کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

گردش در تاریخ یک خاندان منحوس؛ شماره ۹

روزی که شاه ایران در خیابان فردوسی تحقیر شد

15 بهمن 1399 ساعت 10:36

حدود ۷۷ سال پیش روسای جمهور سه کشور بیگانه بدون اطلاع مقامت ایران در یکی از سفارتخانه‌های خود در خیابان فردوسی تهران جلسه برگزار می‌کردند و شاه ایران به دیدار آنان می‌رفت و او را بی محل می‌کردند.


گروه جامعه جهان نیوز: در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی، ایران توسط نیروهای متفقین اشغال شد و رضاخان با فشار متفقین سریعا استعفاء داد و از کشور تبعید شد و پسرش محمدرضا را به سلطنت نشاندند.

در همان زمان حضور متفقین در ایران، نشست سران پیروز متفقین یعنی شوروی، انگلستان و آمریکا در تهران برگزار شد اما با وجود آنکه ایران میزبان این نشست بود مقامات بلندپایه ایرانی از آن بی خبر بودند و تازه در روز برگزاری این نشست مسئولان ایرانی از آن باخبر شدند.  

بی اعتنایی سران متفقین به مسئولان ایرانی به اینجا ختم نشد و وقتی که محمدرضا پهلوی یعنی عالی ترین مقام کشور قصد ملاقات با آنان را داشت، آنان حاضر به دیدار با شاه ایران نشدند و محمدرضا پهلوی مجبور به حضور در محل برگزاری نشست آنان در سفارت شوروی شد.

چرچیل نخست وزیر انگلیس تنها برای چند دقیقه در حیاط سفارت شوروی با شاه ایران دیدار کرد که به یک سلام و احوال‌پرسی و گرفتن عکس ختم شد و در ملاقات با روزولت رئیس جمهور آمریکا نیز محمدرضا پهلوی درخواست کرد که پدرش را به منطقه دیگری که آب و هوایی بهتری داشته باشد تبعید کنند. سران متفقین که بی‌اجازه در تهران حضور داشتند، علاوه بر تصمیم‌گیری برای جهان، برای چرچیل هم جشن تولد گرفتند.

این تنها یکی از ماجراهایی است که شاه ایران توسط کشورهای بیگانه تحقیر شد ولی بازهم نسبت به آن ها وفادار ماند.

باید یادآور شد که حدود ۷۷ سال پیش روسای جمهور سه کشور بیگانه بدون اطلاع مقامت ایران در یکی از سفارتخانه‌های خود در خیابان فردوسی تهران جلسه برگزار می‌کردند و شاه ایران به دیدار آنان می‌رفت و او را بی محل می‌کردند ولی مردم این صحنه را دیده‌اند که بعد از پیروزی انقلاب و خصوصا در دهه اخیر نیروهای بیگانه به محض آنکه به حریم ایران عزیز نزدیک می شدند با واکنش قاطعانه نظامی مواجه می‌شوند.

بیشتر بخوانید:
به شاه گفتم ۴۵ روز تفریح در سوئیس کافی است
معروف‌ترین فساد جنسی «فرح پهلوی» چه بود؟
ماجرای طمع شاه به همسر رئیس جمهور فیلیپین +عکس

ماجرای جشن تولد ۴۰ هزار دلاری فرح با بهترین آشپز دنیا
ماجرای شوخی مستهجن اعلی حضرت با مادرش
اصرار شاه بر انتخاب دوست دختر برای ولیعهد ۱۴ ساله!
آخرین آرزوی محمدرضا پهلوی قبل از مرگ چه بود؟
دردسرهای چغاله خوردن معشوقه سوئدی شاه برای پرفسور


کد مطلب: 753602

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/report/753602/روزی-شاه-ایران-خیابان-فردوسی-تحقیر

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com