دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - 29 Nov 2021
 
۰
۲۵
دولت مردمی؛ ایران قوی

نظر اصلاح طلبان درباره ۱۰۰ روز اول دولت سیزدهم/ رئیس جمهور متعادل و سلیم النفس است/ برای اداره کشور وقت زیادی می‌گذارد/ جوانگرایی شده/ سفرهای استانی یک امتیاز مثبت است/ نقطه قوت دولت شخص رئیسی است

جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۱
کد مطلب: 781638
حمیدرضا جلایی‌پور تسریع در واردات واکسن و همچنین سرعت بخشی در واکسیناسیون عمومی در کشور را نقطه‌قوت دولت‌سیزدهم دانست.
نظر اصلاح طلبان درباره ۱۰۰ روز اول دولت سیزدهم/ رئیس جمهور متعادل و سلیم النفس است/ برای اداره کشور وقت زیادی می‌گذارد/ جوانگرایی شده/ سفرهای استانی یک امتیاز مثبت است/ نقطه قوت دولت شخص رئیسی است
گروه سیاسی جهان نيوز: با احتساب استقرار آیت الله رئیسی بر صندلی ریاست جمهوری، این روزها عمر دولت سیزدهم صد روزه شده است. اما اگر شروع به کار دولت را اوایل شهریور و همزمان با رای اعتماد مجلس به کابینه در نظر بگیریم هنوز حدود بیست روزی تا موعد صد روز زمان باقی است.

با هر توصیف برخی رسانه ها مبنای محاسبه خود را نوع اول قرار داده و عملکرد دولت سیزدهم را تا اینجای کار بررسی نموده اند. روزنامه جام جم هم برای بررسی عمکلرد صدروزه دولت به سراغ کارشناسان و فعالان سیاسی رفته است که در ادامه صرفا نظرات چهره های جریان اصلاحات پیرامون عملکرد دولت آیت الله رئیسی و کابینه دولت را خواهید خواند:


دولت اخلاقی اما سردرگم
غلامحسین کرباسچی دبیرکل سابق حزب کارگزاران سازندگی در ارزیابی عملکرد صد روزه دولت اخلاق خوب و نوع مواجهه رئیس‌جمهور با مردم در سفرهای استانی را نقطه‌قوتی برای دولت دانست و در عین حال تاکید کرد که زمانی نتایج این سفرها مطلوب خواهد بود که قوه‌مجریه امکانات و اعتبارات مالی کافی برای عمل به وعده‌های خود داشته باشد. وی درباره نقطه‌ضعف دولت عنوان کرد که در عرصه‌های اقتصادی و سیاست خارجی چند صدایی را می‌شنویم و گویی دولت در این حوزه‌ها سردرگم است. به اعتقاد وی در صورت خارج‌نشدن دستگاه اجرایی از چندصدایی و شنیده‌نشدن صدای واحد، نارضایتی‌ها افزایش پیدا می‌کند.


انتصابات اشکال دارد
محمدعلی وکیلی مدیرمسوول روزنامه ابتکار، تابوشکنی در حوزه مدیریت کشور با انتخاب چهره‌های جوان و همچنین حضور میدانی رئیس‌جمهور و واکسیناسیون عمومی و ذخیره‌سازی کالاهای اساسی را از مهم‌ترین اقدامات مثبت دولت‌سیزدهم دانست. وی فقدان یک گفتمان روشن در حوزه اقتصاد و همچنین سیاست‌خارجی و اولویت‌بخشی به خویشاوندسالاری و روابط دوستانه در انتصابات را جزو ضعف‌های دولت‌سیزدهم برشمرد. از نظر نماینده پیشین مجلس، سلامت نفس رئیس‌جمهور و ارتباطات گسترده مردمی و پرکاری او چشم‌انداز روشنی را برای دولت‌سیزدهم نوید می‌دهد. او برای موفقیت دولت پیشنهاد دارد که آقای رئیسی موانع شکل‌گیری دولت فراگیر را بردارد.


رئیس‌جمهور سلیم‌النفس
اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه‌ملی وجه مثبت دولت‌سیزدهم را جوانگرایی دانست و در عین حالت تاکید کرد دولت برای مسلط‌شدن به امور به زمان نیاز دارد و در عرصه مدیریتی هم نباید در مرحله آزمون و خطا باقی بماند. به‌گفته بروجردی دولت تلاش می‌کند هر چه زودتر و براساس آرمان‌هایی که مدنظر دارد وارد عرصه اجراشده و بر امور مسلط شود و این روحیه را می‌توان امتیاز مثبت دانست و چشم‌انداز روشنی برای دولت تصور کرد اما در عین حال شایسته است مدیرانی پا به عرصه بگذارند که حوزه کاری را خوب بشناسند. وی تعادل و سلیم‌النفس‌بودن رئیس‌جمهور را نقطه‌قوت دولت‌سیزدهم عنوان و در عین حال خاطرنشان کرد که وعده‌ها برای تشکیل دولت فراگیر محقق نشده است.


سیاست خارجی کمرنگ است
علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران اظهار کرد: آقای رئیسی تحرک بسیار خوبی دارد و برای اداره کشور وقت زیادی می‌گذارد و سفرهای استانی هم اگر به نتیجه برسد جزو نقاط مثبت عملکرد این دولت محسوب می‌شود.نمازی مهم‌ترین نقطه‌ضعف دولت رئیسی را سخنرانی‌های شخص رئیس‌جمهور دانست و گفت: ایشان در سخنرانی‌ها و خواندن مطالب اشتباهاتی دارد که این موضوع در شان یک رئیس‌جمهور روحانی نیست و نقطه‌ضعف دیگر هم آگاه‌نبودن از شرایط واقعی کشور است؛ کما این‌که وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال موید این امر است.عضو حزب کارگزاران در خصوص چشم‌انداز خود از عملکرد این دولت یادآور شد: اگر مشکلات اقتصادی برطرف نشود پیش‌بینی من افزایش گرانی‌ها خواهد بود همان‌طور که در روزهای اخیر قیمت ارز بالا رفته است، بنابراین باید تغییرات اساسی در شیوه‌ها و برنامه‌های تیم اقتصادی ایجاد شود؛ البته اگر برجام هم به نتیجه نرسد وضعیت بدتر خواهد شد.وی همچنین در خصوص پیشنهاد خود به دولت سید ابراهیم رئیسی تصریح کرد: اولین اولویت آقای رئیسی باید حوزه سیاست خارجه باشد اما متاسفانه رویکردها و صحبت‌های چکشی وزیر خارجه نشان می‌دهد انتخاب ایشان مناسب نبوده است؛‌ البته پیشنهاد دیگر ما اعلام یک فراخوان برای آشتی ملی است همان طور که رئیس جمهور گفته بود می‌خواهد از همه ظرفیت کشور استفاده کند.


بیشتر بخوانید: با آمدن رئیسی، فاصله بین مردم و مسئولان کم شده
یادداشت کم سابقه مدیرمسئول یک روزنامه اصلاح طلب در تقدیر از رئیسی
«رئیسی» الیاس حضرتی را هم ناچار به تمجید کرد +جزئیات
دفتر رييس‌جمهور جز چای و قهوه پذيرايي ديگري ندارد


تاکید بر انتخاب مدیران کارآمد
حمیدرضا جلایی‌پور استاد جامعه‌شناسی تسریع در واردات واکسن و همچنین سرعت بخشی در واکسیناسیون عمومی در کشور را نقطه‌قوت دولت‌سیزدهم دانست. وی بر این باور است که باوجود وعده‌های داده‌شده مبنی بر شایسته‌سالاری، شایستگان برای تصدی امور انتخاب نشده‌اند و این مساله از مهم‌ترین نقاط ضعف دولت به‌شمار می‌رود. از نظر جلایی‌پور ادامه روند انتخاب مدیران ضعیف و ناکارآمد در آینده به ضرر دولت خواهد بود. توقف انتخاب مدیران ناشایست و تاکید بر گزینش شایستگان و کارآمدن در عرصه اجرایی کشور به‌عنوان راهکار از سوی این استاد جامعه‌شناس ارائه شد.


سفرهای استانی امتیاز دولت است
محمد هاشمی مدیرعامل اسبق صداوسیما، حضور رئیسی در سفر استانی را امتیاز مثبت برای دولت دانست و تسریع در واکسیناسیون عمومی در کشور را مطلوب توصیف کرد اما در عین حال هاشمی بر این باور است که دولت‌سیزدهم هنوز جایگاه قوه‌مجریه را درک‌نکرده و به مشکلات اصلی کشور توجه‌کافی نشان نداده و این مساله را می‌توان در وعده‌هایی که داده‌شده مشاهده کرد. به‌گفته وی گرچه سفر استانی اقدامی شایسته است اما انتخاب شهرها نباید گزینشی باشد. هاشمی معتقد است که با توجه به شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای به نظر می‌رسد کار دولت سخت خواهد بود و برای برون‌رفت از مشکلات مدیران اجرایی باید به‌صورت منسجم و حساب‌شده عمل کنند و وعده‌های قابل‌تحقق بدهند.


مهم‌ترین نقطه‌ضعف دولت رئیسی انتصابات اوست
اسماعیل گرامی‌مقدم عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی مهم‌ترین نقطه‌ضعف دولت رئیسی را انتصابات آن دانست و اظهار کرد: بیش از ۸۰ درصد مدیرانی که منصوب شده‌اند تجربه کافی ندارند و این نگران کننده است، چراکه کشور به مدیران مجرب نیاز دارد. گرامی‌مقدم نقطه قوت دولت سیزدهم را شخص سید ابراهیم رئیسی دانست و گفت: ایشان فردی بسیار پرانگیزه است که برای حل مشکلات مختلف مردم تلاش می‌کند و انگیزه او از سفرهای استانی نیز خدمت است، نه مثل احمدی‌نژاد که برای مانور تبلیغاتی این کار را انجام می‌داد. عضو حزب اعتماد ملی درباره چشم‌انداز خود برای دولت رئیسی تصریح کرد: من به عنوان کسی که گرایش سیاسی متفاوتی با این دولت دارد معتقدم اگر هر چه زودتر مساله تحریم از سر مردم برداشته شود نهادهای اقتصادی دیگر بهانه‌ای نخواهند داشت و زندگی روزمره مردم تحت تاثیر تحریم‌ها قرار نمی‌گیرد لذا امیدوارم دولت آقای رئیسی به زودی مساله برجام را حل کند. وی در زمینه پیشنهاد خود به دولت یادآور شد: پیشنهاد من این است که دولت به حاشیه نپردازد و از تمام ظرفیت مدیریتی کشور استفاده کند و در عین حال اولویت اصلی خود را رفع تحریم‌ها قرار دهد.


دولت صدای مردم را می‌شنود
بهروز نعمتی نماینده ادوار مجلس سفرهای استانی رئیس‌جمهور و حضور میدانی او در بین مردم و شنیدن دردها و مشکلات مردم را نقطه‌قوتی برای دولت دانست و ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه پیدا کند. با این وصف‌ وی بر این باور است که وعده‌های آقای رئیسی مبنی بر بهره‌گیری از همه تفکرات و توانمندی‌‌ها محقق‌نشده و در انتخاب مدیران شایسته اتفاق خوبی نیفتاده است. نعمتی عنوان کرد که در صورت برنامه‌محوربودن دولت‌سیزدهم می‌توان چشم‌انداز روشنی را برای آن درنظر گرفت. وی برای موفقیت دولت پیشنهاد داد که دولت و مجموعه مدیران اجرایی وعده غیرقابل تحقق ندهند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
نقد اگر منصفانه و به دور از غرض ورزی باشد صادقانه است.
مطلع
Iran, Islamic Republic of
تسریع در واردات واکسن و اجرای واکسیناسیون عمومی و عضویت در پیمان شانگهای و ذخیره کالاهای اساسی و ترخیص کالاهای دپو شده در گمرکات و کاهش قیمت سیمان و میلگرد و مرغ و شیرخشک جزو مهم ترین اقدامات دولت رئیسی بود.
Iran, Islamic Republic of
دولت رئیسی اکنون ماهیانه 10 هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت قبل را پرداخت می کند.
Iran, Islamic Republic of
به عمل کار براید به سخندانی نیست
قیمت دلار توی این 100 روز از 24 به 28 هزار تومان رسیده قیمت مرغ از 25 تومان به 45 تومان و ...
البته واکیسیناسیون خوب بوده
کاهشی شده
Iran, Islamic Republic of
برعکس گفتی در پایان کار دولت روحانی قیمت مرغ 45 هزار تومان و قیمت دلار 28 هزار تومان بود حالا قیمت مرغ 31 هزار تومان و قیمت دلار 27 هزار تومان شده است.
خخ
Iran, Islamic Republic of
روحانی قرارگاه مرغ تشکیل داده بود اما قیمت مرغ و کمبود آنرا نتوانست کنترل کند اما رئیسی تولید مرغ را افزایش و قیمت آنرا به 32 هزار تومان کاهش داد.
دانیال
Iran, Islamic Republic of
دیروز اعلام شد که 3/5 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران آزاد شد این بهترین خبر در 100 روز اول دولت رئیسی است.
حرف حق
Iran, Islamic Republic of
سعید لیلاز: رئیسی در حل مسئله کرونا درخشید.
Iran, Islamic Republic of
البته وقتی که تولید داخل میسر نشد تمام توان بر واردات قرار گرفت!!
Iran, Islamic Republic of
البته ستاد کرونا همچنان مسئله دارد لغو دورکاری باز گشایی مدارس، ظرفیت ۱۰۰ پروازها، عدم نظارت و دخالت در کاهش شدید رعایت دستور العمل ها
شهریار
Iran, Islamic Republic of
مهم ترین نقطه قوت دولت جدید این است که اقتصاد کشور را معطل مذاکره و برجام نکرده است و تمرکز دولت بر روی توسعه روابط اقتصادی با 15 کشور همسایه است.
شاعر
Iran, Islamic Republic of
صد شکر که این آمد و صد شکر که آن رفت
France
.....
France
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش سال ۷۳ در دانشکده فنی دانشگاه تهران قبول شده و سال ۸۸ مدرک لیسانسش رو در رشته عمران گرفته!
یعنی چیزی در حدود ۱۵ سال لیسانس گرفتنِ ایشون طول کشیده!.
United States
....
امیر حسین
United States
دوستان جهان نیوز کسایکه نظر میفرستند ای پی کشور دیگه ای میفته نشوندهنده این نیست که از اون کشور باشه من خودم با لپ تاپ میام که بنظرم مال تنظیمات مرورگرم هستش .
Iran, Islamic Republic of
خدا را شکر بر خلاف شما در دوره ۱۰۰ روزه روحانی انصاف را در نظر داشته اند!1
Iran, Islamic Republic of
.....
محمد.قم
Iran, Islamic Republic of
اولا که آقای رییسی برخلاف روحانی وعده صد روزه نداده که الان دارید نقد صد روزه میکنید.دوما صدروز اول رییسی با روحانی اصلا قابل قیاس نیست یک نمونه ش صدروز رییسی و واردات واکسنه و صد روز اول روحانی جشن های کذایی خانمش و بذل و بخشش سکه و خشم شدید مردمه.سوما مواظب باشید تو دام اصلاحات نیفتید چون منظور از این مقایسه سرپوش گذاشتن بر افتضاح وعده صدروز روحانیه
ذخاتب
Iran, Islamic Republic of
خدا را شکر دشمنان هم از رئیس جمهور تعریف می کنند.
مهدویان
Iran, Islamic Republic of
صدشکر که آیت اله رئیسی آمد.
جانباز
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان دیگر فرصت اینرا ندارند
Iran, Islamic Republic of
بانیان رای به تصویب خاموشی انرژی هسته ای کشور
دارند از خجالت توفیقات دولت جدید نزد ملت شرمنده
می شوند .
Iran, Islamic Republic of
...