کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سه استدلال بنیادین؛

چرا «Plan B» آمریکا و اسرائیل علیه ایران جدی نیست؟

17 مهر 1400 ساعت 11:20

تاکید مقام های آمریکایی و اروپایی و متحدان منطقه ای آن ها مبنی بر اینکه در صورت شکست روند مذاکرات هسته ای با ایران، طرح های جایگزین نظامی (Plan B) را علیه این کشور فعال می کنند، اساسا اعتبار ندارد.


گروه بین المللی جهان نیوز: معادله هسته ای ایران روز به روز ابعاد پیچیده تری را به خود می گیرد. در این چهارچوب، ایالات متحده آمریکا و دولت های اروپایی، مدام به طرح درخواست های زیاده خواهانه خود از ایران ادامه داده و با جنجال سازی های رسانه ای سعی می کنند تا دست های خالیِ سیاسی خود را پُر جلوه دهند و در طرف مقابل، دولت آیت الله رئیسی و تیم سیاست خارجی او، در رابطه با معادله برجام و مذاکره با غرب، عملگرایی پیشه کرده و صرفا حصول دستاوردهای عملی و عینی برای ملت ایران از مذاکرات هسته ای با غرب را محرکِ حضوری فعال در چهارچوب مذاکرات برجامی و تعامل با غرب اعلام کرده اند.

با این حال در این میان، رژیم صهیونیستی و بعضا مقام های آمریکایی و اروپایی، با هدف تحت فشار قرار دادن ایران جهت بازگشت به فضای مذاکره، مدام از این مساله صحبت می کنند که در صورت شکست روند مذاکره، طرح های جایگزین (Plan B) را علیه ایران فعال خواهند کرد و عملا ایران و تاسیسات اتمی این کشور را به اقدامات نظامی و خرابکارانه تهدید می کنند. در این نقطه این سوال مطرح می شود که تا چه اندازه ایران در مواجهه با تهدیدات این چنینی آسیب پذیر است و آیا احتمال نابودی قدرت هسته ای آن بر اثر حملات احتمالی خرابکارانه از سوی طرف های مخالف با این کشور وجود دارد؟ جهت پاسخ به این پرسش بایستی چند مولفه را مد نظر قرار داد.

پیشرفته بودنِ برنامه هسته ای ایران
برنامه هسته ای ایران به زعم بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بین المللی، یک برنامه ساده که در مراحل ابتدایی خود قرار داشته باشد نیست. ایران از وجود ده ها دانشمند هسته ای و همچنین پیشرفت های علمی قابل توجه دراین زمینه سود می برد و اساسا دانش هسته ای ایران جزو مدرن‌ترین ها در جهان است. در این رابطه شاهد بوده ایم که هر زمان منافع کشور ایجاب کرده، داشنمندان هسته ای کشورمان در مدت زمان کمی نیازهای کشور در تحقق پیشرفت های هسته ای را محقق ساخته اند و عملا به تقویت بنیان های قدرت ایران کمک کرده اند. از این رو، اساسا برنامه هسته ای ایران محدود به شمار اندکی دانشمند هسته ای و یا توان محدود علمی و تحقیقاتی نیست که بتوان به راحتی آن را نابود کرد. در واقع پیشرفته بودن برنامه هسته ای ایران، عملا امکان نابودی آن با استفاده از اقدامات تروریستی و خرابکارانه را تا حد زیادی تضعیف کرده است. در این چهارچوب، پیش از این شاهد بوده ایم که سال 2007، رژیم صهیونیستی با حمله به "نیروگاه اتمی الکبار سوریه" و همچنین در سال 1981 با حمبه به "راکتور اتمی اوسیراک عراق"، به راحتی توانست برنامه اتمی کشورهای مذکور را نابود سازد. دلیل آن هم این بود که این کشورها هنوز در گام های ابتدایی برنامه هسته ای خود بودند. امری که در مورد ایران به هیچ عنوان صدق نمی کند و اخیرا نخست وزیر سابق رژیم صهیوینستی "ایهود المرت" نیز این مساله را مورد تایید قرار داده است.ایهود اولمرت نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی اخیرا در مقاله‌ای برای روزنامه اسرائیلی "هارتض" اعتراف کرده که برنامه اتمی ایران تا حد زیادی پیشرفته است و نمی توان به همان طریقی که برنامه اتمی سوریه و عراق نابود شد، آن را هدف قرار داد. وی به طور خاص تاکید کرده که اسرائیل توان نابودی کاملِ برنامه اتمی ایران را ندارد.

توان نظامی و امنیتی ایران
یکی دیگر از چالش هایی که طرف های مخالف با ایران جهت نابودی برنامه هسته ای این کشور با استفاده از اقدامات نظامی و تروریستی با آن رو به رو هستند، این موضوع است که اساسا ایران یک قدرت قابل توجه منطقه‌ای در خاورمیانه با شبکه ای پیچیده از نیروهای متحد خود است. مساله ای که هرگونه ماجراجویی علیه ایران را به امری پرهزینه تبدیل می کند و می تواند تبعات بدی را برای طرف های مهاجم داشته باشد. در واقع، توان نظامی و قدرت سخت ایران، حامی قابل اتکایی جهت پیشبرد برنامه هسته ای این کشور است. امری که عملا محاسبات راهبردی کشورهای بیگانه جهت خرابکاری علیه برنامه هسته ای ایران را با چالش هایی اساسی رو به رو می کند و می تواند بازدارندگی موثری را در برابر آن ها ایجاد کند. جدای از این ها نباید فراموش کرد که تاکنون هرگونه اقدام خرابکارانه علیه تاسیسات هسته ای ایران، عملا افکار عمومی داخلی ایران و ظرفیت های این کشور را به سمت اتحاد بیشتر و تلاش جهت کسب پیشرفت های جدیدتر در چهارچوب توانمندی های هسته ای ایران سوق داده است. در واقع، اقدامات خرابکارانه علیه برنامه اتمی ایران، نه تنها تهران را ناامید نکرده بلکه اراده آن را در تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای، چند برابر هم کرده است.


بنیاد تحقیقاتی آبزرور اخیرا در یک گزارش راهبردی، هرگونه اقدام نظامی علیه سایت های هسته ای ایران را بیهوده خوانده و حتی آن را موجب تشویق بیشتر ایران جهت سرعت بخشیدن به توانمندی های هسته ای اش دانسته است. اضافه بر این، بنیاد تحقیقاتی مذکور، توانمندی های نظامی ایران را نیز مانعی جدی جهت حملات گسترده به سایت های هسته ای این کشور عنوان کرده است.

موقعیت خاص سایت های هسته ای ایران
دشمنان ایران همواره با یک چالش اساسی جهت هدف قرار دادن سایت های هسته ای ایران رو به رو بوده اند و آن: "بنا شدنِ تاسیسات اتمی ایران در مناطق خاص نظیر مناطق کوهستانی و زیرزمینی است که با استحکامات قدرتمندِ طبیعی و بتن و همچنین سامانه های دقیق پدافند هوایی حراست می شوند"، بوده است. از طرفی، سایت‌های هسته ای ایران در اقصی نقاط این کشور پراکنده هستند. امری که نابودی کلیتِّ برنامه هسته ای ایران را به چالشی اساسی برای دشمنان این کشور تبدیل می کند. در واقع، کشورهای مخالف با توان هسته ای ایران، نمی توانند به طور صد در صد اطمینان خاطر حاصل کنند که هرگونه حمله و اقدام نظامی آن ها علیه تاسیسات اتمی ایران، با موفقیت کامل مواجه خواهد شد. همین مساله، عملا خود به مثابه عاملی بازدارنده عمل می کند و به دلیل نگرانی از تبعات احتمالی، فرصت هرگونه ماجراجویی گسترده علیه تاسیسات اتمی ایران را از آن ها می‌گیرد.


کد مطلب: 778262

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/report/778262/چرا-plan-b-آمریکا-اسرائیل-علیه-ایران-جدی-نیست

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com