پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ - 7 Jul 2022
 
۳
۲۶
فقط نگاه به آمریکا؛ بدون شرط و تضمین!

موج سنگ اندازی در آستانه سفر مهم رئیسی به مسکو/ اصلاح طلبان چه چیز را هدف قرار داده اند؟

سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: 788205
این نوع نگاه سیاسی یا از سر ساده لوحی است یا از سر سیاست صرف تمایل به کشور خاصی وگرنه در دنیای سیاست نه اعتماد صرف به کشوری وجود دارند و نه اینکه یک کشور پازل‌های حوزه بین الملل خود را آنچنان می‌چیند که نیازمند یک کشور خاص باشد.
موج سنگ اندازی در آستانه سفر مهم رئیسی به مسکو/ اصلاح طلبان چه چیز را هدف قرار داده اند؟
گروه سیاسی جهان نيوز: با روی کار آمدن دولت سیزدهم هر کنش و فعالیت این دولت خصوصا رئیس  جمهور با واکنش منفی و خبری و رسانه‌ای جناح خاصی روبرو می شود. جالب اینجاست که همه این کنش ها برنامه ریزی شده و با هدف تخریب دولت از ابتدای فعالیت خود شروع شده است و حالا با بهانه گیری‌های واهی مختلف در حال انجام است. برخی از این خرده گیری‌های جناحی  آنقدر از درون دچار خلل استدلالی و واقعیتی است که گویی تنها این جناح سیاسی فرمان تخریب یافته و با انجام هر عملی از سوی دولتی که در حوزه‌های مختلف فعال و پویاست این جماعت سیاسی نیز به کار خود یعنی تخریب سیاسی مشغول می شوند.

این روزها نیز سفر احتمالی رئیس جمهور به مسکو که با توجه به مذاکرات وین و اتفاقات منطقه غرب آسیا و افغانستان بسیار مهم و اساسی است، آماج حملات این جریان سیاسی قرار گرفته است. این موارد البته نشان دهنده یک نوع سیاست یکجانبه گرایی از سوی جریانی است که چندین و چند سال با نگاه به غرب مشکلات مضاعفی را به کشور تحمیل کرد. البته این افراد هنوز هم با تمامی مشکلاتی که کشور از زمان دولتداری آنان بوجود آمده و تشدید شده نه تنها از اقدامات و راهبرد غلط خود پشیمان نیستند بلکه در این راستا بیشتر بر اعمال اشتباه خود پافشاری می‌کنند و بر همه جانبه گرایی دولت خصوصا در سیاست خارجی خرده می گیرند.

در همین راستا، در چند مرحله اصلاح طلبان سعی کرده اند که موضوع سفر رئیس جمهوربه مسکو را تحت شعاع قرار دهند. از زمانی که موضوع سفر «سید ابراهیم رئیسی» به روسیه و دیدار با رئیس جمهور این کشور مشخص شده است، تا جایی این موارد پیش رفته است که نقشی برای روسیه در ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی درست کرده‌اند.

در همین رابطه، «فیاض زاهد»، فعال سیاسی اصلاح طلب و از عناصر این جریان که به اظهارات شاذ معروف شده است، با انتشار یادداشتی خطاب به آیت الله رئیسی در آستانه سفر به مسکو، سعی کرده برای سفر مهم رئیس جمهور به ظن خود حاشیه سازی کند و دست اندازی در این میان درست کند.

وی با این شبهه افکنی که مگر می شود مسئله ترور سردار سلیمانی از طرف روسیه هماهنگ نشده باشد و روسیه از هدف شوم آمریکا با خبر نباشد، ادعا می کند: «من نسبت به شيوه ترور اين قهرمان ملي ترديدهايي داشته‌ام. به راستي آيا شما باور مي‌كنيد كه امريكا بدون هماهنگي با سرويس روسيه و موساد و ام‌اي‌سيكس دست به اين جنايت زده باشد؟»

اینچنین زهر ریختن‌ها در آستانه یک سفر قطعا با هدف تخریب دستاوردهای یک سفر خارجی همراه است. آنچه از نظریات و باورهای صرف لیبرالی جریان اصلاحات در دسترس است که به مدد تجربه می توان حدود و شدت آنرا سنجید، با هر نزدیکی ایران به کشورهایی مانند چین و روسیه رگ غیرت لیبرالی این افراد بلند می شود و سعی می کنند به هر وجهی که هست ایران را از نزدیک شدن به این کشورها که در حوزه جهانی دارای قدرت و نفوذ خاصی هستند حذر دارد. این درحالی است که حتی این روند و رفتار برای کشورهای منطقه و همسایه غیر از اروپا و آمریکا نیز تکرار می شود. بدین معنی که تنها جریان اصلاحات سیاست خارجی را درخور اهمیت می داند که با آمریکا و اروپا مراوده داشته یا اینکه بر مدار سیاست کلی نظام استبداد بچرخد. در غیر این صورت حتی ارتباط با همسایگان ایران نیز از سوی اصلاح طلبان منفی تلقی می‌شود.

نگاهی به 8 سال دولت روحانی که ارتباطات ایران با همسایگان و کشورهای مختلف جهان چندان برقرار نبود تا چیدن همه تخم مرغ‌ها در سبد برجام به مثابه ارتباط با اروپا و آمریکا همین موضوع را به خوبی نشان می‌دهد. از سوی دیگر در چند ماه اخیر پیوستن ایران به پیمان شانگهای و همچنین کمک های کشورهایی مانند چین برای واردات واکسن به کشورمان که در دولت سیزدهم به وقوع پیوست نشان دهنده‌ همین سیاست توقف وسیاست پیشرفت است. قطعا سفر رئیس جمهور به روسیه در زمانی که مذاکرات وین در حال انجام است، دارای مواهب، کارکردها و نتایج خاصی خواهد بود.

اما اینکه به طور یکجانبه از منظر منفی به این سفر نگریسته شود نه تنها رویکرد درستی نیست بلکه همان وجهه تخریبی آن را نمایان می‌سازد. این در حالی است که همین افراد در دولت گذشته هر نوع سیاست منفی دولت روحانی را نیز با بازتاب‌های مثبت به جامعه القاسازی می‌کردند اما حالا هر نوع سیاست مثبت دولت رئیسی را با سیاست سیاه و منفی گرایانه به جامعه بازتاب می‌دهد.

در همین رابطه روزنامه اصلاح طلب جمهوری اسلامی در مطلبی نوشت: «سوابق روسیه و بعدها شوروی و بعد از فروپاشی شوروی باز هم روسیه کنونی در رفتار با ایران، ایجاب می‌کند همواره با چشم‌ها و گوش‌های باز و تیز نگران دخالت‌ها و طمع‌ورزی‌های مقامات روسی باشیم.»

در هفته های اخیر جریان اصلاح طلب بارها هشدار داده اند که ایران نباید به روسیه اعتماد کند. همین طیف همزمان مدعی شده اند که ایران مستقیم با آمریکا مذاکره کرده و از گرفتن تضمین هم امتناع کرده و از خواسته خود مبنی بر لغو تمامی تحریم ها نیز عقب نشینی کند.

این نوع نگاه سیاسی یا از سر ساده لوحی است یا از سر سیاست صرف تمایل به کشور خاصی وگرنه در دنیای سیاست نه اعتماد صرف به کشوری وجود دارند و نه اینکه یک کشور باید پازل‌های حوزه بین الملل خود را آنچنان بچیند که نیازمند یک کشور خاص باشد، بلکه رندی سیاسی در حوزه بین الملل ایجاب می‌کند که دیپلمات‌ها آنچنان هوشیارانه منافع ملی را هدف قرار دهند که ضمن تامین منافع خللی به ارتباط با دیگر کشورها ایجاد نشود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


56
Iran, Islamic Republic of
. اینکه با امریکا مذاکره، تعامل و حتی سازش حقیرانه کنیم درحالیکه مطمئنیم نقش مستقیم و عاملیت در ترور ناجوانمردانه سردار شهیدمان را داشته؛ ولی با روسیه به ظن اینکه از ترور مطلع بوده قطع رابطه کنیم! یعنی چه؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
روسیه و چین حتی یکبار از حق وتو خود به نفع ایران استفاده نکرده اند ولی آمریکا بارها از حق وتو خود به نفع کشورهای هم پیمانش استفاده کرده است
Iran, Islamic Republic of
ما چشم امید به روسیه چین یا آمریکای جنوبی نداریم فقط از ظرفیت آنها برای اهداف خود استفاده می کنیم. اگر این ظرفیت در اروپا هم باشد قطعا باید استفاده کنیم
Iran, Islamic Republic of
اره تو راست میگی فقط آمریکا نایسه 😀
Iran, Islamic Republic of
.....
ولی
Iran, Islamic Republic of
نه شرقی نه غربی شعار انقلاب بوده و بر سردروزارت خارجه نصب است هیچ کشوری دنبال منافع ما نیست حتی عراق و سوریه چه برسد به روسیه ما بایدبا همه کشورها تعامل داشته باشیم اما دنبال منافع ملی خود باشیم .
هاشمی :به آقای ولی
Iran, Islamic Republic of
نه شرقی نه غربی یعنی نه شوروی نه آمریکا
شوروی که از هم پاشید روسیه فعلی دیگه اون شوروی سابق با اون یال و کوپال نیست
نمی دونم چرا شما میگید نه شرقی نه غربی ولی اینقدر سنگ آمریکا رو به سینه می زنید
ولی
Iran, Islamic Republic of
نه شرقی نه غربی یعنی حکومت علوی که به شرق و غرب وابسته نباشد .
هاشمی
Romania
یعنی فکر می کنی الان جمهوری اسلامی به شرق وابسته شده ؟ !!!
هرگز چنین نیست
Iran, Islamic Republic of
اولا این بنده خدا ولی حرف بدی نزده که بهش برچسب تمایل به غرب و آمریکا میزنی. خواستی همینطوری یه حرفی زده باشی.
محمد علی
Iran, Islamic Republic of
.
خداوند بر توفیقات ریاست محترم جمهوری بیافزاید و در برابر همه ی سنگ اندازیهای آمریکائی های داخلی ،حمایتشان بفرماید .
United States
گور پدر آمریکا ولی واقعا شماها نمیبینید چطور نیروی انسانی و تجهیزات ما طی این چند سال مورد هجوم گاه و بیگاه جنگنده های اسراییل قرار گرفتند آن هم بیخ گوش اس۳۰۰ و اس۴۰۰ روس ها؟!...
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز با اخبار و تحلیل های مذاکره قهری مگه ؟؟ خبری نیست ازت

ای آنکه مذاکره شعارت ........
United Kingdom
۱_روسیه ، روسیه گذشته نیست تا چماقی بر سر روابط شود ۲_رابطه جدی با روسیه برای غرب خیلی گران تمام خواهد شد ،مهمترین برنامه غربگرایان در ۸ سال گذشته کات کردن رابطه بوده و هست ،این روزها شاهد تحرکات هستید ۳_ تحرکات در قزاقستان باکو ارمنستان نشان از نگرانی غرب ۴_ایجاد رابطه جدی ، برای ایران بسیار مشکل ۵_ فقط فقط فقط رهبری عزیز می‌توانند این مشکل را به شکل خاص رفع کنند،بهترین فرصت طلایی است ،،حتی رفع تحریمها در بدست آوردن این فرصت طلاییست
Iran, Islamic Republic of
توبه گرگ مرگه
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
نه آمریکای جنایتکار و نه روسیه مکار ....که حداقل بیست سال است که به دنبال چاپیدن ثروت این مردم بیچاره است و دنبال منافع خودش هستند
تفذ
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبها با همین افکار افتضاح است که مملکت را به خاک سیاه نشاندند
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز خوب بلدی این سفر را بزرگنمائی کنی!!
Iran, Islamic Republic of
بزرگ هم هست در حال عقد قراردادهای جدید اقتصادی و نظامی هستیم و مواضع مشترکی در سوریه داریم جپچرا نبایدسفر و مذاکره نکنیم!؟؟
Iran, Islamic Republic of
بزرگ است و ان شالله تعامل واقعی و عزت مندانه با جهان را با روش درست و منطقی شروع کرده ایم
Romania
آقای رئیسی بحق که رئیسی .
Iran, Islamic Republic of
لیبرال ها همیشه مدعی تعامل با دنیا را دارند اما همین که بخواهی تعامل را شروع کنی نق نق ها شروع می شود.
Iran, Islamic Republic of
اقاجان چرا بهانه می اورید؟ اصلاح طلبان که اصلا در هیچ جای حاکمیت سمت ندارند؟!
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
روسیه و در کل شوروی در طول تاریخ ۲۰۰ ساله همیشه به ایران خیانت کردند ..خیانت اخیر ....دریای خزر ...انرژی اتمی پی از حدود ۵۰ سال بی مصرف ..