سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 17 May 2022
 
۵
۳۹
دلسوزانه با رئیس جمهور؛

پاشنه آشیل دولت رئیسی چیست؟/ انتظاری که مردم دارند

دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۱
کد مطلب: 777788
درحالی که مشکلات دولت قبل ریشه مدیریتی داشت متاسفانه دیده می‌شود که هنوز برخی از این مدیران در دولت جدید سر کار هستند یا به منصب‌های جدید گماشته می‌شوند.
پاشنه آشیل دولت رئیسی چیست؟/ انتظاری که مردم دارند
گروه سیاسی جهان نيوز: دولت سیزدهم با قوت کار خود را شروع کرده و مسئله اقتصاد را نیز در سرلوحه کار خود قرار داده است. تحرک و فعالیت دولتمردان خصوصا رئیس جمهور در این دولت نشان می‌دهد که دغدغه و اراده زیادی برای حل مشکلات کشور و مردم وجود دارد. از سفرهای استانی گرفته تا بازدیدهای سرزده که شخص رئیس جمهور در آن شرکت می‌کند، نشان دهنده نوعی هدفگذاری ویژه برای نظارت و پیگیری امور است.

درواقع رئیس جمهور روش مدیریتی پیگیرانه را مد نظر قرار داده است و به نظر می رسد این نوع روش مدیریتی موفقیت آمیز خواهد بود چون نه تنها دستوری و منقطع نیست بلکه به صورت فعال و حضوری و مداوم امور پیگیری و تحت نظارت قرار می گیرد تا به سرمنزل مقصود برسد.

بر همین اساس جای امیدواری وجود دارد که مسائل کشور اگرچه بزرگ هستند اما در طول زمان با تداوم این نوع مدیریت حل شوند و مجموعه کشور و مردم به سمت پیشرفت و ترقی حرکت کنند. اما در این میان مسائلی هم هست که ممکن است دولت را از این امر خطیر و مهم دور سازد. کارشناسان مطرح می‌کنند که پاشنه آشیل دولت آیت الله رئیسی ممکن است، انتصابات افرادی باشد که حواشی جدی همراه خود دارند یا دغدغه و اراده لازم برای تغییرات و بهبودی اوضاع را ندارند یا اینکه اگر هم اراده و برنامه دارند در این حوزه کارآمدی لازم را ندارند.

البته مجموعه اخباری که از گوشه و کنار فعالیت دولتمردان به گوش می رسد نشان می دهد دولت حساسیت های لازم را در این عرصه دارد. در این خصوص استفاده و بهره مندی از اطلاعات دیگر نهادهای رسمی کشور از جمله نهادهای امنیتی و اطلاعاتی یکی از مواردی است که خوشبختانه دولت به آن توجه دارد و اخبار منتشره نشان دهنده آن است که از مشورت و اطلاعات این ارگان ها استفاده لازم صورت می گیرد. این حساسیت البته یکی از نقاط قوت دولت آیت الله رئیسی است. مثلا موضوع دوتابعیتی بودن افراد که در دولت قبل چندان به آن اعتنایی صورت نمی گرفت در دولت جدید مورد توجه جدی قرار گفته است.

منتها این روزها برخی از انتصابات نیز برای دولت حاشیه دار شده است و انتقاداتی از سر دلسوزی را بوجود آورده است. موضوع انتخاب استاندار سیستان و بلوچستان یکی از این موارد بود که انتقاداتی را به دنبال داشته است. گفته می شود مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با استاندار شدن «مدرس خیابانی» مخالف بودند و فیش نجومی حقوق وی یکی از علل این انتقادات بوده است. وی عنوان کرده فیش حقوقی که در تیرماه منتشر شده مربوط به حقوق چند ماه بوده است نه یک ماه. این درحالی است که برخی از منتقدان مطرح می کنند که به هر جهت وی فردی است که به اخذ حقوق نجومی مشهور است و اینکه فردی را با این حاشیه به عنوان استاندار یک استانی که محرومیت در آن کم نیست انتصاب می کنند مشکلاتی را ایجاد می کند و ممکن است سد راه اهداف صحیح دولت برای این استان شود. نکته دیگر اینکه این افراد در دولت قبل مسئول بودند و انتقادات به نوع مدیریت برخی از همین مدیران بوده است اما اینکه در دولت جدید به عنوان افرادی با کفایت مطرح می شوند چندان با کارنامه کاریشان در گذشته سنخیتی ندارد.

از موارد دیگری که در دولت مورد انتقاد قرار گرفته این است که چرا روند جایگزینی و انتخاب مدیران به کندی انجام می پذیرد؟ برخی از کارشناسان مطرح می کنند که حساسیت های لازم در حوزه انتخاب افراد باعث شده که این انتصابات با کندی صورت گیرد اما اینکه از یک طرف سرعت انتصابات پایین است و از سوی دیگر افراد حاشیه داری در این حوزه انتخاب می شوند، افکار عمومی را نسبت به دولت بدبین می کند. تکلیف پست مهمی همچون ریاست سازمان محیط زیست که جزو معاونان رئیس جمهور هم محوسب می شود تازه روز گذشته مشخص شد. برای معاون علمی فناوری رئیس جمهور هم که تاکنون حکمی صادر نشده است و ظاهرا بنا براین است که ستاری به کار خود ادامه دهد هرچند که این موضوع هم تائید نشده است.

از سوی دیگر برخی انتصابات نظیر اسلامی برای سازمان انرژی اتمی یا قربانزاده در سازمان خصوصی سازی و همچنین برخی انتصابات وزرا یا گزینه های محتمل برای فرمانداری ها با سوالاتی در افکار عمومی مواجه شده است که فارغ از رد یا تائید و یا درست یا غلط بودن انتقادات، نیازمند شفاف سازی و ابهام زدایی بیشتری بود.

منتقدان مطرح می کنند دولتی که اقبال مردمی را دارد و رئیس جمهور آن همواره پای کار است، نباید با اقدامات نسبتا حاشیه دار زیر سئوال برود و ادامه کار آن با خدشه روبرو شود. خصوصا اینکه امروز در حوزه افکارعمومی دولت احتیاج دارد که فضای مثبتی شکل بگیرد تا کارها بهتر دیده شود و مردم نیز بتوانند بهتر از مواهب اقدامات دولت در یک فضای شفاف استفاده کنند.

همه این موارد درحالی است که مشکلات دولت قبل ریشه مدیریتی داشت و مردم نسبت به مدیریت تنبل و غیرصحیح دولت گذشته انتقاد داشتند اما اینکه دیده شود همین افراد برای گرفتن سررشته امور بر مسندهای مختلف دولت جدید تکیه می زنند، نه تنها ممکن است امیدواری عمومی را کم رنگ کند بلکه این نگاه امیدوارانه به دولت را از بین ببرد.

در پایان این موضوع را نیز باید تاکید کرد، که بوجود آمدن حواشی برای هر دولتی اجتناب ناپذیر است ولی برای دولت انقلابی آقای رئیسی همین مقدار حواشی کم نیز مردم و جریانات ارزشی کشور دوست دارند، اتفاق بیافتد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تا زمانیکه اصلاح طلبان و غربگراهای دولت قبل در راس کار باشند نه کرونا حل میشود نه مسائل اقتصادی!1
Iran, Islamic Republic of
به گوش آقای رییسی برسد که عدم تغییر سریع مدیران دولت روحانی یا احیانا جابجایی و ارتقاء آنان باعث حذف طرفداری مردم از دولت آقای رییسی خواهد شد....!!!
Iran, Islamic Republic of
همه مدیران دولت روحانی که بد نبود یا بی تدبیر نبودن به همین دلیل اقای رئیسی اونها رو نگه داشته دیگه شما چرا ناراحت هستی؟!
Iran, Islamic Republic of
ادامه راه با همان مهره‌های قبل نتیجه‌ای جز ادامه وضع قبل ندارند....
کارمند استانداری
Iran, Islamic Republic of
الان اکثر استانداران و معاونین آن و مدیران کل استان در استانهای بلاتکلیف بین خوف و رجاء هستند و هر لحظه منتظر جابجایی …….
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
براتون متاسفم ..
Germany
پاشنه آشیل دولت رئیسی این گرونی هاست که بدتر شده. .!!!!
سعید
Iran, Islamic Republic of
تورم لجام گسیخته که دولت روحانی ایجاد کرده در کمتر از یکسال قابل مهار و کنترل نیست از رئیسی انتظار معجزه نداریم.
Iran, Islamic Republic of
انتظار معجزه نداریم اما انتظار داریم نگذارد اجناس عمومی هر روز گرانتر شود
Iran, Islamic Republic of
خم رنگرزی که نیست کنترل تورم میراث دولت قبل یک شبه و یک ماهه ممکن نیست.
Iran, Islamic Republic of
8 سال خسارت رو به این زودی نمیشه جبران کرد
Iran, Islamic Republic of
با مدیران روحانی که بانی وضع موجود هستند اقتصاد درست نمیشه ............
Iran, Islamic Republic of
پاشنه اشیل دولت رئیسی مسئله اقتصاد کشور است عزیزجان
Iran, Islamic Republic of
با مدیران روحانی که بانی وضع موجود هستند درست نمیشه اقتصاد عزیزجان
Iran, Islamic Republic of
مدیران دولت روحانی نه مردمی اند نه انقلابی .....!1
Iran, Islamic Republic of
درسته اقتصاد برای ما مردم الان اصل هست اما نباید تمام کارها رو به خاطر اقتصاد تعطیل کرد که
مجتبی
Ukraine
سلام
لطفاً نگید مردم نگرانند.بگید نظر نویسنده این هست..!!
reza
Iran, Islamic Republic of
وقتي در دولت مرسي مديران حسني مبارک سر کار ماندند همين مديران مرسي را زمين زدند.!!
متاسفانه افراد قدرت طلب با تغيير چهره از اصلاح طلب به اصول گرا خيلي سريع ميتوانند خودشان را جا بزنند و در عمل به همان رويه خود ادامه خواهند داد.!!!!
Iran, Islamic Republic of
ایران و در انقلاب اسلامی ما اصل ولایت فقیه را د اریم که این مشکلات توش رخ نمیده پس خودتو نگران نکن در ایران چنین اتفاقاتی نمی افته
Iran, Islamic Republic of
چهان نیوز حالا به دولت خو.دش هم نقد داره آفرین البته حرفهای درستی هم زده ها باید مواظب باشه این دولت که با مدیران دو.لت قبلی پا تو این راه نذاره
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیس جمهور سفر به استان های تولید کننده محصولات کشاورزی مثل مازندران و ... را فراموش نکنند کشاورزی حمایت نمیشود انگیزه برای تولید ندارد.
Iran, Islamic Republic of
بحث کندی روند تغییر استاندارن هم هست.. اضافه کنید لطفا
Iran, Islamic Republic of
مردم انتظارات زیاد و بجایی هم دارند 8 سال بی امید و فقط با فشار زندگی کردن
Iran, Islamic Republic of
روحانی و دولت او هم زحمت کشید چرا یه عده ناراحتن!
محسن
Iran, Islamic Republic of
دولت قبل قیمت ارز و سکه و خودرو و موبایل و مسکن را 10 برابر کرد و مردم به این دلیل ناراحت هستن.
h
Iran, Islamic Republic of
جای مهمی مثل گزینش کشور هنوز بلا تکلیفه
Iran, Islamic Republic of
باید مدیران کل حراست و گزینش وزارتخانه‌ها از طرف خود ریاست جمهوری تعیین بشه ...!
Iran, Islamic Republic of
هنوز بعد از ۵۰ روز معاونین وزارتخانه ها هنوز انتخاب نشده اند
Iran, Islamic Republic of
فرزندان ژن خوب دار،نجومی بگیران وهمیشه مدیران بدون کارنامه ،مردم را از امید داشتن به تحول ،مایوس میکنند.آیا برخی از این مدیران ،ارزش دلسرد شدن مردم را دارند؟!
Iran, Islamic Republic of
به جناب زاكاني بفرماييد سريعا و صريحاً برخورد كنند و اشتباه انجام يافته را اصلاح نمايند ….!!!
United States
پاشنه ی آشیل کلیه ی دولت های جهان وضع اقتصادی و سفره ی مردم است.....دلار باید ارزان شود....
Iran, Islamic Republic of
اکیدا از رییس جمهور محترم و پر تلاش درخواست می کنیم مدیران موثر قبلی را تعویض کنند تا کشور به حرکت بیفتد
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی، لطفاً نجومی بگیران ، حامیان FATF ، وزار و مسئولان دولت آقای روحانی ، شیفتگان غرب ، حامیان ویلاهای چند هزار متری در لواسان و .... را از دولت خودتان ردکنید.
Iran, Islamic Republic of
ما از آقای ریسی توقع معجزه نداریم.ولی حداقل توقع ثابت ماندن قیمت هاست.
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
پس پیاز و اشکنه بخور تا تورم کم بشه!!
علی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
کاملا درسته بعضی از این مدیران هنوز ادامه دهنده رفتارهای دولت قبلی هستند...
احمد
یه مدیر بد یا ضعیف فقط فقط یک مدیر بد و ضعیف در هر جای کشور اگر انتصاب گردد نه تنها لطمات جبران ناپذیری به اعتماد مردم میزند بلکه بار منفی رسانه ای در سطح جامعه ایجاد میکند ..