دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - 27 Jun 2022
 
۳
ایران پیشرو در اداره آینده دنیا؛

ایران باید در هوش مصنوعی بین ۱۰ کشور اول جهان باشد/ هفت نکته مهم درباره تاکید آینده نگرانه رهبرانقلاب

يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۴
کد مطلب: 782668
باید مراقب بود که هوش مصنوعی مانند موضوعات مرتبط با فضای مجازی نباشد که ما را وابسته و به اشغال سایبری دشمن درآرود و بعد به آن افتخار شود!
ایران باید در هوش مصنوعی بین ۱۰ کشور اول جهان باشد/ هفت نکته مهم درباره تاکید آینده نگرانه رهبرانقلاب
گروه سیاسی جهان نيوز، رضا صفری: رهبر انقلاب در دیدار اخیر با جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور فرمودند: «من پیشنهاد می کنم یکی از مسائلی که مورد تکیه و توجّه و تعمیق واقع می شود، مسئله‌ی هوش مصنوعی باشد که در اداره‌ی آینده‌ی دنیا نقش خواهد داشت؛ حالا یا در معاونت علمی رئیس‌جمهور یا در دانشگاه باید کاری کنیم که ما در دنیا حدّاقل در [بین] ده کشور اوّل در مورد هوش مصنوعی قرار بگیریم که امروز نیستیم». به همین بهانه، ذکر چند نکته کوتاه درباره هوش مصنوعی و موضوعات پیرامون آن، خالی از فایده نیست:
 
یک:  اگر هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) را در حد یک فناوری تنزل دهیم، در حقیقت یک نگاه کاریکاتوری به آن داشته ایم. هوش مصنوعی را نه یک تکنولوژی،  بلکه  باید فراتر از تکنولوژی دانست. یعنی ما با مجموعه ای از اصول، قواعد و روش ها روبرو هستیم که با بهره گیری و جمع شدن آنها، چهارچوب هایی برای ساخت یک ابزار پیشنهاد می شود. در نتیجه نباید فقط به محصول نهایی توجه کنیم و به عبارتی ما با یک الگواره ( Paradigm ) روبرو هستیم.
 
دو: هر چند هوش مصنوعی کاربردهای گوناگونی دارد اما به طور کلی، یکی از اساسی ترین گام ها در اجرا و نظارت بر قوانین و همچنین کنترل جوامع در فضای سایبر، توجه به مسئله هوش مصنوعی است. کشورهایی که در این عرصه، صاحب فناوری و مستقل نیستند، در واقع خود را در پرتگاه قرار داده و طعم استعمار و استثمار را خواهند چشید. البته این کنترل و دخالت در امور افراد و سایر کشورها فقط در فضای سایبر اتفاق نمی افتد، بلکه در فضای فیزیکی هم رخ خواهد داد؛ زیرا ارتباط تنگاتنگ و مستقیم میان این دو فضا وجود دارد.
 
سه: قطعاً جمهوری اسلامی باید وارد مقوله هوش مصنوعی بشود اما نه با نگاه اومانیستی و غرایز حیوانی که در دنیای غرب مورد توجه قرار می گیرد. توسعه هوش مصنوعی باید در راستای افزایش توانایی های انسان و همچنین بهره برداری مفید او از دنیای پیرامون تعریف شود. بر اساس دیدگاه اسلامی، ممکن نیست که بگوییم با توسعه هوش مصنوعی باید به فکر عبور از دوران انسان باشیم. این سخن مربوط به کسانی است که انسان و جهان آفرینش را به خوبی نشناخته اند.

 
چهار: اساساً از همان ابتدا باید مشخص شود که تعریف ما از هوشمندی چیست؟ آیا هوش اصطلاحی همان عقل است؟ چه فرقی میان هوش مصنوعی و هوش طبیعی وجود دارد؟ هوشمندی ماشین در زمره چه نوع هوشمندی قرار می گیرد؟ در صورتیکه حوزه های علمیه و دانشگاه ها به صورت عمیق به این موضوعات وارد نشوند، این دنیای کفر و الحاد است که مبانی خود را در این زمینه ها به نخبگان و عوام جامعه ما تحمیل خواهد کرد.
 
پنج:
فلسفه غرب و نگاه انسان محوری در دنیای غرب، پس از سال ها اکنون به جایی رسیده است که هوش مصنوعی را با ساز و کارهای مورد نظر خود به وجود آورده است. نکته ای که باید در نظر داشته باشیم این است که ضمن بومی کردن هوش مصنوعی و جریان یافتن مباحث علوم انسانی اسلامی در آن، با بهره گیری از فلسفه اسلامی و مبانی کلان اسلامی، به این فکر باشیم که حتی چیزی فراتر از هوش مصنوعی به دنیا معرفی کنیم. از این راه می توانیم از مرزهای دانش نیز عبور کنیم.
 
شش: باید مراقب بود که هوش مصنوعی مانند موضوعات مرتبط با فضای مجازی نباشد که ما را وابسته و به اشغال سایبری دشمن درآرود و بعد به آن افتخار شود! آنچه که در هوش مصنوعی مهم است، کاربری و مصرف کننده بودن نیست – که در دنیای امروزعین عقب ماندگی است – بلکه صاحب فناوری بودن و ارائه مدل بومی و مستقل مبتنی بر زیرساخت ها و پروتکل های داخلی است.
 
هفت: نکته دیگر این است که به بهانه پیشرفت در هوش مصنوعی، نباید برخی مقدمات و پیوست های ضروری را نادیده گرفت. اول اینکه زیرساخت های استاندارد آن طراحی و اجرا شود. علاوه بر این، باید مسائل اخلاقی مربوط به هوش مصنوعی که هم اکنون در همه جای دنیا این موضوع محل اختلاف نظر و چالش است، حل شود. همچنین همانگونه که مقام معظم رهبری قبلاً نیز تصریح کردند، در مورد این نوع پدیده ها باید پیوست فرهنگی وجود داشته باشد.
 
ایشان چند سال قبل به این موضوع مهم اشاره کردند: «ما گفتیم مسائل اقتصادی و مسائل گوناگون مهم پیوست فرهنگی داشته باشد، معنای آن این است كه یك حركت اساسی كه در زمینه‌ اقتصاد، در زمینه‌ی سیاست، در زمینه‌ی سازندگی، در زمینه‌ی فنّاوری، تولید، پیشرفت علم میخواهیم انجام بدهیم، ملتفت لوازم فرهنگی آن باشیم».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *