دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - 29 Nov 2021
 
۱
۴۸
به بهانه معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به خانه ملت؛

سخنی با دکتر فیاضی و نمایندگان مجلس/ هشت نکته مهم درباره آموزش و پرورش

جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۸
کد مطلب: 781703
یکی از وظایف سنگین آموزش و پرورش، ایجاد ذهنیت و تصور صحیح از برهه های گوناگون انقلاب اسلامی و فراز و نشیب های آن در عرصه های مختلف است.
سخنی با دکتر فیاضی و نمایندگان مجلس/ هشت نکته مهم درباره آموزش و پرورش
گروه سیاسی جهان نيوز: ابتدای شهریورماه، مجلس شورای اسلامی به همه وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به جز وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رأی اعتماد داد. پس از گذشت بیش از دو ماه از تشکیل کابینه دولت سیزدهم، اخیراً رئیس جمهور طی نامه‌ای به مجلس، دکتر مسعود فیاضی را به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی کرده است.

جهان نيوز بعد از استقرار رئیس جمهور جدید و در زمان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی طی دو گزارش جداگانه، «آقای باغگلی و نمایندگان مجلس بخوانند» و «هشت نکته مهم با نامزد تصدی وزارت آموزش و پرورش» به انتظارات و دغدغه های حوزه آموزش و پرورش پرداخت.

در این نوشتار، ضمن مرور برخی مباحث مطرح شده در گذشته، سعی می کنیم که به موضوعات دیگری نیز اشاره کنیم و از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و همچنین نمایندگان مجلس، انتظار می رود که ضمن مطالعه دو مطلب پیشین این نکات را نیز مد نظر قرار دهند:

یک: در آموزش و پرورش امروز ما، بسیاری از اوقات، بُعد آموزشی بیش از بُعد پرورشی اهمیت پیدا کرده است. این درحالی است که اگر اهمیت پرورش بیشتر از آموزش نباشد، قطعاً کمتر از آن هم نیست. هنر یک نظام تعلیم و تربیت موفق این است که خوب زندگی کردن، صحیح اندیشیدن و خودباوری  را به دانش آموزان بیاموزد؛ از همین رو آموختن فرمول های ریاضی، فیزیک، شیمی و انتقال اطلاعات به ذهن دانش آموزان، تنها بخشی از وظایف آموزش و پرورش است.
 
دو: متأسفانه به دلیل جو غلط موجود و همچنین چشم و هم چشمی های برخی والدین، رشته علوم انسانی با استقبال کم دانش آموزان روبرو شده است. چنین موضوعی قطعاً برای آینده کشور نگران کننده خواهد بود. مثلاً بسیاری از دانش آموزان با استعداد در سایر رشته ها، در راه رسیدن به رشته پزشکی، ذبح می شوند و چه بسا با ورود به رشته تجربی و قبول نشدن در رشته پزشکی مسیر زندگیشان به طور کلی عوض می شود.

سه: موضوع زبان های خارجه، به ساز و کار جدیدی نیاز دارد تا دانش آموزان بعد از گذشت چند سال از آموزش زبان خارجه، تا اندازه قابل توجهی مسلط بر یکی از زبان های عربی یا انگلیسی باشند.
 
چهار:
یکی از موضوعات مهم در آموزش و پرورش، استعدادیابی در رشته های مختلف ورزشی – با کمک وزارت ورزش و جوانان – است و باید برای شناسایی قهرمانان آینده کشور، برنامه جداگانه ای مد نظر قرار گیرد.

پنج: دانش آموزی که در عصر فضای مجازی زندگی می کند، باید مقدمات و لوازم زیست مجازی و زندگی در عصر رسانه را از مدرسه یاد بگیرد. هر چند در این زمینه قدم هایی برداشته شده است اما با توجه به گسترده بودن موضوع فضای مجازی و رسانه و تأثیر مستقیم آن بر ابعاد مختلف زندگی، به نظر می رسد که گام های دیگری نیز باید برداشته شود.

شش: آموختن و نهادینه کردن بسیاری از مفاهیم اخلاقی، مثل صبر، ایثار، قناعت، صداقت، اخلاص، دوری از حسد، کبر و خود برتربینی، خودداری از کسب مال حرام، دوری از تضییع حقوق دیگران و ... ، در میان دانش آموزان، با توجه به ویژگی های روحی آنها، هم نیاز به اهتمام و هم  نیاز به دقت ها و مهارت های خاصی دارد که حتماً باید در آموزش و پرورش آنها مورد لحاظ قرار گیرد.

یکی از مهم ترین نیازهای آنها این است که با کسب فضائل و دوری از رذائل اخلاقی، نحوه مواجهه با مشکلات، مصیبت ها، رنج ها و پستی و بلندی های زندگی را بیاموزند و به تعبیری رنج و لذت زندگی خود را مدیریت کنند. اگر در سنین ابتدایی این مسائل را بیاموزند، قطعاً جامعه در آینده با آسیب های اجتماعی و اخلاقی کمتری روبرو خواهد بود.

هفت: بسیاری از موضوعات و ابعاد مربوط به دفاع مقدس اصلاً به دانش آموزان گفته نمی شود. این در حالی است که دفاع مقدس یکی از درخشان ترین دوران ها در تاریخ این کشور است. از نحوه رویارویی با دشمن گرفته تا شناساندن چهره های درخشان و اسطوره های دفاع به دانش آموزان، در هر صورت هر بخش از دفاع مقدس، درسی برای نسل آینده به همراه دارد. بنابراین موضوع دفاع مقدس، باید به طور ویژه و به تناسب در کتب درسی دانش آموزان گنجانده شود.

هشت: امروز، بیش از 40 سال از انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد. این یعنی اینکه هیچ یک از دانش آموزان امروز ما، نه ابتدای انقلاب و نه جنگ را درک نکرده اند. بسیاری از آنها فراز و نشیب سال های بعد از جنگ را هم ندیده اند. از همین رو یکی از وظایف سنگین آموزش و پرورش، ایجاد ذهنیت و تصور صحیح از برهه های گوناگون انقلاب اسلامی و فراز و نشیب های آن در عرصه های مختلف است.

برای مثال، رهبر معظم  انقلاب، آبان ماه سال 95 در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان، در مورد عدم ورود مضامین مربوط به 13 آبان در کتب درسی فرمودند: « ... بعد از آنکه جوانهای ما رفتند و این مرکز را تسخیر کردند و با زحمت زیاد توانستند کاغذهایی را که خرد شده بود، مدارکی را که در کاغذخردکن ریخته شده بود، گردآوری کنند، جمع کنند، به‌هم بچسبانند و به‌صورت کتاب دربیاورند، آن‌وقت معلوم شد که چه توطئه‌هایی هم در طول این مدّت در داخل سفارت آمریکا وجود داشته. این کتابها حدود هفتاد جلد است؛ شماها خوانده‌اید اینها را؟ چرا هیچ نشانی از مضامین برگزیده‌ی این کتابها در مجموعه‌ی مدارس ما، دبیرستان‌های ما، دانشگاه‌های ما نیست؟ چرا؟ این یکی از اعتراضهای من است. وزیر جدید محترم آموزش‌وپرورش اینجا در جلسه هستند؛ چرا اینها را داخل کتابهای درسی قرار نمی دهید؟ چرا نمی گذارید نسل جوان ما، نسل جدید ما بفهمد و بداند که آمریکا با اینجا چه کرده است و چه توطئه‌هایی زیر سر داشته؟ ... »
 
این نشان می دهد که موضوعاتی که بخش جدانشدنی از تاریخ انقلاب هستند و موضوعات مربوط به دشمن شناسی، باید به طور ویژه و با جزئیات در کتب درسی دانش آموزان آورده شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United Arab Emirates
ایشان لیسانس عمران هست دکترای افتخاری که مدرک نیست که نوشتین دکتر
Iran, Islamic Republic of
تو چرا ناراحتی که بهش میگن دکتر یا نه /
Iran, Islamic Republic of
آقا آموزش و پرورش نیاز به جراحی اساسی دارد از توان ایشان خارج است
Iran, Islamic Republic of
جراحی اساسی باید توسط چه کسی حالا باید انجام بشه اونهایی که کار بلد آموزش و پرورش بودن یادت رفته تو صندوق فرهنگیان چکار کردن
Iran, Islamic Republic of
احسنت اون کار بلد بودن اما برای کارهای دیگه کار بلد بودن دکتر فیاضی امین رئیس دولته چرا برخی ها فریاد وااسفاشون بلنده مگر ایشون رو میشناسن . شاید به موهای سیاهش نگاه می کنن و میگن جونه و نمی تونه
Iran, Islamic Republic of
فقط نگفتی از کجا به این نتیجه رسیدی که از توان ایشان خارج است
جانباز
Iran, Islamic Republic of
....
.
Canada
.....
جهان نیوز عزیز وبزرگوار هنوز رای گیری صورت نگرفته است ایشان را در کسوت وردای وزیر آموزش وپرورش دیده اند.به کجا چنین شتابان
Iran, Islamic Republic of
ناراحتی که جهان نیوز این لقب رو بهش داده ؟! چه فرقی بحالت داره معلم هستی یا کارمند دفتری و اداری کدومش ؟
Iran, Islamic Republic of
به هیچ و هیچ کسی شتابی ندارد که به جایی برسد . اما باید مواظب باشیم ازط طرف دیگر غش نکنیم و نیروهای مدیر و جوان رو از کارهایی که توان دارند محروم نکنیم هم خودمون و مردم رو و هم دانش آموزان رو
وزارت آموزش وپرورش شخصیتی از جنس خود آموزش وپرورش می خواهد نه این بزرگوار با سوابق ورزمه ای که بیان نمودن
Iran, Islamic Republic of
همچین چیزی هم نیست خیلی جاها هست که طرف از جای دیگه ای اومده ولی خوب کار کرده اگر به این حرف شما باشه مربی خارجی برای فوتبال و یا کارهای دیگر نباید هیچ کاری انجام بدهیم
منتظر یک ((نه)) با رای بالای نمایندگان مردم به گزینه پیشنهادی هستیم
نمایندگان حوزه های انتخابیه اطلاع دارند که فرهنگیان حوزه های شان از این گزینه پیشنهادی اظهار رضایت وخرسندی ندارند لذا وظیفه ی خود در نمایندگی مردم را در عمل نشان دهند
Iran, Islamic Republic of
به این سرعت تونستی به این نظر برسی احسنت بتو میخواهی اصلا پیشنهاد کنیم شما وزیر بشی
Iran, Islamic Republic of
یه عده به اسم فرهنگی و معلم میان و نظر میدن که چی بشه ؟اگر راست میگن مشخصات خودشون رو هم بذارن
شما اول از خودتون شروع کنید مشخصات خود بعنوان حامی را بیان کنید.
امیدواریم آموزش وپرورش جای تجربه ،خطا وآزمایش قرار نگیرد.انتخاب ایشان با همه ی احترام نوعی برگشت به عقب برای تجربه اندوزی با خطا وآزمایش است
Iran, Islamic Republic of
خوب شاید معلم باشن شما از کجا فهمیدی اینها اسما معلم هستن اما در واقع نیستند بگو بدونیم
Iran, Islamic Republic of
فردی جوان و میتکر هست چرا یه عده ناراحتن . مسن میذارن میگن چرا پیره جوان میذارن میگن کم تجربه هست میانسال میذارن میگن رزومه اش کمه و. خب نیست
یکمورد از ابتکارات ایشان را بیان کنید!
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
ابتکارات؟؟؟!!!! این هم از اون حرفها هست هاااا طرف هنوز هیچ کاری رو دردستش نداره و ازش هنر و ابتکار میخوان ؟!!
.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
مجلس محترم باید این فرصت رو به جوانان و میانسالان بده که خود را به محک تجربه اندوزی و تفکرات و طرح های تازه بذارن
Iran, Islamic Republic of
دیگر زمان تجربه اندوزی به پایان رسیده و جامعه توان سعی و خطا را ندارد.
Iran, Islamic Republic of
وزیر پیشنهادی لیسانس رشته مهندسی عمران دارد و از سال دوم دانشگاه، درس طلبگی را آغاز کردم و ۹ سال درس سطح در تهران و قم و ۱۶ سال هم درس خارج در قم خوانده که عمده درس‌هایم فقه، اصول، کلام و فلسفه
Iran, Islamic Republic of
اشکالش کجاست حتما باید مدرکش در رابطه با آموزش و پرورش باشه والله جدای از قشر عظیم معلمان ز حمتکش عده ای از اینراه کاسب های خوبی در موسسات کنکور و مدارس غیر انتفاعی شدن یعتی یه کلام تاجرهای خوبی هستن تا معلم!!
Iran, Islamic Republic of
وی درباره حذف کلمه آهنگ‌سازی از متن یک مجله رشد و جایگزینی تواشیح و سرود به جای آن گفت: آن نشریه به خط بریل و برای نابینایان منتشر می‌شد و با توجه به فعالیت پرورشی در مدارس، خواستم که به جای آهنگ‌سازی، از کلمه سرود و تواشیح استفاده شود که بچه‌ها انس بیشتری با آن دارند و در مدرسه می‌توانند به راحتی انجامش دهند.
Iran, Islamic Republic of

یادش بخیر ، یک زمانی پارتی بازی و گرفتن پست کلیدی توسط اقوام و آشنایان مبین عدم اخلاص عمل مسئولان بود ، اما امروز اسمش شده شایسته سالاری >؟؟
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
بابا شما چرا از اسم فامیل و اشنا و دوست میترسین خوب منهم بودم به کسی که مورداعتمادم بود رو میاوردم سرکار دیگه این ایرادش کجاست
Iran, Islamic Republic of
این هم از اون حرفها بود بابا طرف گناه نکرده که فامیل فلان شخصیت شده توان خودش رو و عملکرد خودش رو باید قضاوت کرد نه نسبت های فامیلی رو
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اجازه دهید بیاید بعد قضاوت کنید
Iran, Islamic Republic of
یه عده عمرا اگه قبول کنند میگن برای چی بیاد حرف حرف ماست و قس علیهذا...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
شما ناراحت نباشید اگر هم شرایط را نداشته باشد قانون راه کار را ارائه داده است و برابر آن اقدام خواهد کرد
Iran, Islamic Republic of
این شخص توان مدیریت آموزش و پرورش رو نداره.
رضا
Russian Federation
آموزش و پرورش دخترانه - مادرانه
آموزش و پرورش پسرانه - مردانه
یکسان بودن در همه چیز ، عدالت نیست .
.
Romania
.و...
ت
Iran, Islamic Republic of
بهش بگید با صداوسیما مصاحبه نکنه.
Iran, Islamic Republic of
........
Iran, Islamic Republic of
معلمان زحمت کش درسته که باید فردی آشنا بکار بیاد اما شماها خودتون هم بکارتون و وظیفه تون در دوران کرونایی برای آموزش دانش آموزان عمل کردین اینو وجدانی جواب بدین
Iran, Islamic Republic of
بنظر من باید مجلس به انتخاب رئیس دولت توجه بکنه و به فیاضی رای اعتماد بده این عکس العمل برخی ها که خود را معلم معرفی می کنند برای من علامت سئوال داره
Iran, Islamic Republic of
خدا کنه دکتر فیاضی اگر رای اورد و رای اعتماد گرفت بتونه این وزارت خونه بزرگ رو اداره کنه .