شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ - 28 May 2022
 
۳
۱۴۷
نظریه پردازی جدید استاد عباس آخوندی:

بیماری‌ها واگیردار حکومت و تمدن‌ها را نابود می‌کند/ شرط لازم و کافی برای پیروزی در نبرد با کرونا پذیرش پدیده‌ جهانی‌شدن است!/ کرونا وابستگی جهان را نشان داد و ما همچنان دنبال تجزیه جهانی هستیم!/ شورای نگهبان و مخالفان برجام توان حل مساله کرونا را دارند؟

شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: 724016
وزیر مستعفی راه و شهرسازی نوشته است: کشورمان مدّت‌هاست که با پدیده‌های متعددی از عامل‌های ناکارآمدی و ناکارایی در نظام اجتماعی و حکمرانی دست‌ و پنجه نرم می‌کند. باید دید، آیا رویارویی با این پدیده‌ی مهلک جدید، مایه‌ی یک عزم ملّی برای گذاشتن یک نقطه‌ی پایان به روند موجود و یک چرخش بنیادین در نظام حکمروایی می‌شود؟
بیماری‌ها واگیردار حکومت و تمدن‌ها را نابود می‌کند/ شرط لازم و کافی برای پیروزی در نبرد با کرونا پذیرش پدیده‌ جهانی‌شدن است!/ کرونا وابستگی جهان را نشان داد و ما همچنان دنبال تجزیه جهانی هستیم!/ شورای نگهبان و مخالفان برجام توان حل مساله کرونا را دارند؟
گروه سیاسی جهان نيوز: عباس آخوندی، وزیر ناکارآمد و در نهایت مستعفی دولت های یازدهم و دوازدهم که بعد از پایان فعالیت خسارت بارش در وزارت راه و شهرسازی به طرح مسائل فلسفی روی آورده است، این بار در روزنامه اصلاح طلب تعادل رخ نمایی کرده و گفته است: «شرط لازم و کافی برای پیروزی در نبرد با کرونا پذیرش پدیده‌ جهانی‌شدن است». عضو ارشد ستاد میرحسین موسوی و یکی از متهمان فتنه 88 که چند ماه پیش هم خبر بازداشت پسر او به همراه چند نفر دیگر در رابطه با پرونده های اقتصادی منتشر شد، در بخش دیگری گفته است: «آیا اینک آنان که تجارت وتبادل مالی بین‌المللی ایران را که خود با هزاران مشکل روبه‌رو بود با متوقّف‌ساختن پیوستن به FATF به محاق بردند و از روز آغاز با برجام به منظور بالا کشیدنِ خود جنگیدند؟ و آنان که در هیات نظارت بر اجرای سیاست‌های ابلاغی نشستند و یک رکن جدید که در قانون اساسی نبود خلق کردند و در برابر اعمال قانون توسط دو قوه‌ی مجریّه و مقتنه ایستادند؟ و شورای نگهبانی که فراتر از قانون اساسی عمل کرد و با رد صلاحیّت‌های گسترده و کنترل فرایندهای انتخابات بخش عظیمی از ملّت را از شرکت در انتخابات دلسرد و محروم ساخت و سردترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی را موجب شد و آنانی که رسانه را ابزار اهداف گروهی خود کرده و نه از راه رقابت بلکه از راه کوبیدن یک تفکر می‌خواهند خود را بر دیگران تحمیل کنند یارای حل مساله‌ی ویروس کرونا را دارند؟»

خلاصه قلم فرسایی پر از طعنه آخوندی در این یادداشت که تلویحا ایران را به نابودی تمدن و حکومت تهدید کرده، یک چیز و همان پیشنهاد «تسلیم» است که آن را در پوشش عبارت زیبای «جهانی شدن» بیان می کند. امری که پیش تر از این وزیر مستعفی، برخی مسئولان دولتی آن را به زبان های مختلف و صریح تر از آخوندی بیان کرده اند و به خیال خود تلاش نمودند تا از این برهه کرونایی هم بهره جسته و ماهی مذاکره بگیرند. باید یادآور شد که عباس آخوندی همان وزیری است که به عنوان وزیر برند سرکار آمد و جزو وزرای اصلی استفاده از منافع قرارداد پرهزینه و پرسرصدای برجام بود، البته منافع خیالی!

هرچند افول هیمنه غرب سال هاست که آغاز شده و در ماه های گذشته بیشتر عیان شده است، اما چه خوب است غرب گرایان داخلی به بهانه کرونا هم که شده نگاهی به اوضاع پرده برافتاده «غرب وحشی» بیاندازند تا ببینند اوضاع کنونی آرمان شهرشان چگونه است؟

به گزارش جهان نيوز، متن کامل یادداشت آخوندی را در ادامه خواهید خواند:

بر این گمانم که روزگار هرگز بر پاشنه‌ی پیشین نخواهد چرخید و هیچ‌گاه به شرایط پیشا کرونا باز نخواهیم گشت. مناسبات اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی و هم‌چنین سیاسی و قدرت در محدوه‌ی ملّی و جهانی تغییر بنیادین خواهند کرد. نهادهایی ماندگار و یا تکامل خواهند یافت که ظرفیّت حلّ مساله‌های پیش‌آمده بر اثر کرونا را دارا هستند. طبیعت در برابر نهادها و ساختارهای ناکارآمد بی‌رحم و بی‌شفقت است. آن‌ها را از میان برخواهد داشت. یکبار دیگر جهانی‌شدن و نظم جهانی در دستور کار نهادهای مدنی قرار خواهد گرفت البته این‌بار، در بستری متفاوت از نظم پیشین. و یکبار دیگر علم و فناوری در برابر جزم اندیشی‌های ذهنی قدرت‌نمایی خواهد کرد. 
 
این روزها، کرونا فکر و ذکر همه‌مان را به خود اختصاص داده‌است. افراد از هم می‌پرسند آیا کرونا تمام جهان را فرا می‌گیرد؟ آیا انسان‌های زیادی به کام مرگ خواهند رفت؟ آخرش چه می‌شود؟ پس دولت‌ها چه‌کار می‌کنند؟ آیا آنها مرده‌اند؟ وظیفه‌ی دولت‌ها در این میان چیست؟ نهادهای مدنی چه می‌توانند بکنند؟ فلان دولت خوب عمل‌کرد که شهرهای درگیر را زود قرنطیه کرد. به‌جایش این یکی بسیار ضعیف عمل کرد. اگر از ابتدا قم را قرنطینه کرده بودند این ویروس در ایران پخش نمی‌شد. سیاست و انتخابات مانع اطلاع‌رسانی شد. فلان دولت با مردمش رو راست بود. این یکی فکر می‌کرد با پنهان‌کاری می‌تواند مردمش را در بی‌خبری نگاه دارد. و بِشمُر بر این سیاق.
 
درباره‌ی رفتار مردم هم کم در گوشه‌گوشه جهان کم صحبت نمی‌شود. در برخی کشورها تا خبر نمونه‌هایِ مثبتِ منجرِ به مرگ در جامعه انتشار یافت، مردم به فروشگاه‌ها هجوم بردند و اقلام مصرفی بهداشتی؛ به‌ویژه الکلی و ضدِّعفونی‌کننده و هم‌چنین ماسک و دستکش و یا حتی مواد غذایی با کمبود مواجه شد. ماسک شد کالای کم‌یاب. اقتصاد دنیا، بورس‌های جهانی همه تحت تاثیر ویروس کرونا دچار کاهش رشد و سقوط شدند. و برخی بنگاه‌ها به‌سرعت نیروی کار خود را کاهش دادند.  

بیشتر بخوانید:
آخوندی: هر جا ممکن است بین ایران و آمریکا یک جنگ اتفاقی در بگیرد
یک ریال مال نامشروع ندارم/ درباره من دروغ زیاد گفتند!

 
در میان خبرها، پس از خبرهای حوزه‌ی سلامت و فراگرد همه‌گیری کرونا، خبرهای اقتصادی در صدر اخبار قرار دارد. تعلیق و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارهای خدماتی هم‌چون گردشگری، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، آژانس‌ها، هواپیمایی، راه‌آهن، اتوبوس‌‌رانی بین شهری درون‌شهری و ده‌ها رسته‌ی شغلی دیگر، موجب بیکاری گروه زیادی از شاغلان شده‌است. با برهم خوردن زنجیره‌ی تامین و هم‌چنین کاهش هم‌زمان عرضه و تقاضا در سطح ملّی وجهانی، بسیاری از کارگاه‌ها تعطیل، نیمه‌باز و یا در حالت بلاتکلیفی قرار گرفته‌اند. از این رو، وضعیّت کارکنان و کارگران آن‌ها در وضعیّت تعلیق و یا اخراج درآمده‌است.

کرونا، در گام اول سلامتی آدمیان و در گام دوم اشتغال را هدف قرار داده‌است. بیکاری پیش از این هم معضل جدی اقتصاد ایران بود، حال، این پدیده مزید بر علت شده‌است. به‌نظر می‌رسد که دوره‌ی اول همه‌گیری کرونا تا اخرهای تابستان به‌طول می‌انجامد. با این وضعیّت، ممکن است بسیاری از تعطیلی‌های موقت دائمی شوند و شرایط کار سخت‌تر و سخت‌تر شود. ادامه‌ی بیکاری زندگی را برای اغلب گروه‌های کم‌درآمد و روزمزدان، سخت کرده و می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها اگر تعطیل شوند، با از دست‌دادن سازمان اجرایی و بازار خود، شاید هیچ‌گاه نتوانند مجددا فعال شوند. افزون براین، ممکن است با رقیبانی روبه‌رو شوند که دیگر نتوانند در برابر آنان قد علم کنند.
 
اقتصاد ایران خودش هزار گرفتاری داشت؛ نرخ تورم و بیکاری بالا، بدهی فزاینده‌ی دولت، رشد شدید نقدینگی، بحران کسری صندوق‌های بازنشستگی، کاهش درآمدهای ارزی، حال تحت تاثیر این ویروس، کاهش قیمت نفت، و تحریم‌ها دچار بحران جدّی‌تری شده‌است. بانک‌ها کُمیتشان لنگ بود، حالا بی‌گمان با موج عدم پرداخت اقساط و بازگشت تسهیلات مواجه نیز خواهند شد. از سوی دیگر، مهم‌ترین منبعی که برای عبور از این بحران مورد توجه اقتصادهای دنیاست، همین منابع بانکی هستند. البته، شرایط عمومی بانک‌ها پس از بحران 2008 در دنیا نسبتا خوب است. ولی، در ایران با توجه به جریان پول سمی در نظام بانکی، سودهای واهی توزیع شده، دارایی‌های واهی، و اضافه‌برداشت‌های مستمر و جاری از بانک مرکزی، بدهی تعیین تکلیف نشده دولت به بانک‌ها و مشکلات دیگر، نظام بانکی در ضعیف‌ترین وضعیّت تاریخی خود قرار دارد. حال، این موجود نحیف و بیمار می‌خواهد بیماران متعدد دیگری را درمان کند.
 
بودجه دولت پیش از همه‌گیری کرونا با 40درصد کسری بسته شد. درآمد نفت برمبنای فروش روزانه یک میلیون بشکه و بهای 50 دلار محاسبه شد. از همه‌اکنون آشکار است که هیچ‌کدام تحقق نخواهند یافت. درآمدهای ناشی از مالیات و سود و عوارض گمرکی با توجه به وضعیّت بنگاه‌ها و موانع موجود بر سر راه تجارت و مبادله‌های مالی، به‌ناچار دچار کسری و کاهش جدّی خواهدشد. درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های خدمت‌رسان چون آب، برق، گاز، شهرداری‌ها به‌دلیل تعلّلِ افراد و یا ناتوانی بعضی در پرداخت در قبوض نیز آسیب جدی خواهند دید. بنابراین، می‌توان پیش‌بینی کرد، مآلا، تاریخی‌ترین فشارها بر بانک مرکزی و سیستم پولی برای جبران همه‌ی این‌ها وارد خواهد آمد. با این‌همه، امروز چاره‌ای جز تصمیم‌گیری نیست. ولی، هر تصمیمی که امروز گرفته‌شود، آینده‌ی اقتصاد ایران را رقم خواهد زد.
 
تصمیم‌های امروز، آثارشان در سالیان پیش‌رو مشاهده خواهند شد. بنابراین، از هم‌اکنون باید تصویری از جهان پساکرونا داشته باشیم، تا تصمیم‌های‌مان متناسب با آن باشد. این تصویرسازی مهم‌ترین و راهبردی‌ترین کاری است که نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری باید از هم‌اکنون داشته‌باشد. فردا بسیار دیر است. و در این رهگذر باید بدانیم که بازگشت به جهان گذشته ناممکن است. آنان‌که مبنای تصمیم‌های‌شان بازگشت به شرایط پیشاکروناست، از هم‌اکنون بازی را باخته‌اند و کشور را به یک ورطه‌ی پُرخطر واردخواهند ساخت. چرا که مختصات معادلات اقتصاد پساکرونا در سطح جهان و ایران کاملا با شرایط پیشاکرونا متفاوت است. در این بستر، پرسش این است که جهان پساکرونا چه ویژگی‌هایی دارد؟

بیشتر بخوانید:
کار آخوندی به تحلیل اعدام‌ها رسید
آیا می‌دانستید عباس آخوندی تحلیلگر مسائل فلسفی هم هست؟

 
بشر تاکنون بارها با نمونه‌های مختلفی از بیماری‌های واگیردار و یا قحطی روبه‌رو شده‌است و برای بقا جنگیده‌است. شاید طاعون و وبا مواردی باشد که به‌گوش‌های ما آشناترند. از دوران باستان تا کشف علتِ این بیماری در سال 1894م، چندین بار بیماری طاعون، سراسر اروپا، آسیا و آفریقا را فراگرفته است. در سال 1347م "مرگ سیاه" اروپا را درنوردید و خیابان‌های شهرها از اجساد مردگان انباشته‌شد. درحالی‌که کلیسای کاتولیک بر تمام عرصه‌های زندگی اروپاییان تسلط داشت، مردم برای امان ماندن از بیماری به کلیسا‌ها پناه می‌بردند و از کشیشان طلب کمک می‌کردند. ولی، بزودی معلوم شد که کاری از دست کلیسا ساخته نیست. همین موجب شد که نهاد کلیسا دچار شکست شود و شرایط برای تغییرات بنیادین که نهایتا به بیرون راندن کلیسا از قدرت شد آماده گردد.
 
در سال‌های 627-628 م، مصادف با سال ششم هجری شمسی "طاعون شیرویه" سراسر استان‌های باختری ایران در اواخر دوره ساسانیان، بویژه میان‌رودان را در هم نوردید و باعث کشته‌شدن نیمی از جمعیت آن استان‌ها و از جمله شخص شاهنشاه یعنی قباد دوم شد. در ایرانِ دوران صفویه نیز، بیماری طاعون چندین بار شیوع پیدا کرد و باعث کشتن تعدادِ زیادی از مردمِ شهرهای مختلف شد. در دروه‌ی قاجار نیز از 1236 ه.ق. به مدّت یک سده ایران چندین بار در معرض طاعون و وبا قرار گرفت و هر بار در پسِ آن با قحطی، فقر و شورش‌های اجتماعی و مهاجرت‌های گسترده روبه‌رو گشت. از بحران ملوک‌الوطوائفی در پایان دوره‌ی قاجار که منجر به انقلاب مشروطه شد بسیار شنیده‌ایم. لیکن، کمتر بین این پدیده و ناتوانی جامعه و نظام حکمرانی وقت از منظر ظرفیّت‌های دانشی و توانایی ایجاد نظم و پشتیبانی از ملت برای رویارویی با این پدیده‌ها ارتباط برقرار کرده‌ایم.

این را از این جهت گفتم، که هرچند به‌ظاهر، در ابتدا بیماری‌های واگیردار بسته به قدرت انتشارشان به‌صورت، تصاعد هندسی بالا می‌روند و نسل بشر را تهدید می‌کنند. ولی، پس از مدّتی با مقاومت محیطی مواجه، روند گسترش‌شان متوقّف و بعد به تدریج تحت کنترل در‌ می‌آیند. ولی، این همه به‌سادگی انجام نمی‌شود. جان‌های عزیزی فدا می‌گردند. فقر دامن می‌گستراند. جامعه‌هایی مضمحل می‌شوند. تمدن‌هایی فرو می‌پاشند. و حکومت‌ها و سازمان‌های اجتماعی زیادی نیز نابود می‌گردند. اتّفاق‌هایی این چنین در سطح جهان بسیار خون‌ریز و پُردرد هستند. در این میان، تنها آنانی باقی می‌مانند که ظرفیّت‌شان بیش از ظرفیّت تخریبی این پدیده‌هاست. تنها نهادهایی که قدرت تشخیص پدیده‌ها و توانایی درک واقعیّت را دارند و سازوکار بسیج درونی خود و توانِ تاب‌آوری؛ اعم از تاب‌آوری بیولوژیک، فرهنگی، اجتماعی، اقتصای و کارآمدی نظام حکمرانی و اقدام به‌موقع را دارا هستند می‌توانند این مرحله را از سر عبور دهند و ایمنی بیشتری در خود خلق کنند. مابقی ساختارها و نهادها در معرض نابودی قرار می‌گیرند. و یا به گفته‌ی قران کریم "آنچه به مردم سود مى‌رساند در زمین باقى مى‌ماند".
 
کشورمان مدّت‌هاست که با پدیده‌های متعددی از عامل‌های ناکارآمدی و ناکارایی در نظام اجتماعی و حکمرانی دست‌ و پنجه نرم می‌کند. باید دید، آیا رویارویی با این پدیده‌ی مهلک جدید، مایه‌ی یک عزم ملّی برای گذاشتن یک نقطه‌ی پایان به روند موجود و یک چرخش بنیادین در نظام حکمروایی می‌شود؟ آشکار است که با تداوم پدیده‌هایی چون فروپاشی اخلاق عمومی، فرسایش سرمایه‌های اجتماعی، گسترش شکاف اجتماعی، پدیده‌ی بی‌دولتی و یا چنددولتی نمی‌توان بر این جنگِ با طبیعت فائق آمد. ولی پرسش این است که آیا هنوز عده‌ای فکر می‌کنند با کاهش ازادی‌ها و با ایجاد محدودیت‌های مبادله در سطح جهانی و با هزینه‌کرد ازجیب ملّت و از محل درآمدهای نفت می‌توانند برای جبران تمام فرایندهای ناکارآمد در برابر این پدیده‌ی کشنده مقاومت کنند؟ و یا آن‌که باید به فکر اصلاح ساختاری، نهادی و فرایندی باشند؟
 
ویروس کرونا در یک نقطه از جهان جهش کرد و به سرعت تمام جهان را فرا گرفت. این پدیده یک‌بار دیگر پیوستگی جهان و جهانی‌بودن امور را نشان داد. ما که از حیثِ اخلاقی همواره شعار "بنی آدم اعضای یک پیکرند" را سر می‌دادیم ولی، در عمل تن می‌زدیم، این بار نیز از درک پذیرش آن در جهان واقع عاجز ماندیم وهم‌چنان بر طبل تجزیه‌ی جهانی کوبیدیم. واقعیّت آن است که شرط لازم و کافی برای پیروزی در این نبرد پذیرش پدیده‌ی "جهانی‌شدن" است. دیدن واقعیّت‌های جهانی، چشم نبستن بر حقایق، شناخت نقاط ضعف خود و پوشش دادن به آنها، پاس داشتن آزادی به‌ویژه دسترسی آزاد به اطلاعات، و حاکمیّتِ قانون و تعهد به قراردادهای اجتماعی و اقتصادی و محترم داشتن رقابت در تمام حوزه‌ها، برای بالندگی و رشد استعدادهاست. طرفه آن‌که سیاست اتخاذی از سوی دولت در حدِّ تقاضای رفع تحریم‌های ظالمانه امریکاست. خوب، فرض کنیم که این درخواست با پاسخ مثبت روبه‌رو شد. آن‌گاه، چه می‌خواهیم بکنیم. کشوری که قواعد تجارت و مبادله‌های مالی بین‌المللی؛ از جمله کنوانسیون‌های FATF را نپذیرفته‌است، چگونه می‌خواهد از این رفع محدودیّت بهره‌ببرد؟
 
آیا اینک آنان که تجارت وتبادل مالی بین‌المللی ایران را که خود با هزاران مشکل روبه‌رو بود با متوقّف‌ساختن پیوستن به FATF به محاق بردند و از روز آغاز با برجام به منظور بالا کشیدنِ خود جنگیدند؟ و آنان که در هیات نظارت بر اجرای سیاست‌های ابلاغی نشستند و یک رکن جدید که در قانون اساسی نبود خلق کردند و در برابر اعمال قانون توسط دو قوه‌ی مجریّه و مقتنه ایستادند؟ و شورای نگهبانی که فراتر از قانون اساسی عمل کرد و با رد صلاحیّت‌های گسترده و کنترل فرایندهای انتخابات بخش عظیمی از ملّت را از شرکت در انتخابات دلسرد و محروم ساخت و سردترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی را موجب شد و آنانی که رسانه را ابزار اهداف گروهی خود کرده و نه از راه رقابت بلکه از راه کوبیدن یک تفکر می‌خواهند خود را بر دیگران تحمیل کنند یارای حل مساله‌ی ویروس کرونا را دارند؟ آیا در این فضا می‌توان اقدام فردی و جمعی هماهنگ را سازمان داد؟ آیا آنان هنوز سرمست از پیروزی ناشی از عدم حضور مردم در انتخابات، در پی پشتِ‌پا گذاشتن برای رقیب هستند و یا پذیرفته‌اند که برای بقای خود هم که شده باید با اصل همبستگی اجتماعی احترام بگذارند؟
 
آن‌چه که از فرسایش دائمی اقتصاد ایران در جهان پساکرونا جلوگیری خواهد کرد. تن‌دادن به اصل افزایش بهره‌وری مجموعه‌ی عوامل تولید و پذیرفتن هزینه‌نکردن منابع ملّی برای تداوم بقا در حکومت است. بهره‌وری مجموعه‌ی عوامل تولید به مفهوم پذیرش تغییر تمام قواعد بازی، افزایش قدرت رقابت‌پذیری اقتصاد ملّی در سطح جهانی و حضور فعال در تمام صحنه‌ی تعامل جهانی اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، فناوری، تجاری، اقتصادی و مالی است. افزایش رقابت پذیری ملّی نیازمند تغییر تمام قواعد حقوقی و تجاری و هم‌چنین نظام بنگاه‌داری ایران به نفع بنگاه‌داری خصوصی و پذیرش اصل رقابت منصفانه است. باید پذیرفت که دوران اقدام‌های یک‌جانبه از سوی هر کشوری محکوم به شکست است. حتی، اگر آن بزرگترین قدرت مسلط جهان چون امریکا باشد. آن نیز مشروعیّت بین‌المللی خود را از دست خواهد داد.
 
اقتصاد دانایی محور، و چیرگی علم و فناوری بر سرمایه‌های مادی و یا جزم‌اندیشی ذهنی و ایدئولوژیک پیش از این هم مطرح شده‌بود. ولی، هیچ‌گاه تا این حد فرصت آزمون کارایی جهانی برای آن فراهم نیامده بود. کرونا ثابت کرد که حتی بزرگترین قدرت مادی اگر نخواهد اصل چیرگی علم را بپذیرد، تبدیل به ضربه‌پذیرترین ساختار جهان خواهد شد. مردم جهان هر چند در خانه ماندند، لیکن، شبکه‌های جدیدی از ارتباطات اجتماعی را برای امکان تداوم حیات سیاسی، اجتماعی و حفظ همبستگی ملّی و جهانی را فراهم آوردند. این نیز به کمک فناوری حاصل شد. برجسته‌ترین ویژگی علم جهانی بودن آن است. آنان که در پیِ علمِ بومی هستند، بی‌گمان عرض خود خواهند برد و زحمت دیگران. بنابراین، جهان پساکرونا، امکان انحصارطلبی در وضع سیاست‌های ملّی را از ملّت‌ها خواهد ستاند. ولی، امکان رقابت در صحنه‌ی ملّی را برای ملّت‌ها فراهم خواهد آورد. آنان‌که استراتژی دفاعی اتخاذ می‌کنند، از هم‌اکنون شکست خورده‌اند. و آنان‌که راهبرد پیش‌باز از تحولات را از مجرای تعامل حداکثری بر مبنای فناوری پیشرفته و نه علم آزمایشگاهی و مقاله‌محور هدف قرار می‌دهند، به شرط داشتن سایر صلاحیّت‌ها امکان توفیق بیشتری خواهند داشت.
 
به نظر می‌رسد که جهان به سمت‌وسوی نظم جدید حرکت می‌کند. با توجه به ضعف کارایی زنجیره‌ی تامین در رویارویی باپدیده‌ی کرونا، شاهد یک تقسیم کار جهانی جدید و یک جهانی‌شدن جدید باشیم. مبنای جهانی‌شدن این بار نه دستیابی به و استثمار از نیروی کار ارزان است و نه امتیازگیری از دولت‌های ضعیف برای زیرپاگذاشتن اصول‌زیست محیطی و یا دریافت معافیّت‌های تبعیض‌آمیز مالیاتی، حقوقی و مقرراتی به نفع بنگاه‌های بزرگ مقیاس باشد. بلکه، مبنای آن بهینه‌سازی و بیشینه‌سازی کارایی زنجیره‌ی تامین است. احتمالا با شکل‌گیری خوشه‌های صنعتی جدید تولید و تجارت، تقسیمِ کار جدید جهانی و نظام تقسیمات جغرافیایی جدید و بالتبع شکل‌گیری جغرافیای سیاسی و اقتصادی جدید در جهان روبه‌رو باشیم. این به مفهوم شکل‌گیری نظم جدید جهانی بر مبنای توان حفظ زنجیره‌ی تامین در بحرانی‌ترین شرایط خواهد بود. لازمه‌ی‌ این کار پرهیز از انحصار طلبی، مشارکت در تهیه یک نقشه راه جهانی، پذیرش مسئولیّت بین‌المللی، همکاری در مقیاس جهانی با حفظ استقلال ملّی است.   
 
کرونا نشان داد که فردگرایی خودخواهانه امکان تاب‌آوری در برابر او را ندارد. هم‌چنان‌که جمع‌گرایی مستبدانه توان اعمال اراده‌ی آهنین خود را ندارد. آن‌چه که باید مبنا و اصل قرار گیرد حفظ "همبستگی اجتماعی" است. آیا همبستگی اجتماعی جز از طریق پذیرش هویّت و شخصیّت همه‌ی شهروندان بدون تبعیض و بدون خودی و دیگری، مراقبت ازضعیفان و ناتوانان، حمایت از گروه‌های کم‌درآمد و تهی‌دستان، تن‌دادن به اصلِ دسترسی آزادِ همگان به اطلاعات و اجازه‌ی شکل‌گیری نهادهای مدنی و وضع و عمل به سیاست‌های ناظر بر پشتیبانی از جامعه‌ی مدنی و پذیرش حاکمیّت اراده‌ی ملّی، قبول دولت-ملّت مدرن و پاسخگو و به موازات، لغو سیستم چند دولتی از طریق دیگری قابل تحصیل است؟ 
 
آن‌چه بیان شد تنها ارائه‌ی یک چارچوب بسیار مقدماتی به عنوان بستری برای گفت‌وشنید ملّی است. وگرنه، هیچ تاکید و اصراری بر درستی همه‌ی اجزای آن نیست. امیدوارم که جامعه‌ی روشنفکری و اندیشه‌ورز، نهادهای مدنی و نهادهای سیاست‌گذاری در بحث ورود کنند و با نقد بنیادین خود، تصویر کاراتری را از جهان پساکرونا روبه‌روی ملّت ایران قرار دهند. از عمق جان بپذیریم که این بار، امکان سازش‌های سیاسی، توافق ریش‌سفیدان، رای نه به دیگری، و توصیه‌های خالی از حقیقت گروه‌های سیاسی چاره‌ی کار نیست. ملّت‌ها و دولت‌ها با یک محک واقعی روبه‌رو هستند. در ایران ما، یا نقطه‌ی پایانی بر این روند گذاشته می‌شود، و عزمی برای اصلاح جزم می‌گردد و یا آن‌که ایران با فرسایش شدیدی روبه‌رو خواهد شد. البته، من همواره به ظرفیّت درونی این تمدن ایمان داشته و دارم و مطمئن هستم که راهی برای اصلاح بنیادین کارها یافت خواهد شد. ما روشنایی را در بازگشت به ایده‌ی ایران می‌بینیم. آن را پیش‌ روی خود قرار خواهیم داد و با آن امید به همبستگی ملّی خواهیم داشت. بی‌گمان، ایران از این آزمون سرفراز بیرون خواهد آمد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
......اکنون نظریه پرداز نمی شدی
آخوندی واقعی
Iran, Islamic Republic of
به کدام جهان بپیوندیم جناب آخوندی؟!!

جهان از نظر شما امریکا و اروپا است؟

جهانی که وضعیت رسیدگی به مردمش رو همه امروز به عینه دارند می بینند؟!

جهانی که حتی به مدافعان سلامت خودش هم رحم نمکنه؟!

جهانی که رسما مردم رو فدای اقتصاد می کنه؟

جهانی که...

آقای آخوندی جایگاه خودمون رو در مقایسه با اون کشورهایی که شما اونا رو جهان میدونی ببین بعد نظریه بده

اگه قرار باشه اتفاقی بیفته، جهان شماست که باید به ما بپیونده
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
خداییش کرونا ترسناک تره یا آخوندی و هم فکراش؟!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
امثال این آدم هیچ باوری به قبر و قیامت ندارند؟!!!
مقیم
Iran, Islamic Republic of
باور دارند!!!
حامد
Iran, Islamic Republic of
دارد درس نئولیبرالیسم می دهد. .
Iran, Islamic Republic of
لیبرال دموکراسی از بحران کرونا جان یالم بدر نخواهد برد.
Iran, Islamic Republic of
از مسکن اجتماعی چه خبر؟
United Kingdom
......
بی بی 40
Iran, Islamic Republic of
تمدنی که داره فرومیپاشه و ذات پلیدش برای همه روشن میشه تمدن غربه که این آقایون کشته مرده اش بودند
آقای آخوندی میخواد ماهم به این تمدن بپیوندیم و نابود بشیم
Iran, Islamic Republic of
......
کارشناس
Iran, Islamic Republic of
با وجود تحریم های بانکی و مالی پذیرش FATF هیچ سودی برای ما ندارد ابتدا باید تحریم های ظالمانه لغو بشوند.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
FATF جزو ساختار وزارت خزانه داری امریکاست و با پیوستن به آن تحریم ها هوشمند و هدفمندتر می شوند و به تبع آن نرخ ارز و تورم افزایشی خواهد شد.
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
ما کلا نسبت به سرمایه دارها بدبینیم
خنده های رئیس جمهور مردمی باعث تزریق نشاط در جامعه می شود . دلت شاد و لبت خندان بماند!!!!
بی تدبیری
Iran, Islamic Republic of
خنده های روحانی بعد از گران شدن بنزین نمک پاشیدن بر زخم مردم بود.
Iran, Islamic Republic of
کی این پیام رو داده

خود روحانی هم یه همچین ادعایی درباره خنده هاش نداره که تو داری!!! .
بی آزار
Iran, Islamic Republic of
من نوشتم این پیام رو . خنده های جناب روحانی باعث ایجاد نشاط در جامعه میشود . خنده به شدت مسری هست . ان شاءالله رئیس جمهور منتخب و ملت ایران همیشه شاد باشند
Iran, Islamic Republic of
......
لشکر روحانی
Iran, Islamic Republic of
پیام مرا ناقص منتشر کردند. ما نباید به سرمایه دارهایی که از راه قانونی سرمایه بدست آورده اند بدبین باشیم.
Iran, Islamic Republic of
......
ابوذر
Romania
......
ابوذر
Romania
باید مشخص شود که کدام مسئول از رانت استفاده کرد و بدون داشتن سرمایه اولیه، چندهزار میلیارد تومان ثروت اندوزی کرد. .....!!
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
ا.......
عزیز
Iran, Islamic Republic of
....
حرف حق
Iran, Islamic Republic of
عباس عبدی: بخاطر کرونا به چین حمله می کنند تا مسئولیت خود را فرافکنی کنند.
عزیز
Iran, Islamic Republic of
که رائفی پور بشود؟!
شاکی
Iran, Islamic Republic of
کرونا بار دیگر نشان داد که اصلاح طلبان و کارگزارانی ها توان اداره امور جاری کشور و مدیریت بحران را ندارند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
لشکرش
Iran, Islamic Republic of
کارگزارانی ها در جمله معنی ندارد . لطفا با دقت بنویسید .
انتقام سخت
Iran, Islamic Republic of
ان شاءالله ویروس کرونا باعث پایان امپراطوری امریکا و نظم نوین جهانی خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
اون که منفی داده برای چیه؟
عزیر
Iran, Islamic Republic of
...
فقط خدا
Iran, Islamic Republic of
بعد از 500 سال صدای اذان در اسپانیا طنین انداز شد و عجز و نیاز بشر به خدا را نمایان ساخت.
Iran, Islamic Republic of
كجاي دنيا اينجور موقعيتي ايجاد ميشود كه حرف الكي بزنيد و شعار كشكي بديد و ژست مخالف نمايي بگيري و دلار ميلياردي پارو كنيد
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
......
معین
Iran, Islamic Republic of
کرونا نشان داد که امریکا و کشورهای غربی مدعی پیشرفت و تکنولوژی چقدر عقب افتاده اند..
.
دکتر روحانی خدا قوت ..
Iran, Islamic Republic of
تا 1400 با کرونا و رکود و تورم و بیکاری.
حجت
شما که در چندین سال حتی یک خانه نساختتید ....
Iran, Islamic Republic of
کاش لااقل افتخار نمیکرد به خانه نساختن، در پایان راه وزارت و در جلسه خداحافظی از وزارت بر زخم ملت نمک پاشید و از جناب خودشان افتخار در وکردند.
حجت
.....
عزیز
Iran, Islamic Republic of
...
.
Iran, Islamic Republic of
قدر این مرد را ندانستند. واقعا مدیر مدبری بود!!!!!
عزیز
Iran, Islamic Republic of
کلمه "لیبرال" هم اضافه کنید به آن کلماتی که اگر نداشتید یک جمله نمی توانستید بسازید....
یک جمله
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان مردم رو ناامید و مایوس و بیچاره کردند و باید با سیاست خداحافظی نمایند.
طبرزدی
Iran, Islamic Republic of
نا امید و بیچاره و مایوس نکردند .خداحافظی نمیکنند
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
بله ما هم معتقدیم جهانی شدن امری گریز ناپذیر است
ولی جهانی شدن بر محور مناسبات ساخته ی استکبار جهانی خیر .
عبدالله مومن
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
عجب رويييييييييي در زمان وزارت يك لونه مرغ نساخت يك فر غون اسفالت بر جاده اي نريخت الان هم مدعي و طلبكار راستي اقا زاده كجاست ببم جان
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....!!!!
Iran, Islamic Republic of
فقط گنده گويي
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
.......
معترض
Iran, Islamic Republic of
برجامو پله کردند / ملتو ذله کردند
Iran, Islamic Republic of
...
سربازش
Iran, Islamic Republic of
پله نکردند / ذله نکردند!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
..........
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
......
خخ
Iran, Islamic Republic of
کاسبان برجام حالا کاسبان کرونا شده اند.
امین
Iran, Islamic Republic of
امریکایی ها می گویند برای تاثیرکامل فشار حداکثری باید FATF در ایران تصویب و اجرایی بشود اصلاح طلبان هم همین را می گویند !
Iran, Islamic Republic of
اونهایی که به پدیده جهانی شدن پیوستند چه گلی جز دزدی دریایی به سر هم دیگه زدند که این آقای اضمحلال در غرب پیشنهاد آن را به ما می دهند
هنر اسلام را هنوز نشناختند این آقا
علی
Iran, Islamic Republic of
مگر ایشون تخصص خانه سازی و شهر سازی نداره
Iran, Islamic Republic of
....
رضا
Iran, Islamic Republic of
ایشان تخصص خانمان سوزی دارند.
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
در دوران راهنمایی یه معلم ریاضی داشتیم در شهرستان آباده خدا رحمتش کنه یک بار پرسید بچه‌ها اگر یه بز زیر رادیکال بود چطوری از زیر رادیکال بیرون بیاریمش هیچکی جواب رو بلد نبود،....!!!!
Iran, Islamic Republic of
.......
مجید
Iran, Islamic Republic of
بعد از موفقیت ایشان در زمینه مسکن و ساخت مسکن و ثبات قیمت مسکن حالا در باره کرونا و جامعه جهانی فرمایش می نمایند .خدایا ....
Iran, Islamic Republic of
آقایی که ادعا جهانی شدن داری!!! کمی نگاه کن که ببینی دولتهای مورد احترام شما چطوری دارن دزدی می کنند؟ اگر قراره از نتایج جهانی شدن، تبدیل به دزد سر گردنه با کت و شلوار بشیم، من که نمی خوام. ...
Iran, Islamic Republic of
.....
Romania
لطفا رابطه شورای نگهبان وایضا مخالفین برجام را با کرونا در یک جمله تبیین کنید!وچرا انتظار دارید اینها جوابگوی کرونا باشن،اخر پرفسوراگر ماشین تو خراب شد مثلا سر نانوای محل فریاد میزنی عمو
Iran, Islamic Republic of
...
خودت میدانی و مردم هم میدانند که..... به وضعیت مسکن در این کشور دادی
..
Romania
.....
سرور
Iran, Islamic Republic of
یعنی این آخر نظریه پردازی است....
Iran, Islamic Republic of
خیلی عجیبه /سر اینها تا کی میخواد زیر برف باشه.
ملت
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
آقای آخوندی، شما زمانی وزیر بوده و باید جواب بدهید که برای اشتغال جوانان چیکار کردید نه اینکه در جایگاه اپوزیسیون بشینید؟.....
روحانی
Iran, Islamic Republic of
چه کار کردید صحیح است...
Iran, Islamic Republic of
باید جواب بدند؟!!!
.....
ابوذر
Romania
...
ابوذر
Romania
ایشان با مزخرف نامیدن مسکن مهر و توقف ساخت مسکن و عدم ارائه راهکار جایگزین برای ساخت مسکن، چندین نوع شغل مرتبط با مسکن را نابود کرد. ایشان باید پاسخگو باشد نه طلبکار....
Iran, Islamic Republic of
شک نکنید نام ایشان در پیشانی تاریخ ایران ... ثبت خواهد شد و الان هم ثبت شده.
امید
Iran, Islamic Republic of
وای بر ما ....
بهرام
......
...
Iran, Islamic Republic of
آخه یکی به این بگه مگه توی قانون اساسی وظیفه شورای نگهبانه که با ویروس کرونامبارزه کنه؟.
Iran, Islamic Republic of
آقای آخوندی شما بدلیل اینکه مردم بیمه هستند باید خیالتان از هر نوع حادثه زمینی و هوایی و ویروسی راحت باشد!شما دیگر چرا نگران شدید؟؟!!
110
Iran, Islamic Republic of
....
انصاری
Iran, Islamic Republic of
باحضور وزیران نا کارآمد مثل آخوندی در کارها موفق نخواهیم بود.....
حسن
Iran, Islamic Republic of
.....
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....
احمد
Denmark
.....مانده ام چطورمیخواهندجواب خدارادهند!!
Iran, Islamic Republic of
قبل از اینکه ایشان جواب خدا را بدهند آن کسانی که ایشان را به وزارت رساندند از طرف خداوند متعال مورد سؤال و مؤاخذه قرار خواهند گرفت.!!!!
Iran, Islamic Republic of
شما هم معنی تمدن رو میدونی اگه میدونستی جون آدم ها رو با پول بیمه مقایسه نمی کردی .....؟!!!
Bulgaria
......
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
مجید آقا
Iran, Islamic Republic of
اولا که این بنده خدا هیچ تخصص و اشرافی بر مسائلی که مطرح نموده ندارد و نظریه پرداز نیست،
در ثانی انچه بیان داشته اند نظریه نیست ....
Germany
.....
Iran, Islamic Republic of
استاد ... بدون عمل.
Iran, Islamic Republic of
اسپند دود کنید....
Iran, Islamic Republic of
.......
سید
Iran, Islamic Republic of
... همه کشورها دارن مرزها رو تقویت میکنن این بابا حرف از جهانی شدن میزنه...!!!!
Iran, Islamic Republic of
بوریس جانسون که بلد نیست به موهایش شانه بزند فهمیده که جهانی شدن کلاه گشادی بوده که سر انگلیسیها گذاشتند .....
Iran, Islamic Republic of
....جهانی شدن همان کلاه گشاد غربیهاست بر سر ما.
United States
جناب آخوندی مسکن مهر در طبق نقره به شما داده شد که به خط آخر برسانی که از قبل آن هم مردم محروم صاحب منزل میشدند و هم اقتصاد به رکود نمی رفت و شما هم بعنوان یک قهرمان ملی شناخته میشدی. نشد.....
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
اینها سالها بدون پرده برده امریکا شدن را فریاد می زنند
Iran, Islamic Republic of
.....
حسین
Iran, Islamic Republic of
.....
علی
Iran, Islamic Republic of
....
علی ب
Iran, Islamic Republic of
اول توضیح بدهید ثروت نجومی خود را از کجا آوردید....!!!
Iran, Islamic Republic of
....
Denmark
.....
نادر
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
.......
Iran, Islamic Republic of
....
نادر
Iran, Islamic Republic of
.آخوندی وزیرمحترم راه وشهرسازی اسبق ووزیرگرامی مسکن وشهرسازی اسبق تر و ریاست محترم بنیادمسکن انقلاب اسلامی اسبق ترترومعاون محترم وزیرکشور اسبق ترترترسلام
درپدیده جهانی شدن که پذیرش آنراشرط لازم وکافی برای سعادت دنیا وآخرت ایران میدانید،حق وتو وبمب اتم چه جایگاهی دارند؟
Iran, Islamic Republic of
چرا قوه محترم قضائیه بویژه دادستان محترم بعنوان مدعی العموم بابت خساراتی که ایشان به ملت و کشور زده اند تاکنون ورود نکرده اند لطفا تسریع فرمائید ملت منتظرند..
Iran, Islamic Republic of
اگرایشان به خاطر قصور ها وتقصیر های ویرانگرش مورد باز خواست ومواخذه قرار گرفته بود این گونه امکان نظریه پردازی پیدا نمی کرد
Iran, Islamic Republic of
.در دوران وزارتش هيچ كارى برای مردم نكرد ام .....
United States
خدائیش من موندم.....
Iran, Islamic Republic of
..!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مسئولین محترم سایت جهان نیوز؛بهتر نیست به جای استهزاء و تخریب شخصیت و بیان(ساخت) پرونده های خیالی برای کسانی که افکارشون رو قبول ندارین به نقد عالمانه حرفاشون روی بیارین؟
کل نقدتون رو خوندم،دریغ از یک جمله متقن و اصولی...
سخنی از قم
Iran, Islamic Republic of
اینکه میگویید همه را خوندم و یک جمله متقن ندیدم معلوم شد اصلا نخوانده آید
United States
.....
سخنی از قم
Iran, Islamic Republic of
اینها از تاریخ عقب هستند
تحلیل گران میگویند دنیا به طرف ملی گرایی میرود
و دنیای پسا کرونا غیر جهانی است
اینها چه ...
ali
Iran, Islamic Republic of
به ايشون بفرمايين تو دنياي خارج از ايران اكثر كشورها اگر وابستگانت مسئولين اختلاس يا فساد مالي داشته باشن زودتر و سريعتر مجازات ميشنا . اصلا فرصتي براشون ايجاد نميشه پسر يك وزير توي قراردادهاي يك وزارتخونه دخالت كنه و سود كلاني از راه نامشروع بدست بياره . حالا با جهاني شدن موافق هستن آيا؟
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
......
احمد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.......
معرفت
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
محمد
Iran, Islamic Republic of
بازم که تو حرف زدی.....!!!!
ع
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
انصاری
Iran, Islamic Republic of
عجب!!!!!