دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - 3 Oct 2022
 
۴
۱
تحقیق مختصر در فرمایشات چندسال اخیر رهبری؛

قابل توجه نخبگان و مسئولین/ دو کلید واژه مهم و پرتکرار که رهبرانقلاب به بیان آنها اصرار دارند

پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۷
کد مطلب: 789820
گاهی اوقات شاهد بیان موضوعاتی از سوی معظم له هستیم که اختصاص به یک مناسبت یا جمع مشخصی ندارد؛ بلکه به بهانه های مختلف و مناسبت های گوناگون، گریزی به آن موضوعات می زنند.
قابل توجه نخبگان و مسئولین/ دو کلید واژه مهم و پرتکرار که رهبرانقلاب به بیان آنها اصرار دارند
گروه سیاسی جهان نيوز، رضا صفری: مراجعه به بیانات و سخنرانی های رهبر معظم انقلاب نشان می دهد که ایشان همیشه با در نظر گرفتن مناسبت ها یا با توجه به جمعی که برای آنها سخنرانی می کنند، توصیه ها و نکاتی را مطرح می کنند؛ اما در این میان، گاهی اوقات شاهد بیان موضوعاتی از سوی معظم له هستیم که اختصاص به یک مناسبت یا جمع مشخصی ندارد؛ بلکه به بهانه های مختلف و مناسبت های گوناگون، گریزی به آن موضوعات می زنند. در حقیقت، بیان این نوع موضوعات به این دلیل است که آن موضوع، اهمیت بسیار زیادی دارد و به نوعی برای وضعیت حال یا آینده کشور بسیار مهم است.
 
یکی از این موضوعات مهم که بسیار در بیانات چند سال اخیر ایشان برجسته است، موضوع فتنه 88 است. معظم له در همان سال 88 با درایت و تیزبینی، بارها به میدان آمدند و در دیدارهای متعدد با مردم و مسئولین، هم به نوعی صحنه رامدیریت می کردند و هم با تحلیل ها و روشنگری های خود، موجب می شدند تا مردم در آن فتنه دچار سردرگمی نشوند. نتیجه آن روشنگری ها و مدیریت ها نیز در 9 دی همان سال تبلور پیدا کرد.

اما نکته مهم اینجاست که ایشان بعد از سال 88 نیز دست از این اتفاق برنداشته اند و در سال های گذشته و در دیدارهای مختلف، بارها به آن فتنه اشاره کرده اند. بعید هم نیست که در آینده، باز هم به آن اشاره کنند.

با وجود اینکه هم در دیماه سال 96 و هم در آبان ماه سال 98، کشور درگیر فتنه داخلی و خارجی بود و در هر دو فتنه نیز کشته هایی داشتیم، اما با نگاه به رویکرد رهبر انقلاب به این فتنه ها، کاملاً معلوم است که از نظر ایشان، فتنه 88 قابل مقایسه با دو فتنه مذکور نیست؛ اساساً بنای معظم له بر این نبوده که این دو فتنه را بزرگ نشان دهد. این یعنی اینکه فتنه 88 یک فتنه خطرناک، پیچیده و بزرگی بوده که نباید هیچگاه فراموش شود.
 
 موضوع دیگری که در سال های اخیر نقش ویژه و برجسته ای در بیانات معظم رهبری پیدا کرده و پای ثابت بسیاری از سخنرانی های ایشان بوده، موضوع مهم فضای مجازی است. نگاه ایشان به مقوله فضای مجازی را می توان در دو ساحت خلاصه کرد: 1- حوزه حکمرانی و مدیریت فضای مجازی 2- حوزه کاربری فضای مجازی؛

هر چند که ایشان برای حوزه کاربری و تولید محتوا اهمیت ویژه ای قائل اند اما مواضع ایشان نشان می دهد که آنچه که برای معظم له مقدم است، حوزه حکمرانی و مدیریت فضای مجازی است.

ورود مقام معظم رهبری به موضوع فضای مجازی تا اندازه ای دقیق و به روز است که بدون هر گونه تعصب باید اذعان کرد که ایشان به عنوان یک کارشناس خبره این فضا محسوب می شوند. اما تأسف اینجاست که با وجود این همه تأکید، تکرار و مطالبه گری از سوی معظم له، هنوز بسیاری از مردم عادی و خواص، فرسنگ ها با ایشان فاصله دارند.

در مورد فضای مجازی و دنیای رسانه نیز با توجه به رویکردی که از مقام معظم رهبری سراغ داریم، قطعاً در سخنرانی ها و دیدارهای آینده نیز ایشان به این مقوله مهم و حیاتی اشاره خواهند کرد؛ امیدواریم که نخبگان و مسئولین نیز آن گونه که شایسته و مورد انتظار است، به این مسأله مهم ورود پیدا کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
فتنه گران 88 قسر در رفتند و حالا طلبكار شده اند در حاليكه و خانواده هاي شهدا و مصدومين و متضررين فتنه و مردم منتظر محاكمه علني سران فتنه 88 هستند كه كشور را به دشمن به ثمن بخس فروختند .