پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - 18 Aug 2022
 
۲
۱۴
در حاشیه استقبال اصلاح‌طلبان از پیشنهاد قدیمی اصولگرایان

طرح دوباره ایده معرفی کابینه به همراه کاندیدای ریاست جمهوری/ چرایی راه سوم برای انتخابات ۱۴۰۰

يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۸
کد مطلب: 670262
«محسن میردامادی»،  درباره رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ گفت: « حمایت از آقای روحانی را در سال‌های ۹۲ و ۹۶ درست می‌دانم. اصل کار اصلاح‌طلبان پس از سال ۸۸ احیای نهاد انتخابات بود که با حمایت از ایشان این اصل احیا شد، اما به نظر من در سال ۱۴۰۰ باید به یک تیم رأی دهیم نه به یک فرد.»
طرح دوباره ایده معرفی کابینه به همراه کاندیدای ریاست جمهوری/ چرایی راه سوم برای انتخابات ۱۴۰۰
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: ایده «رای به کابینه به جای رای به شخص و کاندیدا» در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 توسط برخی کارشناسان سیاسی اصولگرا مطرح شد. برخی از کارشناسان اصولگرا مطرح می‌کردند که کابینه بیش از شخص نگرش و کارآمدی دولتی که در معرض رای مردم قرار گرفته است را نشان می‎دهد و تصمیم گیری را برای افکارعمومی شفاف تر می کند.

 با شکل گیری جمنا و گردهمایی گروه‌ها و احزاب اصولگرا نیز این ایده بیشتر مورد توجه این جناح سیاسی قرار گرفت. اما اصلاح طلبان که در آنسوی میدان قرار داشتند نسبت به چنین فکری سکوت کرده و بیشتر بر روی فرد و شعارهای انتخاباتی او متمرکز شدند. علت این بی اعتنایی سیاسی نیز نگرشی بود که از کابینه روحانی در ذهن افکارعمومی نقش بسته بود. 

کابینه حسن روحانی در برخی از پست‌های کلیدی نتوانسته بود رضایت خاطر مردم را جلب کند و از این رو سعی شد تا تمرکز بر روی شخص کاندیدا باشد تا از این لحاظ مردم را بیشتر به سمت شعارهای انتخاباتی و نه عملکرد کابینه دولت یازدهم که عملکرد دولت را برای مردم بازخوانی می کرد، معطوف کند.بخصوص درحوزه‌هایی مانند وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت معدن تجارت این ضعف عملکردی به وضوح دیده می شد. 

از سوی برخی طرفداران انتخاباتی کاندیداهای اصولگرای از جمله «سید ابراهیم رئیسی» و «محمد باقر قالیباف» نیز بنابر همین ایده لیست‌های احتمالی کابینه آینده مشخص شد و در رسانه‌ها اسامی کابینه این نامزدها حتی منتشر کردند.

با این اوصاف برخی از اصلاح طلبان حالا که دولت دوازدهم نزدیک دو سال است که در مسند امور قرار گرفته ایده انتخاب کابینه به جای شخص را برای سال 1400 مطرح می کنند. 

در همین رابطه، «محسن میردامادی»،  درباره رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ گفت: «حمایت از آقای روحانی را در سال‌های ۹۲ و ۹۶ درست می‌دانم. اصل کار اصلاح‌طلبان پس از سال ۸۸ احیای نهاد انتخابات بود که با حمایت از ایشان این اصل احیا شد، اما به نظر من در سال ۱۴۰۰ باید به یک تیم رأی دهیم نه به یک فرد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: «زیرا وقتی به دنبال فرد می‌گردیم به دنبال یک فرد شناخته‌شده هستیم، اما برای سال ۱۴۰۰ باید فردی را که می‌خواهیم انتخاب کنیم، از قبل تیم خود و مثلاً معاون برنامه‌ریزی، رئیس دفترش را معرفی کند و نیز برنامه مشخص و کاملی داشته باشد تا پس از بررسی مشاوران و رأی آنان به تیم و برنامه‌ها، با شکل‌دادن به یک جبهه منسجم، پیش رویم که در این‌صورت به موفقیت خواهیم رسید.»

طرحی که میردامادی امروز خود را مبدع آن نشان می دهد، طرح مثبتی است که به نظر می رسد گروه‌های سیاسی از آن استقبال کنند و در انتخابات چنین رویه‌ای پیش گرفته شود. اصلاح طلبان در سال 92 با توجه به اینکه کاندیدای مطرحی نداشتند با استفاده از تاکتیک «رحم اجاره‌ای» وارد انتخابات شدند و از حسن روحانی در دو انتخابات ریاست جمهوری به طور تمام قد حمایت کردند. به نظر می رسد که این جریان سیاسی در انتخابات 1400 دچار مشکلات مضاعفی است. از یک سو کاندیدای مطرحی برای سال 1400 ندارد و از سوی دیگر استفاده دوباره از تاکتیک رحم اجاره‌ای با توجه به تجربه‌ای که در دو انتخابات ریاست جمهوری کسب کرد، چندان بهینه نیست. هر چند اصلاح طلبان اگر بتوانند دوباره از این تاکتیک بهره می برند اما گزینه سومی برای خود تدارک دیده‌اند که به جای شخص از کابینه و افرادی استفاده کنند که سبد رای آنها را بتوانند با هم افزایی پر کنند. 

البته این گزینه نیز با مشکل مضاعفی روبروست؛ چرا که کابینه روحانی را نیز اغلب اصلاح‌طلبانی پر کردند که اگر کاملا دولت اصلاح طلبی شکل می گرفت همین افراد در این پست‌ها قرار می گرفتند. به عنوان مثال «سید عباس آخوندی» که حدود 5 سال وزارت راه و شهرسازی دو دولت روحانی را در اختیار داشت به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی کاندیدای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری سال 88 فعالیت می کرد. ثمره حضور آخوندی در وزارت راه و شهرسازی طوری بود که وزیر برند روحانی پس از استعفای اجباری از دولت بیان کرد و گفت: «افتخار می کنم یک مسکن مهر افتتاح نکردم.»

اصلاح طلبان پس از مشکلات اقتصادی متعددی که در دولت روحانی بوجود آمد سعی کردند برای اینکه هزینه حمایت از دولت را نپردازند حساب خود را از پاستورنشینان جدا کنند اما با طرحی که میردامادی از آن سخن گفت یعنی «معرفی تیم به جای شخص» بیشتر ارتباط دولت روحانی و اصلاح طلبان در ذهن مردم تقویت می شود و پروژه جداسازی اصلاح طلبان از دولت بیشتر با شکست مواجه می شود. به هر جهت جریان اصلاحات همانطور که نیروهای این جریان اذعان می‌کنند با چالش جدی در سال 1400 روبرو هستند که با تاکتیک و طرح‌های مختلف نمی توانند از پس این چالش برآیند.  
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
که با تاکتیک و طرح های مختلف نمی توانند از پس این چالش برآیند
Iran, Islamic Republic of
آینده نشان خواهد داد
گزینه های دو طرف کم و بیش مشخص است و از هم اکنون به سادگی همه چیز قابل پیش بینی
Iran, Islamic Republic of
الكيه ميخوان وقت بيشتري براي بودن بر سر سفره انقلاب بدست اورند
Iran, Islamic Republic of
دولت تبخير اميده تعدادي كهن سال كاخ نشين كه فقط يك شگرد دارند حرافي و خالي بندي به اميد اينكه خودبخود مسايل حل شود
Iran, Islamic Republic of
انحلال كابينه شايد مرهم مختصري باشد بر دردهاي مردم بريد اينكاره نيستيد و نبودبد
Iran, Islamic Republic of
بعدش محاكمه حال ميده
Iran, Islamic Republic of
براي كابينه اي كه ميگويد دو هزار گوسفند وارد كرديم يعني به اندازه دو هزاردلار خارج شده وقتي براي گوسفندان فرش قرمز پهن ميكنيم ميبنيم 297 تاي انها گم شده كجا خداداند بايد گريست
Iran, Islamic Republic of
اخرين اخبار حكايت دارد تعداد گوسفندان گم شده به ششصد راس رسيده
عابدینی
Iran, Islamic Republic of
نمی دونم این مسئله در قانون جدید هست یا نه؟... در داستان حضرت موسی (ع) در قرآن، حضرت بعد از فرار از کاخ فرعون حدود 3 ماه بعد از سختی های بسیار خود رو به مدین می رسونه. و بعد از ازدواج با یکی از دختران حضرت شعیب (ع) به مدت چند سال به چوپانی می پردازه و در این مدت در سطح پایینی از حیث اقتصادی زندگی می کرده (با توجه به زندگی خیلی خوب در کاج فرعون) بعد از چند سال که حضرت موسی به سمت مصر حرکت می کنه اون جریان مبعوث شدن به پیامبری رخ میدهد... یکی از مفسرین با توجه به این واقعه میگفت مسئولین ارشد جامعه برای درک وضع قشرهای ضعیف باید یک مدتی را در جاهای دور از مرکز و با سطح پایین زندگی کنن و ... . پیشنهاد: صلاحیت ها دومرحله ای بشه، مرحله اول تایید صلاحیت 6 ماه قبل از انتخابات مرحله دوم قبل از شروع تبلیغات. در این فاصله هر کاندید باید 4 تا 1 ماه در 4 منطقه از مناطق مثلا 16 گانه بسیار محروم اعلام شده با خانواده زندگی کند و شورای نگهبان مسئولیت بررسی صحت حضور، صحت زندگی با هزینه های بسیار پایین و ... را برعهده دارد و یکی از شروط تایید در مرحله دوم رعایت دقیق این مسئله می باشد ... .
Romania
احسنت
Iran, Islamic Republic of
لازم نيست بياين مناطق محروم دق ميكنن همين حقوق نجومي كم كنن به اندازه ي كارگر كافيست
Iran, Islamic Republic of
حرکت به سوی توسعه ی سیاسی در هر دو جناح سیاسی کشور را باید به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد...
جناح های سیاسی عمدتاٌ ناکارآمد و پر حرفند
فقط اقتصاد مقاومتی
هر کی بلده (که قطعا اون فرد یک اصلاحطلب قاجاری نیست)
امير
Iran, Islamic Republic of
انتخابات مجلس سال اينده قطعا با راي قاطع اصلاح طلبان انجام خواهد شد و در پي ان انتخابات سال ١٤٠٠ رياست جمهوري هم با پيروزي اصلاح طلبان به پايان مي رسد همانطور كه مرحوم هاشمي وعده ان را داده بودند كه مردم روزي هوشيار و بيدار خواهند شد.