جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 20 May 2022
 
۴
۲۱
در حاشیه اصلاح ساز و کارهای پرداخت یارانه؛

درباره عزم دولت برای چشاندن مزه شیرین عدالت به مردم/ قبل از هر کاری این ۱۳ نکته را بخوانید

دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۷
کد مطلب: 799483
سران قوا باید توجه داشته باشند که برخی اطرافیان آنها با مشاوره ها و یا رفتارهای غلط، موجب اختلاف میان قوا نشوند و در جایی که بیش از پیش نیاز به هماهنگی وجود دارد، دولت به تنهایی وارد گود نشود.
درباره عزم دولت برای چشاندن مزه شیرین عدالت/ قبل از هر کاری این ۱۳ نکته را بخوانید
گروه سیاسی جهان نيوز: این روزها شاهد هستیم که اصلاح ساز و کارهای مربوط به پرداخت یارانه با هدف مقابله با فساد و رسیدن یارانه به مصرف کننده نهایی که همان مردم هستند، در دستور کار دولت قرار گرفته است.

رئیس جمهور نیز در نشست هم‌اندیشی با جمعی از اصناف و اتحادیه‌ها بیان داشت: «هدف دولت این است که با کمک اصناف و اتحادیه‌ها، کاری کند تا مردم مزه شیرین عدالت را در پرداخت یارانه‌ها بچشند».
 
اما قبل از هر اقدامی در این راستا باید به چند نکته مهم توجه داشت:
 
یک: چشاندن طعم عدالت به مردم، هدفی متعالی است اما اگر ساز و کارها و ضوابط اجرایی و نظارتی آن دارای نقص باشد، چه بسا مردم را سردرگم کند و در عوض، عوارض و اثرات مخرب به جای گذارد. انتظار می رود که دولت برای مرحله به مرحله اجرای این اقدامات، برنامه مشخص و ضوابط قابل اعتماد داشته باشد.
 
دو: تجربه نشان داده که مردم خاطره خوبی از اقدامات شوک آور ندارند. اتفاقات آبان ماه 98 و ماجرای تغییر یکباره نرخ بنزین و برگشتن کارت سوخت که به صورت شلخته از سوی دولت وقت انجام شد، مثالی تلخ از این اقدامات شوک آور است. انتظار می رود که دولت سیزدهم برای هر یک از اقدامات اساسی خود، علاوه بر بسته اجرایی منسجم، پیوست رسانه ای نیز داشته باشد.

سه: در مواقع حساس، روایت اول، بسیار نقش اساسی و تعیین کننده دارد. حال در نظر بگیریم که در قضایای آرد یا هر چیز دیگر، شبکه های معاند و فضای مجازی یله و رها نقش مخبر واقعی به خود بگیرند و با تحلیل های سطحی، خون مردم را به جوش آورند و با اعصاب آنها بازی کنند؛ در آن صورت ممکن است روایت های دیگر به درستی شنیده نشود و مردم به دنبال اخبار تکمیلی و صحیح نروند و یا حتی اخبار دیگر را باور نکنند. بنابراین دولت همیشه باید سعی کند که در این شرایط، تا جایی که ممکن است زمینه را برای پذیرش اخبار و گمانه زنی های مخرب فراهم نکند و خود، دست برتر را در خبررسانی و اقناع افکار عمومی به دست گیرد تا موج های کاذب در جامعه به راه نیفتد.
 
چهار: ممکن است دولت بهترین اقدام اقتصادی و معیشتی را انجام دهد و کاملاً هم منطقی و کارشناسی شده باشد، اما چنین چیزی به تنهایی برای یک حکومت و دولت برای اجرای برنامه هایش کافی نیست. مردم باید در مورد هر طرح و اقدامی اقناع شوند و احساس کنند که مسئولین، آنها را محرم خود می دانند.
 
پنج: مردم نسبت به اقدامات اساسی در حوزه اقتصادی و معیشتی، حساسیت خاصی نشان می دهند. به همین دلیل، هنگامی که دولت تصمیم به جراحی های اقتصادی و معیشتی دارد، تا حد امکان، رئیس جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور، در فواصل نزدیک به هم و از طریق رسانه ملی با مردم گفتگو کند، به آنها اطلاعات و اطمینان خاطر دهد.
 
شش: متأسفانه اقدامات مخرب و وعده های سردرگم دولت قبل موجب شده است که مردم نسبت به دولت، فارغ از اینکه رئیس و اعضای آن چه کسی یا کسانی هستند، اعتماد نداشته باشند؛ هرچند که در 9 ماه گذشته اعتماد از دست رفته به دولت در حال ترمیم است. بنابراین دولت سیزدهم باید توجه کند که هم باید زمین های مین گذاری شده و مخروبه دولت قبل را اصلاح کند و هم اعتماد مردم را به دولت جلب کند و تا حد اطمینان بالا ببرد.
 
هفت: یکی از اقداماتی که مردم را آرام خواهد کرد، ارائه آمارهای دقیق و موثق و انتشار گسترده آن در قالب های مختلف است. اگر مردم با آمار و ارقام سر و کار داشته باشند، احیاناً به ذهنشان خطور نمی کند که هیچ تغییری حاصل نشده و یا حاصل نمی شود.
 
هشت: بسیار مهم است که گره ها و اختلافات میان قوا در جلسات سران قوا حل شود تا این جلسات حالت نمایشی به خود نگیرد. از همین رو هماهنگی های لازم برای اجرای صحیح نظام پرداخت یارانه باید با هماهنگی سایر قوا باشد و اینگونه نیست که فقط دولت همه بار را به دوش بکشد.
 
نه:
سران قوا باید توجه داشته باشند که برخی اطرافیان آنها با مشاوره ها و یا رفتارهای غلط، موجب اختلاف میان قوا نشوند و در جایی که بیش از پیش نیاز به هماهنگی وجود دارد، دولت به تنهایی وارد گود نشود.
 
ده: در شرایطی مانند شرایط فعلی که قرار است ساز و کار پرداخت یارانه ها اصلاح شود و مردم دغدغه و نگرانی دارند، لازم است که صدای واحدی از سوی دولت شنیده شود و یک نفر مسئول اظهار نظر و مرجع این نوع اخبار در دولت باشد. اگر نظرات و برداشت های هرکدام از وزراء و مسئولین دولتی در سطح جامعه منتشر شود، ممکن است تناقضاتی به وجود آید؛ آنگاه است که حل این تناقضات خود به معضل تبدیل خواهد شد و از همه مهمتر، مردم سردرگم می شوند و به تبع آن شاهد قضاوت ها و اقدامات ناصواب در سطح جامعه خواهیم بود.
 
یازده:
اگر گفته می شود که قرار است در عوض برداشته شدن یارانه آرد یا هر چیز دیگر، پول یا معادل آن به حساب مردم واریز شود، چنین چیزی باید قبل از ابلاغ و اجرای طرح صورت گیرد. مردم باید این تغییر را کاملاً حس کنند و مابه ازای واقعی آن را در زندگی خود مشاهده کنند.
 
دوازده: متأسفانه بعضاً معاندین و یا افراد مغرض، در فضای مجازی یله و رها اینگونه به مردم وانمود می کنند که با برگشتن کوپن یا کالابرگ و ... در حال عقبگرد هستیم. دولت باید مردم را به این درک برساند که هر اقدامی که انجام می شود، به هر شکل و صورتی که باشد، عین پیشرفت و عدالت و در جهت مبارزه با فساد به وجود آمده در سال های گذشته است.
 
سیزده: مردم در این چند ماه که از روی کار آمدن دولت سیزدهم می گذرد، تلاش های شبانه روزی، کارهای بزرگ، مردمی بودن و صداقت رئیس جمهور را به وضوح مشاهده کرده اند. از همین رو انتظار می رود که رئیس جمهور محترم بدنه دولت را از وجود بانیان وضع موجود پاکسازی کند. زیرا این افراد می توانند در کار دولت مردمی خلل ایجاد کنند و موجب بدنام شدن آن شوند. مخصوصاً که در این روزها دولت مشغول انجام یکی از مهمترین اقدامات اقتصادی و معیشتی پس از انقلاب است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ناصح
Iran, Islamic Republic of
با سلام ضمن تایید نکات بالا این مطلب را هم اضافه کنیم که شفاف سازی دریافت ها چه در دولت و مجلس عادلانه نیست

اینکه حقوق کارکنان ده درصد افزایش داشته باشد در حالیکه اساتید دانشگاه براساس قانون باید 20 درصد با کارکنان تفاوت مند در حال حاضر به 200 درصد رسیدهکارمندان شرکت نفت برق و گاز ...تا 35 میلیون دریافتی دارند کارکنان دانشگاه بنده با 19 سال سابقه 10 میلیون د حکم با کسر مالیات و بازنشستگی ... به زیر 8 میلیون می رسددولت پایین ترین دریافتی را 60 درصد افزایش داده شده 5 میلیون و 600 براساس آن 21/5 برابر نمایندگان دریافت شان را تعیین می کنند مابقی حقوق ها 10 درصد افزایش داشته این خطر اعتراض را باید در نظر گرفت
Iran, Islamic Republic of
با افزایش ده درصد حقوق می خواهد فقر را بخشکاند یا با افزایش های قیمت بالای صد درصد اجناس و یا با تیم ناتوان امار ساز یا با علم غیب یا با مدیریت کوپنی کمونیستی پوتین
میلاد
Iran, Islamic Republic of
افزایش بی رویه حقوق ها باعث افزایش نقدینگی و تداوم تورم می شود.
میعاد
Iran, Islamic Republic of
حداقل به اندازه افزایش تورم باید حقوقا اضافه بشه
Iran, Islamic Republic of
خیلی خوب بود و جامع
افرین جهان
مخصوصا همون تیکه مشاوران
ولی
Iran, Islamic Republic of
فقط کوپن می تواند هم ارزش پول را حفظ کند و هم تورم ایجاد نکند کوپن الکتریکی
Iran, Islamic Republic of
جناب ولی
پس کشورهای دیگر کهارزش پول ملی انها با ارزش است بخاطر توزیع کوپن می باشد .؟
Iran, Islamic Republic of
درسته،
چون متاسفانه ملت ایران 40سال هست که درگیر جنگ اقتصادی و سیاسی و تحریم است و کوپن ابزاری است که در زمان جنگ کارایی خوبی دارد
معرفت
United States
گرفتاری مردم از زمانی شروع شد که دولت‌ها آنان را فرقه فرقه کردند وبا نام دهک از حقوق ملی عده ای را کنار گذاشتند به این بهانه که عدالت برقرار کنند . غافلند از اینکه مجریان عدالت اکثرا از دهک های بالای جامعه هستند .وبه این اجرا اکراه دارند .در هر جامعه ای اگر فردی دزد هم باشد دلیل این نیست که از سرمایه خدادادی سرزمینش منتفع نباشد .هر چیز جایگاه خودش را دارد .
علی
Iran, Islamic Republic of
این دولت که تا حالا کام مارو حسابی تلخ کرده
مجید
Iran, Islamic Republic of
الحمدلله هیچ مشکلی خاصی وجود ندارد و اوضاع روبراه است.
بی عدالتی آشکار
United Kingdom
طبق مصوبه مجلس و دولت در سال ۱۴۰۱ افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارکنان دولت با نوع قرارداد روزمزد دائم انجام میشه از طرفی حقوق بقیه کارکنان دولت فقط ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. این اختلاف افزایش حقوق بی عدالتی محض است.!!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
به نظر میاید ما هر 10 سال یک بار هدفمندی یارانه داشته باشیم
Iran, Islamic Republic of
استاد این کارها ، فقط دکتر احمدی نژاد است و ملت هم با برنامه های او همراهی می کند ولا غیر.
امیرعلی
Iran, Islamic Republic of
در دولت قبل که ارزش پول ملی به یک دهم تقلیل یافت باید یارانه ها 10 برابر می شد اما متاسفانه نشد و سفره های مردم کوچک شد.
Iran, Islamic Republic of
شش کلاس
جانباز
Iran, Islamic Republic of
اين 13 مورد توصيه هاي بجايي است ! ولي از بعد از جنگ تاكنون شما گوش شنوايي در نظر داريد ؟
گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله تو
آنچه البته بجايي نرسد فرياد است !
Iran, Islamic Republic of
....
حسین
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه دلیل بد عمل کردن مسئولین استفاده از مدیران دوران قبل یا همان مسببان فاجعه دولت قبل است . تا زمانی که این مسئولین عوض نشوند و فکر نو و جدید وارد این عرصه نشود این مشکلات وجود دارد.
حسن
Iran, Islamic Republic of
چرا از مدیران قبل استفاده میکنند؟ مشکل کجاست عزیز دل برادر
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
سلام کدام عدالت افزایش حقوق کارمندی ده بقیه 57 میزان گرون کردن خدمات حداقل 25 درصد فقط افزایش حقوق کارمند تورم میاره الحمدلله از همه چی محروم نه بیمه نه پشتوانه اداره کار نه سهام عدالت ونه هیچگونه یارانه ای ...