چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۶
۶
ایران چگونه باید خطوط قرمر امنیتی خود را با طالبان معتبر کند؟

پنج گام ایران برای امنیت شیعیان افغانستان

شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۳
کد مطلب: 778964
عملکرد امنیتی طالبان در افغانستان در دو حادثه اخیر تروریستی علیه شیعیان از شناسایی عوامل تا محاکمه آنها باید شفاف و بدون ابهام برای ایران باشد.
پنج گام ایران برای امنیت شیعیان افغانستان
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: تکرار حادثه تلخ شهادت ده‌ها شیعه افغانستانی در فاصله کمتر از ده روز برای ایران که امنیت همه مردم افغانستان و همچنین شیعیان این کشور خط قرمز محسوب می شود، یک مساله راهبردی غیرقابل چشم‌پوشی است. اما ایران چه باید بکند؟ برای درک واقع گرایانه از حوادث تروریستی افغانستان و کسب محاسبات درست ابتدا باید به نکات ذیل توجه کرد:

الف: حوادث تروریستی در هفته های اخیر در افغانستان تنها مربوط به شیعیان نبوده و حداقل یکی از مجالس مردمی یکی از مسئولین ارشد طالبان نیز مورد هدف عملیات انتحاری قرار گرفته است.

ب: داعش اکثر حوادث ضدامنیتی اخیر در افغانستان را به عهده گرفته است. اما این کدام داعش است؟ داعشی های چینی، افغانی، طالبانی یا عربی؟! هرکدام از این گزینه ها یا ترکیبی از گزینه ها معادلات جدید امنیتی را خلق و به تبع مواجهه ایران و طالبان را نیز با موضوع را متفاوت خواهد کرد.

ج: بازیگران ضدامنیتی بین المللی در افغانستان بسیار متعدد است و  می تواند هرکدامشان به نوعی پشت پرده این حوادث باشند، از سرویس مرموز اطلاعاتی پاکستان تا افسران اطلاعاتی عربستان و امارات تا اسرائیل و آمریکا را می توان در این مدار ردیابی کرد و  البته باید مواظب بود که در بازی های طراحی شده آنها نیز نباید گرفتار شد. بازی امنیتی که البته خط مشترکی دارد و آن اینکه همه این سرویس ها بدشان نمی آید ایران در یک فتنه ضدامنیتی مذهبی و قومی پرهزینه در مرزهای شرقی خود گرفتار شود.

با این وجود ایران چه باید کند؟!
ایران در همین ابتدای سلسه حوادث ضدامنیتی باید خطوط قرمز امنیتی خود را برای طالبان معتبر کند. اما معتبرسازی خطوط امنیتی ایران در افغانستان برای طالبان چگونه باید باشد.

گام اول؛ ایران جدای از اینکه عوامل حوادث اخیر تروریستی قندوز و قندهار، داخلی بوده یا خارجی، طالبان را در حال حاضر مسئول برقراری امنیت کل مردم افغانستان می داند. بنابراین معتبرسازی خطوط امنیتی ایران برای شیعیان افغانستان باید با فشارها و درخواست های صریح دیپلماتیک از خود طالبان شروع شود. موضوعی که آغاز شده ولی نمی تواند به این گزینه و این گام نخست محدود شود.

گام دوم معتبرسازی؛ طالبان باید بداند برای برقراری امنیت شیعیان افغانستان زمان نامحدودی در اختیار ندارد و ایران نمی تواند عادی شدن تکرار حوادث ضدامنیتی علیه شیعیان را تحمل کند.

گام سوم معتبرسازی؛ عملکرد امنیتی طالبان در افغانستان در دو حادثه اخیرتروریستی علیه شیعیان از شناسایی عوامل تا محاکمه آنها باید شفاف و بدون ابهام برای ایران باشد.

گام چهارم معتبر سازی؛ طالبان باید بداند که دو حادثه اخیر تروریستی بخشی از شکل گیری رفتار جدید امنیتی ایران در برابر طالبان خواهد بود.

گام پنجم معتبر سازی؛ طالبان باید برای همکاری های فراتر از وضعیت فعلی در حوادثی که به خطوط قرمر امنیتی ایران در این کشور مربوط می شود، خود را آماده کند. طالبان باید بداند و می داند که در حال حاضر به تنهایی نمی تواند امنیت افغانستان را برقرار کند و باید همکاری های امنیتی فراتری با ایران برای برقرای امنیت پایدار در افغانستان داشته باشد. به صلاح کل مردم افغانستان نیز نیست که اسیر طولانی مدت ضعف های امنیتی طالبان شود.

*مدیر مسئول جهان نيوز


بیشتر بخوانید:
آیا ایران به حکومت طالبان در افغانستان راضی شده؟!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مانند همه شیعیان از شیعیان مظلوم افغانستان هم باید دفاع شود
یک راهکار دارد. از آنجاییکه طالبان قابل تغییر نمیباشد بایستی از احمد شاه مسعود حمایت صورت گیرد
Iran, Islamic Republic of
احمد شاه مسعود که در قید حیات نیست حتما منظورتون احمد مسعود پسر احمد شاه مسعود است
Czech Republic
پسر احمد شاه که نگاهش بدستان غربيان مخصوصاً فرانسه و آمريکا بود!
Iran, Islamic Republic of
اولین و بزرگترین و مهمترین گام عدم دخالت در امور افعانستان و شیعیان است
United Arab Emirates
شاید طالبان به بهانه حمایت از شیعیان افغانستان در مقابل این حملات مرموزانه که احتمالا خودشان یا امریکا پشت آن هستند حمایت مالی از ما طلب کنند آیا با این اوضاع بد اقتصادی امکان دارد؟