گیرند حق ندارند از مردم حرف بزنند
Iran, Islamic Republic of
ضمنا مالیات هم نمیدن.
Iran, Islamic Republic of
.استقلال همیشه قهرمان و قهرمان پرور است....!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
وریا در قلب مردم جای دارد!!!!!!!!!
مهدی
India
اشتباهی مثبت زدم.
هزار بار منفی به کسی که درکی از مشکلات مردم نداره و با حرفهایش آب به آسیاب دشمنِ مردم میریزه.
مردم
Iran, Islamic Republic of
تقصیر شما هم هست . وقتی یه خبر با کلی عکس میزنی از این آدم ، الکی گنده اش میکنی .
Bardia
Iran, Islamic Republic of
نهادهای امنیتی.
اکبر
Iran, Islamic Republic of
......
.
Iran, Islamic Republic of

.....
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
....
رضا
Russian Federation
دست از این کارهاتون نمیخواهید بردارید؟ .
Iran, Islamic Republic of
از چی دست برداریم از اینکه می بینیم طرف میلیاردی میگیره و ما باید جون بکنیم خوب ناراحت هستیم ..
Iran, Islamic Republic of
از چی دست برداریم.
Iran, Islamic Republic of
چون طرف با زحمت و تلاشش پولدار شده حرف حق بزنه حرفش غلطه
Iran, Islamic Republic of
وریا غفوری را ول کنید اون در این حد نیست که اینقدر وقت بهش بدید!
Iran, Islamic Republic of
با احترام به طرفداران استقلال و پرسپولیس ، فوتبال ما با لیگ اسپانیا بسیار متفاوته ، اما کدام جذاب تر و هیجانی تر بازی می کنند . امثال غفوری ها با توجه به پول کلانی که می گیرند چقدر جذاب و هیجانی بازی می کنند و چه کیفیتی دارند. فوتبال باید هیجان و جذاب باشه .اما ...... در نظر بگیرید، آیا کیفیت بازی مسی یا رونالدو هیجان و جذابیه یا باشگاهای ما که با پول دولت تامین میشه. اگر امثال غفوری ها خیلی توانمند هستند به کیفیت فوتبال و جذابیتش فکر کنند.
متین
Denmark
خیلی مواقع اشتباهات نه سر عمد یا شهرت طلبی بلکه فقط یه اشتباه بدون قصد و غرضه
متین
Denmark
بنظرم در بعضی قضاوت ها خیلی تند رفتید ...!!
Iran, Islamic Republic of
خوب امثال اینفرد را خودتون رشد می دهید.
Iran, Islamic Republic of
تا قبلش در مورد پولهای میلیاردی که از بیت المال مسلمین در فوتبال تباه میشه نگران‌نبودین حالا یادتون افتادj
Iran, Islamic Republic of
انتقاد و گفتن نقاط ضعف اشکالی ندارد.
Farhad
Iran, Islamic Republic of
.آقای حجاریان اول ساده زیستی خودتونو به مردم نشون بدین بعد بیاین دیگران رو قضاوت کنین.
Iran, Islamic Republic of
چرا اصلاح طلب ها با اینا تو یه خط می افتن چه منافعی دارن؟!!
Iran, Islamic Republic of
وریا رو اصلا از استقلال حذف کنید مگه تغییریدر تیم رخ میده بابا حاشیه اش زیاده
Iran, Islamic Republic of
فساد در ورزش ..سینما ...