کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

یادداشت جدید نویسنده نامه حقارت به بایدن؛

جامعه جهانی اهرم‌هائی دارد که می‌تواند ایران را زمین‌گیر کند!/ باید در مذاکرات هسته‌ای تعهدات منطقه‌ای بدهیم!

8 آذر 1400 ساعت 10:56

درباره خرم و اظهاراتی که داشته است یادآوری یادداشت حقیرانه و ملتمسانه او که در قالب گله گذاری خطاب به جو بایدن در همین روزنامه اصلاح طلب آرمان منتشر کرد کافی است.


گروه سیاسی جهان نیوز: همچنان بهترین عنوان برای برخی اصلاح طلبان «وکیل مدافع امریکایی ها در ایران» است. در همین باره علی خرم که گردانندگان روزنامه اصلاح طلب آرمان برای او عنوان استاد دانشگاه درج کرده اند، پیشنهاد داده است ایران برای آنکه خیال طرف های مذاکره را درباره بحث هسته ای راحت کند، تعهد منطقه ای و بین المللی بدهد! خرم در یادداشت خود نوشته است: «به عبارت دیگر اطمینان‌هایی که ایران می‌تواند به 1+4 بدهد که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران مغایر صلح و امنیت منطقه و جهان نخواهد بود، راه رهایی از این بن‌بست خواهد بود. طبیعتا در این زمینه فقط گفتار ایران کفایت نمی‌نماید و برخی تعهدات منطقه‌ای و بین‌المللی باید پشتوانه گفتار و اظهارات ایران باشد».

وی همچنین هشدار داده است: «باید ایران باید با سیاست و کیاست و با چشمانی باز و با سعه‌صدر وارد مذاکرات شود. هرگونه ابهام و ایهام در درک صورت مساله و موقعیت و توانائی ایران در داخل و در منطقه و جهان، اشتباه محاسبه بوجود می‌آورد که حاصل آن ناکامی در مذاکرات خواهد بود».

خرم در پایان هم گفته است: «ایران دارای اهرم‌هائی هست ولی جامعه جهانی نیز اهرم‌هائی دارد که می‌تواند ایران را زمین‌گیر نماید. پس عقل سلیم توصیه می‌نماید متعادل وحرفه‌ای عمل نمائیم».


چند روز پیش هم صادق زیباکلام همین حرف خرم را در قالبی دیگر مطرح کرده بود. زیباکلام گفته بود: «آمریکا می‌تواند ضرباتی به ما بزند که سال‌ها به عقب برگردیم و همین پیشرفت مختصر را نابود کند»!اما درباره خرم و اظهاراتی که داشته است یادآوری یادداشت حقیرانه و ملتمسانه او که در قالب گله گذاری خطاب به جو بایدن در همین روزنامه اصلاح طلب آرمان منتشر کرد کافی است.

خرم در آن یادداشت نوشته بود: «آقای بایدن یا قــول‌شکن هستید یا ضعیف‌الاراده، از صراحت لهجه پوزش می‌خواهم، مگر شما نبودید که در ایام مبارزات انتخاباتی با قطعیت حرف از بازگشت سریع و بی‌قید و شرط به برجام می‌زدید؟ مگر شما نبودید که نور امید در دل ملت ایران و سایر ملل جهان به‌وجود آوردید که بعد از دوران تاریک دونالد ترامپ، قرار است شما دوران احترام و منافع متقابل را با کشورمان و سایر کشورها شروع کنید؟ مگر شما سخن از مذاکره و تلاش‌های دیپلماتیک نگفتید؟ مگر ایران با صراحت و با علاقه از روز اول حکومت شما، اعلام نکرده که آماده است همه آنچه را در زمینه هسته‌ای و در چارچوب برجام جلو رفته، برگرداند منوط به اینکه شما هم تحریم‌های من‌درآوردی و فراقانونی دونالد ترامپ را بردارید و به برجام برگردید؟ پس چی شد؟ آیا دنبال بهانه می‌گردید تا قولتان را بشکنید؟ یا آنقدر جمهوری خواهان، لابی اسرائیل و سایر متحدین به شما فشار وارد آورده‌اند که تاب تحمل ندارید و تسلیم آنها شده‌اید که بازگشت شما به برجام، سریع و بی‌قید و شرط نباشد؟»

البته که اظهارات خرم متعلق به او نیست و قطعا این حس حقارت، واقعیت ذهنی گروهی از اصلاح طلبان است.


تعهد بین المللی و منطقه ای که خرم در یادداشت خود برای آسوده خاطری طرف های مذاکره کننده مطرح کرده، همان برجام منطقه‌ای است که آرزوی بر زمین مانده امریکا و اسرائیل است. به عبارت بهتر امثال خرم دانسته یا ندانسته خواسته های دشمنان ملت ایران مانند عقب نشینی جمهوری اسلامی از عمق راهبردی خود در منطقه و همچنین شکست هایی که به لشکرکشی و تجاوزگری آمریکایی ها تحمیل کردند را مطرح می کنند و جراید اصلاح طلب هم این موضوعات را منتشر می کنند.

دور جدید مذاکرات ایران با 1+4 که از امروز یعنی هشتم آذر آغاز خواهد شد برای رفع همه تحریم ها و راستی آزمایی آن است. قرار است امتیازاتی که دولت روحانی با خوش خیالی نتوانست آنها را جذب کند این بار نقد شود اما برخی اصلاح طلبان تنها چیزی که برایشان مهم نیست همین رفع تحریم ها است؛ ماجرا در ذهن انها اسافتاده از هر فرصتی برای به سرانجام رساندن وکالت پرونده امریکایی ها و حفاظت از منافع آنها در ایران و منطقه است.

همچنان صدای دشمن از برخی رسانه های داخلی مجوزدار داخلی به وضوح شنیده می شود.


کد مطلب: 783547

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/report/783547/جامعه-جهانی-اهرم-هائی-می-تواند-ایران-زمین-گیر-کند-باید-مذاکرات-هسته-ای-تعهدات-منطقه-ای-بدهیم

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com