کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نگاهی به یک اقدام اطلاعاتی ویژه حزب الله لبنان

چه رابطه‌ای میان محاکمه مریم تامسون با مرگ مشکوک تعدادی از افسران آمریکایی مرتبط با شهادت حاج قاسم وجود دارد؟/ آیا اسامی فهرست انتقام سخت سردار سلامی در حال خط خوردن هست؟!

14 تير 1400 ساعت 8:57

شهریور سال گذشته بود که سردار سلامی، فرمانده کل سپاه در سخنانی مهم تاکید کرد که دایره انتقام خون سردار سلیمانی شامل هر فردی خواهد بود که نقش مستقیم و غیرمستقیمی در حادثه ترور دست داشته است.


گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: دادگاهی در ایالات متحده، یک مترجم آمریکایی به نام «مریم طه تامسون»، شهروند ۶۳ ساله آمریکایی لبنانی‌تبار که با پنتاگون کار می‌کرد را در جریان یک پرونده انتقال اطلاعات به حزب الله، به ۲۳ سال حبس محکوم کرد. 

توصیف اولیه و رسمی وزارت دادگستری آمریکا از عمق شکار اطلاعاتی حزب الله لبنان این گزاره است که جریان مقاومت توانسته است یک زن آمریکایی را به استخدام در آورد که هم به اطلاعات فوق محرمانه دسترسی کامل داشته و هم محل کار او اتاق عملیات های ویژه ارتش آمریکا بوده است. ماحصل این ارتباط نیز دسترسی حزب الله لبنان به «اطلاعات نظامی بی نهایت سری و تهدید برای امنیت ملی آمریکا» شده است.

توصیف دوم رسمی دادگستری آمریکا این بود که افشای این اطلاعات نه تنها جانِ ده ها تن پرسنل نظامی و اطلاعاتی ارتش آمریکا و دیگر افراد مرتبط با آنها را به واسطه افشای مشخصات هویتی، پیشینه، تصویر افراد به مخاطره انداخته بلکه روش های جاسوسی و نحوه عملیات ها و همچنین برخی اهداف عملیاتی ارتش آمریکا را نیز لو داده است.

توصیف سوم رسمی وزارت دادگستری آمریکا نیز این بود که یکی از جرم های اصلی این زن این است که اسامی که به ایالات متحده کمک کردند تا سردار سلیمانی را ترور کنند، در اختیار حزب الله گذاشته است.

اما در اینباره چند نکته تحلیلی کوتاه ذیل قابل توجه است:

الف: ایران تنها در فاصله چند روز بعد از انتقام سردار سلیمانی توانسته زیرساخت اطلاعاتی برای انتقام از سردار سلیمانی را فراهم کند. این سرعت عمل در ارزیابی توان اطلاعاتی قدرت گروه های مقاومت بسیار قابل توجه است. اما آشنایی مجازی خانم تامسون با فرد مرتبط با حزب الله لبنان از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و به گفته وی، تا قبل از ترور سلیمانی، این فرد هیچ درخواستی درباره تحویل اطلاعات محرمانه نظامی از وی نداشته اشت. این موضوع نشان می دهد که در شرایط اضطراری، افسران امنیتی جریان مقاومت می‌توانند سرمایه گذاری‌ای که قبلا روی ارتباط با برخی عناصر ارتش آمریکا کردند را در فاصله کوتاهی با کسب اطلاعات مهم عملا نقد کنند.

ب: شهریور سال گذشته بود که سردار سلامی، فرمانده کل سپاه در سخنانی مهم تاکید کرد که دایره انتقام خون سردار سلیمانی شامل هر فردی خواهد بود که نقش مستقیم و غیرمستقیمی در حادثه ترور دست داشته است. در همان مقطع این اظهارات به این گزاره تعبیر شد که سپاه فهرستی از همه افراد دخیل در ترور سردار سلیمانی فراتر از سطح سیاسی در سطح نظامی و امنیتی تهیه کرده است. محاکمه اخیر امنیتی در واشنگتن نشان می‌دهد که این لیست تا چه حد دقیق و معتبر است و تا سطوح افسران عملیاتی و جاسوسان دخیل در ترور حاج قاسم تهیه شده است. ضمن اینکه یک بار دیگر این گزاره تقویت شد که فهرست کسانی که مورد انتقام قرار خواهند گرفت یک فهرست باز و بزرگی است و شامل افراد متعددی خواهد شد. از سوی دیگر این فهرست نشان می دهد ایران توان و اراده انتقام نقطه به نقطه در جغرافیای وسیع خاورمیانه و حتی فراتر از آن درباره شهادت حاج قاسم سلیمانی در خود آماده کرده است.

ج: این روزها اخباری از مرگ های مشکوک برخی از افسران مرتبط با شهادت حاج قاسم در منطقه به گوش می رسد و البته هیچکس مسئولیت رسمی آن را برعهده نگرفته است. جدای از درست یا غلط بودن اخبار و یا نحوه حذف و یا ماهیت حذف کنندگان و یا اینکه نمی توان با قاطعیت گفت که انتقام از فهرست عوامل عملیاتی دخیل در ترور حاج قاسم آغاز شده ولی یک واقعیت غیر قابل انکار را می توان صریح بیان کرد که اسامی مهمی در فهرست دقیق انتقام سردار سلامی در حال خط خوردن هستند. مجموع شواهد گفته شده نشان می دهد که پشتوانه، اشراف و زیرساخت اطلاعاتی انتقام سردار سلیمانی کاملا دقیق و تکمیل شده است و این گزاره را که این سپاه است که زمان، مکان و نحوه انتقام خون سردار سلیمانی تعیین می کند، بیش از پیش معتبر شده است.

*مدیر مسئول جهان نيوز


کد مطلب: 768884

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/report/768884/رابطه-ای-میان-محاکمه-مریم-تامسون-مرگ-مشکوک-تعدادی-افسران-آمریکایی-مرتبط-شهادت-حاج-قاسم-وجود-آیا-اسامی-فهرست-انتقام-سخت-سردار-سلامی-حال-خط-خوردن-هست

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com