پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ - 26 May 2022
 
۴
۱۶
نگاهی به سفرهای رئیس دولت سیزدهم؛

قالب جدیدی که رئیسی در سفرهای استانی ابداع کرد/ سفرهای استانی امروز با دوره‌های گذشته چه تفاوتی دارد؟

يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۴
کد مطلب: 778357
سفرهای استانی با قالب جدیدی که در دولت رئیسی انجام می‌شود نوید بخش بروز اتفاقات خوب برای کل سرزمین ایران اسلامی است.
قالب جدیدی که رئیسی در سفرهای استانی ابداع کرد/ سفرهای استانی امروز با دوره‌های گذشته چه تفاوتی دارد؟
گروه سیاسی جهان نيوز: سفرهای استانی از دوره‌های قبل ریاست جمهوری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است. این تاکیدات به دوران اصلاحات باز می ‌گردد. ایران با وسعت سرزمینی بالایی که دارد نیازمند یک مدیریت منسجم و همه جانبه است. از دیرباز موضوع آمایش سرزمینی به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های پیشرفت و توسعه کشور مطرح بوده است. وسعت سرزمینی ایران از دریای خزر تا به خلیج فارس کشیده شده است و همین موضوع لزوم توسعه همه جانبه و یکنواخت را بوجود آورده است. عدم توسعه یافتگی هماهنگ باعث بروز پدیده هایی مانند تمرکز جمعیت و سرمایه و کوچ و خالی شدن بسیاری از مناطق روستایی شده است.

از این رو یکی از مهمترین برنامه های روسای جمهور سفرهای استانی بوده است. اما نگاهی به این موضوع نشان می دهد با وجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب در دوران اصلاحات این سفرها چندان مورد توجه رئیس جمهور وقت قرار نگرفت. چه اینکه به نظر می رسد شیوه مدیریتی جناح سیاسی اصلاحات بیشتر مدیریت اتاقی و از راه دور است و همین مسئله باعث ایجاد مشکلات متعددی در کشور شده است.


بعد از دوره اصلاحات در دولت های نهم و دهم بود که سفرهای استانی شکل و شمایل جدی به خود گرفت و رئیس جمهور با حضور میدانی در شهرهای مختلف کشور به آبادانی و پیشرفت این مناطق کمک کرد و این سفرها به عنوان یکی از مزیت‌های مهم این دوره ها خصوصا دوره نهم ریاست جمهوری تبدیل شد. کارشناسان مطرح می کردند که اگر این سفرها به طور برنامه ریزی شده و منسجم انجام شود ثمرات بسیار مهم اقتصادی و اجتماعی برای کشور در بر خواهد داشت. این سفرها از نظر اجتماعی تابو تمرکز توجهات به پایتخت را شکست. مردم شهرهای مختلف خصوصا استان‌های کمتر برخوردار هم برایشان این امیدواری بوجود آمد که آنها نیز مورد توجه سیاست‌های قوه مجریه قرار دارند. اما در همین دوره نیز با توجه به اینکه سفرهای استانی به طور مداوم انجام می شد نقص‌هایی در آن دیده می شد. یکی از نقیصه های مهم عدم برنامه ریزی مالی و کارشناسی برخی از دستوران دولتی بود. این موارد اگرچه باعث ایجاد رضایت در مردم می شد اما به طور کارشناسی برخی از امور انجام نمی شد. رویه جمع کردن مردم در یک مکان همچون ورزشگاه یا مصلی برای سخنرانی های رئیس جمهور که بعضا با حاشیه هایی روبرو بود نیز یکی دیگر از مشکلات این سفرها بود که وجهه تبلیغاتی تا عملیاتی به خود گرفته بود و در برخی از زمان ها مانند نزدیکی به انتخابات و ... این وجه بیشتر پررنگ می شد.


در دوره سوم یعنی دولت روحانی این سفرهای استانی به طور منسجم انجام نشد و پراکندگی و عدم برنامه ریزی و اولویت قرار دادن سفرهای استانی مشهود بود. از یک سو بازهم همان رفتار و رویه دوره اصلاحات در حال تکرار بود که گویی چندان اراده و اعتقادی به سفرهای استانی وجود ندارد و بیشتر مدیریت از راه دور مد نظر مدیران اجرایی کشور بود. از سوی دیگر یک برخورد سیاسی با بحث سفرهای استانی از سوی جریان اصلاحات و اعتدال صورت می گرفت که نه تنها برخورد ایجابی نبود بلکه یک برخورد سلبی و نهی از ادامه این روند بود. یعنی نه تنها برنامه ریزی خاصی درباره این سفرها در دوره دولت روحانی انجام نمی گرفت بلکه چندان اراده ای نیز برای ادامه این مسیر احساس نمی شد. گو اینکه اصلاح طلبان این رویه مدیریتی را مزیت سیاسی دولت قبل و رقیب سنتی جناحی خود می دانستند. حتی این موارد تا جایی بود که برخی جراید اصلاح طلب سفرهای استانی را با القابی ناپسند معرفی می کردند و حتی به مردم نیز در برهه ای توهین کردند.


با شروع دولت رئیسی اما رویه سفرهای استانی دوباره با قوت تمام پیگیری شد. در این دوره که به نظر می رسد نقطه عطفی در کارنامه سفرهای استانی باشد چند مسئله بسیار مثبت دیده می شود. اول اینکه دولت با برنامه ریزی تمام وارد اجرای سفرهای استانی شده است. گفته می شود پیش از هر سفر تیمی به بررسی مشکلات و مسائل استان ها می پردازد. از سوی دیگر قبل از انجام سفرهای استانی مدیران محلی از جمله استانداران و فرمانداران به تهران آمده و جلساتی را با تیم مدیریتی سفرهای استانی برگزار می کنند. پس از این جلسات سفرهای استانی با برنامه ریزی خاصی که صورت گرفته انجام می شود. این انسجام و هدفمندی سفرهای استانی ثمرات بیشتری برای مردمی دارد که قطعا به دنبال نتیجه این سفرها هستند و بازدیدهای میدانی بی ثمر برای آنان موضوعی خاصی ندارد. نگاهی به انتخاب مقصد سفرهای استانی رئیس جمهور در این مدت نشان می دهد این مسئله نیز با هوشیاری خاصی انجام می پذیرد.

در این سفرها به جای اینکه مردم برای دیدن رئیس جمهور به یک مکان خاص مثل ورزشگاه بروند و ساعت ها منتظر بمانند این رئیس جمهور است که به مناطق مختلف سر می زند. گاها دیده شده که وقتی مردم درخواستی داشته اند خودرو رئیسی متوقف شده و رئیس جمهور با صبر و حوصله به مشکلات مردم آن منطقه گوش داده و برای برنامه ریزی جهت رفع آن دستوراتی را صادر کرده است.

از سوی دیگر این سفرها در روزهای تعطیل یعنی جمعه ها و با حضور اعضای هئیت دولت از وزیران تا معاونان رئیس جمهور انجام می پذیرد. نکته قابل تامل اراده‌ای است که رئیس جمهور برای انجام این سفرها دارد. درحالی که بیماری کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است اما سفرهای استانی به این بهانه متوقف نشده است و در یک قالب جدید و کارآمد در حال اجراست. این قالب که در حوزه زمان بندی و اجرا و برنامه ریزی بسیار بدیع است، با سرعت بسیار مناسبی هم در حال اجراست. سفرهای استانی که پیشتر با کندی انجام می شد در دولت رئیسی به طور هفتگی در حال اجراست و درواقع رئیس جمهور در هر ماه به 4 استان سر می زند. انجام این سفرها با همین دست فرمان قطعا در ابتدا با ارائه دستورات و برنامه ها به استانداری ها و مدیران محلی انجام می شود اما با سرعتی که طی می کند به زودی به مرحله اجرا، پیگیری و نظارت می رسد و شکل گیری یک قالب مدیریتی برنامه ریزی شده، عملیاتی و پیگیرانه را نوید می دهد و این امیدواری وجود دارد که به زودی ثمرات آنرا مردم به خوبی احساس کنند.

بیشتر بخوانید:
مردم ایران دوباره رئیس‌جمهوردار شدند! +تصاویر
رئیسی دنبال خدمت، اصلاحات پی عقده گشایی +جزئیات
رئیسی چگونه لذت رفتن روحانی را دوچندان کرد؟
پنج تصویر دیدنی از سفر رئیسی به بیرجند

رئیس جمهور؛ بدون واسطه با مردم +تصاویر
پاشنه آشیل دولت رئیسی چیست؟/ انتظاری که مردم دارند
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United Arab Emirates
قدر دان تلاش آقای رئیس جمهور حتی در روزهای تعطیلات آخر هفته هستیم.
شاعر
Iran, Islamic Republic of
صد شکر که این آمد و صد شکر که آن رفت
Iran, Islamic Republic of
نمی دونم بعد این همه بی تدبیری و کوچک کردن سفره مردم ایا شبها خواب داره .؟؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
خروجی کار مهم هست .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
فعلا که چیزی عوض نشده!!
گیلانی
Iran, Islamic Republic of
تسریع در واردات واکسن و واکسیناسیون عمومی اولین وعده رئیسی بود که محقق شد.
Iran, Islamic Republic of
سیستم باید طوری طراحی و اجرا شود که مشکلات کشور هر روزه احصا و در مرکز درمان شود .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
دقیقا
دوستدار حاج آقا رئیسی
Iran, Islamic Republic of
خدا قوت به حاج آقا رئیسی و مسئولان پُر تلاش..
صابر
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی تا استانداران و مدیران کل استانی را عوض نکند این سفر ها نتیجه ای زیادی ندارد.
صابر
Iran, Islamic Republic of
واقعا درست است
hosain
Iran, Islamic Republic of
مدیریت اصولگرایان را ما در دانشگاه آزاد داریم لمس می کنیم...
مردم
Iran, Islamic Republic of
سفرهای استانی و تشکیل هیئت دولت در شهرستانها یادگار احمدی نژاده ....!!!
Iran, Islamic Republic of
چرا رییسی از مردم دوری میکنه؟! زمان احمدی نژاد بهتر بود میومد با مردم حرف میزد ونمایندگانی رو به ادارات میفرستاد تا مردم مشکلشون رو مطرح کنن.مردم نامه مینوشتن و دولت واقعا پیگیری میکرد.....
Iran, Islamic Republic of
از اطهار نظر فخیمانه تون ممنون !!،
Iran, Islamic Republic of
اينكار از لحاظ امنيتي اشكال دارد و خطرش زياد است ..