سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
 
۱
گزارش//

پشت پرده درگیری‌های مسلحانه اخیر در پایتخت لبنان/ رمزگشایی از محرک‌های عاملان حادثه تیراندازی در بیروت

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۱
کد مطلب: 779351
بسیاری از پایگاه های خبری منطقه ای، اروپایی و آمریکایی، ایران و حزب الله را به دلیل رساندن سوخت به دست مردم لبنان، طرف هایی معرفی کردند که موفق به کسب یک پیروزی بزرگ شده اند.
پشت پرده درگیری‌های مسلحانه اخیر در پایتخت لبنان/ رمزگشایی از محرک‌های عاملان حادثه تیراندازی در بیروت
گروه بین الملل جهان نيوز: اقدام حزب الله لبنان در واردات موفقیت آمیز و مقتدرانه سوخت از ایران و در عین حال، توزیع آن در میان تمام اقشار و گروه های مختلف لبنانی(فارغ از دین، قومیت و گرایش های سیاسی)، و در عین حال نگرانی دشمنان محور مقاومت از اوج گیری محبوبیتِ این محور، همه و همه نقشی اساسی در ایجاد تنش های اخیر در لبنان و حادثه تیراندازی در بیروت به سوی حامیان حزب الله، بازی کرده اند.
 
در روزهای اخیر، لبنان بار دیگر صحنه تنش و آشوب بوده است. این کشور که در ماه های اخیر، با بحران اقتصادی فراگیر و سقوط قابل توجه ارزش پول ملی و گسترش فقر و ناآرامی های اجتماعی رو به رو بوده، به تازگی و در جریان تجمع عده ای از حامیان حزب الله لبنان در بیروت که نسبت به غرض ورزی های قاضی ارشد پرونده انفجار در بندر بیروت اعتراض داشتند، شاهدِ تیراندازی افراد مسلح ناشناس به تجمع کنندگان بود. در جریان این اتفاق، 7 نفر کشته و بیش از 60 تن دیگر نیز زخمی شدند.

در این راستا، بسیاری از تحلیلگران و افکار عمومی به طرح این پرسش می پردازند که محرک های اصلی تیراندازی اخیر به حامیان حزب الله لبنان در بیروت چه بوده است؟ اتفاقی که در نوع خود و به زعم برخی کارشناسان مسائل لبنان، به مثابه نقطه عطفی در ناآرامی های اخیر لبنان ارزیابی شده و تا حد زیادی احتمال آغاز جنگ داخلی دیگری را در لبنان افزایش داده است.

در این چهارچوب، یک نکته بیش از همه روشن است و آن این است که اساسا این اتفاق، با محوریت ضربه زدن به حزب الله و وجهه آن انجام شده است. در مورد محرک های این مساله نیز در نظر گرفتن چند نکته ضروری است.

*حادثه تیراندازی بیروت و انتقام گیری از حزب الله لبنان به علت واردات سوخت از ایران
در بحبوحه اوج گیری بحران سوختی لبنان که موجب ایجاد صف های طولانی در پمپ بنرین های لبنان و همچنین ناکارآمد شدنِ تاسیسات آبی و برقی این کشور کشور شده بود، جدای از طرح انتقادات مختلف از دولت لبنان و عدم وقوع اتفاقی خاص جهت حل مشکلات مردم، حزب الله لبنان هشدار داد که در صورت رفع نشدن مشکلات و نیازهای مردم، خود به صورت مستقل وارد میدان خواهد شد و به مردم کمک خواهد کرد. نباید فراموش کرد که این فشارها، هم در بُعد منطقه ای و هم بین المللی، با این بهانه که سیستم مالی و سیاسی لبنان تا حد زیادی در کنترل حزب الله درآمده و لبنان تا اصلاح این وضعیت، نباید انتظار بهبود اوضاع اقتصادی خود و رفع فشارها(از جانب برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه) را داشته باشد، بر لبنان تحمیل شده بودند.

در این فضا، "سید حسن نصرالله" دستور به واردات سوخت از ایران داد و تاکید کرد که محموله های سوختی به محض حرکت از ایران، متعلق به حزب الله هستند و هر فرد یا گروهی که آن ها را مورد تعرض قرار دهد، با واکنش سنگین حزب الله رو به رو خواهد شد. در این نقطه، این مساله به شدت بر آمریکا، اسرائیل و متحدان منطقه ای آن ها نظیر عربستان سعودی سنگین آمد. حزب الله نیز با موفقیت محموله های سوختی را به دست اقشار مختلف مردم و نَه صرفا حامیان خود رساند و ثابت کرد که ماموریت خود جهت رفع نیازهای مردم لبنان را از چشم اندازی "ملی" دیده است. این مساله در نوع خود موجب ارتقا محبوبیت مردمی حزب الله در میان مردم بحران زده لبنان شد و در عین حال، موجبات نگرانی طرف های رقیب حزب الله را نیز فراهم ساخت. در این چهارچوب حتی بسیاری از پایگاه های خبری منطقه ای، اروپایی و آمریکایی، ایران و حزب الله را به دلیل رساندن سوخت به دست مردم لبنان، طرف هایی معرفی کردند که موفق به کسب یک پیروزی بزرگ شده اند. امری که به ضرر رقبای منطقه ای و بین المللی آن‌ها است. از این رو به هیچ عنوان بعید نیست که تیراندازی اخیر در بیروت نیز با هدف تحت الشعاع قرار دادن این پیروزی انجام گرفته باشد. کما اینکه برخی منابع آگاه، از حضور نیروهای مسلحِ وابسته به "سمیر جعجع" سیاستمدار لبنانیِ مخالف با ایران و حزب الله در نزدیکی محل تیراندازی بیروت خبر داده اند.


*مقاله "پیتر آبورن" نویسنده و تحلیلگر پایگاه خبری "میدل ایست آی" که در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که اقدام حزب الله لبنان در وارد کردن سوخت از ایران و تلاش جهت رفع بحران سوختی این کشور، عملا این گروه را به تنها گروهی در لبنان تبدیل کرده که در بحبوحه بحران، در کنار مردم، و در مخالفت با ساختار سیاسیِ غرب محور لبنان و همچنین خواسته های دولت آمریکا ایستاده است.
 
*تصویرسازی از حزب الله به عنوان یک گروه شرور و ضدلبنانی
حامیان حزب الله لبنان در جریان تجمع خود در بیروت، نقطه اصلی اعتراض خود را به رویه های مغرضانه قاضی ارشد پرونده انفجار در بندر بیروت متمرکز ساخته بودند و خواستار اصلاح این روند شده بودند. با این حال، جریان‌های سیاسی و رسانه ای منطقه ای و بین المللی، به نحوی به پوشش تحولات این رویداد و تیراندازی به حامیان حزب الله پرداخته اند که انگار حزب الله از ترسِ فاش شدن حقایق، هوادارانش را به خیابان ها روانه می‌کند و اساسا افراد مسلح ناشناس نیز به دنبال ابن بوده اند تا از این مساله جلوگیری کنند.

در واقع در چهارچوب این سناریو سازی، حزب الله لبنان که خود قربانی بوده، در نقش مقصر معرفی می شود و اساسا حزب الله لبنان به عنوان گروهی ضدوطن(ضدلبنانی) نیز تصویرسازی می شود. البته که این دستور کار نیز سال هاست علیه حزب الله و به طور کلی جریان مقاومت پیگیری می شود و هدفی جز سیاه نمایی و هراس افکنی در مورد آن و متعاقبا مشروع سازی اقدامات غیرقانونی علیه آن ها ندارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *