چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 1 Dec 2021
 
۵
۳
انتقام سخت و اخراج اطلاعاتی آمریکا از منطقه

آیا ایران پشت پرده تغییرات جدید ساختاری سازمان سیا قرار دارد؟!/ بلای سهمگینی که سازمان جاسوسی آمریکا را رها نمی‌کند +جزئیات

ابعاد جدید نمایان شده ضربه اطلاعاتی ده سال قبل ایران به آمریکا
يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۵۴
کد مطلب: 778350
از چند سال قبل معلوم شد که شبکه جاسوسی آمریکا پس از ضربه اطلاعاتی ایران نیازمند یک خانه تکانی اساسی شده است. این شبکه با ضربه نیروهای امنیتی ایران از درون متلاشی شده بود ولی نه امکان حذف همه عناصر آن وجود داشت و نه اعتماد به همه آن!
آیا ایران پشت پرده تغییرات جدید ساختاری سازمان سیا قرار دارد؟!/ بلای سهمگینی که سازمان جاسوسی آمریکا را رها نمی‌کند +جزئیات
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: این روزها، نیویورک تایمز رسانه نزدیک به دموکرات ها و برخی دیگر از رسانه های غربی، گزارش هایی درباره برخی تغییرات ساختاری سازمان سیا در مواجهه جدید اطلاعاتی با ایران منتشر کرده اند.

در اینباره بیشتر بخوانید:

یک: طی چند سال اخیر گزارش های رسانه های آمریکایی درباره شکست های سازمان سیا از نیروهای امنیتی ایران، جنبه جدی تری پیدا کرده و ابعاد حقیقی آن نیز روز به روز نمایان‌تر می شود. لازم به یادآوری است که در مواجهه نیروهای امنیتی ایران با سرویس اطلاعاتی آمریکا، یک نقطه عطف ویژه می توان بیان کرد: از ابتدای دهه نود سرویس اطلاعاتی ایران با شناسایی بخش گسترده ای از جاسوسان آمریکایی و سپس با شریک کردن چین، ضربه جهانی سنگینی به سازمان سیا وارد کرد که پس از چند سال تبعات آن برای آمریکایی ها نمایان تر شد و مجبور شدند برای اولین بار ابعاد آن عملیات را در سال 97 از طریق سایت یاهونیوز علنی بیان کنند.

دو: از چند سال قبل معلوم شد که شبکه جاسوسی آمریکا پس از ضربه اطلاعاتی ایران نیازمند یک خانه تکانی اساسی شده است. این شبکه با ضربه نیروهای امنیتی ایران از درون متلاشی شده بود ولی نه امکان حذف همه عناصر آن وجود داشت و نه اعتماد به همه آن! پس از چندین سال جالب است که حتی هم اکنون نیز مدیران سازمان سیا دقیقا نمی دانند که چند لایه شبکه آنها ضربه خورده و کدام لایه ها از بین رفته اند و به کدام لایه ها می توانند اعتماد کنند. دولت ترامپ با برخی تغییرات مدیریتی تلاش کرد که این ضربه را مدیریت کند ولی نه تنها موفق نشد بلکه اینک دولت بایدن مجبور شده فراتر از تغییرات مدیریتی به تغییر برخی ساختارها نیز در سازمان سیا تن بدهد. همچنین سازمان اطلاعاتی آمریکا پس از چند سال مجبور شده که بخش هایی از سیستم جاسوسی خود را به صورت کلی در منطقه و جهان تعطیل کند. به همین دلیل تصمیمات دولت بایدن برای ایجاد تغییرات در سازمان سیا جنبه فرا سیاسی دارد و بر اساس اطلاعات منتشر شده تصمیمات جدید اطلاعاتی در آمریکا پس از بررسی ده ها پرونده جدید اطلاعاتی استخراج شده است. اما واکاوی تغییرات جدید ساختاری در سازمان سیا در برابر ایران معانی دیگری نیز دارد. در حالی راهبرد تهاجم اطلاعاتی که ترامپ در برابر ایران پیش گرفته بود، شکست خورده که این اتفاق نشان می دهد که در روش تهاجم گسترده اطلاعاتی به ایران، این سازمان سیا است که در این نوع مواجهه، آسیب پذیرتر است و باید و اجبارا برخی عقب نشینی های راهبردی و ساختاری را انجام دهد.

سه: اما یک سوال اساسی این است که ابعاد جدید نمایان شده ضربه اطلاعاتی ده سال قبل ایران به آمریکا چیست؟ اول؛ اینکه بخش مهمی از جاسوسی انسانی از ایران و برخی نقاط جهان به صورت جدی متوقف شده است دوم، بخش قابل توجهی از سیسم جاسوسی انسانی آمریکا اینک به یکی از نامطمئن ترین ابزارهای امنیتی علیه خود این کشور تبدیل شده است سوم؛ روند جمع آوری و تحلیل اطلاعات در سازمان سیا دچار بحران شده است. چهارم؛ میز ویژه عملیات اطلاعاتی علیه ایران که توسط ترامپ و مایک پمپئو تاسیس شده بود، تعطیل شده است پنجم؛ حذف اجباری اسطوره اطلاعاتی آمریکا از سازمان سیا رقم خورده است. مایکل دی آندریا که سالهاست رسانه های آمریکایی از او به عنوان نامرئی ترین افسر اطلاعاتی آمریکا یاد می کنند، در حالی حذف شده که این نوع حذف شدن ساختاری، از حذف فیریکی او مهمتر و راهبردی تر است. زیرا او در یک رقابت اطلاعاتی پس از شکست حداکثری از ایران و اثبات ناکارآمدی تفکرات اطلاعاتی اش، کنار گذاشته شده است. به تعبیر دیگر ایران توانسته برجسته ترین مامور اطلاعاتی آمریکا در چهار دهه اخیر را با شکست بدرقه کند.

چهار: راهبرد انتقام سخت ایران از آمریکا هر روز ابعاد جدیدی از زنده بودن خود در حال رونمایی است. علاوه بر گزینه هایی همچون وضعیت قرمز ضدامنیتی و سیاسی آمریکا در عراق، اخراج اجباری از افغانستان، تغییر موازنه های بزرگ نظامی در یمن و تثبیت نظامی و سیاسی ایران در سوریه؛ اینک جنبه های اطلاعاتی راهبرد انتقام سخت نیز در حال نمایان شدن است. مرگ های مشکوک برخی از افسران دخیل در شهادت حاج قاسم سلیمانی و ادامه ضربات به زیر ساخت های اطلاعاتی آمریکا در منطقه، سبب شده که این پیروزی های اطلاعاتی را نیز بتوان به راهبرد انتقام سخت ایران ضمیمه کرد. به نظر می رسد در کنار اخراج سیاسی و نظامی آمریکا، اخراج اطلاعاتی آمریکا از منطقه نیز جدی تر از هر زمانی شده است. ایران می خواهد و اراده کرده، خاورمیانه -به تعبیر غربی ها- را در همه ابعاد از وجود آمریکا پاکسازی کند.

*مدیر مسئول جهان نيوز

بیشتر بخوانید:
مستند دستگیری"جاسوسان سیا" را دوباره ببینید/ چرا علوی می‌خواهد، وزارت اطلاعات را ضعیف نشان بدهد؟!

چرا وزارت اطلاعات آرایش تهاجمی گرفته است؟

نقش وزارت اطلاعات در تغییر مدیران اطلاعاتی آمریکا +جزییات

وزارت اطلاعات دقیقا با سرویس اطلاعاتی آمریکا چه کرد؟!/ خبر مهمتر از دستگیری ۱۷ جاسوس سازمان سیا چیست؟

عضو سابق دایره ضدجاسوسی نیروی ارتش آمریکا چگونه جذب ایران شد؟/ خانم «الفرد ویت» چه اطلاعات فوق محرمانه ای از آمریکا را به ایران داده؟

ابعاد دستاورد جدید فوق‌ سری امنیتی جمهوری اسلامی/ آبروی سازمان "سیا" چگونه در اختیار وزارت اطلاعات ایران قرار گرفت؟
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
یعنی ایران اینقدر نفوذ داره که در تغییرات سیا دست داره باورش سخته اما اگه باشه دمشون گرم و خسته نباشن البته نباید هم بگن
Iran, Islamic Republic of
آمریکا در حال افول است
رضا
Iran, Islamic Republic of
خب يه ذره هم روى ادبياتت كار كن ، هنوز جمله بندى بلد نيستى ! مثلاً اين جمله « راهبرد انتقام ايران از امريكا هر روز ابعاد جديدى از زنده بودن خود در حال رونمائى است » يعنى چى ؟! اصلاً ببين معنا داره ؟!